zakończyliśmy wysyłkę roślin owocowych! zamówienia zawierające odmiany owocowe wyślemy wiosną 2024 :)

Żywopłot z tui

Popularne tuje, a właściwie - żywotniki (Thuja) to rośliny o bardzo szerokim zastosowaniu. Pięknie prezentują się jako samotniki, w grupie z innymi iglakami lub w kompozycjach drzew i krzewów o zróżnicowanym pokroju i barwie. Bardzo chętnie są także sadzone w formie żywopłotu. 

Jak wygląda żywopłot z tui

Żywotniki to rośliny iglaste, zimozielone, ozdobne przez cały rok. Zależnie od odmiany, tuje mogą różnić się wysokością, pokrojem i kolorem igieł. Na żywopłoty najlepiej nadają się żywotniki silnie rosnące, o pokroju kolumnowym lub stożkowym. Posadzone w rzędzie tuje szybko utworzą zwartą i gęstą, całoroczną ścianę zieleni. 

  • Wysokość żywopłotu z tui zależy od wybranej odmiany i sposobu cięcia. Z odmian mocno rosnących można w krótkim czasie z łatwością uzyskać żywopłot o wysokości 2-3 m. Niskie, wolno rosnące odmiany nadają się doskonale na żywopłoty niskie oraz obwódki.
  • Dzięki szerokiemu wyborowi odmian, możesz mieć wpływ także na kształ (pokrój) żywopłotu:
    Z żywotników o szerokiej koronie (np. żywotnik olbrzymi ‘Atrovirens’, żywotnik zachodni ‘Brabant’) możesz uzyskać szeroką i zwartą, jednolitą ścianę zieleni. Warunkiem jest regularne i równe cięcie.
    Sadząc tuje o pokroju wąskim, kolumnowym lub stożkowym (np. żywotnik zachodni ‘Smaragd’) otrzymasz równy szpaler pojedynczych drzew, które w górnej części nie będą się stykać. Taka forma żywopłotu nie stanowi tak dobrej ochrony i zabezpieczenia jak przedstawiona wyżej “ściana zieleni”, ale praktycznie nie wymaga cięcia, a przy tym wygląda bardzo szykownie.
    Z niskich i wolno rosnących żywotników o kształcie kulistym lub stożkowym (np. żywotnik zachodni ‘Danica’, żywotnik zachodni ‘Little Gem’) możesz utworzyć niski żywopłot lub obwódkę, w której podkreślony będzie pokrój każdej pojedynczej rośliny. 
  • Na żywopłocie z tui mogą pojawiać się szyszki. Skłonność do szyszkowania jest wadą rośliny, ponieważ krzew z szyszkami wygląda mniej atrakcyjnie. Niektóre odmiany szyszkują obficie, inne prawie w ogóle. Impulsem do intensywnego szyszkowania żywotników jest pogroszenie warunków wzrostu, np. susza lub brak nawożenia.
  • Tempo wzrostu żywopłotu z tui zależy od odmiany oraz od warunków. Na żyznej glebie żywotniki rosną szybciej. Szybko rosnące odmiany, np. ‘Atrovirens’ lub ‘Dura’ lub ‘Gelderland’ w dobrych warunkach wysokość 2-3 m są w stanie osiągnąć w ciągu 5-7 lat. 

Właściwości i zastosowanie żywopłotu z żywotnika

Żywopłot z tui jest całoroczną, zimozieloną, żywą formą ogrodzenia, która pełni wiele funkcji. Przede wszystkim może wyznaczać granicę ogrodu, tworząc zaciszne i przytulne miejsce do zabawy i spędzania czasu. Wysoki żywopłot daje cień i schronienie w czasie upalnych dni, a zimą zabezpiecza przed mroźnym wiatrem, stwarzając warunki do uprawy bardziej wymagających roślin. Gruba i gęsta ściana roślin może zastąpić tradycyjny płot, uniemożliwiając przedostanie się intruzom, a także chroniąc prywatność przebywających w ogrodzie osób.
Niskie żywopłoty z tui możesz wykorzystać jako granice rabat lub zaprojektować je wzdłuż ścieżek. Takie rzędy z niskich roślin doskonale porządkują przestrzeń i nadają kompozycji harmonii i ładu. 

Najpopularniejsze odmiany żywotnika na żywopłoty

Wymagania żywopłotu z tui

  • Jedną z zalet żywopłotu z tui jest łatwość uprawy. Tuje są niewymagające i tolerancyjne, można je uprawiać na każdej glebie. Pogorszenie warunków wzrostu może trochę osłabić ich wzrost, ale rzadko kiedy prowadzi do schnięcia roślin. 
  • Najlepszą glebą do uprawy żywotnika, także w formie żywopłotu, jest gleba gliniasto-piaszczysta, o wysokiej zawartości próchnicy i odczynie zbliżonym do obojętnego. Preferowane są podłoża o umiarkowanej wilgotności, nie przesychające zbyt szybko, ale i nie podmokłe. 
  • Żywopłot z tui najładniej wygląda w słońcu lub lekkim półcieniu. Cień, zwłaszcza głęboki, sprawia, że rośliny wyciągają się i słabo zagęszczają, istotnie tracąc w ten sposób na estetyce. 
  • W prawie całej Polsce żywotniki zimują bardzo dobrze, zatem żywotnikowy żywopłot nie jest narażony na uszkodzenia mrozowe. W wyjątkowo mroźne, suche, bezśnieżne zimy może dochodzić do przesychania roślin, zwłaszcza narażonych na wysuszające wiatry, ale wiosną tuje zwykle dobrze regenerują. 

Sadzenie żywopłotu z tui

Żywopłot z tui z pojemników można zakładać w dowolnym terminie, nawet w czasie odwilży w zimie lub latem. Letnie sadzenie wymaga jednak bardzo regularnego i obfitego podlewania przez co najmniej kilka tygodni. 

Jeśli zakładasz żywopłot z tui kopanych z gruntu, wybierz termin późnoletni lub wczesnojesienny. W czasie kopania dochodzi do uszkodzenia systemu korzeniowego, który po posadzeniu musi się zregenerować. Koniec sierpnia i wrzesień jest okresem najintensywniejszego rozwoju korzeni roślin iglastych i posadzone w tym czasie rośliny najłatwiej się przyjmują, a także dobrze znoszą nadchodzącą zimę. 

Rozstaw tui w żywopłocie

Tuje w żywopłocie należy sadzić w jednym rzędzie, co 60-80 cm. Taki rozstaw pozwala na dość szybkie uzyskanie gęstego żywopłotu o jednorodnej strukturze, a równocześnie nie niesie ryzyka zbyt dużego zagęszczenia roślin u podstawy, które mogłoby prowadzić do zasychania dolnej części krzewów. 

Przycinanie żywopłotu z tui

Cięcie żywopłotu z tui jest bardzo łatwe i nie wymaga dużych umiejętności ani drogiego sprzętu. Wystarczą zwykłe nożyce do żywopłotu, ręczne lub z napędem. 

Tuje posadzone w formie szpaleru z odmian kulistych lub stożkowych w zasadzie nie wymagają żadnego cięcia, poza niewielkim cięciem korygującym pokrój lub nierównomierny wzrost poszczególnych roślin. Po osiągnięciu wymaganej wysokości  żywopłotu cięcie powinno się wykonywać kilka centymetrów wyże, niż poprzednio, 

Żywopłot z mocno rosnących, gęstych odmian wymaga nadania mu kształtu bloku (lub innego, wybranego kształtu). Cięcie należy wykonywać co najmniej dwukrotnie w ciągu roku, skracając przyrosty co najmniej o połowę. Konieczne jest wyznaczenie linii cięcia: górnej, oznaczającej wysokość roślin oraz bocznych, wyznaczających szerokość żywopłotu. Linie najłatwiej jest wyznaczyć za pomocą sznurka rozciągniętego wzdłuż żywopłotu. Tylko bardzo zaawansowani ogrodnicy mogą pokusić się o cięcie “na oko”. 

Ostatnie w roku cięcie żywopłotu z tui wykonaj nie później, niż w sierpniu. Późniejsze cięcie może pobudzić rośliny do zbyt późnego wypuszczania nowych pędów, które mogą być narażone na przemarzanie. 

Jak uprawiać żywopłot z tui?

Podlewanie

Regularne podlewanie żywopłotu z tui jest konieczne tylko świeżo po posadzeniu. W następnych latach podlewanie raczej nie jest niezbędne, z wyjątkiem lat bardzo suchych i upalnych.
Pamiętaj, że gleba piaszczysta wysycha szybciej. Jeśli posadziłeś żywopłot z żywotnika na piaskach, musisz liczyć się z koniecznością częstszego podlewania. Jeśli zadbasz o to, że żywopłot z tui nie będzie narażony na okresy suszy, będzie on cały czas wyglądał dobrze i nie będzie oszpecony przez szyszki pojawiające się na żywotnikach niedostatecznie podlewanych. 

Jeśli jesień jest sucha i ciepła, nawadniaj tuje także jesienią. Rośliny zimozielone, które jesienią cierpią na niedobór wody i nie są w stanie zmagazynować jej zapasu przed zimą i zamarznięciem gleby, są mocniej narażone na zimowe przesychanie. Warto także podlać je zimą, w czasie odwilży. 

Nawożenie żywopłotu z tui

Przed posadzeniem żywopłotu z tui odpowiednio przygotuj miejsce, dbając m.in. o odpowiednią żyzność gleby. Ale nie stosuj żadnych nawozów tuż przed sadzeniem, w trakcie sadzenia, a także w czasie kilku tygodni po posadzeniu. Nawozy obecne w glebie utrudniają pobieranie wody przez korzenie roślin, a świeżo posadzone krzewy potrzebują przede wszystkim łatwo dostępnej wody. 

Rosnący żywopłot z tui warto nawozić regularnie, aby wspierać jego zdrowy wzrost i ładne wybarwienie. Do nawożenia używaj kompostu albo nawozów mineralnych. Kupując nawozy sztuczne wybieraj te wieloskładnikowe, zawierające makro- i mikroelementy. Dawki nawozów dostosuj do wielkości roślin i zastosuj się do zaleceń na opakowaniu. Właściwe nawożenie zapobiegnie szyszkowaniu tui. 

Nawożenie rozpocznij wtedy, kiedy rozpoczyna się wegetacja i pojawiają się młode przyrosty. Zastosuj 2-3 dawki, a ostatni zabieg przeprowadź nie później, niż w połowie sierpnia. We wrześniu lub w październiku możesz zastosować nawóz jesienny, zawierający wysoką dawkę potasu i bardzo niską lub zerową zawartość azotu.  

Choroby i szkodniki 

Tuje należą do roślin mało podatnych na choroby i szkodniki. Występujące sporadycznie patogeny należy zwalczać odpowiednimi preparatami. 

Czy warto sadzić żywopłot z tui?

Żywopłot z żywotnika jest bardzo uniwersalnym i łatwym w utrzymaniu założeniem. Wybierając odpowiednie odmiany i stosując preferowany sposób cięcia możesz bez dużego wysiłku uzyskać żywopłot o określonej wielkości, kształcie i kolorze. Możesz wybierać pomiędzy odcieniami zieleni i żółci, aby otrzymać założenie odpowiednie do Twoich preferencji i pasujące do dotychczasowej koncepcji ogrodu. 

Jak szybko rośnie żywopłot z tui?

Tempo wzrostu tui w żywopłocie zależy przede wszystkim od odmiany. Żywotniki szybko rosnące mogą rocznie przyrastać nawet o 50 cm, natomiast odmiany karłowe, stosowane na obwódki mają roczne przyrosty rzędu kilku centymetrów.
Prawidłowy, szybki wzrost zależy także od warunków glebowych. Żyzna, stale umiarkowanie wilgotna gleba i regularne, właściwe nawożenie pozwalają na wzrosty optymalny dla odmiany, który zapewni także najlepszy możliwy wygląd krzewów i całego żywopłotu.
Zwiększanie się wysokości żywopłotu z tui jest także regulowane przez cięcie. Skracanie przyrostów chwilowo obniża wysokość żywopłotu, ale poprawia jego zagęszczenie i ogólny wygląd.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 1-60 z 69

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
  1. Żywotnik zachodni 'Golden Globe'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    5,90 zł
    Dostępny
  2. Żywotnik zachodni 'Little Champion'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Dostępny
  3. Żywotnik zachodni 'Teddy'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    97%
    19,00 zł
    Dostępny
  4. Żywotnik olbrzymi 'Gelderland'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    5,90 zł
    Dostępny
  5. Żywotnik olbrzymi 'Zebrina'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    5,90 zł
    Dostępny
  6. Żywotnik zachodni 'Frieslandia'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    5,90 zł
    Dostępny
  7. Żywotnik olbrzymi 'Aurea'

    Thuja plicata
    Ocena:
    100%
    18,00 zł
    Dostępny
  8. Żywotnik zachodni 'Aureospicata'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Dostępny
  9. Żywotnik zachodni 'Mr Bowling Ball'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Dostępny
  10. Żywotnik zachodni 'Sunkist'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    95%
    14,50 zł
    Dostępny
  11. Żywotnik olbrzymi 'CanCan'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Dostępny
  12. Żywotnik zachodni 'Smaragd' - w balocie

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    42,00 zł
    Dostępny
  13. Żywotnik olbrzymi 'Excelsa'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Dostępny
  14. Żywotnik zachodni 'Smaragd' formowany spirala

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    150,00 zł
    Dostępny
  15. Żywotnik zachodni 'Globosa'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    14,50 zł
    Dostępny
  16. Żywotnik zachodni 'Ania'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    5,90 zł
    Dostępny
  17. Żywotnik zachodni 'Salland'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    5,90 zł
    Dostępny
  18. Żywotnik zachodni Tuja 'Brabant'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    Już od 6,50 zł
    Dostępny
  19. Żywotnik zachodni 'Holmstrup Yellow'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    5,90 zł
    Dostępny
  20. Żywotnik zachodni 'Ohlendorffii'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Dostępny
  21. Żywotnik zachodni 'Konfetti'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Dostępny
  22. Żywotnik zachodni 'Zmatik'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    23,00 zł
    Dostępny
  23. Żywotnik olbrzymi 'Dura'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Dostępny
  24. Żywotnik olbrzymi 'Kórnik'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    18,00 zł
    Dostępny
  25. Żywotnik zachodni 'Amber Glow'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    Już od 5,90 zł
    Dostępny
  26. Żywotnik zachodni Tuja 'Danica'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    Już od 5,90 zł
    Dostępny
  27. Żywotnik zachodni 'Smaragd' - Tuja Szmaragd

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    99%
    Już od 12,00 zł
    Dostępny
  28. Żywotnik zachodni 'Golden Anne'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Dostępny
  29. Żywotnik zachodni 'Little Giant'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    19,00 zł
    Dostępny
  30. Żywotnik olbrzymi 'Martin'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    19,00 zł
    Dostępny
  31. Żywotnik zachodni 'Golden Brabant'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Dostępny
  32. Żywotnik zachodni 'Holmstrup'

    Thuja occidentalis
    14,50 zł
    Wyprzedane
  33. Żywotnik zachodni 'Pendula'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  34. Żywotnik zachodni 'Stolvik'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Wyprzedane
  35. Żywotnik zachodni 'Winter Pink'

    Thuja occidentalis
    14,50 zł
    Wyprzedane
  36. Żywotnik olbrzymi 'Kager's Beauty'

    Thuja plicata
    14,50 zł
    Wyprzedane
  37. Żywotnik zachodni 'Europe Gold'

    Thuja occidentalis
    16,00 zł
    Wyprzedane
  38. Żywotnik zachodni 'Nigra'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  39. Żywotnik zachodni 'Hübner'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Wyprzedane
  40. Żywotnik olbrzymi 'Zebrina Extra Gold'

    Thuja plicata
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Wyprzedane
  41. Żywotnik zachodni 'Bodmeri'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  42. Żywotnik zachodni 'Grażyna'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  43. Żywotnik zachodni 'Hoseri'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Wyprzedane
  44. Żywotnik zachodni 'Malonyana'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  45. Żywotnik zachodni 'Smaragd Light'

    Thuja occidentalis
    14,50 zł
    Wyprzedane
  46. Żywotnik zachodni 'Smaragd Variegata'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  47. Żywotnik zachodni 'Waxen'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Wyprzedane
  48. Żywotnik zachodni 'Meinecke’s Zwerg'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Wyprzedane
  49. Żywotnik olbrzymi 'Atrovirens'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    98%
    W produkcji
  50. Żywotnik zachodni 'Jantar'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Wyprzedane
  51. Żywotnik zachodni 'Hoveyi'

    Thuja occidentalis
    16,00 zł
    Wyprzedane
  52. Żywotnik zachodni 'Litomyśl'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Wyprzedane
  53. Żywotnik zachodni 'Mecky'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  54. Żywotnik zachodni 'Smaragd Aurea'

    Thuja occidentalia
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Wyprzedane
  55. Żywotnik zachodni 'Wagneri'

    Thuja occidentalis
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    18,00 zł
    Wyprzedane
  56. Żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    16,00 zł
    Wyprzedane
  57. Żywotnik olbrzymi '4-ever Gold'

    Thuja plicata
    sadzonki ukorzeniane
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  58. Biota wschodnia (Żywotnik wschodni)

    Platycladus orientalis
    sadzonki ukorzeniane
    22,00 zł
    Wyprzedane
  59. Żywotnik zachodni 'Spiralis'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    14,50 zł
    Wyprzedane
  60. Żywotnik zachodni 'Aurescens'

    Thuja occidentalis
    Ocena:
    100%
    19,00 zł
    Wyprzedane

Produkty 1-60 z 69

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Strona
Copyright © 2005 – 2023 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko