Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Proso

Proso rózgowate to mniej znana, a bardzo dekoracyjna i odporna trawa. Może dorastać nawet do 2 m wysokości i wyróżnia się bardzo delikatnymi, ażurowymi kwiatostanami. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie głównie na preriach.

Jak wygląda proso rózgowate?

Proso rózgowate jest trawą kępową, która rozrasta się przez rozłogi korzeniowe. Ponieważ jednak te rozłogi są króciutkie, dzięki nim kępy ładnie się zagęszczają i nie mają tendencji do nadmiernego “rozchodzenia się” po ogrodzie. Źdźbła prosa rozłogowego są sztywne i twarde, a wyrastające z nich liście odchodzą dość szeroko, zagęszczając i optycznie poszerzając kępę. U niektórych odmian liście mogą być atrakcyjnie zabarwione lub pięknie przebarwiać się jesienią.
Kępy prosa różgowatego są bardzo trwałe. Jesienią nadziemna część rośliny zasycha i zmienia kolor na żółtobrązowy, ale nie zmienia kształtu ani formy, przez co proso ozdobne jest także zimą.

Jak szybko rośnie proso rózgowate?

Wiosenny wzrost prosa rózgowatego jest bardzo szybki. Trawa rozpoczyna wegetację zwykle pod koniec kwietnia i w ciągu kilku tygodni osiąga maksymalną wysokość. Zależnie od odmiany, może to być 70-200 cm. Latem, kiedy proso zakwita, kępa zyskuje dodatkową wysokość kwiatostanów.

Proso rózgowate szybko zagęszcza się i tworzy bardzo zwarte kępy, stopniowo zwiększając także ich szerokość. Nie jest ekspansywne i nie ma ryzyka, że zajmie nieprzeznaczony dla siebie teren wypierając inne rośliny.

Jak kwitnie proso rózgowate?
Proso rózgowate kwitnie późnym latem, zwykle od sierpnia do września. Kwiatostany mają postać bardzo lużnych, ażurowych, lekkich wiech, które przypominają delikatną mgiełkę. Kwiatostany początkowo mają kolor zielony, ale w miarę dojrzewania mogą się przebarwiać na purpurowo. Jesienią kwiatostany zasychają i w takiej postaci pozostają przez całą zimę. Są trwałe i potrafią utrzymać nawet duże ilości śniegu.

Jakie wymagania ma proso rózgowate?

Proso rózgowate to roślina prerii, jest więc bardzo dobrze przystosowane do okresowej suszy i upałów. Dobrze znosi także niskie temperatury, a nawet silne mrozy.

Wymaga stanowiska słonecznego oraz przepuszczalnej gleby. Chociaż znosi suszę i ubogie gleby, najlepiej rośnie na podłożu umiarkowanie wilgotnym i żyznym. Młode okazy mogą wymagać osłaniania przed zimą, starsze są w pełni mrozoodporne.

Jak pielęgnować i przycinać proso rózgowate?

Proso rózgowate jest niewymagające i rośnie praktycznie bez żadnych zabiegów. Główne cięcie należy wykonać wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Najlepszy termin cięcia to marzec lub początek kwietnia. Proso rózgowate przycinamy nisko, ok. 5 cm nad ziemią.

Aby proso rózgowate dobrze rosło, warto zasilać je nawozem organicznym lub mineralnym wieloskłanikowym. Nawożenie należy przeprowadzić wiosną, najlepiej w dwóch dawkach.

Jeśli w czasie najbardziej intensywnego wzrostu (V-VI) występuje susza, proso rózgowate powinno być podlewane. Brak wody w tym okresie może znacznie ograniczyć wzrost. 

Kiedy sadzić proso rózgowate?

Sadzonki prosa rózgowatego zakupione w doniczkach można sadzić właściwie przez cały rok, jeśli tylko ziemia nie jest zamarznięta. Najlepszym terminem sadzenia jest późna wiosna, kiedy rośliny rozpoczynają wegetację - wówczas można już dostrzec wyrastające nowe liście, świadczące o dobrej kondycji rośliny. Sadzenie traw w marcu czy na początku kwietnia także jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ale wówczas sadzonka nie ma żadnych żywych nadziemnych części. Proso rózgowate, podobnie jak inne trawy, można sadzić także latem i jesienią, ale wówczas łatwo uszkodzić źdźbła i liście, co może prowadzić do konieczności ich skrócenia. Egzemplarze traw sadzone późnym latem i jesienią wymagają bardziej starannego zabezpieczenia przed zimą.

Kiedy przesadzać proso rózgowate?

Wszystkie trawy, w tym proso rózgowate, najlepiej przesadzać wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji lub w momencie, kiedy dopiero zaczynają się pojawiać pierwsze liście. Wykopaną bryłę przed posadzeniem można rozdzielić, w ten sposób równocześnie rozmnażając roślinę i zyskując nowe egzemplarze.

Jakie jest zastosowanie prosa rózgowatego?

Wysokie, wyprostowane kępy prosa rózgowatego doskonale nadają się na żywopłoty i szpalery oraz na zielone ekrany. Konieczność przycięcia roślin i wyrastanie ich na nowo powoduje, że wiosną roślina nie będzie spełniać funkcji osłony, ale okres między ścięciem zeszłorocznych liści i wyrośnięciem nowych nie trwa zwykle dłużej niż 1,5-2 miesiące. Przez wszystkie pozostałe miesiące proso rózgowate jest okazałą rośliną żywopłotową.

Proso rózgowate bardzo dobrze prezentuje się jako samotnik, sprawdza się także w kompozycjach i na rabatach. Jest doskonałym tłem dla niższych roślin. Pięknie komponuje się z kwitnącymi bylinami i krzewami polecanymi na podobne, suche stanowiska. Dobrze wygląda w towarzystwie lawendy, hortensji bukietowej, budlei, pięciorników, róży pomarszczonej.

Najlepsze odmiany prosa rózgowatego

Proso rózgowate ‘Heavy Metal’ dorasta do 120 cm, ma dość wąski pokrój. Ma wyraźne, srebrzyste zabarwienie. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.
Proso rózgowate ‘Northwind’ - odmiana kolumnowa, tworząca zwarte, wąskie kępy. Dorasta do 180 cm. Liście niebieskozielone, jesienią pomarańczowe.
Proso rózgowate ‘Prairie Sky’ wyróżnia się intensywnie niebieskim zabarwieniem liści. Może osiągać 150 cm wysokości. Tworzy zwarte kępy.
Proso rózgowate ‘Squaw’ dorasta do 120 cm. Liście niebieskawe, już od drugiej połowy lata przebarwiające się na czerwono, począwszy od końcówek liści.

Czy warto sadzić proso rózgowate?
Proso rózgowate to jedna z odpornieszych i mniej wymagających traw o dużych rozmiarach. Polecamy je przede wszystkim na piaszczyste, suche gleby, na których inne wysokie trawy rosną słabo. Tworzy gęste kępy, ładnie kwitnie i przebarwia się jesienią, pięknie wygląda także przez całą zimą. Doskonale nadaje się na trawiaste żywopłoty.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 7

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Proso rózgowate 'Heavy Metal'

  Panicum virgatum
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Dostępny
 2. Proso rózgowate 'Prairie Sky'

  Panicum virgatum
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Dostępny
 3. Proso rózgowate 'Northwind'

  Panicum virgatum
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Dostępny
 4. Proso rózgowate 'Squaw'

  Panicum virgatum
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Dostępny
 5. Proso rózgowate

  Panicum virgatum
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 6. Proso rózgowate 'Rehbraun'

  Panicum virgatum
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 7. Proso rózgowate 'Rotstrahlbusch'

  Panicum virgatum
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 7

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko