Ligustr - Ligustrum
Ligustr
Ligustry (Ligustrum) to krzewy liściaste o walorach ozdobnych, najczęściej uprawiane w formie żywopłotów. Żywopłot z ligustru przez wiele lat był najbardziej popularnym żywopłotem, spotykanym w prywatnych ogrodach przydomowych i na terenach publicznych, w miastach i na wsiach całej Polski. I chociaż oferta szkółkarska zawiera obecnie wiele gatunków roślin, które sprawdzają się w formie żywopłotu, warto nadal pamiętać o ligustrze, który jest rośliną bezproblemową w uprawie, a przy odrobinie pielęgnacji tworzy gęstą i zwartą ścianę w kolorze ciemnej zieleni.
Jak wygląda ligustr
- Ligustr jest krzewem liściastym o liściach częściowo zimozielonych lub opadających na zimę. Dorasta najczęściej do 3-4 m wysokości, chociaż zdarza się, że osiąga nawet 5 m wysokości. Ma pokrój wyprostowany, krzaczasty.
- Liście ligustru są lancetowante, błyszczące, ciemnozielone. U odmian liście mogą mieć kolor żółty lub mogą być dwubarwne: zielono-żółte lub zielono-białe.
U niektórych ligustrów liście są częściowo zimozielone tzn. pozostają na pędach, dopóki nie nadejdzie silniejszy mróz. W łagodne zimy ligustr może być ulistniony nawet do wiosny. W następnym roku, kiedy rozpoczyna się wegetacja, stare liście opadają, a ich miejsce zajmują nowe, młode, efektywniejsze w procesie fotosyntezy i ładniejsze. - Ligustr kwitnie latem, w czerwcu i lipcu, na biało. Jego drobne kwiaty zebrane są w wiechy. Kwiatostany wyrastają na szczytach pędów i bywają bardzo okazałe. Kwiaty ligustru intensywnie pachną, a ich zapach jest słodki. W dużym natężeniu może być drażniący.
- Owoce ligustru to pestkowce. Są one kuliste, czarne, błyszczące i dojrzewają we wrześniu. Są niejadalne, w większej ilości mogą być trujące.
- Ligustr rośnie szybko, rocznie przyrasta nawet o 100 cm. Z tego powodu ligustry rosnące w formie żywopłotu wymagają częstego przycinania.
Właściwości i zastosowanie ligustru
- Ligustr jest cenną rośliną ozdobną, która wyróżnia się błyszczącymi liśćmi, zwartym i gęstym pokrojem, obfitymi, pachnącymi kwiatami oraz ozdobnymi, lśniącymi owocami. Najlepiej wygląda w grupach.
- Najpopularniejszym zastosowaniem ligustru są nasadzenie żywopłotowe. Wszystkie gatunki i odmiany nadają się na żywopłoty, które można dowolnie formować. Z pomocą ligustru z łatwością uzyskasz żywopłot o wybranej wysokości.
- Ligustry są miododajne. Obficie kwitnące krzewy ligustru są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły. Dla pszczół i innych owadów zapylających, kwiaty ligustru są wartościowym pożytkiem, natomiast duży udział w miodzie nektaru pochodzącego z ligustru nie jest pożądany. Wpływa on na pogorszenie smaku miodu, w którym wyczuwalny staje się gorzki smak. Co więcej, miód zawierający pyłek z ligustru może stanowić zagrożenie dla osób na niego uczulonych, co może prowadzić nawet do obrzęku ust.
- Prawidłowo prowadzony żywopłot z ligustru nie kwitnie, ponieważ jest odpowiednio wcześnie przycinany. Dlatego ligustrowe żywopłoty nie stanowią żadnego zagrożenia dla alergików, ani bezpośrednio, ani w postaci miodu zawierającego pyłek.
Najpopularniejsze odmiany ligustru
- Ligustr pospolity - najbardziej popularny ligustr, powszechny w formie żywopłotów
- Ligustr jajolistny ‘Vicaryi’ - najpiękniejszy z ligustrów, o intensywnie żółtych liściach przez cały sezon, a często także zimą
- Ligustr ibota pochodzi z Japonii, dorasta do 3 m i ma bardzo pozytywne znaczenie biocenotyczne
Wymagania ligustru
- Ligustr jest bardzo łatwy w uprawie i jest polecany nawet początkującym ogrodnikom.
- Dobrze rośnie na właściwie każdej glebie, która nie jest zbyt kwaśna lub podmokła.
- Ligustry nie mają żadnych problemów z zimowaniem w polskich warunkach. Wiele z nich w niektóre zimy nie zrzuca liści.
- Ligustry preferują stanowisko słoneczne, chociaż całkiem dobrze rosną także w cieniu. Mogą jednak wtedy tracić pokrój i zanadto się wyciągać. Stanowisko słoneczne jest szczególnie wskazane dla odmian o barwnych liściach.
Uprawa i pielęgnacja ligustru
- Ligustr nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Prace przy uprawie sprowadzają się do cięcia, odchwaszczania i nawożenia. Sporadycznie mogą być potrzebne zabiegi uprawowe.
Cięcie żywopłotu z ligustru
- Ligustr posadzony w formie żywopłotu wymaga regularnego przycinania. Aby żywopłot był zwarty i gęsty na całej wysokości, kluczowe jest jego odpowiednie cięcie zaraz po posadzeniu i przez pierwszych kilka lat.
- Rosnący żywopłot przycinaj co najmniej 2 razy w ciągu roku. Jednorazowy przyrost nie powinien przekraczać 10-15 cm (tzn. kiedy młode pędy osiągną 25-30 cm, należy je skrócić o połowę). Dzięki temu zielona ściana żywopłotu będzie mocno zagęszczona od samego dołu.
- Żywopłot, który osiągnął oczekiwaną wysokość, powinieneś ciąć dwa razy w roku: pierwszy raz na przełomie maja i czerwca, przed kwitnieniem. Drugi raz pod koniec sierpnia albo wiosną, tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Długość pozostawianych przyrostów powinna wówczas wynosić 1-2 cm.
- Żywopłot z ligustru wymaga cięcia nie tylko płaszczyzny górnej, ale także bocznych. Cięcie przeprowadź w taki sposób, aby dolna część żywopłotu była szersza niż część górna, a jego przekrój miał kształt trapezu. Dzięki temu żywopłot na całej wysokości jest dobrze doświetlony i gęsto ulistniony.
Nawożenie ligustru
Nawożenie służy uzupełnianiu w glebie składników, które są pobierane przez rośliny. W przypadku roślin intensywnie ciętych, takich jak jak krzewy rosnące w żywopłocie formowanym, straty składników mogą być duże, a nawożenie jest szczególnie potrzebne. Do nawożenia nadają się zarówno nawozy organiczne (kompost, przekompostowany obornik) oraz mineralne (sztuczne).
Najlepszym terminem nawożenia jest wiosna i wczesne lato. Nie stosuj nawozów później niż w lipcu.
Choroby i szkodniki ligustru
Ligustr bardzo rzadko jest atakowany przez choroby, zwłaszcza w stopniu, który zagrażałby kondycji krzewów.
Dość częstym szkodnikiem ligustru są natomiast opuchlaki, powodujące wżery na liściach. Najczęściej nasilenie objawów nie jest bardzo duże i stanowi jedynie problem estetyczny, który jest niwelowany podczas następnego cięcia. Jeśli jednak szkodniki występują w ilościach zagrażających zdrowiu i kondycji roślin, wskazane jest wykonanie zabiegów ochrony roślin z wykorzystaniem odpowiednich środków owadobójczych.
Czym wyróżniają się nasze sadzonki?
W naszej szkółce dostaniesz sadzonki ligustru, które wyróżniają się dobrą kondycją i zdrowotnością. Uprawiane w pojemnikach, po posadzeniu do gruntu bardzo szybko aklimatyzują się w nowym miejscu i stają się ozdobą ogrodu, zarówno jako pojedynczy krzew, jak i w formie żywopłotu. Zaletą zakupów w naszej szkółce jest także to, że możesz zamówić rośliny nie wychodząc z domu i otrzymać je w przesyłce kurierskiej, wprost pod podany adres.
