Sosna (Pinus)

Sosna - drzewo iglaste, wiecznie zielone, typowe dla klimatu umiarkowanego, w cieplejszych strefach spotykana jedynie w górach. Zimozielone drzewo, rzadziej krzew o długich, cienkich igłach, przeważnie wyrastających po kilka z krótkopędu. Liczba igieł w krótkopędzie zależy od gatunku.

Występowanie

W Polsce naturalnie rośnie sosna pospolita, która jest najpopularniejszym drzewem w kraju. Poza nią do rodzimych gatunków należą rosnące w Tatrach sosna kosodrzewina i limba. 

Popuralne gatunki i odmiany sosny

Najpopularniejsze gatunki i odmiany sosny (Pinus) do ogrodów.

Wymagania

Sosny mają bardzo niewielkie wymagania glebowe, mogą rosnąć na bardzo ubogich glebach szkieletowych. Wymagania wodne też nie są wysokie, przeważnie dobrze znoszą suszę.

Uprawa

Sadzonki najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Z reguły nawożenie nie jest konieczne, na glebach piaszczystych można zastosować obornik raz na kilka lat.

Zastosowanie

Sosny ozdobne rosnąć mogą w ogrodach skalnych, są świetną ozdobą ogrodów w stylu orientalnym lub sprawdzą się jako urozmaicenie wielobarwnej rabaty, szczególnie polecana do nasadzeń w zieleni miejskiej, i na terenach rekultywowanych, ze względu na dużą odporność na czynniki niesprzyjające.

Sosny są cenione w wielu krajach i kulturach, co znajduje odzwierciedlenie w ich obecności w sztuce, w literaturze, a także w ludowych wierzeniach i mitach. W japońskich ogrodach symbolizowała długie życie, w Chinach bywała sadzona na grobach, aby zapobiegać rozsypywaniu się ciał zmarłych w pył. Także w europejskich kulturach starożytnych pojawia się motyw sosny, która miała swoją ustaloną pozycją także u Słowian. Wizerunek sosny lub jej szyszki znajduje się także w licznych herbach zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.

Pokaż mniej
Filtruj produkty
Copyright © 2006 – 2021 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko