metasekwoja chińska white spot

W 1941 r po raz pierwszy opisano przedstawicieli rodzaju metasekwoja jako gatunki kopalne, wymarłe (były one opisywane już wcześniej, ale pod innymi, różnymi nazwami). Jeszcze w tym samym roku, w Chinach, odkryto metasekwoję chińską (Metasequoja glyptostroboides). 

Metasekwoja chińska pochodzi z łagodnego klimatu, gdzie bardzo rzadko notowane są ujemne temperatury. Pomimo tego doskonale radzi sobie w warunkach klimatu Polski. Dotąd rosną w ogrodach botanicznych w Krakowie, Warszawie i Kórniku jej egzemplarze wyrosłe z pierwszej partii nasion pozyskanych w 1949 r. Większość roślin rosnących poza Chinami pochodzi z jednej partii nasion zebranych z tych drzew i dostarczonych w 1948 r. do Arboretum Arnolda w USA, także polskie metasekwoje pochodzą właśnie z tamtej partii nasion.

metasekwoja chińska hamlet's broomMetasekwoja chińska Hamlet's Broom

Zdarza się, że młode metasekwoje mogą ulegać uszkodzeniom w surowe zimy, a tym samym mogą wymagać zabezpieczeń, jednak dorosłe drzewa zalicza się do strefy USDA 5, co oznacza, że rośliny znoszą temperatury sięgające niemal -30 st. C.

Metasekwoja jest szybko rosnącym drzewem o dość luźnym, wąskostożkowym, strzelistym pokroju i igłach opadających na zimę. Zwykle dorasta do 30 m wysokości. Największe zarejestrowane egzemplarze miały ponad 50 m wysokości i ponad dwa metry średnicy.

Miękkie, jasnozielone igły nadają drzewu delikatny wygląd. Dobrze znosi cięcie, nadaje się nawet na wysokie, formowane szpalery. 

Metasekwoja w ciągu tych 50 lat na dobre zadomowiła się w szkółkach i ogrodach. Dostępne są także jej odmiany, które różnią się od gatunku typem wzrostu i barwą igieł:

 • 'Matthaei Broom' - pochodząca od czarciej miotły, karłowa, kulista odmiana o igłach o lekko brązowym odcieniu 
 • 'Hamlet's Broom' - karłowy, kulisty krzew o igłach mlecznobiałych wiosną, jasnozielonych latem, jesienią przebarwiający się na żółto
 • 'Matthaei'- karłowa, kulista odmiana o gęstym pokroju i zielono zabarwionych igłach
 • 'Miss Grace' to niska, karłowa odmiana o płaczących pędach
 • 'Spring Cream' - duże drzewo o wąskim, gęstym pokroju i igłach seledynowych wiosną, latem jasnozielonych
 • 'Gold Rush' - rośnie tylko nieco słabiej niż gatunek. Intensywnie żółty kolor igieł, który utrzymuje się aż do jesieni, kiedy zmieniają kolor na brązowy
 • 'White Spot' - bardzo ciekawie ubarwiona odmiana. Młode igły jasnozielone nakrapiane biało lub kremowo, natomiast latem przebarwienia lekko się zaróżowiają. Drzewo średnio szybko rosnące, o koronie kolumnowej i przewisających końcówkach pędów.

metasekwoja chińska igłyMetasekwoja chińska White Spot


Polecamy dla Ciebie
 1. Metasekwoja chińska
  Metasequoia glyptostroboides
  19,00 zł
 2. Metasekwoja chińska 'Gold Rush'
  Metasequoia glyptostroboides 'Gold Rush'
  55,00 zł
 3. Metasekwoja chińska 'Spring Cream'
  Metasequoia glyptostroboides 'Spring Cream'
  49,00 zł
 4. Metasekwoja chińska 'White Spot'
  Metasequoia glyptostroboides 'White Spot'
  49,00 zł
 5. Metasekwoja chińska 'Matthaei Broom'
  Metasequoia glyptostroboides 'Matthaei Broom'
  52,00 zł
 6. Metasekwoja chińska 'Hamlet's Broom'
  Metasequoia glyptostroboides 'Hamlet's Broom'
  49,00 zł