Zamówienia wysyłamy od poniedziałku do czwartku

Rośliny wysyłamy od poniedziałku do czwartku, aby nie utknęły w weekend na sortowni.

Zdecydowana większość naszych paczek dociera już następnego dnia po nadaniu.

Drzewa i krzewy miododajne

Pożytek z pszczół

Miód - nazywany płynnym złotem, nektar kwiatów przetworzony przez pszczoły. Słodycz, ale nie można go nazwać “pustymi kaloriami’, bo chociaż ma tych kalorii sporo, każda jego łyżeczka dostarcza także witamin oraz mikroelementów. Ze względu na zawartość nadtlenku wodoru i licznych enzymów, miód wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne oraz grzybobójcze, zwalczając m.in. gronkowiec i candidę. Pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i pokarmowego, poprawia kondycję serca. 

Jeszcze cenniejszy od miodu nektarowego jest miód spadziowy. Spadź jest słodką, lepką substancją wydzielaną przez mszyce i czerwce, a powstającą z soku roślin. Pszczoły zbierają spadź z liści i igieł (występuje ona także na drzewach iglastych) i traktują tak, jak nektar. Miód spadziowy ma ciemniejszy kolor, jest mniej słodki i zawiera większe ilości mikroelementów i enzymów.

Ale miód nie jest jedynym roślinnym skarbem, który dzięki pszczołom trafia do naszych domów. Należy do nich także pyłek - zwany pszczelim, chociaż produkowany jest przez rośliny. Dla pszczół pyłek stanowi źródło białka (nektar i spadź to prawie same węglowodany), dla ludzi może stanowić suplement diety a nawet lek w licznych schorzeniach. 

Pożytki pszczele

Wszystkie kwitnące rośliny wytwarzają pyłek, w niemal wszystkich kwiatach zapylanych przez owady znajduje się nektar, wiele gatunków może być także źródłem spadzi. Dlatego wiele roślin jest źródłem pokarmu dla pszczół. Jednak niektóre z nich wyróżniają się ilością wytwarzanego nektaru lub pyłku albo wyjątkowo dogodnym terminem kwitnienia. Takie rośliny uznawane są za POŻYTKI PSZCZELE. 

Do drzew i krzewów miododajnych, wytwarzających szczególnie dużo nektaru (tę cechę mierzy się za pomocą wydajności miodowej, podawanej w kg miodu uzyskiwanych z 1 ha uprawy) zalicza się następujące gatunki:

 • Lipa (przede wszystkim drobnolistna, o wydajności miodowej nawet powyżej 1000 kg, ale także szerokolistna i srebrzysta)
 • Robinia - do 1800 kg/ha (ale u robinii produkcja nektaru w dużej mierze zależy od pogody)
 • Karagana - 350 kg/ha
 • Malina - 100-200 kg/ha
 • Klony (zwłaszcza pospolity) do 1000 kg/ha
 • Amorfa - 80 kg/ha
 • Suchodrzewy i wiciokrzewy
 • Parczelina trójlistkowa
 • Moszenki południowe
 • Jarząb 
 • Berberys Thunberga 

Wymienione wyżej rośliny, poza nektarem, produkują także pyłek kwiatowy. Pyłek jest także wytwarzany przez rośliny wiatropylne. Jest on znacznie mniej wartościowy dla pszczół od pyłku roślin owadopylnych, ale i on jest chętnie zbierany przez owady, zwłaszcza wtedy, gdy brakuje innego pokarmu, na przykład wczesną wiosną. Przykładem gatunku, którego nie powinno zabraknąć w okolicy pasieki jest leszczyna, która kwitnie bardzo wcześnie i zwykle jest pierwszym wiosennym pożytkiem pszczół. Jako roślina wiatropylna, leszczyna wytwarza bardzo dużo pyłku, który pomaga owadom przetrwać czas, w którym rośliny owadopylne jeszcze nie kwitną.

Do roślin szczególnie wartościowych dla pasieki pod względem produkcji pyłku należą:

 • Leszczyna
 • Brzozy
 • Klon jesionolistny
 • Wierzby
 • Dęby

Do pożytków pszczelich zalicza się także spadź. Spadź jest źródłem bardzo dobrego miodu, cenionego przez rynek i odbiorców. Może pojawiać się bardzo obficie i wtedy staje się głównym pożytkiem pszczół przez dłuższy czas. Niestety, jest ona także pożytkiem niepewnym, ponieważ zwykle jedynie co kilka lat występuje w ilościach, które mogą mieć znaczenie dla pasieki. Jednak, pomimo nieregularności występowania, spadź trudna jest do przecenienia i planując nasadzenia roślin z myślą o pszczołach, warto wziąć pod uwagę także gatunki, na których pojawia się ona w dużych ilościach. Są to m.in.:

Dostępność pożytku w ciągu roku

Drugim aspektem przydatności roślin dla pszczół, obok ilości produkowanego pokarmu, jest termin kwitnienia. Oprócz wielu gatunków wybitnie miododajnych, które jednak często kwitną w podobnym czasie, duże znaczenie mają rośliny kwitnące w nietypowym terminie, gdy brak jest dużych pożytków. Odpowiedni dobór roślin pozwala na dostarczenie pszczołom pokarmu przez niemal cały sezon, istotnie ograniczając lub nawet eliminując konieczność ich dokarmiania. 

Poniżej zestawiono niektóre drzewa i krzewy pod względem terminu ich kwitnienia:

Rodzaj lub gatunek

Termin kwitnienia (miesiąc)

Leszczyna

II

Jagoda kamczacka

III

Wierzba

III/IV

Klon

IV

Karagana

IV

Drzewa owocowe

IV/V

Berberys

V

Robinia akacjowa

pocz. IV

Lipa szerokolistna

VI

Robinia lepka

VI, VIII

Lipa drobnolistna

VI/VII

Malina

VI-X

Lipa srebrzysta

koniec VII

Ewodia koreańska

VII-VIII

Perełkowiec japoński

VIII

Lipa kiusiu

koniec VIII

Budleja

VIII-X

Wrzos

VIII/IXSpośród wymienionych gatunków na szczególną uwagę zasługuje wymieniona już wcześniej leszczyna, z której pyłku pszczoły korzystają od swoich pierwszych przelotów. Następnym istotnym pożytkiem są wierzby, które dostarczają już nie tylko pyłku, ale także nektaru. Bardzo dobrym źródłem pokarmu dla pszczół w początkach wiosny może być także jagoda kamczacka, która nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, ale zasługuje na docenienie nie tylko ze względu na bardzo niskie wymagania siedliskowe i niezwykle wartościowe odżywczo owoce, ale także z powodu bardzo wczesnego kwitnienia, często już w pierwszych dniach marca. 

Warto wspomnieć także o lipach, które produkują bardzo duże ilości nektaru, a dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków można mocno wydłużyć okres ich przydatności dla pszczół. Najwcześniej, bo już początkiem czerwca zakwita lipa szerokolistna. Następnie, zwykle na początku drugiej połowy czerwca, zaczyna kwitnąć lipa drobnolistna, nieco później kwitnie lipa krymska. Zależnie od przebiegu pogody, ale zwykle pod koniec lipca, zakwita lipa srebrzysta. Jeszcze później, zwykle dopiero pod koniec sierpnia, kwiaty pojawiają się na lipie kiusiu.

Trująca lipa srebrzysta?
W literaturze można natknąć się na informacje o szkodliwości dla pszczół nektaru bądź pyłku lipy srebrzystej. Trudno jednak znaleźć badania, które by to potwierdzały. Hipoteza o szkodliwości tej lipy wzięła się stąd, że pod jej koroną można spotkać padłe pszczoły. Osoby nie zgadzające się z tą hipotezą argumentują to faktem, że termin kwitnienia lipy srebrzystej przypada w czasie, gdy wiele pszczół z wiosennego rozrodu naturalnie kończy swój żywot, a największa ich liczba właśnie pod drzewami tego gatunku spowodowana jest tym, że w tym okresie jest to najchętniej odwiedzane przez pszczoły drzewo.

Kolejnym gatunkiem, o której warto wspomnieć w kontekście ciągłości pożytków pszczelich jest malina, zwłaszcza odmiany owocujące na pędach jednorocznych, czyli tzw. powtarzające. Ponieważ kwitnienie malin jest mocno rozciągnięte w czasie - na pędach dwuletnich kwiaty pojawiają się od maja do sierpnia, na pędach jednorocznych od sierpnia do października - przez bardzo długi czas w ciągu roku krzewy malin mogą dostarczać pszczołom nektaru i pyłku.

Doskonała większość roślin kwitnie wiosną, aby przed zimą zdążyć wytworzyć owoce. Z tego powodu pod koniec lata często brakuje już pszczołom pokarmu. Z tego powodu szczególnie cenne są nieliczne drzewa i rośliny kwitnące w tym właśnie czasie. Należą do nich m.in. ewodia, perełkowiec i wrzos. 

Drzewa i krzewy uznawane za rośliny miododajne nie tylko są pożytkiem pszczelim, ale mają także wiele innych zalet. Mają piękne kwiaty, ciekawe liście lub interesujący pokrój, pięknie pachną lub wyróżniają się barwą jesiennych przebarwień liści. Wiele z nich wytwarza jadalne, smaczne i bardzo wartościowe owoce. Odpowiedni dobór roślin miododajnych umożliwi nie tylko na zachowanie przez cały rok w dobrej kondycji rodzin pszczelich i uzyskanie od nich dużych ilości miodu i pyłku, ale także pozwoli cieszyć się pięknem własnego ogrodu i smakiem owoców prosto z drzewa. 

Pokaż mniej
Filtruj produkty
Opcje zakupów
Filtruj produkty

Produkty 1-60 z 886

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Agrest 'Invicta' szczepiony na pniu

  Ribes grossularia 'Invicta'
  Ocena:
  100%
  szczepione
  15,00 zł
  dostępny
 2. Agrest 'Niesłuchowski' szczepiony na pniu

  Ribes grossularia 'Niesłuchowski'
  Ocena:
  99%
  szczepione
  15,00 zł
  dostępny
 3. Agrest czerwony 'Salut' szczepiony na pniu

  Ribes grossularia 'Salut'
  Ocena:
  99%
  15,00 zł
  w produkcji
 4. Berberys Thunberga

  Berberis thunbergii
  Ocena:
  100%
  sadzonka ukorzeniana
  11,50 zł
  dostępny
 5. Bluszcz pospolity

  Hedera helix
  Ocena:
  100%
  sadzonka ukorzeniana
  12,50 zł
  dostępny
 6. Borówka amerykańska 'Bluecrop'

  Vaccinium corymbosum 'Bluecrop'
  Ocena:
  98%
  nieszczepione
  15,00 zł
  dostępny
 7. Borówka amerykańska 'Bluegold'

  Vaccinium corymbosum 'Bluegold'
  Ocena:
  100%
  15,00 zł
  dostępny
 8. Borówka amerykańska 'Chandler'

  Vaccinium corymbosum 'Chandler'
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  15,00 zł
  dostępny
 9. Borówka amerykańska 'Duke'

  Vaccinium corymbosum 'Duke'
  Ocena:
  100%
  15,00 zł
  w produkcji
 10. Borówka amerykańska 'Nelson'

  Vaccinium corymbosum 'Nelson'
  Ocena:
  100%
  15,00 zł
  w produkcji
 11. Borówka amerykańska 'Patriot'

  Vaccinium corymbosum 'Patriot'
  Ocena:
  100%
  15,00 zł
  w produkcji
 12. Borówka amerykańska 'Spartan'

  Vaccinium corymbosum 'Spartan'
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  15,00 zł
  dostępny
 13. Brzoskwinia 'Inka'

  Prunus persica 'Inka'
  Ocena:
  100%
  24,00 zł
  w produkcji
 14. Czeremcha pospolita

  Prunus padus
  Ocena:
  98%
  nieszczepione
  22,00 zł
  w produkcji
 15. Czeremcha pospolita 'Colorata'

  Prunus padus 'Colorata'
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  36,00 zł
  dostępny
 16. Czeremcha wirginijska 'Schubert'

  Prunus virginiana 'Schubert'
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  39,00 zł
  dostępny
 17. Dereń jadalny

  Cornus mas
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  16,00 zł
  dostępny
 18. Głóg jednoszyjkowy

  Crataegus monogyna
  Ocena:
  99%
  12,50 zł
  w produkcji
 19. Głóg jednoszyjkowy 'Compacta'

  Crataegus monogyna 'Compacta'
  Ocena:
  100%
  szczepione
  36,50 zł
  dostępny
 20. Karagana syberyjska

  Caragana arborascens
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  28,00 zł
  dostępny
 21. Klon jawor

  Acer pseudoplatanus
  Ocena:
  nieszczepione
  16,00 zł
  dostępny
 22. Jarząb pospolity

  Sorbus aucuparia
  Ocena:
  100%
  z siewu
  14,00 zł
  dostępny
 23. Jarząb pospolity 'Fastigiata'

  Sorbus aucuparia 'Fastigiata'
  Ocena:
  100%
  szczepione
  42,00 zł
  dostępny
 24. Malina czarna 'Bristol'

  Rubus occidentalis 'Bristol'
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  11,00 zł
  dostępny
 25. Morela 'Somo'

  Prunus armeniaca 'Somo'
  Ocena:
  96%
  24,00 zł
  w produkcji
 26. Nieszpułka zwyczajna

  Mespilus germanica
  Ocena:
  szczepione
  36,00 zł
  dostępny
 27. Nieszpułka zwyczajna 'Holländische'

  Mespilus germanica 'Holländische'
  Ocena:
  100%
  szczepione
  36,00 zł
  dostępny
 28. Oliwnik baldaszkowy

  Elaeagnus umbellata
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  22,00 zł
  dostępny
 29. Perełkowiec japoński

  Sophora japonica
  Ocena:
  nieszczepione
  38,00 zł
  dostępny
 30. Pigwowiec wspaniały

  Chaenomeles superba
  Ocena:
  99%
  sadzonka ukorzeniana
  12,50 zł
  dostępny
 31. Porzeczka biała 'Blanka'

  Ribes niveum Blanka
  Ocena:
  100%
  8,00 zł
  w produkcji
 32. Porzeczka czarna 'Ben Lemond'

  Ribes niveum Ben Lemond
  Ocena:
  100%
  8,00 zł
  w produkcji
 33. Porzeczka czarna 'Ben Lemond' na pniu

  Ribes nigrum Ben Lemond
  Ocena:
  100%
  szczepione
  15,00 zł
  dostępny
 34. Porzeczka czerwona 'Jonkheer van Tets' na pniu

  Ribes rubrum Jonkheer van Tets
  Ocena:
  100%
  15,00 zł
  w produkcji
 35. Porzeczka czerwona 'Jonkheer van Tets'

  Ribes nigrum Jonkheer van Tets
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  8,00 zł
  dostępny
 36. Porzeczka czerwona 'Rolan' na pniu

  Ribes rubrum 'Rolan'
  Ocena:
  100%
  15,00 zł
  w produkcji
 37. Robinia akacjowa 'Umbraculifera'

  Robinia pseudoacacja 'Umbraculifera'
  Ocena:
  szczepione
  42,00 zł
  w produkcji
 38. Suchodrzew Maacka

  Lonicera maackii
  Ocena:
  100%
  sadzonka ukorzeniana
  27,00 zł
  dostępny
 39. Surmia żółtokwiatowa

  Catalpa ovata
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  15,00 zł
  w produkcji
 40. Śnieguliczka Chenaulta 'Hancock'

  Symphoricarpos x chenaultii 'Hancock'
  Ocena:
  sadzonka ukorzeniana
  12,50 zł
  dostępny
 41. Świdośliwa olcholistna

  Amelanchier alnifolia
  Ocena:
  98%
  nieszczepione
  25,00 zł
  w produkcji
 42. Tulipanowiec amerykański

  Liriodendron tulipifera
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  36,00 zł
  dostępny
 43. Wiśnia 'Pandy 103'

  Prunus cerasus 'Pandy 103'
  Ocena:
  98%
  21,00 zł
  w produkcji
 44. Wiśnia 'Szklanka'

  Prunus cerasus 'Szklanka'
  Ocena:
  21,00 zł
  w produkcji
 45. Złotokap zwyczajny

  Laburnum anagyroides
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  28,00 zł
  dostępny
 46. Jarząb 'Likjornaja'

  Sorbus 'Likjornaja'
  Ocena:
  100%
  szczepione
  44,00 zł
  dostępny
 47. Świdośliwa kanadyjska

  Amelanchier lamarckii
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  22,00 zł
  w produkcji
 48. Brzoskwinia płaskoowocowa

  Prunus persica
  Ocena:
  24,00 zł
  w produkcji
 49. Zadrzewnia bezogonkowa 'Butterfly'

  Diervilla sessilifolia 'Butterfly'
  Ocena:
  sadzonka ukorzeniana
  16,00 zł
  dostępny
 50. Pigwa 'Konstantynopol'

  Cydonia oblonga 'Konstantynopol'
  Ocena:
  99%
  24,00 zł
  w produkcji
 51. Agrest krzaczasty 'Invicta'

  Grossularia 'Invicta' Agrest 'Invicta'
  Ocena:
  100%
  9,00 zł
  w produkcji
 52. Aronia czarnoowocowa 'Galicjanka'

  Aronia melanocarpa 'Galicjanka'
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  16,00 zł
  dostępny
 53. Agrest krzaczasty 'Niesłuchowski'

  Grossularia Agrest Niesłuchowski
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  9,00 zł
  dostępny
 54. Śliwa 'Węgierka Biała'

  Prunus domestica 'Węgierka Biała'
  Ocena:
  100%
  okulizacja
  22,00 zł
  w produkcji
 55. Porzeczka czerwona 'Rolan'

  Ribes nigrum Rolan
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  8,00 zł
  w produkcji
 56. Śliwa wiśniowa 'Hollywood'

  Prunus cerasifera 'Hollywood'
  Ocena:
  38,00 zł
  w produkcji
 57. Aronia czarnoowocowa

  Aronia melanocarpa
  Ocena:
  100%
  nieszczepione
  16,00 zł
  dostępny
 58. Borówka amerykańska 'Earliblue'

  Vaccinium corymbosum 'Earliblue'
  Ocena:
  100%
  15,00 zł
  w produkcji
 59. Brzoskwinia 'Redhaven'

  Prunus persica 'Redhaven'
  Ocena:
  92%
  24,00 zł
  w produkcji

Produkty 1-60 z 886

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2020 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko