Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Pigwa

Pigwa (Cydonia oblonga) to krzew lub niewielkie drzewo dorastające do wysokości 5 m. Pigwa ma jasne, białe lub bladoróżowe kwiaty a jej owoce są żółte, mniej więcej wielkości gruszki.

Warto w swoim przydomowym ogrodzie znaleźć miejsce dla drzewa pigwy, ze względu na jego szereg zalet. W okresie kwitnienia pięknie zdobi białymi, dużymi kwiatami. W naszych warunkach klimatycznych osiąga wysokość około 3 - 4 metrów.

Owoce pigwy?

Pigwa owocuje w okresie jesiennym, od września do października i obdarowuje owocami o niezwykłym, cytrusowym aromacie. Zerwane prosto z drzewa nie są przyjemne w smaku ze względu na swoją cierpkość.

Owoce pigwy zdecydowanie zyskują po przetworzeniu, gdyż w trakcie obróbki termicznej naturalnie obecna w pigwie pektyna zamienia się w żel. Niegdyś była wykorzystywana jako naturalny środek do konserwacji i aromatyzowania przetworów. Ze względu na te właściwości, często spotyka się pigwowe dżemy, marmolady i owoce w żelu. Szczególnie popularna jest nalewka pigwowa, która posiada nie tylko walory smakowe, ale i lecznicze.

Jak uprawiać pigwę?

Pigwa nie jest trudna w uprawie, jednak ma swoje upodobania w zakresie gleby. Najlepiej, aby gleba była żyzna, o kwaśnym odczynie i zasobna w próchnicę i minerały oraz stale wilgotna. W przydomowym ogródku, warto wybrać dla niej obszar dobrze nasłoneczniony i osłonięte od wiatru. Wymaga regularnego podlewania.

Pigwa nie dobrze czuje się w naszym chłodnym klimacie, dlatego w mroźne dni może przemarznąć. Aby tego uniknąć warto jesienią usupać kopczyk ziemi wokół pnia drzewa który ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem.

Sadzienie pigwy

Pigwy najlepiej jest sadzić późną jesienią, choć niektórzy uważają, że lepszym okresem jest wiosna. Konary pigwy rozrastają się dość szeroko, dlatego warto zarezerwować dla drzewka w ogrodzie dużo miejsca aby nie zabierało słońca innym roślinom. 

Sadzenie jest proste, należy wykopać dołek o głębokości ok 30 cm i wsadzić w niego sadzonkę, obsypać ją ziemią, po czym ugnieść grunt wokół niej. Następnie nowo posadzoną roślinę należy obficie podlać. Można ją również obsypać dookoła kompostem lub obornikiem, co spwoduje że gleba będzie bardziej żyzna.

Nasze sadzonki pigwy

W zasobach naszej szkółki posiadamy sadzonki pigwy z odkrytym korzeniem. Można tu znaleźć m.in. starą odmianę pigwy wielkoowocowej gruszkowej, Konstantynopol, Champion.

Pokaż mniej
Filtruj produkty

Produkty 9

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Pigwa wielkoowocowa gruszkowa
  Cydonia oblonga
  okulizacja
  25,00 zł
  Wyprzedane
 2. Pigwa 'Vranja'
  Cydonia oblonga 'Vranja'
  okulizacja
  25,00 zł
  Wyprzedane
 3. Pigwa 'Konstantynopol'
  Cydonia oblonga 'Konstantynopol'
  okulizacja
  25,00 zł
  Wyprzedane
 4. Pigwa 'Portugal'
  Cydonia oblonga 'Portugal'
  okulizacja
  25,00 zł
  Wyprzedane
 5. Pigwa 'Champion'
  Cydonia oblonga 'Champion'
  okulizacja
  25,00 zł
  Wyprzedane
 6. Pigwa 'Leskovac'
  Cydonia oblonga 'Leskovac'
  okulizacja
  25,00 zł
  Wyprzedane
 7. Gruszopigwa
  Pyronia veitchii
  szczepienie
  48,00 zł
  Wyprzedane
 8. Pigwa pospolita 'Darunok Onuku'
  Cydonia oblonga 'Darunok Onuku'
  sadzonki ukorzeniane
  25,00 zł
  Wyprzedane
 9. Pigwa pospolita odm. miękkoowocowa
  Cydonia oblonga 'Wolgogradskaja Miagkoplodnaja'
  37,00 zł
  Wyprzedane

Produkty 9

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko