Zakończyliśmy wysyłkę. Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy wiosną 2024

Duże drzewa (obwodowe)

W Szkółkach Konieczko oferujemy także duże drzewa, tzw. obwodowe. Charakteryzują się one odpowiednim obwodem pnia mierzonym na wysokości 100 cm i podawanym w centymetrach.

Jak kupić drzewa obwodowe?

Duże drzewa w naszej szkółce w większości rosną w gruncie. Dopiero po zakupie wykopujemy je, a następnie zabezpieczamy system korzeniowy poprzez balotowanie tj. zabezpieczanie w materiał jutowy, chroniący bryłę korzeniową przed rozsypaniem się, a korzenie przed wysychaniem. Dla ich kondycji ważne jest, żeby okres między wykopaniem a posadzeniem był jak najkrótszy.
Zamówienie możesz złożyć przez sklep internetowy, mailowo lub telefonicznie. Zależnie od pogody, możemy potrzebować 2-3 dni na przygotowanie drzew do odbioru.
Drzewa obwodowe z gruntu dostępne są w sprzedaży jedynie w okresie bezlistnym, czyli późną jesienią i wczesną wiosną. Nie jest możliwe przesadzanie drzew z liśćmi, w okresie wegetacji. Ryzyko uszkodzenia, a nawet zniszczenia drzewa w czasie przesadzania jest wówczas zbyt wysokie, a szansa na przyjęcie się po posadzeniu w nowym miejscu jest niemal zerowa.

Jak sadzić duże drzewa?

Drzewa kopane z gruntu, pomimo zabalotowania korzeni w jutę, powinny być posadzone w jak najkrótszym czasie od wykopania. Jeśli nie jest to możliwe, bryła korzeniowa powinna być zabezpieczona przed nadmiernym wysychaniem oraz - w miarę potrzeby - zwilżana. Drzewa powinny być przechowywane w miejscu ocienionym i osłoniętym, nienarażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a korzenie zabezpieczone przed ewentualnymi przymrozkami.
Jeśli ziemia, w którą mają być sadzone duże drzewa, jest żyzna i pulchna, nie są konieczne żadne dodatkowe zabiegi poprzedzające sadzenie. Wystarczy wykopać dołek nieco większy niż średnica balotu i dodatkowo spulchnić jego dno. Roślina powinna być posadzona na taką samą głębokość, na jakiej rosła lub nieznacznie głębiej. Bryłę korzeniową wraz z jutową osłoną należy umieścić w wykopanym dołku, obsypać miękką ziemią i dobrze podlać. Następnie trzeba uzupełnić ziemię, dobrze (ale delikatnie) ubić lub udeptać, ale bez naciskania tuż przy pniu, ponieważ mogłoby to prowadzić do obrywania korzeni.
Jeśli drzewa są sadzone w słabej i niezbyt urodzajnej glebie, warto wykopać nieco większy dołek i wypełnić go żyzną, próchniczną ziemią. Nie dawaj jednak żadnych nawozów - ich dodatek tylko utrudnia pobieranie wody oraz korzenienie się drzewa. Prosimy nie zdejmować jutowej osłony z bryły korzeniowej; jest to naturalny materiał, przez który korzenie mogą swobodnie przerastać. Z czasem juta ulegnie rozkładowi do prostych związków organicznych.

Dobrze jest wokół pnia ukształtować niewielkie wgłębienie, w którym będzie się zatrzymywać woda z opadów lub podlewania. Ułatwi to skuteczne nawadnianie rozrastającej się bryły korzeniowej.

Jak dbać o świeżo posadzone duże drzewa?

Świeżo posadzone drzewa wymagają regularnego i obfitego podlewania. Zredukowany podczas wykopywania rośliny system korzeniowy musi zaopatrzeć w wodę rozwijające się liście. Podlewanie należy kontynuować, aż korzenie w pełni się zregenerują i przerosną glebę na znaczną głębokość i szerokość, skąd będą mogły efektywnie pobierać wodę. W suche, upalne lata podlewanie może być niezbędne nawet przez cały sezon.
Sadzenie dużych drzew, które mają już dość dużą koronę i ograniczoną objętość bryły korzeniowej, niesie konieczność zastosowania podpór (palików), które usztywnią i utrwalą roślinę. Jest to konieczne, aby pień drzewa pozostał nieruchomy, ponieważ jego ruch np. pod wpływem wiatru utrudnia korzenienie się rośliny i prowadzi do zrywania włośników i młodych, tworzących się korzeni. Paliki dodatkowo stabilizują drzewo i nie dopuszczają do jego przechylania się lub wywracania. Prawidłowo opalikowane drzewo powinno być nieruchome na całej długości pnia. Najskuteczniejsze jest palikowanie za pomocą trzech palików, które dodatkowo mogą być połączone ze sobą w górnej części. Drzewo do palika powinno być przymocowane za pomocą trwałych i zapewniających stabilizację taśm lub sznurków ogrodnicznych.

Gdzie sadzi się duże drzewa?

Drzewa o określonym obwodzie zwykle są wymagane w nasadzeniach publicznych, w parkach, na osiedlach, miejskich skwerach i przy drogach. Można je sadzić także w ogrodach przydomowych, zwłaszcza jeśli pożądany jest szybki efekt. Prawidłowo posadzone duże drzewo jeszcze w tym samym roku daje zauważalny efekt i może stanowić wstępną strukturę planowanej kompozycji.
Duże drzewa są także chętnie sadzone jako drzewa pamiątkowe, które mają upamiętniać osoby i wydarzenia ważne dla społeczności lub rodziny.

Co wyróżnia drzewa ze Szkółek Konieczko?

Mamy duże doświadczenie w uprawie drzew, a także w ich odpowiednim wykopywaniu i zabezpieczeniu bryły korzeniowej. Dzięki temu masz gwarancję, że zakupione u nas drzewo będzie zdrowe, ładne i w dobrej kondycji. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, z pewnością przyjmie się w nowym miejscu i szybko podejmie wzrost, stając się znaczącym punktem Twojego ogrodu.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 10

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Klon pospolity obwód 10-12 cm, w balocie - duże drzewa

  Acer platanoides
  Ocena:
  100%
  Już od 220,00 zł
  Dostępny
 2. Jabłoń dzika obwód 6-8 duże drzewa

  Malus sylvestris
  Ocena:
  100%
  120,00 zł
  Dostępny
 3. Klon jawor obwód 10-12 cm, w balocie - duże drzewa

  Acer pseudoplatanus
  roślina z siewu
  Już od 220,00 zł
  Dostępny
 4. Lipa drobnolistna, obwodowa - duże drzewa

  Tilia cordata
  Ocena:
  100%
  Już od 220,00 zł
  Dostępny
 5. Surmia bignoniowa (Katalpa) w balocie -duże drzewa

  Catalpa bignonioides
  Ocena:
  100%
  Już od 120,00 zł
  Dostępny
 6. Jesion wyniosły w balocie - duże drzewa

  Fraxinus excelsior
  Ocena:
  100%
  Wyprzedane
 7. Olsza czarna

  Alnus glutinosa
  Ocena:
  100%
  25,00 zł
  Wyprzedane
 8. Brzoza brodawkowata obwód 4-6 duże drzewa

  Betula pendula
  Ocena:
  100%
  90,00 zł
  W produkcji
 9. Dąb szypułkowy w balocie duże drzewa obwód 4-6 cm

  Quercus robur
  roślina z siewu
  Ocena:
  100%
  90,00 zł
  W produkcji
 10. Klon polny w balocie - duże drzewa

  Acer campestre
  Ocena:
  100%
  W produkcji

Produkty 10

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2023 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko