Iglaki to znakomite rośliny do stworzenia oryginalnego żywopłotu do każdego ogrodu. Wiele gatunków i odmian charakteryzuje się szybkim wzrostem. Sprawdź w poniższym artykule, jakie są najlepsze szybko rosnące iglaki na żywopłot.
Rośliny na żywopłot
Najpopularniejsze wyszukiwania
Najlepsze gatunki na żywopłot
Najlepsze odmiany na żywopłot
Kupuj wg. docelowej wysokości
Żywopłoty to rzędy krzewów lub drzew posadzonych blisko siebie. Są piękną ozdobą ogrodu i pełnią wiele różnych funkcji. Nie tylko wyznaczają różne strefy w ogrodzie, czy okalają rabatki z kolorowymi kwiatami. Posadzone zaraz przy płocie, stają się ekologiczną barierą, wygłuszając hałas i częściowo osłaniając ogród przed kurzem. Oprócz tego zapewnią więcej prywatności, chronią przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, czy sąsiadów w gęstej zabudowie jednorodzinnej. W tej roli przez cały rok doskonale sprawdzą się np. rośliny zimozielone. Natomiast iglaki czy rośliny z kolcami w prosty sposób odstraszą niechcianych gości.
Dodatkową zaletą żywopłotów jest to, że są wspaniałym domem dla ptaków czy jeży. Te pożyteczne stworzenia pomogą nam w naturalny sposób walczyć ze szkodnikami w ogrodzie.
Popularne rośliny żywopłotowe
Wybór roślin na żywopłot jest bardzo duży. Najczęściej w formie żywopłotu sadzi się krzewy liściaste i krzewy iglaste. Mniejszą popularnością cieszą się drzewa, ze względu na swoje docelowe rozmiary i konieczność regularnego przycinania. Jednak jedne i drugie doskonale sprawdzą się w charakterze naturalnego ogrodzenia. Różnią się jednak tempem wzrostu oraz wymaganiami. Jedne potrzebują żyznej gleby i słonecznego stanowiska, a inne wolą wilgotną glebę i zacienione miejsca. Większość z nich doskonale jednak znosi niską temperaturę w zimie czy krótkie okresy suszy latem.
Rośliny żywopłotowe możemy więc podzielić na różne grupy według charakterystycznych cech tych roślin. Inny podział opiera się na naszych potrzebach i efekcie, jaki chcemy uzyskać. Najczęściej dzielimy je jednak na formowane żywopłoty oraz żywopłoty nieformowane. Te pierwsze tworzą krzewy lub drzewa regularnie przycinane, a te drugie zachowują swój naturalny pokrój.
Wyróżniamy także podział na żywopłoty szybko rosnące, kwitnące, żywopłoty wysokie czy niskie żywopłoty. Osobną i wyjątkową grupą są rośliny na żywopłoty zimozielone. Posadzone w ogrodzie dają piękną, zieloną ścianę przez cały rok. Zazwyczaj są to drzewa iglaste takie jak cisy, jodły i świerki. Cisy cenione są ze względu na to, że większość odmian bardzo dobrze znosi cięcie. Dobrze radzą sobie też w zacienionych miejscach czy słabych glebach. Jodły zazwyczaj mają duże wymagania co do swojego stanowiska, ale są łatwe w pielęgnacji. Świerki również są proste w utrzymaniu i w większości dobrze rosną w naszym klimacie.
Natomiast, gdy wolimy żywopłot liściasty, postawmy na zimozielone rośliny liściaste. W tym wypadku dużym uznaniem cieszy się laurowiśnia wschodnia o pięknych, skórzastych liściach. Jej dodatkową ozdobą są białe kwiaty, które pojawiają się wiosną. Później, jesienią i zimą są to małe, czarne owoce zebrane w grona. Irga pomarszczona też cieszy się dużą popularnością. Jej dodatkową ozdobą są małe, czerwone owoce pojawiające się po przekwitnięciu kwiatów. Jedne i drugie wyglądają pięknie nawet zimą.
Najprostszy podział jest jednak na rośliny liściaste i rośliny iglaste. Wśród nich najczęściej wybierane są jednak krzewy iglaste, a konkretnie żywotniki (tuje). Żywopłot iglasty z tiu nie tylko szybko rośnie, ale dodatkowo można go łatwo formować. Tu wybór zazwyczaj pada na żywotnik zachodni 'Smaragd' (czyli tzw. tuję Szmaragd). Dzieje się tak, ponieważ dobrze znosi słabe gleby oraz jest dość odporna na choroby i szkodniki.
Natomiast mniej popularne są drzewa i krzewy liściaste. Z tej grupy w na żywopłoty liściaste często sadzone są bukszpany, derenie czy forsycje. Te pierwsze są cenione ze względu na swoje piękne, drobne liście i łatwość w formowaniu. Nie sprawdzą się wówczas, gdy zależny nam szybkim efekcie, ponieważ rosną wolno. Derenie wybierane są zazwyczaj ze względu na swoje piękne, liście i ozdobne pędy. Natomiast forsycje okazale prezentują się wiosną i również dobrze znoszą przycinanie.
Z drzew dużym uznaniem cieszą się rodzime gatunki takie jak graby i buki. Rośliny te doskonale sprawdzają się na wysokie żywopłoty i są proste w pielęgnacji. W lecie tworzą piękne, zielone ściany, a jesienią ładnie się przebarwiają. Natomiast wśród buków znajdziemy także odmiany o kolorowych liściach jak np. buk zwyczajny 'Rohanii' czy 'Plaswijck'. Takie nietypowe wybarwienie zdecydowanie wywoła efekt "łał" w ogrodzie.
Podsumowując, najpopularniejsze rośliny na żywopłot to:
- cisy,
- jodły,
- świerki,
- laurowiśnia wschodnia,
- irga pomarszczona,
- żywotniki (tuje),
- bukszpany,
- derenie,
- forsycje,
- graby,
- buki.
Jakie rośliny wybrać na żywopłot?
Bogactwo gatunków i odmian nie ułatwia wyboru idealnych roślin żywopłotowych do ogrodu. Szukając ich, zastanów się nad funkcjami, jakie żywopłot będzie pełnić w Twoim ogrodzie. Duże znaczenie ma także miejsce, w którym zostanie on posadzony. Niskie żywopłoty nie będą chronić przed wiatrem czy ciekawskimi spojrzeniami. Zamiast tego idealnie sprawdzą się jako obwódki rabatek czy grup krzewów. Wiele roślin wymaga żyznej gleby i słonecznego miejsca. Jest jednak spora grupa roślin na żywopłot, która da sobie radę na słabszej ziemi. Są też takie, które lepiej znoszą cięcie formujące niż inne. Takie lepiej sprawdzą się w formie równego szpaleru.
Przed zakupem warto więc dokładnie przemyśleć każdy aspekt żywopłotu w ogrodzie. Nie mniej istotnym punktem jest sprawdzenie wymagań roślin, które chcesz posadzić. Bardzo często zdarza się, że odmiany mają zupełnie inne wymagania niż dany gatunek. Staranne zaplanowanie i wybranie roślin to podstawowy krok w uzyskaniu takiego żywopłotu, który spełni Twoje oczekiwania.
Sadzenie żywopłotu
Przed zakupem przygotuj odpowiednio miejsce pod Twoje rośliny na żywopłot. Najlepiej zacznij od przekopania ziemi i jej wypielenia. Żyznej gleby nie trzeba nawozić, ale te słabsze możesz wzbogacić dodatkowymi składnikami. Kolejny krok to wyznaczenie dokładnego miejsce na posadzenie roślin. Najszybciej i najprościej zrobisz to za pomocą patyczków i sznurka. Wybrane przez Ciebie sadzonki na żywopłot nie mogą czekać zbyt długo na umieszczenie w ziemi.
Pielęgnacja żywopłotu
Po posadzeniu żywopłot trzeba odpowiednio pielęgnować. Pamiętaj więc o częstym podlewaniu roślin w okresach suszy. Duże znaczenie ma także odpowiednie stosowanie nawozów. W tym wypadku istotny jest gatunek i odmiana roślin oraz rodzaj gleby. Zadbaj również o regularne przycinanie. Jest to szczególnie ważne, gdy zależy Ci na formowanym żywopłocie. Natomiast, gdy pojawią się pierwsze oznaki choroby lub szkodniki zastosuj środki ochrony roślin. Właściwa pielęgnacja pozwoli cieszyć się pięknym i gęstym żywopłotem przez długi czas.
Nasze sadzonki na żywopłot
W naszej ofercie znajdziesz zarówno drzewa na żywopłot, jak i krzewy na żywopłot. Bogactwo gatunków i odmian roślin żywopłotowych pozwoli zaplanować idealny żywopłot w ogrodzie. Te, które sprzedajmy w naszym sklepie, charakteryzują się najwyższą możliwą jakością. Dbamy o to, aby dostarczane przez nas rośliny żywopłotowe były zdrowe. Nasze sadzonki są pozbawione szkodników i mają dobrze rozwinięty systemem korzeniowym. Wysyłamy sadzonki młode, liczące najwyżej kilka sezonów. Właśnie takie najłatwiej się przyjmują i później lepiej poddają się ewentualnemu formowaniu.