Wysyłka drzew i krzewów owocowych rozpoczęta

Rośliny owocowe wysyłamy na bieżąco w ciągu 5-7dni od poniedziałku do czwartku.
W pierwszej kolejności wysyłane są zamówienia złożone z przedsprzedaży.
Pozostałe rośliny
wysyłamy na bieżąco w ciągu 1-2 dni od poniedziałku do czwartku.

Drzewa i krzewy miododajne

Pożytek pszczeli

Miód - nazywany płynnym złotem, nektar kwiatów przetworzony przez pszczoły. Słodycz, ale nie można go nazwać “pustymi kaloriami’, bo chociaż ma tych kalorii sporo, każda jego łyżeczka dostarcza także witamin oraz mikroelementów. Ze względu na zawartość nadtlenku wodoru i licznych enzymów, miód wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne oraz grzybobójcze, zwalczając m.in. gronkowiec i candidę. Pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i pokarmowego, poprawia kondycję serca. 

Jeszcze cenniejszy od miodu nektarowego jest miód spadziowy. Spadź jest słodką, lepką substancją wydzielaną przez mszyce i czerwce, a powstającą z soku roślin. Pszczoły zbierają spadź z liści i igieł (występuje ona także na drzewach iglastych) i traktują tak, jak nektar. Miód spadziowy ma ciemniejszy kolor, jest mniej słodki i zawiera większe ilości mikroelementów i enzymów.

Ale miód nie jest jedynym roślinnym skarbem, który dzięki pszczołom trafia do naszych domów. Należy do nich także pyłek - zwany pszczelim, chociaż produkowany jest przez rośliny. Dla pszczół pyłek stanowi źródło białka (nektar i spadź to prawie same węglowodany), dla ludzi może stanowić suplement diety a nawet lek w licznych schorzeniach. 

Pożytki pszczele

Wszystkie kwitnące rośliny wytwarzają pyłek, w niemal wszystkich kwiatach zapylanych przez owady znajduje się nektar, wiele gatunków może być także źródłem spadzi. Dlatego wiele roślin jest źródłem pokarmu dla pszczół. Jednak niektóre z nich wyróżniają się ilością wytwarzanego nektaru lub pyłku albo wyjątkowo dogodnym terminem kwitnienia. Takie rośliny uznawane są za POŻYTKI PSZCZELE. 

Do drzew i krzewów miododajnych, wytwarzających szczególnie dużo nektaru (tę cechę mierzy się za pomocą wydajności miodowej, podawanej w kg miodu uzyskiwanych z 1 ha uprawy) zalicza się następujące gatunki:

 • Lipa (przede wszystkim drobnolistna, o wydajności miodowej nawet powyżej 1000 kg, ale także szerokolistna i srebrzysta)
 • Robinia - do 1800 kg/ha (ale u robinii produkcja nektaru w dużej mierze zależy od pogody)
 • Karagana - 350 kg/ha
 • Malina - 100-200 kg/ha
 • Klony (zwłaszcza pospolity) do 1000 kg/ha
 • Amorfa - 80 kg/ha
 • Suchodrzewy i wiciokrzewy
 • Parczelina trójlistkowa
 • Moszenki południowe
 • Jarząb 
 • Berberys Thunberga 

Wymienione wyżej rośliny, poza nektarem, produkują także pyłek kwiatowy. Pyłek jest także wytwarzany przez rośliny wiatropylne. Jest on znacznie mniej wartościowy dla pszczół od pyłku roślin owadopylnych, ale i on jest chętnie zbierany przez owady, zwłaszcza wtedy, gdy brakuje innego pokarmu, na przykład wczesną wiosną. Przykładem gatunku, którego nie powinno zabraknąć w okolicy pasieki jest leszczyna, która kwitnie bardzo wcześnie i zwykle jest pierwszym wiosennym pożytkiem pszczół. Jako roślina wiatropylna, leszczyna wytwarza bardzo dużo pyłku, który pomaga owadom przetrwać czas, w którym rośliny owadopylne jeszcze nie kwitną.

Do roślin szczególnie wartościowych dla pasieki pod względem produkcji pyłku należą:

 • Leszczyna
 • Brzozy
 • Klon jesionolistny
 • Wierzby
 • Dęby

Do pożytków pszczelich zalicza się także spadź. Spadź jest źródłem bardzo dobrego miodu, cenionego przez rynek i odbiorców. Może pojawiać się bardzo obficie i wtedy staje się głównym pożytkiem pszczół przez dłuższy czas. Niestety, jest ona także pożytkiem niepewnym, ponieważ zwykle jedynie co kilka lat występuje w ilościach, które mogą mieć znaczenie dla pasieki. Jednak, pomimo nieregularności występowania, spadź trudna jest do przecenienia i planując nasadzenia roślin z myślą o pszczołach, warto wziąć pod uwagę także gatunki, na których pojawia się ona w dużych ilościach. Są to m.in.:

Dostępność pożytku w ciągu roku

Drugim aspektem przydatności roślin dla pszczół, obok ilości produkowanego pokarmu, jest termin kwitnienia. Oprócz wielu gatunków wybitnie miododajnych, które jednak często kwitną w podobnym czasie, duże znaczenie mają rośliny kwitnące w nietypowym terminie, gdy brak jest dużych pożytków. Odpowiedni dobór roślin pozwala na dostarczenie pszczołom pokarmu przez niemal cały sezon, istotnie ograniczając lub nawet eliminując konieczność ich dokarmiania. 

Poniżej zestawiono niektóre drzewa i krzewy pod względem terminu ich kwitnienia:

Rodzaj lub gatunek

Termin kwitnienia (miesiąc)

Leszczyna

II

Jagoda kamczacka

III

Wierzba

III/IV

Klon

IV

Karagana

IV

Drzewa owocowe

IV/V

Berberys

V

Robinia akacjowa

pocz. IV

Lipa szerokolistna

VI

Robinia lepka

VI, VIII

Lipa drobnolistna

VI/VII

Malina

VI-X

Lipa srebrzysta

koniec VII

Ewodia koreańska

VII-VIII

Perełkowiec japoński

VIII

Lipa kiusiu

koniec VIII

Budleja

VIII-X

Wrzos

VIII/IXSpośród wymienionych gatunków na szczególną uwagę zasługuje wymieniona już wcześniej leszczyna, z której pyłku pszczoły korzystają od swoich pierwszych przelotów. Następnym istotnym pożytkiem są wierzby, które dostarczają już nie tylko pyłku, ale także nektaru. Bardzo dobrym źródłem pokarmu dla pszczół w początkach wiosny może być także jagoda kamczacka, która nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością, ale zasługuje na docenienie nie tylko ze względu na bardzo niskie wymagania siedliskowe i niezwykle wartościowe odżywczo owoce, ale także z powodu bardzo wczesnego kwitnienia, często już w pierwszych dniach marca. 

Warto wspomnieć także o lipach, które produkują bardzo duże ilości nektaru, a dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków można mocno wydłużyć okres ich przydatności dla pszczół. Najwcześniej, bo już początkiem czerwca zakwita lipa szerokolistna. Następnie, zwykle na początku drugiej połowy czerwca, zaczyna kwitnąć lipa drobnolistna, nieco później kwitnie lipa krymska. Zależnie od przebiegu pogody, ale zwykle pod koniec lipca, zakwita lipa srebrzysta. Jeszcze później, zwykle dopiero pod koniec sierpnia, kwiaty pojawiają się na lipie kiusiu.

Trująca lipa srebrzysta?
W literaturze można natknąć się na informacje o szkodliwości dla pszczół nektaru bądź pyłku lipy srebrzystej. Trudno jednak znaleźć badania, które by to potwierdzały. Hipoteza o szkodliwości tej lipy wzięła się stąd, że pod jej koroną można spotkać padłe pszczoły. Osoby nie zgadzające się z tą hipotezą argumentują to faktem, że termin kwitnienia lipy srebrzystej przypada w czasie, gdy wiele pszczół z wiosennego rozrodu naturalnie kończy swój żywot, a największa ich liczba właśnie pod drzewami tego gatunku spowodowana jest tym, że w tym okresie jest to najchętniej odwiedzane przez pszczoły drzewo.

Kolejnym gatunkiem, o której warto wspomnieć w kontekście ciągłości pożytków pszczelich jest malina, zwłaszcza odmiany owocujące na pędach jednorocznych, czyli tzw. powtarzające. Ponieważ kwitnienie malin jest mocno rozciągnięte w czasie - na pędach dwuletnich kwiaty pojawiają się od maja do sierpnia, na pędach jednorocznych od sierpnia do października - przez bardzo długi czas w ciągu roku krzewy malin mogą dostarczać pszczołom nektaru i pyłku.

Doskonała większość roślin kwitnie wiosną, aby przed zimą zdążyć wytworzyć owoce. Z tego powodu pod koniec lata często brakuje już pszczołom pokarmu. Z tego powodu szczególnie cenne są nieliczne drzewa i rośliny kwitnące w tym właśnie czasie. Należą do nich m.in. ewodia, perełkowiec i wrzos. 

Drzewa i krzewy uznawane za rośliny miododajne nie tylko są pożytkiem pszczelim, ale mają także wiele innych zalet. Mają piękne kwiaty, ciekawe liście lub interesujący pokrój, pięknie pachną lub wyróżniają się barwą jesiennych przebarwień liści. Wiele z nich wytwarza jadalne, smaczne i bardzo wartościowe owoce. Odpowiedni dobór roślin miododajnych umożliwi nie tylko na zachowanie przez cały rok w dobrej kondycji rodzin pszczelich i uzyskanie od nich dużych ilości miodu i pyłku, ale także pozwoli cieszyć się pięknem własnego ogrodu i smakiem owoców prosto z drzewa. 

Pokaż mniej
Filtruj produkty
Opcje zakupów
Filtruj produkty

Produkty 1-60 z 879

na stronę
Ustaw kierunek malejący
 1. Perełkowiec japoński
  Sophora japonica
  Od 24,00 zł
  Dostępny
 2. Agrest 'Invicta' na pniu
  Ribes grossularia 'Invicta'
  okulizacja
  15,00 zł
  Dostępny
 3. Agrest 'Niesłuchowski' na pniu
  Ribes grossularia 'Niesłuchowski'
  szczepienie
  15,00 zł
  Dostępny
 4. Agrest czerwony 'Salut' na pniu
  Ribes grossularia 'Salut'
  okulizacja
  15,00 zł
  Dostępny
 5. Albicja jedwabista - Drzewko jedwabne
  Albizia julibrissin
  roślina z siewu
  39,00 zł
  Dostępny
 6. Amorfa - indygowiec
  Amorpha fruticosa
  sadzonki ukorzeniane
  22,00 zł
  Dostępny
 7. Aralia japońska
  Aralia elata
  roślina z siewu
  46,00 zł
  Dostępny
 8. Aronia czarnoowocowa
  Aronia melanocarpa
  16,00 zł
  Dostępny
 9. Aronia śliwolistna 'Viking'
  Aronia × prunifolia 'Viking'
  28,00 zł
  Dostępny
 10. Bluszcz pospolity
  Hedera helix
  sadzonki ukorzeniane
  12,50 zł
  Dostępny
 11. Borówka amerykańska 'Bluecrop'
  Vaccinium corymbosum 'Bluecrop'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 12. Borówka amerykańska 'Bluegold'
  Vaccinium corymbosum 'Bluegold'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 13. Borówka amerykańska 'Chandler'
  Vaccinium corymbosum 'Chandler'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 14. Borówka amerykańska 'Darrow'
  Vaccinium corymbosum 'Darrow'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 15. Borówka amerykańska 'Duke'
  Vaccinium corymbosum 'Duke'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 16. Borówka amerykańska 'Nelson'
  Vaccinium corymbosum 'Nelson'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 17. Borówka amerykańska 'Patriot'
  Vaccinium corymbosum 'Patriot'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 18. Borówka amerykańska 'Spartan'
  Vaccinium corymbosum 'Spartan'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 19. Borówka amerykańska 'Earliblue'
  Vaccinium corymbosum 'Earliblue'
  rozmnażanie in-vitro
  15,00 zł
  Dostępny
 20. Brzoskwinia 'Redhaven'
  Prunus persica 'Redhaven'
  okulizacja
  25,00 zł
  Dostępny
 21. Brzoskwinia 'Inka'
  Prunus persica 'Inka'
  okulizacja
  25,00 zł
  Dostępny
 22. Brzoskwinia 'Reliance'
  Prunus persica 'Reliance'
  okulizacja
  25,00 zł
  Dostępny
 23. Brzoskwinia 'Velvet'
  Prunus persica 'Velvet'
  okulizacja
  25,00 zł
  Dostępny
 24. Budleja Dawida 'White Profusion'
  Buddleia davidii 'White Profusion'
  sadzonki ukorzeniane
  14,00 zł
  Dostępny
 25. Czeremcha pospolita 'Colorata'
  Prunus padus 'Colorata'
  szczepienie
  36,00 zł
  Dostępny
 26. Czeremcha wirginijska 'Schubert'
  Prunus virginiana 'Schubert'
  szczepienie
  39,00 zł
  Dostępny
 27. Czereśnia 'Kordia'
  Prunus avium 'Kordia'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 28. Czereśnia 'Schneidera Późna'
  Prunus avium 'Schneidera Późna'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 29. Czereśnia 'Burlat'
  Prunus avium 'Burlat'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 30. Czereśnia 'Buttnera Czerwona'
  Prunus avium 'Buttnera Czerwona'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 31. Czereśnia 'Donissena Żółta'
  Prunus avium 'Donissena Żółta'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 32. Czereśnia 'Karesova'
  Prunus avium 'Karesova'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 33. Czereśnia 'Lapins'
  Prunus avium 'Lapins'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 34. Czereśnia 'Hedelfińska'
  Prunus avium 'Hedelfińska'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 35. Czereśnia 'Regina'
  Prunus avium 'Regina'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 36. Czereśnia 'Rivan'
  Prunus avium 'Rivan'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 37. Czereśnia 'Summit'
  Prunus avium 'Summit'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 38. Czereśnia 'Vega'
  Prunus avium 'Vega'
  okulizacja
  24,00 zł
  Dostępny
 39. Czereśniowiśnia
  okulizacja
  26,00 zł
  Dostępny
 40. Dereń jadalny
  Cornus mas
  sadzonki ukorzeniane
  16,00 zł
  Dostępny
 41. Dereń lekarski (japoński)
  Cornus officinalis.
  27,00 zł
  Dostępny
 42. Głóg jednoszyjkowy 'Compacta'
  Crataegus monogyna 'Compacta'
  36,50 zł
  Dostępny
 43. Głóg ostrogowy
  Crataegus crus-galli
  48,00 zł
  Dostępny
 44. Jabłoń 'Crittenden'
  Malus 'Crittenden'
  szczepienie
  Cena promocyjna 28,48 zł Normalna cena 35,60 zł
  Dostępny
 45. Jarząb 'Alaja Krupnaja'
  Sorbus 'Alaja Krupnaja'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 46. Jarząb 'Burka'
  Sorbus (x) 'Burka'
  szczepienie
  38,00 zł
  Dostępny
 47. Jarząb 'Granatnaja'
  Sorbus 'Granatnaja'
  szczepienie
  38,00 zł
  Dostępny
 48. Jarząb 'Krasavica'
  Sorbus 'Krasavica'
  szczepienie
  38,00 zł
  Dostępny
 49. Jarząb 'Krasnaja Krupnaja'
  Sorbus 'Krasnaja Krupnaja'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 50. Jarząb 'Krasnaja'
  Sorbus x 'Krasnaja'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 51. Jarząb 'Kubovaja'
  Sorbus x 'Kubovaja'
  szczepienie
  38,00 zł
  Dostępny
 52. Jarząb 'Navezhinskaja'
  Sorbus x 'Navezhinskaja'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 53. Jarząb 'Rubinovaja'
  Sorbus 'Rubinovaja'
  szczepienie na pniu
  44,00 zł
  Dostępny
 54. Jarząb 'Titan'
  Sorbus (x) 'Titan'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 55. Jarząb 'Żółtaja'
  Sorbus x 'Żółtaja'
  szczepienie
  44,00 zł
  Dostępny
 56. Jarząb Pekarova
  Sorbus pekarovae
  szczepienie
  36,50 zł
  Dostępny
 57. Jarząb brekinia (brzęk)
  Sorbus torminalis
  roślina z siewu
  35,50 zł
  Dostępny
 58. Jarząb mączny
  Sorbus aria
  roślina z siewu
  18,00 zł
  Dostępny
 59. Jarząb pospolity 'Konzentra'
  Sorbus aucuparia 'Konzentra'
  szczepienie
  42,00 zł
  Dostępny
 60. Jarząb pospolity 'Laciniata'
  Sorbus aucuparia 'Laciniata'
  szczepienie
  38,00 zł
  Dostępny

Produkty 1-60 z 879

na stronę
Ustaw kierunek malejący
Copyright © 2006 – 2021 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko