Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Przycinanie żywopłotu. Kiedy i jak przycinać żywopłot?

978
Kiedy i jak przycinać żywopłot? -

Przycinanie żywopłotu jest ważną czynnością, którą należy wykonywać regularnie. Dzięki niej nasze rośliny zagęszczają się oraz utrzymają odpowiednią wysokość czy kształt. Dziś podpowiemy, jak należy przycinać żywopłot, aby rósł piękny i gęsty.

Spis treści:

  1. Kiedy przycinamy żywopłot?
  2. Jak często przycinać żywopłot?
  3. Jak przycinać żywopłot?

Kiedy przycinamy żywopłot?

Najczęściej żywopłoty sadzi się jesienią i w takim przypadku pierwsze cięcie wykonujemy dopiero wiosną, gdy minie okres największych przymrozków. Wówczas dokonujemy silnego cięcia roślin, tak by ich wysokość nie przekraczała 20-30 cm. Drugie cięcie wykonujemy końcem sierpnia, kiedy nasze rośliny podrosną.

W przypadku starszych żywopłotów najlepiej przycinać je raz – dwa razy do roku w okresie wiosennym na przełomie marca i kwietnia oraz końcem lata, najlepiej jeszcze w sierpniu. Dzięki temu pędy, które jeszcze wyrosną, zdąża zdrewnieć przed nadejściem mrozów. Pamiętajmy jednak, że okres przycinania roślin zależy głównie od gatunków, jakie posadziliśmy a także od tego, czy chcemy uzyskać żywopłot formowany czy swobodny.

Jak często przycinać żywopłot?

Żywopłoty z roślin szybko rosnących, np. z ligustru lub bukszpanu, należy ciąć co najmniej 3 razy w sezonie, aby nie dopuścić do nadmiernego wyrastania młodych pędów. Żywopłoty kwitnące, np. niskie żywopłoty z tawuł czy wysokie żywopłoty z żylistka lub jaśminowca należy ciąć dopiero po kwitnieniu. Żywopłoty z roślin o wąskim, kolumnowym lub stożkowym pokroju, np. z żywotnika zachodniego ‘Smaragd’, jałowca skalnego ‘Blue Arrow’ albo cisa pospolitego ‘David’ w zasadzie nie wymagają żadnego cięcia, poza cięciem ograniczającym nadmierny wzrost w górę i delikatnym cięciem korygującym.

Właściwie założony i prowadzony żywopłot jest niezastąpionym elementem w wielu ogrodach. Jego zalety trudno zliczyć: nie tylko zdobi swoim pięknem, ale także jest doskonałym sąsiedztwem dla bardziej wyszukanych gatunków. Chroni, osłania i stwarza korzystny mikroklimat dla bardziej wymagających roślin, a także może stanowić jednolite, efektowne tło dla wyjątkowo atrakcyjnych roślin, na przykład o barwnych lub pstrych liściach.

Przycinanie żywopłotu Cięcie żywopłotu przeprowadzamy regularnie

Jak przycinać żywopłot?

Jakie prace i kiedy należy wykonywać przy rosnącym już żywopłocie zależy przede wszystkim od tego, czym ma być ten żywopłot. Luźne szpalery w zasadzie wymagają jedynie lekkiego, kosmetycznego cięcia uszkodzonych lub odstających gałązek. Co kilka lat można przeprowadzić cięcie odmładzające polegające na wycięciu lub intensywnym przycięciu najstarszych gałęzi.;

Żywopłoty formowane wymagają znacznie więcej pracy. Tuż po posadzeniu rośliny trzeba koniecznie przyciąć, aby ułatwić im intensywne krzewienie się od samego spodu. Każde kolejne cięcie należy przeprowadzać nie wyżej niż 10-15 cm nad cięciem poprzednim. Tylko w ten sposób można uzyskać gęsty i zwarty żywopłot. Rozpoczęcie cięcia na większej wysokości doprowadzi do zbytniego przerzedzenia dolnej części żywopłotu, a dolna część pni, zamiast się krzewić, będzie drewnieć i grubieć. Na pewno każdy widział prowadzony w ten sposób żywopłot: grube pnie, bez cienkich gałązek i prawie bez liści u dołu i mocno zagęszczona góra. Trzeba przyznać, że nie jest on zbyt dekoracyjny. 

Ważne jest także właściwe cięcie boków żywopłotu. Naturalnie rośliny mają tendencję do rozkrzewiania się i rozszerzania w górnej części. Natomiast odpowiednie doświetlenie dolnych części żywopłotu, warunkujące jego zadbany wygląd na całej wysokości, wymaga utrzymania węższej górnej części roślin. Przekrój żywopłotu koniecznie powinien mieć kształt ściętego stożka. Żywopłot o przekroju w kształcie prostokąta będzie w swojej dolnej, zacienionej części, słabiej rósł i się krzewił, a wyrastające tam liście będą słabsze, brzydsze i będą wcześniej opadać. Przy żywopłocie o przekroju w kształcie odwróconego stożka, czyli najwęższego tuż nad ziemią, ten objaw braku doświetlenia zostanie jeszcze bardziej spotęgowany.

Regularne i właściwie przycinanie żywopłotu pozwoli uzyskać piękną, mniejszą lub większą, ścianę zieleni w naszym ogrodzie.

Sprawdż także:

  • Sadzenie żywopłotu. Jak i kiedy sadzić żywopłot?
    ligustr pospolity albovariegata liście
    Dobrze założony i odpowiednio pielęgnowany żywopłot sprawdza się w małym ogródku, dużym ogrodzie i w parku. Porządkuje przestrzeń, wyznacza granicę, daje cień, chroni od wiatru, kurzu i hałasu. jak założyć i pielęgnować żywopłot, aby przez cały rok miał
    Czytaj więcej »

Wstecz Dlaczego Budleja Dawida nie kwitnie?
Następne Filmowe Lato w Szkółce
0 Komentarz(y)
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko