Uprawa hortensji bukietowej - uprawa, cięcie, przesadzanie, pielęgnacja i odmiany

Hortensja bukietowa jest bardzo łatwa w uprawie i nie sprawi problemu nawet początkującemu ogrodnikowi. Dowiedz się wszystkiego o jej wyglądzie i pielęgnacji, a przekonasz się, że to wyjątkowa roślina do Twojego ogrodu.

Największą ozdobą hortensji bukietowej są stożkowe lub półkuliste kwiatostany, które latem wyrastają na szczytach jej pędów i zdobią krzew aż do późnej jesieni, a nawet dłużej, ponieważ zaschnięte, jasnobrązowe kwiatostany są niewątpliwą ozdobą zimowych ogrodów. Hortensja bukietowa ma wiele odmian, różniących się wysokością, kształtem kwiatostanów i ich barwą, chociaż u większości z nich kwiaty początkowo są czystobiałe, a następnie, w miarę kwitnienia, stają się różowe, a nawet czerwone.

Spis treści:

Pochodzenie i historia

Hortensja bukietowa pochodzi z Azji, gdzie występuje przede wszystkim w Chinach i Japonii. Jej naturalne stanowiska znajdują się także w Sachalinie. Porasta doliny i zbocza niewysokich gór (do 2100 m n.p.m.), zwykle rośnie w zaroślach i w rzadkich, widnych lasach. 

Odkrywcą hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) jest Siebold, a pierwsza publikacja na jej temat ukazała się w 1829 r. Niezależnie została opisana przez WH Gao pod nazwą Hydrangea verticillata czyli hortensja wiechowata.

Hortensja-bukietowa-Silver-Dollar Hortensja bukietowa 'Silver Dolla'

Charakterystyka

Jak wygląda hortensja bukietowa?

Hortensja bukietowa jest krzewem lub niewielkim drzewem, dorastającym - zależnie od odmiany - do 1,5-3 m wysokości. W naturze może dorastać nawet do 5 m wysokości.

Uprawiana rośnie w formie rozłożystego krzewu. Jej pędy są brązowe i owłosione, a liście ciemnozielone, jajowate, z ostrym wierzchołkiem. Na wierzchołkach jednorocznych pędów wyrastają duże kwiatostany, które mają kształt stożkowy lub spłaszczony.

Zależnie od odmiany, kwiatostany tego gatunku mogą składać się zarówno z większych, bardziej okazałych kwiatów płonnych i drobnych kwiatów płodnych, albo wyłącznie z kwiatów płonnych. U większości odmian kwiaty początkowo są białe, a w miarę kwitnienia delikatnie różowieją. Jesienią liście hortensji bukietowej opadają, a kwiatostany zasychają, ale pozostają na pędach aż do wiosny.

Kiedy i jak długo kwitnie?

Hortensja bukietowa kwitnie od początku lipca przez kilka tygodni, aż do późnej jesieni. Następnie kwiatostany brązowieją, ale nie opadają.

Powodem braku lub słabego kwitnienia hortensji bukietowej może być niedobór światła. Krzew posadzony w cieniu wyciąga się i nie zawiązuje kwiatów, lub zawiązuje je bardzo słabo. W takim przypadku konieczne może być przesadzenie krzewu w bardziej słoneczne miejsce.

Słabo kwitnie także hortensja bukietowa przenawożona azotem. Przenawożone krzewy mocno rosną i mają ciemnozielone liście, ale nie kwitną lub kwitną bardzo słabo.

Jak szybko rośnie?

Hortensja bukietowa rośnie szybko, w ciągu roku przyrasta nawet o 100 cm wysokości, a przy tym znacznie się rozkrzewia i rozrasta na szerokość. Szybkość wzrostu zależy od odmiany i warunków glebowych.

Hortensja bukietowa słabo rośnie na glebach nieurodzajnych, o niskiej zawartości składników pokarmowych (zwłaszcza azotu) lub niewłaściwym odczynie. Przyczyną słabego wzrostu może być także niedobór wody lub zbyt głęboki cień.

Sprawdź także:

Najpopularniejsze odmiany

  • 'Dart’s Little Dot' - karłowa, słabiej kwitnąca. Dorasta to 80-100 cm wysokości i szerokości. Kwitnie od sierpnia do późnej jesieni, kwiatostany kuliste, półpełne z kwiatów płodnych i płonnych. Niewymagająca, łatwa w uprawie, odporna na suszę, mrozoodporna. Do nasadzeń na rabatach w grupach, pojemnikach.
  • 'Pink Diamond' - dorasta do 2m, ma duże stożkowate biało-różowe kwiatostany z kwiatów płonnych i płodnych. Niewymagająca, łatwa w uprawie. Do nasadzeń w grupach, pojedynczo, na szpalerach.
  • 'Unique' - Kwitnie od lipca do pierwszych mrozów. Kwiatostany biało-różowe, półpełne, stożkowe, duże. Niewymagająca, bardzo dobrze rośnie na przeciętnych glebach, mrozoodporna. Do nasadzeń w ogrodach, parkach i zieleni miejskiej.
  • 'Grandiflora' - kwiatostany biało-różowe, pełne, stożkowe lub zaokrąglone, duże z kwiatów płonnych. Mrozooporna o niskch wymaganiami siedliskowymi, dobrze rośnie nawet na mniej zasobnych glebach. Do nasadzeń pojedynczo, w grupach, na szpalerach.

Właściwości i zastosowanie

Hortensja bukietowa jest rośliną ozdobną, która jest szczególnie dekoracyjna od wczesnego lata, kiedy rozpoczyna kwitnienie, aż do końca zimy, kiedy jej ozdobą są suche kwiatostany. Nadaje się do ogrodów przydomowych, parków i do założeń miejskich. Słabiej rosnące odmiany mogą być uprawiane w pojemnikach. Zasuszone kwiatostany hortensji bukietowej znajdują zastosowanie we florystyce, jako składnik suchych bukietów.

Hortensja-bukietowa-Rastede Hortensja bukietowa 'Rastede'

Wymagania

Hortensja bukietowa jest bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nadaje się nawet dla początkujących ogrodników. Jest w pełni przystosowana do polskich warunków klimatycznych i mrozoodporna.

Hortensja bukietowa jest też neutralna i bezpieczna dla zwierząt domowych, może rosnąć w ogrodach należących do właścicieli psów i kotów. Nie jest istotną dla pszczół rośliną miododajną.

Jakie wybrać podłoże do uprawy?

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie na glebach próchnicznych, piaszczysto gliniastych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych i przepuszczalnych. Hortensja bukietowa preferuje lekko kwaśne podłoża, o pH 5,5-6,5.

Jaka ziemia do uprawy doniczkowej?

Hortensja bukietowa w uprawie doniczkowej wymaga podłoży żyznych, dobrze zatrzymujących wodę, ale równocześnie przepuszczalnych. Dobre są podłoża o zróżnicowanej granulacji, umożliwiające łatwy dostęp korzeni zarówno do wody znajdującej się w niewielkich kapilarach, jak i do powietrza wypełniającego większe przestrzenie. Należy unikać podłoży na bazie substratu torfowego, chociaż niewielki udział torfu może poprawić właściwości fizyczne. Dodatek hydrożeli (superabsorbentów) pozwoli wydłużyć czas magazynowania dostępnej dla korzeni wody. 

Jaka ziemia jest zła dla hortensji bukietowej?

Niewłaściwą ziemią dla hortensji bukietowej są bardzo luźne piaski i żwiry, a także ciężkie i podmokłe iły. Nieodpowiednia będzie także gleba o bardzo niskim lub mocno zasadowym odczynie.

Na jakim stanowisku hortensja bukietowa rośnie najlepiej?

Hortensja bukietowa najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na stanowisku słonecznym, chociaż dobrze znosi także lekki półcień.

Hortensja bukietowa, inaczej niż np. cieniolubna hortensja ogrodowa, najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Na słonecznym stanowisku krzew może wymagać podlewania w czasie upałów. W cieniu hortensja bukietowa rośnie słabo, pędy wyciągają się i wiotczeją, a kwiaty tracą swoją wartość dekoracyjną.

Najlepszym miejscem do posadzenia hortensji bukietowej jest zaciszne, ale przestrzenne i dobrze nasłonecznione miejsce. Należy unikać stanowisk cienistych, podmokłych i bardzo suchych. 

Hortensja-bukietowa-Diamond-Rouge-Rendia Hortensja bukietowa 'Diamond Rouge Rendia'

Sadzenie

Hortensje bukietowe mogą być sadzone samotnie na trawniku, na rabatach lub w grupach, a także w formie żywopłotów i szpalerów.  Hortensje bukietowe bardzo dobrze komponują się z trawami. Szczególnie atrakcyjnie wygląda posadzona z wysokimi, kępiastymi trawami oraz z trawami i innymi bylinami o barwnych liściach. 

Hortensja bukietowa jest przystosowana do polskiego klimatu i charakteryzuje się wystarczającą mrozoodpornością. Może być uprawiana w całym kraju.

Kiedy sadzimy hortensję bukietową?

Hortensję bukietową kupioną w pojemniku można sadzić w dowolnym terminie od marca, aż do listopada. Nie można sadzić jedynie wtedy, gdy gleba jest zamarznięta. Należy także unikać sadzenia w czasie upałów, zwłaszcza na słonecznym stanowisku.

Jak sadzimy hortensję bukietową?

Stanowisko przygotowane do sadzenia hortensji bukietowej powinno być odchwaszczone i spulchnione. Hortensja bukietowa nie ma dużych wymagań glebowych, dobrze rośnie nawet na średnio urodzajnych glebach. Najlepiej jednak rośnie na podłożu próchnicznym, przepuszczalnym, zasobnym w składniki pokarmowe, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

Ogrodowa, żyzna gleba nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania przed sadzeniem hortensji bukietowej. Słabsze i mniej urodzajne gleby należy odpowiednio ulepszyć. Gleby o niskiej zawartości próchnicy i składników pokarmowych należy wzbogacić przez zastosowanie nawozów organicznych, przede wszystkim kompostu. Piaszczyste, zbyt przepuszczalne podłoże należy wzmocnić dodatkiem gliny lub kompostu. Przed posadzeniem hortensji bukietowej w glebie ciężkiej, bezpośrednio pod bryłę korzeniową należy zastosować drenaż.

  • Jeśli bryła korzeniowa jest przesuszona, przed sadzeniem należy ją dobrze nawodnić, na przykład zanurzając ją wraz z doniczką w wiadrze z wodą.
  • Należy wykopać dołek o głębokości zbliżonej do wysokości doniczki i o szerokości większej niż średnica pojemnika. W dołku należy umieścić wyjętą z doniczki bryłę korzeniową, a następnie obsypać ją glebą rodzimą. Wolną przestrzeń należy wypełnić podłożem, ugnieść je, a następnie obficie podlać, co pozwala na lepsze zagęszczenie się gleby i zapełnienie cząsteczkami gleby zbyt dużych przestrzeni powietrznych wokół bryły korzeniowej.
  • Rozstaw hortensji bukietowej zależy od odmiany oraz oczekiwanego efektu. Słabiej rosnące odmiany sadzone w grupach lub w formie szpaleru należy sadzić w odległości 50-70 cm. Wysokie, mocniej rosnące odmiany wymagają rozstawu 100-120 cm.
  • Po posadzeniu hortensję bukietową należy obficie podlać. Jeśli roślina sadzona jest wiosną lub latem, regularne podlewanie jest niezbędne jeszcze przez co najmniej kilka tygodni, aż roślina mocniej przekorzeni się w podłożu. 

Należy unikać nawożenia gleby tuż przed oraz bezpośrednio po sadzeniu hortensji bukietowej. Nawozy mineralne należy stosować dopiero wtedy, gdy roślina podejmie wzrost na nowym stanowisku.

Hortensja bukietowa bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie, zwłaszcza z wykorzystaniem ściółek organicznych, które nie tylko poprawiają właściwości fizyczne gleby, ale także prowadzą do podniesienia zawartości substancji organicznej w glebie i w wyniku rozkładu sukcesywnie dostarczają składników pokarmowych.

Uprawa i pięlegnacja Hortensja bukietowa jest łatwa w uprawie i pielęgnacji

Uprawa i pielęgnacja

Wiosną hortensja bukietowa wymaga przycięcia pędów, spulchnienia gleby wokół i nawożenia. Hortensja bukietowa kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego wiosną można ją ściąć tuż nad ziemią. Aby pobudzić krzew do wzrostu i kwitnienia, należy zastosować nawożenie nawozem wieloskładnikowym.

Latem hortensja bukietowa rozpoczyna kwitnienie. Wymaga wtedy nawożenia i podlewania w przypadku potrzeby.

Jesienią i zimą hortensja bukietowa nie wymaga żadnych zabiegów. Nie należy jej wówczas przycinać, lepiej jest pozostawić pędy wraz z suchymi kwiatostanami. Nie ma potrzeby okrywać jej na zimę.

Nawożenie

Odpowiednia zawartość wszystkich niezbędnych składników pokarmowych pozwala na optymalny wzrost hortensji bukietowej oraz na obfite i długie kwitnienie. Hortensja bukietowa nie ma specyficznych wymagań pokarmowych i nawozowych, najlepiej rośnie na glebach o wysokiej zawartości substancji organicznej i proporcjonalnej zawartości makro- i mikroelementów. 

Jakie nawozy stosować dla hortensji bukietowej?

Najlepsze dla hortensji bukietowej są nawozy organiczne, np. kompost i przefermentowany obornik. Odpowiednie będą także nawozy mineralne. Należy wybierać nawozy wieloskładnikowe, zawierające wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy w dostępnej formie i odpowiednich proporcjach. Wskazane będą zarówno nawozy uniwersalne, jak i te przeznaczone dla roślin kwitnących.

Nawozy organiczne

Najkorzystniejsze dla hortensji bukietowej są nawozy organiczne, które nie tylko dostarczają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, ale także poprawiają właściwości fizyczne gleby, np. większą zdolność do zatrzymywania wody i bogatsze życie biologiczne. 

Najlepszym nawozem organicznym dla hortensji bukietowej jest kompost, który nie tylko dostarcza wszystkich niezbędnych składników we właściwych proporcjach, ale także jest w pełni bezpieczny dla roślin, a jego stosowanie nie nastręcza żadnych problemów, ponieważ wystarczy go rozsypać wokół roślin i lekko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Bardzo dobrym nawozem dla hortensji bukietowej jest także obornik, pod warunkiem, że jest on dobrze przekompostowany. Nie należy stosować go w bezpośrednim sąsiedztwie korzeni, ponieważ może je uszkodzić z powodu zbyt wysokiego zasolenia, a po zastosowaniu należy go przykopać na głębokość co najmniej kilku centymetrów.

Nawozy mineralne

Do nawożenia hortensji bukietowej nadają się także nawozy mineralne. Można używać zarówno nawozów płynnych, które należy rozcieńczać wg instrukcji na opakowaniu, jak i nawozów sypkich. Nawozy sypkie można rozpuścić w wodzie i podlać krzewy roztworem, lub rozsypać w niewielkiej ilości wokół krzewu, a następnie obficie podlać.

Kiedy nawozić hortensję bukietową?

Hortensję bukietową należy nawozić od wiosny do lata. Pierwszą, startową dawkę nawozu należy zastosować po przycięciu pędów, najlepiej pod koniec marca. Następne dawki można powtarzać co 2-3 tygodnie. Nawożenie należy zakończyć w lipcu, ponieważ zbyt późne nawożenie stymuluje silny wzrost roślin i utrudnia przygotowanie się roślin do zimowego spoczynku. Nawożenie, czyli wprowadzanie do gleby składników pobieranych przez roślinę, pozwala na jej optymalny wzrost i bogate kwitnienie.

Hortensja-bukietowa-Unique Hortensja bukietowa 'Unique'

Podlewanie

Jak podlewać hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa jest krzewem średnio wrażliwym na brak wody. Starsze, dobrze przekorzenione w podłożu krzewy dobrze znoszą krótkotrwałą suszę. Młodsze rośliny mogą wymagać regularnego podlewania, zwłaszcza jeśli rosną na słonecznym stanowisku.

Hortensję bukietową należy podlewać wtedy, gdy podłoże stanie się zbyt suche. Najlepiej jest to sprawdzić, biorąc w rękę garść ziemi. Jeśli w dotyku jest ona sucha i sypka lub mocno zbita, należy zastosować podlewanie. Wyraźnym i niepokojącym objawem niedoboru wody jest więdnięcie liści hortensji. W takim przypadku podlewanie należy wykonać jak najszybciej.

Najlepszym terminem podlewania hortensji bukietowej jest wieczór lub rano, unikając przy tym moczenia liści. Niedopuszczalne jest deszczowanie liści w pełnym, upalnym słońcu, ponieważ może dojść do ich poparzenia. Jeśli zaobserwowano więdnięcie liści i istnieje konieczność podlewania w ciągu dnia, należy dostarczyć wodę bezpośrednio do gleby, bez polewania liści.

Przycinanie

Hortensja bukietowa bardzo dobrze reaguje na przycinanie, dlatego warto ją ciąć, chociaż nie jest to niezbędne.

Regularne przycinanie hortensji bukietowej pozwala na uzyskanie zwartego, gęstego i bardzo obficie kwitnącego krzewu. Niecięte krzewy hortensji bukietowej są wyższe, mają luźny, ażurowy pokrój, ich dolna część drewnieje i jest nieatrakcyjna, a kwiaty pojawiają się tylko w górnej części krzewu, często ponad zasięgiem oczu.

Kiedy przycinać hortensję bukietową?

Najlepszym terminem cięcia hortensji bukietowej jest wczesna wiosna, ale po ustąpieniu ryzyka większych przymrozków. W typowe lata ten termin przypada na koniec marca.

Jak przycinać hortensję bukietową?

Najłatwiejszym i najefektywniejszym sposobem cięcia hortensji bukietowej jest coroczne skracanie wszystkich pędów na wysokości 15-20 cm. Stare, zaniedbane krzewy można odmłodzić poprzez zastosowanie cięcia odmładzającego polegającego na wycięciu najgrubszych pędów i istotnym skróceniu wszystkich pozostałych pędów głównych.

Czego unikać podczas przycinania?

Należy unikać przycinania hortensji bukietowej jesienią. Pomimo dobrej ogólnej mrozoodporności, krzewy przycięte jesienią zimują znacznie słabiej.

Więcej informacji o przycinaniu znajdziesz tutaj:

Zabezpieczenie na zimę

Hortensja bukietowa nie wymaga zabezpieczania przed zimą. Gatunek jest odporny na niskie temperatury, a wytwarzane dopiero latem pąki kwiatowe nie są narażone na uszkodzenia mrozowe, co może mieć miejsce u innych gatunków hortensji, kwitnących na pędach dwuletnich.

Rozmnażanie hortensji bukietowej

Hortensję bukietową rozmnaża się przez sadzonki zielne, półzdrewniałe i zdrewniałe.

  • Sadzonki zielne, ścinane z krzewu wiosną, zanim rozpocznie się drewnienie pędów. Wierzchołkowe pędy ścina się kilka milimetrów pod drugą parą wykształconych liści i usuwa się najstarsze liście wraz z ogonkami. Blaszkę pozostałych liści skraca się o połowę lub zwija delikatnie w rulon i związuje - ogranicza to utratę wody przez dużą powierzchnię liści, co mogłoby prowadzić do szybkiego wysychania sadzonki. Sadzonki umieszcza się w przepuszczalnym, lekkim, ale stale wilgotnym podłożu i zabezpiecza przed wysychaniem, nakładając szklaną lub plastikową pokrywę (może być to nawet foliowy worek). Sadzonki należy umieścić w podłożu w taki sposób, aby miejsce wyrastania najniższych liści znajdowało sie 1-1,5 cm pod powierzchnią. Naczynie z ukorzeniającymi się sadzonkami powinno stać w widnym, ale nie nasłonecznionym miejscu i w temperaturze zbliżonej do pokojowej.
  • Sadzonki półzdrewniałe ukorzenia się podobnie jak zielne, ale pobiera się je później, zwykle w czerwcu. Mają one większy rozmiar niż sadzonki zielne, gdyż powinny mieć 4-6 par liści. Pozostałe warunki są identyczne, jak przy sadzonkach zielnych.
  • Sadzonki zdrewniałe to ścinane jesienią zdrewniałe pędy bez liści. Przez zimę należy je przechować w chłodnym miejscu o podwyższonej wilgotności, np. w chłodnej piwnicy przykryte warstwą piasku, ale można je przechować nawet w lodówce, w worku wypełnionym wilgotnym piaskiem. Wczesną wiosną należy umieścić je w naczyniu z przepuszczalnym podłożem (np. ziemia wymieszana z piaskiem) lub nawet bezpośrednio w gruncie.

Choroby i szkodniki

Hortensja bukietowa jest gatunkiem o niskiej wrażliwości na choroby i rzadko atakowanym przez szkodniki. Krzewy uprawiane w optymalnych warunkach glebowych i świetlnych, znajdujące się w dobrej kondycji jedynie wyjątkowo są porażane przez patogeny. Choroby spotykane na hortensji bukietowej to:

Choroby grzybowe hortensji bukietowej

Mączniak prawdziwy

Choroba objawia się występowaniem białego, mączystego nalotu, przede wszystkim na górnej stronie liści, ale także na pędach i pąkach. Z czasem porażone części roślin zasychają, liście kruszą się i opadają.

Na atak mączniaka prawdziwego narażone są przede wszystkim rośliny osłabione, rosnące w niekorzystnych warunkach, np. w zbyt cienistym stanowisku lub przenawożone azotem. Mączniak rzekomy częściej atakuje w warunkach wysokiej wilgotności powietrza lub wtedy, gdy liście są moczone podczas podlewania.

Lekko porażone krzewy hortensji bukietowej można potraktować grzybobójczymi preparatami biologicznymi, np. zawierającym wyciąg z czosnku Bioczosem, wyprodukowanym na bazie wyciągu z grejpfruta Bioseptem albo Antifugiem, którego substancja aktywna pochodzi z bambusa.

Mocno porażone rośliny mogą wymagać silniej działających fungicydów, np. Topsin, Topas, Nimrod lub Kendo.

Mączniak rzekomy

Charakterystyczne objawy mączniaka rzekomego pojawiają się na dolnej stronie liści hortensji bukietowej i mają postać niewielkich, białych, mączystych plam. Z czasem plamy rozrastają się i rozprzestrzeniają na pozostałe części rośliny, a porażone liście żółkną i zasychają.

Mączniak rzekomy łatwiej atakuje rośliny o słabszej kondycji, spowodowane m.in. niewłaściwym stanowiskiem, nieumiejętnym podlewaniem lub nadmiernym nawożeniem.

Zwalczanie mączniaka rzekomego na krzewach hortensji bukietowej jest zbliżone do zwalczania innych chorób grzybowych, m.in. mączniaka prawdziwego.

Choroby fizjologiczne hortensji bukietowej

Choroby fizjologiczne roślin to choroby powodowane nie przez patogena, ale spowodowane niewłaściwymi warunkami siedliskowymi. Najczęściej są one wynikiem np. niewłaściwego odczynu lub niedoboru jednego lub kilku z pierwiastków.

Hortensja bukietowa ma niskie wymagania glebowe i nie jest szczególnie podatna na choroby fizjologiczne.

Szkodniki hortensji bukietowej

Jednym z nielicznych szkodników hortensji bukietowej są mszyce. Mszyce atakują przede wszystkim najmłodsze liście i kwiatostany hortensji bukietowej i powodują ich skręcanie się, a przy dużym nasileniu mogą powodować zasychanie porażonych części roślin. Rzadko jednak wpływają istotnie na kondycję całej rośliny.Mszyce najczęściej atakują rośliny osłabione lub rosnące w nieoptymalnych warunkach.

Mszyce można zwalczać naturalnymi sposobami, np. wykonanymi samodzielnie wyciągami z czosnku, wrotyczu, pokrzywy lub krwawnika. Na rynku dostępne są także gotowe biopreparaty, skuteczne w zwalczaniu mszyc. Skutecznym sposobem zwalczania mszyc są chemiczne środki ochrony roślin, np. przeznaczony specjalnie dla mszyc i stosunkowo bezpieczny dla innych owadów Pirimor albo preparaty o szerokim zastosowaniu owadobójczym, np. Decis, Karate, Mospilan

Najskuteczniejsze w zapobieganiu chorobom i szkodnikom jest dbałość o dobrą kondycję roślin.

To pomaga

Hortensja bukietowa jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Dobrze rośnie nawet w gorszych warunkach i niemal nie wymaga pielęgnacji. Jednak dbałość o dobrą kondycję polegająca na podlewaniu w okresach suszy, nawożenie organiczne (np. kompost) lub mineralne i usuwanie chwastów konkurujących z krzewem o światło, wodę i składniki pokarmowe pozwala na uzyskanie obficie kwitnących i zdrowych krzewów.

Hortensja bukietowa na pniu - bywa dostępna na rynku, ale bardzo łatwo można samodzielnie wyprowadzić hortensjowe drzewko. W tym celu należy wybierz najmocniejszy, rosnący w górę pęd i przywiąż go do wbitego pionowo w ziemię palika. Usuń wszystkie pozostałe pędy wyrastające z ziemi oraz regularnie odrywaj młode rozgałęzienia, wyrastające z rosnącego przy paliku pędu. Po uzyskaniu pożądanej wysokości pnia uszczyknij wierzchołek i pozwól na rozgałęzienie pędu. Aby korona była gęsta i zwarta, warto usuwać wierzchołki z młodych przyrostów. Sukcesywnie usuwaj pędy wyrastające poniżej korony. Z czasem pozostawiony pęd zdrewnieje i przejmie rolę pnia, nad którym wytworzy się rogałęziona, ulistniona i obficie kwitnąca korona drzewka.

To szkodzi

W uprawie hortensji bukietowej unikaj nadmiernego nawożenia lub nawożenia jednostronnego, np. wyłącznie azotem. Przenawożone rośliny wyciągają się i stają się wiotkie, tym samym nie tylko tracą zwarty i atrakcyjny wygląd, ale także są bardziej podatne na choroby grzybowe i atak szkodników. Nadmiernie nawożone krzewy hortensji bukietowej dodatkowo znacznie słabiej kwitną.