Złożone zamówienia będziemy wysyłać od 6 maja : )

Sadzenie żywopłotu. Jak i kiedy sadzić żywopłot?

1200
ligustr pospolity albovariegata liście

Dobrze założony i odpowiednio pielęgnowany żywopłot sprawdza się w małym ogródku, dużym ogrodzie i w parku. Porządkuje przestrzeń, wyznacza granicę, daje cień, chroni od wiatru, kurzu i hałasu. jak założyć i pielęgnować żywopłot, aby przez cały rok miał on dużą wartość dekoracyjną?

Żywopłot często sprawia wrażenie jednego elementu, należy jednak pamiętać, że składa się z wielu roślin. Aby całość robiła dobre wrażenie, każda z roślin tworzących żywopłot musi być w dobrej kondycji, zdrowa i nie może odbiegać wyglądem od pozostałych. Zdrowe, bujne, nie różniące się od siebie rośliny są gwarancją, że żywopłot będzie pełnił nie tylko funkcję użytkową, ale przede wszystkim będzie pięknie wyglądał.

Spis treści:

  1. Zasady sadzenia żywopłotu
  2. Przygotowanie stanowiska pod sadzenie żywopłotu
  3. Kiedy sadzić żywopłot?
  4. Podlewanie

Zasady sadzenia żywopłotu

Wybór roślin i dobór stanowiska

Rośliny muszą być odpowiednio dobrane do gleby i klimatu. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy stanowisko jest właściwe dla danej rośliny. Posadzenie np. żywopłotu z wrażliwego na suszę i zanieczyszczenie powietrza świerka w mieście sprawi, że rośliny będą słabo rosnąć, chorować, a dodatkowo jest spore ryzyko, że niektóre z nich po prostu uschną. Zamiast świeżej, bujnej zieleni, żywopłot taki będzie prezentował żółknące igły i usychające gałęzie. Świetnie w takim miejscu sprawdzi się natomiast jałowiec, np. jałowiec skalny 'Blue Arrow' lub jałowiec chiński 'Obelisk'.

Podobnie na stanowiskach wietrznych, narażonych na przeciągi, należy sadzić rośliny odporne na takie warunki, np. żywotnik zachodni, ligustr pospolity, grab pospolity. Posadzona w takim miejscu Laurowiśnia wschodnia lub cyprysik będą wyglądać źle i należy się spodziewać, że co roku będą ulegać większym lub mniejszym uszkodzeniom zimowym. 

Ważne jest także to, by wszystkie rośliny w żywopłocie miały takie same warunki. Należy więc unikać tego, by żywopłot przechodził np. nad rurą ciepłowniczą lub drenażem. Cały żywopłot powinien być w takim samym stopniu oświetlony. Podlewanie i nawożenie także musi takie same dla całego żywopłotu. W innym przypadku część roślin będzie rosnąć lepiej lub gorzej, w każdym razie inaczej niż pozostałe. W efekcie w różnych miejscach żywopłotu rośliny mogą się różnić siłą wzrostu, bujnością, wybarwieniem liści, wreszcie zdrowotnością i porażeniem przez choroby. 

ligustr pospolity Ligustr pospolity

Przygotowanie stanowiska pod sadzenie żywopłotu

Nawet najładniejsze rośliny nie będą wyglądać dobrze, jeśli będą je przerastać chwasty lub w wyniku niewłaściwego nawożenia (lub jego braku) liście zaczną usychać lub się przebarwiać. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gleby przed posadzeniem żywopłotu. 

  • odchwaszczenie

Podstawę stanowi usunięcie chwastów trwałych (wieloletnich) wraz z korzeniami i rozłogami, przez które mogłyby się one rozrastać. Odchwaścić można mechanicznie lub chemicznie, najważniejsze, by zrobić to skutecznie. Po posadzeniu roślin usuwanie chwastów będzie utrudnione, zwłaszcza jeśli będą one wyrastać tuż przy pniach posadzonych roślin. Chwasty nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim istotnie pogarszają warunki bytowania roślin, konkurując z nimi o światło, wodę, składniki pokarmowe i miejsce. Szczególne znaczenie ma to dla młodych, świeżo posadzonych krzewów. 

  • przygotowanie gleby

Gleba, w której mają być sadzone rośliny, powinna być spulchniona i żyzna. Jeśli żywopłot ma być zakładany na glebie ogrodowej, uprawianej wcześniej, żadne specjalne zabiegi nie są potrzebne. Jeśli jednak żywopłot ma rosnąć w miejscu, gdzie dotychczas był trawnik lub nieużytek, konieczne będzie zdjęcie darni i głębokie przekopanie gleby. W przypadku gleb piaszczystych, warto przemyśleć wzbogacenie jej poprzez dodatek dobrze przekompostowanego kompostu, żyznej gleby dostarczonej z innego miejsca, a z braku innych możliwości nawet substratem torfowym. 

  • nawożenie

Świeżo posadzone rośliny są z reguły bardzo wrażliwe na zasolenie gleby i zbyt duża dawka nawozu może powodować ich przypalanie. Jeśli nie ma pewności co do zasobności gleby, bezpieczniej jest pominąć dawkę startową nawozu. W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Także na słabych, ubogich glebach bezpieczniej jest zastosować dobrze rozłożony kompost, dokładnie wymieszany z rodzimym podłożem. Na nawożenie przyjdzie czas, gdy rośliny zaczną się przekorzeniać i podejmą wzrost.

Kiedy sadzić żywopłot?

W przypadku zakładania żywopłotu liściastego z roślin kopanych, bez bryły korzeniowej, konieczne jest zachowanie terminu późnojesiennego lub wczesnowiosennego. Rośliny muszą być wtedy w stanie bezlistnym. Obecność liści sprawia, że roślina traci przez nie dużo wody, a nie może jej uzupełniać przez uszkodzone korzenie. 

Najlepszym terminem przesadzania (więc także sadzenia w formie żywopłotu) iglaków, jest koniec sierpnia i początek września. W tym okresie rośliny już nie rosną, ale nie są jeszcze w fazie spoczynku, dzięki czemu częściowo przekorzenią się jeszcze przed nadejściem zimy. 

Roślin wysadzanych z doniczek, zarówno iglastych jak i liściastych, nie można sadzić tylko wtedy, kiedy ziemia jest zamarznięta. Poza tym można je sadzić cały rok, nawet latem i w czasie bezmroźnej zimy. 

jałowiec skalny blue arrowJałowiec skalny 'Blue Arrow'

Podlewanie

Wszystkie świeżo posadzone rośliny wymagają intensywnego podlewania. Jeśli system korzeniowy nie jest uszkodzony (czyli przy roślinach wysadzanych z pojemników), trzeba je podlać obficie tuż po nasadzeniu, a następnie wystarczy utrzymywać zwykłą wilgotność gleby (nie można dopuszczać do przesuszania!). W przypadku roślin sadzonych bez bryły korzeniowej, czyli z uszkodzonym systemem korzeniowym, konieczne jest intensywne podlewanie co najmniej przez kilka tygodni, dopóki rośliny nie przekorzenią się na nowym stanowisku. Dzięki dużej wilgotności gleby nawet uszkodzone korzenie mają możliwość pobierania wody. 

W późniejszym okresie i w kolejnych latach konieczność podlewania zależy od pogody, podłoża i gatunku roślin.

Odpowiednie posadzenie, a później właściwe dbanie o rośliny zapewni piękny żywopłot na długie lata. 

Sprawdź także:

Wstecz Co zasadzić w ogrodzie zamiast trawy?
Następne Żywe skamieliny - Metasekwoja
0 Komentarz(y)
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko