Drzewa i krzewy miododajne

Pożytek pszczeli

Miód - nazywany płynnym złotem, nektar kwiatów przetworzony przez pszczoły. Słodycz, ale nie można go nazwać “pustymi kaloriami’, bo chociaż ma tych kalorii sporo, każda jego łyżeczka dostarcza także witamin oraz mikroelementów. Ze względu na zawartość nadtlenku wodoru i licznych enzymów, miód wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne oraz grzybobójcze, zwalczając m.in. gronkowiec i candidę. Pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i pokarmowego, poprawia kondycję serca. 

Jeszcze cenniejszy od miodu nektarowego jest miód spadziowy. Spadź jest słodką, lepką substancją wydzielaną przez mszyce i czerwce, a powstającą z soku roślin. Pszczoły zbierają spadź z liści i igieł (występuje ona także na drzewach iglastych) i traktują tak, jak nektar. Miód spadziowy ma ciemniejszy kolor, jest mniej słodki i zawiera większe ilości mikroelementów i enzymów.

Ale miód nie jest jedynym roślinnym skarbem, który dzięki pszczołom trafia do naszych domów. Należy do nich także pyłek - zwany pszczelim, chociaż produkowany jest przez rośliny. Dla pszczół pyłek stanowi źródło białka (nektar i spadź to prawie same węglowodany), dla ludzi może stanowić suplement diety a nawet lek w licznych schorzeniach. 

Pożytki pszczele

Wszystkie kwitnące rośliny wytwarzają pyłek, w niemal wszystkich kwiatach zapylanych przez owady znajduje się nektar, wiele gatunków może być także źródłem spadzi. Dlatego wiele roślin jest źródłem pokarmu dla pszczół. Jednak niektóre z nich wyróżniają się ilością wytwarzanego nektaru lub pyłku albo wyjątkowo dogodnym terminem kwitnienia. Takie rośliny uznawane są za POŻYTKI PSZCZELE. 

Do drzew i krzewów miododajnych, wytwarzających szczególnie dużo nektaru (tę cechę mierzy się za pomocą wydajności miodowej, podawanej w kg miodu uzyskiwanych z 1 ha uprawy) zalicza się następujące gatunki:

 • Lipa (przede wszystkim drobnolistna, o wydajności miodowej nawet powyżej 1000 kg, ale także szerokolistna i srebrzysta)
 • Robinia - do 1800 kg/ha (ale u robinii produkcja nektaru w dużej mierze zależy od pogody)
 • Karagana - 350 kg/ha
 • Malina - 100-200 kg/ha
 • Klony (zwłaszcza pospolity) do 1000 kg/ha
 • Amorfa - 80 kg/ha
 • Suchodrzewy i wiciokrzewy
 • Parczelina trójlistkowa
 • Moszenki południowe
 • Jarząb 
 • Berberys Thunberga 

Wymienione wyżej rośliny, poza nektarem, produkują także pyłek kwiatowy. Pyłek jest także wytwarzany przez rośliny wiatropylne. Jest on znacznie mniej wartościowy dla pszczół od pyłku roślin owadopylnych, ale i on jest chętnie zbierany przez owady, zwłaszcza wtedy, gdy brakuje innego pokarmu, na przykład wczesną wiosną. Przykładem gatunku, którego nie powinno zabraknąć w okolicy pasieki jest leszczyna, która kwitnie bardzo wcześnie i zwykle jest pierwszym wiosennym pożytkiem pszczół. Jako roślina wiatropylna, leszczyna wytwarza bardzo dużo pyłku, który pomaga owadom przetrwać czas, w którym rośliny owadopylne jeszcze nie kwitną.

Do roślin szczególnie wartościowych dla pasieki pod względem produkcji pyłku należą:

 • Leszczyna
 • Brzozy
 • Klon jesionolistny
 • Wierzby
 • Dęby

Do pożytków pszczelich zalicza się także spadź. Spadź jest źródłem bardzo dobrego miodu, cenionego przez rynek i odbiorców. Może pojawiać się bardzo obficie i wtedy staje się głównym pożytkiem pszczół przez dłuższy czas. Niestety, jest ona także pożytkiem niepewnym, ponieważ zwykle jedynie co kilka lat występuje w ilościach, które mogą mieć znaczenie dla pasieki. Jednak, pomimo nieregularności występowania, spadź trudna jest do przecenienia i planując nasadzenia roślin z myślą o pszczołach, warto wziąć pod uwagę także gatunki, na których pojawia się ona w dużych ilościach. Są to m.in.:

Dostępność pożytku w ciągu roku

Drugim aspektem przydatności roślin dla pszczół, obok ilości produkowanego pokarmu, jest termin kwitnienia. Oprócz wielu gatunków wybitnie miododajnych, które jednak często kwitną w podobnym czasie, duże znaczenie mają rośliny kwitnące w nietypowym terminie, gdy brak jest dużych pożytków. Odpowiedni dobór roślin pozwala na dostarczenie pszczołom pokarmu przez niemal cały sezon, istotnie ograniczając lub nawet eliminując konieczność ich dokarmiania. 

Poniżej zestawiono niektóre drzewa i krzewy pod względem terminu ich kwitnienia:

Rodzaj lub gatunek

Termin kwitnienia (miesiąc)

Leszczyna

II

Jagoda kamczacka

III

Wierzba

III/IV

Klon

IV

Karagana

IV

Drzewa owocowe

IV/V

Berberys

V

Robinia akacjowa

pocz. IV

Lipa szerokolistna

VI

Robinia lepka

VI, VIII

Lipa drobnolistna

VI/VII

Malina

VI-X

Lipa srebrzysta

koniec VII

Ewodia koreańska

VII-VIII

Perełkowiec japoński

VIII

Lipa kiusiu

koniec VIII

Budleja

VIII-X

Wrzos

VIII/IXSpośród wymienionych gatunków na szczególną uwagę zasługuje wymieniona już wcześniej leszczyna, z której pyłku pszczoły korzystają od swoich pierwszych przelotów. Następnym istotnym pożytkiem są wierzby, które dostarczają już nie tylko pyłku, ale także nektaru. Bardzo dobrym źródłem pokarmu dla pszczół w początkach wiosny może być także jagoda kamczacka, która nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, ale zasługuje na docenienie nie tylko ze względu na bardzo niskie wymagania siedliskowe i niezwykle wartościowe odżywczo owoce, ale także z powodu bardzo wczesnego kwitnienia, często już w pierwszych dniach marca. 

Warto wspomnieć także o lipach, które produkują bardzo duże ilości nektaru, a dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków można mocno wydłużyć okres ich przydatności dla pszczół. Najwcześniej, bo już początkiem czerwca zakwita lipa szerokolistna. Następnie, zwykle na początku drugiej połowy czerwca, zaczyna kwitnąć lipa drobnolistna, nieco później kwitnie lipa krymska. Zależnie od przebiegu pogody, ale zwykle pod koniec lipca, zakwita lipa srebrzysta. Jeszcze później, zwykle dopiero pod koniec sierpnia, kwiaty pojawiają się na lipie kiusiu.

Trująca lipa srebrzysta?
W literaturze można natknąć się na informacje o szkodliwości dla pszczół nektaru bądź pyłku lipy srebrzystej. Trudno jednak znaleźć badania, które by to potwierdzały. Hipoteza o szkodliwości tej lipy wzięła się stąd, że pod jej koroną można spotkać padłe pszczoły. Osoby nie zgadzające się z tą hipotezą argumentują to faktem, że termin kwitnienia lipy srebrzystej przypada w czasie, gdy wiele pszczół z wiosennego rozrodu naturalnie kończy swój żywot, a największa ich liczba właśnie pod drzewami tego gatunku spowodowana jest tym, że w tym okresie jest to najchętniej odwiedzane przez pszczoły drzewo.

Kolejnym gatunkiem, o której warto wspomnieć w kontekście ciągłości pożytków pszczelich jest malina, zwłaszcza odmiany owocujące na pędach jednorocznych, czyli tzw. powtarzające. Ponieważ kwitnienie malin jest mocno rozciągnięte w czasie - na pędach dwuletnich kwiaty pojawiają się od maja do sierpnia, na pędach jednorocznych od sierpnia do października - przez bardzo długi czas w ciągu roku krzewy malin mogą dostarczać pszczołom nektaru i pyłku.

Doskonała większość roślin kwitnie wiosną, aby przed zimą zdążyć wytworzyć owoce. Z tego powodu pod koniec lata często brakuje już pszczołom pokarmu. Z tego powodu szczególnie cenne są nieliczne drzewa i rośliny kwitnące w tym właśnie czasie. Należą do nich m.in. ewodia, perełkowiec i wrzos. 

Drzewa i krzewy uznawane za rośliny miododajne nie tylko są pożytkiem pszczelim, ale mają także wiele innych zalet. Mają piękne kwiaty, ciekawe liście lub interesujący pokrój, pięknie pachną lub wyróżniają się barwą jesiennych przebarwień liści. Wiele z nich wytwarza jadalne, smaczne i bardzo wartościowe owoce. Odpowiedni dobór roślin miododajnych umożliwi nie tylko na zachowanie przez cały rok w dobrej kondycji rodzin pszczelich i uzyskanie od nich dużych ilości miodu i pyłku, ale także pozwoli cieszyć się pięknem własnego ogrodu i smakiem owoców prosto z drzewa. 

Pokaż mniej
Filtruj produkty
Opcje zakupów
Filtruj produkty

Produkty 1-60 z 786

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Bluszcz pospolity
  Hedera helix
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Dostępny
 2. Suchodrzew Korolkowa
  Lonicera korolkowii
  sadzonki ukorzeniane
  18,00 zł
  Niedostępny
 3. Berberys Thunberga 'Concorde'
  Berberis thunbergii 'Concorde'
  sadzonki ukorzeniane
  16,00 zł
  Dostępny
 4. Jabłoń japońska 'Eskilstuna'
  Malus toringo 'Eskilstuna'
  szczepienie
  34,00 zł
  Dostępny
 5. Jabłoń japońska 'Göteborg'
  Malus toringo 'Göteborg'
  szczepienie
  Cena promocyjna 27,20 zł Normalna cena 34,00 zł
  Dostępny
 6. Jarzęboaronia 'Likerovyj Jarab'
  Sorbaronia 'Likerovyj Jarab'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 7. Jarzęboaronia 'Ivan's Beauty'
  Sorbaronia 'Ivan's Beauty'
  szczepienie
  38,00 zł
  Dostępny
 8. Aronia śliwolistna 'Viking' pienna
  Aronia × prunifolia 'Viking'
  szczepienie
  37,00 zł
  Dostępny
 9. Budleja Dawida 'White Profusion'
  Buddleia davidii 'White Profusion'
  sadzonki ukorzeniane
  16,00 zł
  Dostępny
 10. Jarząb pospolity 'Fastigiata'
  Sorbus aucuparia 'Fastigiata'
  szczepienie
  48,00 zł
  Dostępny
 11. Robinia lepka
  Robinia viscosa
  szczepienie
  52,00 zł
  Dostępny
 12. Jarząb 'Żółtaja'
  Sorbus x 'Żółtaja'
  szczepienie
  49,00 zł
  Dostępny
 13. Prusznik Victoria
  Ceanothus impressus 'Victoria'
  sadzonki ukorzeniane
  26,00 zł
  Dostępny
 14. Kolcowój zwyczajny
  Lycium barbarum
  sadzonki ukorzeniane
  16,00 zł
  Dostępny
 15. Żurawina wielkoowocowa 'Mc Farlin'
  Vaccinum macrocarpon 'Mc Farlin'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Niedostępny
 16. Klon pospolity 'Globosum'
  Acer platanoides 'Globosum'
  szczepienie na pniu
  52,00 zł
  Niedostępny
 17. Jabłoń Siebolda (Jabłoń japońska)
  Malus sieboldii (Malus toringo)
  szczepienie
  Cena promocyjna 29,20 zł Normalna cena 39,00 zł
  Dostępny
 18. Judaszowiec kanadyjski
  Cercis canadensis
  28,00 zł
  Niedostępny
 19. Robinia akacjowa 'Umbraculifera'
  Robinia pseudoacacja 'Umbraculifera'
  szczepienie na pniu
  95,00 zł
  Dostępny
 20. Suchodrzew Maacka
  Lonicera maackii
  sadzonki ukorzeniane
  27,00 zł
  Dostępny
 21. Śliwa wiśniowa, ałycza
  Prunus cerasifera
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Dostępny
 22. Lipa (Tilia begonifolia)
  Tilia begonifolia
  szczepienie na pniu
  48,00 zł
  Dostępny
 23. Kasztanowiec biały 'Baumannii'
  Aesculus hippocastanum 'Baumannii'
  48,00 zł
  Dostępny
 24. Judaszowiec kanadyjski 'Forest Pansy'
  Cercis canadensis 'Forest Pansy'
  42,00 zł
  Niedostępny
 25. Śliwa wiśniowa 'Nigra'
  Prunus cerasifera 'Nigra'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 26. Winorośl 'Nadieżda AZOS'
  Vitis 'Nadieżda AZOS'
  sadzonki ukorzeniane
  15,00 zł
  Dostępny
 27. Winorośl 'Leon Millot'
  Vitis 'Leon Millot'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Dostępny
 28. Suchodrzew tatarski
  Lonicera tatarica
  sadzonki ukorzeniane
  30,00 zł
  Dostępny
 29. Winorośl 'Alden'
  Vitis 'Alden'
  sadzonki ukorzeniane
  15,00 zł
  Niedostępny
 30. Winorośl 'Fredonia'
  Vitis 'Fredonia'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Niedostępny
 31. Róża wielokwiatowa
  Rosa multiflora
  okulizacja
  11,00 zł
  Dostępny
 32. Winorośl 'Ontario'
  Vitis 'Ontario'
  sadzonki ukorzeniane
  15,00 zł
  Niedostępny
 33. Winorośl 'Swenson Red'
  Vitis 'Swenson Red'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Niedostępny
 34. Winorośl 'Mołdawa'
  Vitis 'Mołdawa'
  sadzonki ukorzeniane
  15,00 zł
  Niedostępny
 35. Winorośl 'Schuyler'
  Vitis 'Schuyler'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Niedostępny
 36. Winorośl 'Muscat Bleu'
  Vitis 'Muscat Bleu'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Niedostępny
 37. Winorośl 'Sibera'
  Vitis 'Sibera'
  sadzonki ukorzeniane
  15,00 zł
  Niedostępny
 38. Winorośl 'Einset Seedless'
  Vitis 'Einset Seedless'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Niedostępny
 39. Winorośl 'Canadice'
  Vitis 'Canadice'
  15,00 zł
  Niedostępny
 40. Winorośl ' Kristaly'
  Vitis Kristaly
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Niedostępny
 41. Winorośl 'Konsuł'
  Vitis 'Konsuł'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Dostępny
 42. Winorośl 'Jutrzenka'
  Vitis 'Jutrzenka'
  sadzonki ukorzeniane
  15,00 zł
  Dostępny
 43. Winorośl 'V 68021'
  Vitis 'V 68021'
  sadzonki ukorzeniane
  15,00 zł
  Niedostępny
 44. Winorośl 'Eszter'
  Vitis 'Eszter'
  sadzonki ukorzeniane
  15,00 zł
  Niedostępny
 45. Głóg wschodni (Głóg 'Laciniata')
  Crataegus orientalis
  38,00 zł
  Dostępny
 46. Wiśnia 'Hally Jolivette'
  Prunus 'Hally Jolivette'
  44,00 zł
  Dostępny
 47. Jabłoń wieńcowa
  Malus coronaria
  szczepienie
  Cena promocyjna 29,20 zł Normalna cena 39,00 zł
  Dostępny
 48. Wiśnia Maksymowicza
  Prunus maximowiczii
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 49. Jabłoń zumi
  Malus x zumi
  szczepienie
  Cena promocyjna 25,60 zł Normalna cena 32,00 zł
  Dostępny
 50. Porzeczka czarna
  Ribes nigrum
  sadzonki ukorzeniane
  6,00 zł
  Dostępny
 51. Jabłoń (Malus halliana 'Parkmanii')
  Malus halliana 'Parkmanii'
  szczepienie
  Cena promocyjna 29,20 zł Normalna cena 39,00 zł
  Dostępny
 52. Jabłoń 'Hyslop'
  Malus 'Hyslop'
  szczepienie
  Cena promocyjna 25,60 zł Normalna cena 32,00 zł
  Dostępny
 53. Głóg Lavallego 'Carrierei'
  Crataegus x lavallei 'Carrierei'
  31,00 zł
  Dostępny
 54. Aronia śliwolistna 'Karhumäki'
  Aronia prunifolia 'Karhumäki'
  sadzonki ukorzeniane
  19,00 zł
  Dostępny
 55. Jabłoń (Malus pulchela)
  Malus pulchela
  Cena promocyjna 24,80 zł Normalna cena 31,00 zł
  Dostępny
 56. Pęcherznica kalinolistna 'Lady in Red'
  Physocarpus opulifolius 'Lady in Red'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Dostępny
 57. Jabłoń 'Henry Kohankie'
  Malus 'Henry Kohankie'
  szczepienie
  Cena promocyjna 24,80 zł Normalna cena 37,00 zł
  Dostępny
 58. Lipa 'Henryk Eder'
  Tilia 'Henryk Eder'
  szczepienie na pniu
  38,00 zł
  Dostępny
 59. Jabłoń 'Simcoe'
  Malus 'Simcoe'
  szczepienie
  39,00 zł
  Dostępny
 60. Klon pospolity 'Charles Joly'
  Acer platanoides 'Charles Joly'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny

Produkty 1-60 z 786

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko