zakończyliśmy wysyłkę roślin owocowych! zamówienia zawierające odmiany owocowe wyślemy wiosną 2024 :)

Ligustr - Ligustrum

Ligustr

Ligustry (Ligustrum) to krzewy liściaste o walorach ozdobnych, najczęściej uprawiane w formie żywopłotów. Żywopłot z ligustru przez wiele lat był najbardziej popularnym żywopłotem, spotykanym w prywatnych ogrodach przydomowych i na terenach publicznych, w miastach i na wsiach całej Polski. I chociaż oferta szkółkarska zawiera obecnie wiele gatunków roślin, które sprawdzają się w formie żywopłotu, warto nadal pamiętać o ligustrze, który jest rośliną bezproblemową w uprawie, a przy odrobinie pielęgnacji tworzy gęstą i zwartą ścianę w kolorze ciemnej zieleni. 

Jak wygląda ligustr

 • Ligustr jest krzewem liściastym o liściach częściowo zimozielonych lub opadających na zimę. Dorasta najczęściej do 3-4 m wysokości, chociaż zdarza się, że osiąga nawet 5 m wysokości. Ma pokrój wyprostowany, krzaczasty. 
 • Liście ligustru są lancetowante, błyszczące, ciemnozielone. U odmian liście mogą mieć kolor żółty lub mogą być dwubarwne: zielono-żółte lub zielono-białe.
  U niektórych ligustrów liście są częściowo zimozielone tzn. pozostają na pędach, dopóki nie nadejdzie silniejszy mróz. W łagodne zimy ligustr może być ulistniony nawet do wiosny. W następnym roku, kiedy rozpoczyna się wegetacja, stare liście opadają, a ich miejsce zajmują nowe, młode, efektywniejsze w procesie fotosyntezy i ładniejsze. 
 • Ligustr kwitnie latem, w czerwcu i lipcu, na biało. Jego drobne kwiaty zebrane są w wiechy. Kwiatostany wyrastają na szczytach pędów i bywają bardzo okazałe. Kwiaty ligustru intensywnie pachną, a ich zapach jest słodki. W dużym natężeniu może być drażniący. 
 • Owoce ligustru to pestkowce. Są one kuliste, czarne, błyszczące i dojrzewają we wrześniu. Są niejadalne, w większej ilości mogą być trujące. 
 • Ligustr rośnie szybko, rocznie przyrasta nawet o 100 cm. Z tego powodu ligustry rosnące w formie żywopłotu wymagają częstego przycinania. 

Właściwości i zastosowanie ligustru

 • Ligustr jest cenną rośliną ozdobną, która wyróżnia się błyszczącymi liśćmi, zwartym i gęstym pokrojem, obfitymi, pachnącymi kwiatami oraz ozdobnymi, lśniącymi owocami. Najlepiej wygląda w grupach.
 • Najpopularniejszym zastosowaniem ligustru są nasadzenie żywopłotowe. Wszystkie gatunki i odmiany nadają się na żywopłoty, które można dowolnie formować. Z pomocą ligustru z łatwością uzyskasz żywopłot o wybranej wysokości. 
 • Ligustry są miododajne. Obficie kwitnące krzewy ligustru są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły. Dla pszczół i innych owadów zapylających, kwiaty ligustru są wartościowym pożytkiem, natomiast duży udział w miodzie nektaru pochodzącego z ligustru nie jest pożądany. Wpływa on na pogorszenie smaku miodu, w którym wyczuwalny staje się gorzki smak. Co więcej, miód zawierający pyłek z ligustru może stanowić zagrożenie dla osób na niego uczulonych, co może prowadzić nawet do obrzęku ust. 
 • Prawidłowo prowadzony żywopłot z ligustru nie kwitnie, ponieważ jest odpowiednio wcześnie przycinany. Dlatego ligustrowe żywopłoty nie stanowią żadnego zagrożenia dla alergików, ani bezpośrednio, ani w postaci miodu zawierającego pyłek. 

Najpopularniejsze odmiany ligustru

Wymagania ligustru

 • Ligustr jest bardzo łatwy w uprawie i jest polecany nawet początkującym ogrodnikom. 
 • Dobrze rośnie na właściwie każdej glebie, która nie jest zbyt kwaśna lub podmokła. 
 • Ligustry nie mają żadnych problemów z zimowaniem w polskich warunkach. Wiele z nich w niektóre zimy nie zrzuca liści. 
 • Ligustry preferują stanowisko słoneczne, chociaż całkiem dobrze rosną także w cieniu. Mogą jednak wtedy tracić pokrój i zanadto się wyciągać. Stanowisko słoneczne jest szczególnie wskazane dla odmian o barwnych liściach. 

Uprawa i pielęgnacja ligustru

 • Ligustr nie ma specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Prace przy uprawie sprowadzają się do cięcia, odchwaszczania i nawożenia. Sporadycznie mogą być potrzebne zabiegi uprawowe.

Cięcie żywopłotu z ligustru

 • Ligustr posadzony w formie żywopłotu wymaga regularnego przycinania. Aby żywopłot był zwarty i gęsty na całej wysokości, kluczowe jest jego odpowiednie cięcie zaraz po posadzeniu i przez pierwszych kilka lat.
 • Rosnący żywopłot przycinaj co najmniej 2 razy w ciągu roku. Jednorazowy przyrost nie powinien przekraczać 10-15 cm (tzn. kiedy młode pędy osiągną 25-30 cm, należy je skrócić o połowę). Dzięki temu zielona ściana żywopłotu będzie mocno zagęszczona od samego dołu. 
 • Żywopłot, który osiągnął oczekiwaną wysokość, powinieneś ciąć dwa razy w roku: pierwszy raz na przełomie maja i czerwca, przed kwitnieniem. Drugi raz pod koniec sierpnia albo wiosną, tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Długość pozostawianych przyrostów powinna wówczas wynosić 1-2 cm. 
 • Żywopłot z ligustru wymaga cięcia nie tylko płaszczyzny górnej, ale także bocznych. Cięcie przeprowadź w taki sposób, aby dolna część żywopłotu była szersza niż część górna, a jego przekrój miał kształt trapezu. Dzięki temu żywopłot na całej wysokości jest dobrze doświetlony i gęsto ulistniony.

Nawożenie ligustru

Nawożenie służy uzupełnianiu w glebie składników, które są pobierane przez rośliny. W przypadku roślin intensywnie ciętych, takich jak jak krzewy rosnące w żywopłocie formowanym, straty składników mogą być duże, a nawożenie jest szczególnie potrzebne. Do nawożenia nadają się zarówno nawozy organiczne (kompost, przekompostowany obornik) oraz mineralne (sztuczne).
Najlepszym terminem nawożenia jest wiosna i wczesne lato. Nie stosuj nawozów później niż w lipcu. 

Choroby i szkodniki ligustru

Ligustr bardzo rzadko jest atakowany przez choroby, zwłaszcza w stopniu, który zagrażałby kondycji krzewów. 

Dość częstym szkodnikiem ligustru są natomiast opuchlaki, powodujące wżery na liściach. Najczęściej nasilenie objawów nie jest bardzo duże i stanowi jedynie problem estetyczny, który jest niwelowany podczas następnego cięcia. Jeśli jednak szkodniki występują w ilościach zagrażających zdrowiu i kondycji roślin, wskazane jest wykonanie zabiegów ochrony roślin z wykorzystaniem odpowiednich środków owadobójczych.

Czym wyróżniają się nasze sadzonki?

W naszej szkółce dostaniesz sadzonki ligustru, które wyróżniają się dobrą kondycją i zdrowotnością. Uprawiane w pojemnikach, po posadzeniu do gruntu bardzo szybko aklimatyzują się w nowym miejscu i stają się ozdobą ogrodu, zarówno jako pojedynczy krzew, jak i w formie żywopłotu. Zaletą zakupów w naszej szkółce jest także to, że możesz zamówić rośliny nie wychodząc z domu i otrzymać je w przesyłce kurierskiej, wprost pod podany adres. 

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 14

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Ligustr pospolity 'Lodense'

  Ligustrum vulgare
  sadzonki ukorzeniane
  18,00 zł
  Dostępny
 2. Ligustr pospolity 'Albovariegata'

  Ligustrum vulgare L.
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  99%
  16,00 zł
  Dostępny
 3. Ligustr ibota

  Ligustrum ibota
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  14,00 zł
  Dostępny
 4. Ligustr jajolistny

  Ligustrum ovalifolium
  sadzonki ukorzeniane
  16,00 zł
  Dostępny
 5. Ligustr jajolistny 'Aureovariegatum'

  Ligustrum ovalifolium
  sadzonki ukorzeniane
  16,00 zł
  Dostępny
 6. Ligustr jajolistny 'Vicaryi'

  Ligustrum ovalifolium
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  16,00 zł
  Dostępny
 7. Ligustr pospolity

  Ligustrum vulgare
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  12,00 zł
  Wyprzedane
 8. Ligustr pospolity kopany z gruntu

  Ligustrum vulgare
  sadzonki ukorzeniane
  7,00 zł
  Wyprzedane
 9. Ligustr Czonoskiego

  Ligustrum tschonoskii
  sadzonki ukorzeniane
  12,00 zł
  Wyprzedane
 10. Ligustr jajolistny kopany z gruntu

  Ligustrum ovalifolium
  sadzonki ukorzeniane
  12,00 zł
  Wyprzedane
 11. Lionia ligustrowata

  Lyonia ligustrina
  Ocena:
  100%
  48,00 zł
  Wyprzedane
 12. Ligustr ibota 'Müsli'

  Ligustrum ibota
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  22,00 zł
  Wyprzedane
 13. Ligustr pospolity 'Aureum'

  Ligustrum vulgare
  sadzonki ukorzeniane
  16,00 zł
  Wyprzedane
 14. Ligustr pospolity 'Atrovirens'

  Ligustrum vulgare
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  12,00 zł
  W produkcji

Produkty 14

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2023 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko