Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Miskanty

Miskanty to jedne z najpopularniejszych traw ozdobnych, tworzące okazałe kępy liści, nad którymi latem pojawiają się pióropusze kwiatostanów. Atutem miskantów są zwykle duże rozmiary, np. wysokość miskanta olbrzymiego może sięgać 4 m. Ale jest też wiele odmian znacznie mniejszych, nie dorastających do 1 m. Te karłowe odmiany są równie efektowne, a doskonale nadają się do mniejszych ogrodów i na rabaty. Mogą być także uprawiane w donicach. 

Jak wyglądają miskanty?

Miskant jest trawą kępiastą. Kępę tworzą wąskie, długie liście, które malowniczo się wyginają i przewieszają. Liście mogą różnić się rozmiarem, szerokością i kolorem, wiele odmian ma pędy dwubarwne, w białe lub żółte, poprzeczne lub podłużne pasy.
Latem, zwykle pod koniec lipca, miskanty zakwitają. Pędy kwiatostanowe wyrastają nad kępę liści, a na ich szczytach pojawiają się bardzo efektowne, kremowe lub różowe, wiechowate kwiatostany. W miarę przekwitania, kwiatostany stają się bardzo puszyste. 

Z nastaniem jesieni liście miskantów przebarwiają się na różnorodne kolory. Zależnie od odmiany i przebiegu pogody, jesienne liście miskantów mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy, bordowy lub czerwony. Następnie liście i kwiatostany zasychają i zmieniają barwę na słomkowożółtą. Ale mimo to pędy są sztywne i wyprostowane i takie pozostają przez całą zimę. Dzięki temu miskanty są dekoracyjne także poza sezonem wegetacyjnym. Kępy zaschniętych liści i kwiatostanów miskantów są rewelacyjną ozdobą zimowego ogrodu!

Jakie wymagania mają miskanty?

W Polsce uprawia się wiele gatunków miskantów, które bardzo dobrze znoszą nasze warunki. M.in. miskant chiński, miskant kwiecisty czy miskant olbrzymi są wystarczająco mrozopodorne, aby przezimować w naszych ogrodach. Jedynie młode, świeżo posadzone kępy miskantów mogą wymagać okrycia. 

Miskanty potrzebują gleby żyznej i zasobnej, wystarczająco wilgotnej i przepuszczalnej. Nie można ich sadzić na stanowiskach podmokłych. Nie lubią także gleb bardzo suchych i piaszczystych, ale temu można zaradzić przez odpowiednie wzmocnienie podłoża przed sadzeniem (np. przez dodatek próchnicy lub kompostu) oraz regularne podlewanie, zwłaszcza wiosną i wczesnym latem. 

Najlepszym miejscem do uprawy miskantów jest stanowisko słoneczne. W pełnym słońcu te trawy rosną bujnie i tworzą zwarte kępy, a ich źdźbła są sztywne i trwałe, nie pokładają się i nie wyłamują. W miejscu zacienionym źdźbła miskantów stają się wiotkie i mniej trwałe.  

Nawożenie miskantów

Ze względu na bujny wzrost, miskanty mają duże wymagania pokarmowe, dlatego wymagają regularnego nawożenia. Na żyznych, próchnicznych glebach rośliny są w stanie zaspokoić swoje potrzeby z zasobów glebowych, na podłożu słabszym, piaszczystym, wskazane jest zasilanie 1-2 razy w roku: pod koniec kwietnia, w czasie rozpoczynania wegetacji i w czerwcu, w czasie intensywnego wzrostu. 

Najlepsze do nawożenia miskantów są nawozy organiczne, np. kompost lub dobrze rozłożony obornik. Dobrze sprawdzają się także nawozy mineralne wieloskładnikowe, zawierające wszystkie potrzebne makro- i mikroelementy. Należy unikać nawozów jednoskładnikowych, zwłaszcza azotowych, ponieważ łatwo nimi przenawozić. Trawy przenawożone azotem rosną bujnie, ale ich źdźbła mogą być wiotkie i narażone na pokładanie się i uszkodzenia. 

Jak rozmnażać miskanty?

Miskanty można próbować rozmnażać we własnym zakresie. Nie jest to zbyt skomplikowane i polega na podziale kępy. Można to zrobić przez wykopanie części kępy ostrym szpadlem i pozostawienie w glebie pozostałej części lub przez wykopanie całej kępy, rozdzielenie jej np. nożem i wsadzenie do gruntu uzyskanych mniejszych kęp.
Rozmnażanie miskantów należy przeprowadzać wiosną, tuż przed lub tuż po rozpoczęciu wegetacji. Jeśli trawy mają już liście, po podziale kępy należy je skrócić przynajmniej o połowę. Świeżo posadzonych kęp nie należy nawozić, trzeba je natomiast starannie podlewać. 

Jak pielęgnować i przycinać miskanty?

Miskanty należą do roślin niemal “bezobsługowych”. Jedynym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym w ich uprawie jest ścięcie zeszłorocznych liści. Cięcie miskantów należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Cięcie polega na niskim (ok. 5 cm) przycięciu całej kępy. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą nożyc do żywopłotu. 

Wielu właścicieli ogrodu przed zimą wiąże lub zaplata miskatny w ozdobne snopki i warkocze. Ma to znaczenie przede wszystkim ozdobne i zapobiega wyłamywaniu się trawy pod ciężarem śniegu lub od wiatru, a także w pewnym stopniu ułatwia zimowanie, zabezpieczając wnętrze kępy. 

Jakie zastosowanie mają miskanty?

Miskanty to bardzo uniwersalne trawy, które sprawdzą się w każdym typie ogrodu. Jako pojedyncze kępy są ciekawym uzupełnieniem ogrodów rustykalnych i japońskich, natomiast w ogrodach nowoczesnych mogą stanowić podstawowy gatunek. Dobierając z szerokiego wachlarza odmian, można dopasować je do każdej rabaty. Miskanty są świetnym “wypełniaczem” rabat wielogatunkowych, pięknie także wyglądają w zestawieniach złożonych z różnych odmian tego gatunku. 

Dużym atutem miskantów jest to, że bardzo dobrze komponują się z różnorodnymi roślinami. Pięknie wyglądają z krzewami kwitnącymi, np. budlejami, hortensjami bukietowymi lub barbulą, ciekawie wyglądają także w towarzystwie krzewów iglastych. Najczęściej spotykane połączenie z kwitnącymi bylinami zawsze robi dobre wrażenie i sprawia, że rabata wygląda niesamowicie przez całe lato. Trawy te coraz chętniej są także sadzone w postaci żywopłotów. Przepięknie prezentują się nad oczkami wodnymi. 

Zasuszone kwiatostany miskantów są także bardzo chętnie wykorzystywane w bukieciarstwie, do suchych bukietów i różnorakich kompozycji. 

Jakie są najpopularniejsze gatunki i odmiany miskantów?

Miskant olbrzymi - największy miskant, dorastający do 3,5-4 m wysokości

Miskant kwiecisty - tworzy okazałe kępy o wysokości ok. 3 m, obficie kwitnie

Miskant chiński ‘Strictus’ - dorasta do 2 m, liście zielone z poprzecznymi, kremowymi paskami. W Polsce rzadko kwitnie. 

Miskant chiński ‘Gracillimus’ to trawa o bardzo wąskich, delikatnych liściach, urokliwie poruszanych wiatrem. Dorasta do 1,5-2 m wysokości

Miskant chiński ‘Red Chief’ dorasta zaledwie do 60-80 cm, jest idealny do małych ogrodów i na rabaty. Kwitnie obficie, a jej wąskie, długie liście jesienią pięknie przebarwiają się na burgundowo. 

Miskant chiński ‘Kleine Fontane’ ma wąskie liście, zielone z białym unerwieniem. Jesienią przebarwiają się na złoto. Kwiatostany bladoróżowe, po przekwitnięciu stają się srebrzyste i są ozdobne przez całą zimę. Odmiana dorasta do 1 m wysokości. 

Miskant chiński ‘Hermann Mussel’ osiąga 180-200 cm wysokości, o wąskich, kaskadowo przewieszających się liściach. Kwiatostany latem ciemnoczerwone, jesienią i zimą stają się srebrne i puszyste. 

Czy warto sadzić miskanty?

Miskanty to trawy, które mogą przyozdobić każdy ogród. Dużą ich zaletą jak bardzo długi okres dekoracyjności: od maja, kiedy rozpoczynają wegetację i szybko wyrastają w pokaźne kępy, poprzez lato, kiedy nad liśćmi pojawiają się urokliwe kwiatostany, aż po jesień i zimę, kiedy zaschnięte liście i kwiatostany nadal wyglądają przepięknie, zwłaszcza pod śniegiem. Nieatrakcyjnie wyglądają tylko wiosną, pomiędzy ścięciem starych liści, a wyrośnięciem nowych. Ale w tym akurat okresie kwitnie bardzo dużo drzew i krzewów oraz kwiatów wiosennych, więc miskanty mogą ustąpić im pola. 

Miskanty są także łatwe w utrzymaniu i są możliwe do uprawy w niemal każdym ogrodzie. Cała ich pielęgnacja ogranicza się do wiosennego ścięcia zeszłorocznych źdźbeł. Podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie miskantów nie jest bardziej wymagające niż w uprawie innych gatunków.  

Zachęcamy do zaproszenia miskantów do swoich ogrodów. Już kilka kęp może zupełnie odmienić ogród, nadając mu lekkości, urody i charakteru.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 1-60 z 61

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
 1. Miskant chiński 'Strictus'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  27,80 zł
  Dostępny
 2. Miskant chiński 'Red Chief'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  90%
  22,95 zł
  Dostępny
 3. Miskant kwiecisty

  Miscanthus floridulus
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  28,90 zł
  Dostępny
 4. Miskant chiński 'Morning Light'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  96%
  23,95 zł
  Dostępny
 5. Miskant chiński 'Hermann Müssel'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Dostępny
 6. Miskant chiński 'Flamingo'

  Miscanthus sinensis
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Wyprzedane
 7. Miskant olbrzymi

  Miskanthus giganteus
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Wyprzedane
 8. Miskant chiński 'Kleine Fontane'

  Miscanthus sinensis
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Wyprzedane
 9. Miskant chiński 'Dronning Ingrid'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  26,70 zł
  Wyprzedane
 10. Miskant chiński 'Yakushima Dwarf'

  Miscanthus sinensis
  Ocena:
  100%
  27,90 zł
  Wyprzedane
 11. Miskant chiński 'Variegatus'

  Miscanthus sinensis
  Ocena:
  100%
  27,80 zł
  Wyprzedane
 12. Miskant chiński 'Gracillimus'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Wyprzedane
 13. Miskant chiński 'Pünktchen'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  19,95 zł
  Wyprzedane
 14. Miskant chiński 'Zebrinus'

  Miscanthus sinensis
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Wyprzedane
 15. Miskant chiński 'David'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  23,95 zł
  Wyprzedane
 16. Miskant chiński 'Zebrinus Strictus'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  17,95 zł
  Wyprzedane
 17. Miskant chiński 'Giraffe'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  26,70 zł
  Wyprzedane
 18. Miskant chiński 'Kleine Silberspinne'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  23,95 zł
  Wyprzedane
 19. Miskant chiński 'Malepartus'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 20. Miskant chiński 'Haiku'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 21. Miskant chiński 'Altweibersommer'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 22. Miskant chiński 'Dobromierz'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 23. Miskant chiński 'Silberspinne'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 24. Miskant chiński 'Grosse Fontane'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 25. Miskant chiński odm. purpurowa

  Miscanthus sinensis var. Purpurascens
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 26. Miskant chiński 'Rigoletto'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 27. Miskant chiński 'Cosmopolitan'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 28. Miskant chiński 'Gold Bar' PBR

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 29. Miskant chiński 'Roter Pfeil'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 30. Miskant chiński 'Apache'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 31. Miskant chiński 'Overdam Mini'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 32. Miskant chiński 'Moonlight'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 33. Miskant chiński 'Nippon'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 34. Miskant chiński 'Sarabande'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 35. Miskant chiński 'Silberpfeil'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 36. Miskant chiński 'Krater'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 37. Miskant chiński 'Adagio'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 38. Miskant cukrowy

  Miscanthus sacchariflorus
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 39. Miskant chiński 'Jubilant'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 40. Miskant chiński 'Zweizebri'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 41. Miskant chiński 'Andante'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 42. Miskant chiński 'Little Nicky'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 43. Miskant chiński 'Silberturm'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 44. Miskant chiński 'Rotfeder'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 45. Miskant chiński 'Autumn Red'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 46. Miskant chiński 'Ferner Osten'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 47. Miskant cukrowy 'Sommerfeder'

  Miscanthus sacchariflorus
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 48. Miskant chiński

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 49. Miskant chiński 'Silberfeder'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 50. Miskant olbrzymi 'Lottum'

  Miskanthus giganteus
  0,00 zł
  Atlas
 51. Miskant małokłosowy 'Nanus Variegatus'

  Miscanthus oligostachyus
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 52. Miskant chiński 'Gnome'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 53. Miskant chiński 'Positano'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 54. Miskant chiński 'Dixieland'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 55. Miskant chinski 'Kaskade'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 56. Miskant chiński 'Rotsilber'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 57. Miskant chiński 'Federweisser'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 58. Miskant chiński 'Yaku Jima'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 59. Miskant chiński 'Goliath'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 60. Miskant chiński 'Cabaret'

  Miscanthus sinensis
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 1-60 z 61

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko