wolemia szlachetna

Z powodu pożarów, które niedawno trawiły duże obszary Australii, a za sprawą mediów były śledzone przez niemal cały świat, głośno zrobiło się także o wolemii szlachetnej (Wollemia nobilis), której jedyne naturalne stanowisko zostało dzięki staraniom strażaków uratowane przed zniszczeniem przez ogień. Roślina została odkryta dopiero w 1994 roku i wzbudziła niemałe zainteresowanie, ponieważ wcześniej była znana nauce jako skamieniałość z okresu jury i kredy. Jest reliktem, bywa nazywana drzewem dinozaurów. Obecnie w naturze występuje mniej niż 200 egzemplarzy tego gatunku, wszystkie są zlokalizowane w Parku Narodowym Wollemi w Nowej Południowej Walii w Australii. 

wolemia szlachetna igłyWolemia szlachetna

Dzięki doniesieniom prasowym mówiącym o zaangażowaniu rządu Australii w ratowanie naturalnego stanowiska wolemii, wiele osób usłyszało o tym gatunku, wielu chciałoby też mieć go u siebie. Jest to jednak roślina niemal niedostępna na rynku ze względu na ograniczony dostęp do roślin matecznych i trudność w rozmnażaniu i jedynie kilka europejskich szkółek ją oferuje. Nasza Szkółka obecnie nie posiada wolemii szlachetnej w ofercie, ale czynimy starania w tym kierunku i jest bardzo prawdopodobne, że już niedługo będziemy mogli zaproponować Państwu tę oryginalną i rzadką roślinę. 

Wolemia szlachetna jest dużym drzewem, może przekraczać 30 m wysokości. Charakteryzuje się pokrojem wąskokolumnowym. Łatwo tworzy odrosty z pąków przybyszowych na pniu i korzeniach, co sprawia, że wolemia często przybiera formę drzewa wielopniowego. Jej długie, ostro zakończone igły wyrastają z pędów w czterech rzędach. Z pędów młodocianych igły wyrastają w dwóch rzędach, ułożonych na płasko, nieco przypominając liście sagowca. Wolemia nie jest mrozoodporna, chociaż w wilgotnym, morskim klimacie znosi temperatury rzędu -10 st. C. W Polsce jej zimowanie jest ryzykowne, dlatego zwłaszcza w chłodniejszych rejonach kraju wskazana byłaby jej uprawa w donicach i zimowanie w pomieszczeniu.

wolemia szlachetaWolemia szlachetna