Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko

Dlaczego hortensja bukietowa nie kwitnie?

dlaczego hortensja bukietowa nie kwtinie

Największym atutem hortensji bukietowej są kwiaty, które zaczynają się rozwijać już na początku lata. Następnie, przez wiele tygodni, kwiatostany rozrastają się, a przy tym zmieniają kolor z czystej bieli, która charakteryzuje młode kwiaty, na róż, a u niektórych odmian nawet czerwień. Zasychające jesienią kwiatostany dekorują rabatę przez całą zimę, a także mogą być wykorzystywane w suchych bukietach. 

Słabe kwitnienie lub całkowity jego brak sprawiają, że hortensja bukietowa traci prawie całą swoją dekoracyjność. Pomożemy Ci znaleźć przyczynę słabego kwitnienia tych krzewów. Brak kwitnienia hortensji bukietowej może być powodowany przez jedną z wymienionych przyczyn:

Niedobór światła

 • Hortensja bukietowa, w odróżnieniu od hortensji ogrodowej, najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym. Posadzona w zacienionym miejscu będzie cierpieć na niedobór słońca, który będzie się objawiał m.in. osłabieniem kwitnienia. Rosnący w takich warunkach krzew dodatkowo będzie wiotki, jego pędy będą się wyciągać, a jego liście staną się jasnozielone. 
 • Aby poprawić kwitnienie hortensji bukietowej rosnącej w cieniu przesadź ją w nasłonecznione lub tylko lekko zacienione miejsce. Hortensję bukietową najlepiej jest przesadzać w okresie bezlistnym, tj. późną jesienią lub wczesną wiosną. 
 • Sadząc hortensję bukietową należy wziąć pod uwagę jej sąsiedztwo. Posadzenie obok młodego, ale szybko rosnącego drzewa lub krzewu może spowodować, że za kilka lat jej stanowisko stanie się zacienione. 

Przenawożenie azotem

 • Nadmierne nawożenie azotem powoduje bujny wzrost rośliny, pędy stają się długie, a liście ciemnozielone. Hortensja bukietowa przenawożona azotem intensywnie rośnie, ale może nie kwitnąć lub kwitnąć bardzo słabo. Objawy nadmiaru azotu są szczególnie widoczne przy niedoborze pozostałych składników pokarmowych.
 • Aby przenawożona azotem hortensja bukietowa mogła zakwitnąć, zaprzestań nawożenia. W miarę upływu czasu nastąpi wyczerpywanie się zapasu azotu w glebie, a krzew wróci do właściwej kondycji. 
 • Aby nie dopuścić do przenawożenia azotem, unikaj zbyt częstego i obfitego stosowania nawozów azotowych, zwłaszcza jednoskładnikowych. Lepszym rozwiązaniem są nawozy wieloskładnikowe, zawierające wszystkie potrzebne makroelementy (potas, fosfor, wapń, magnez) i mikroelementy (cynk, mangan, molibden, miedź, bor). Bezpieczniejsze możesz nawozić także nawozami granicznymi, ponieważ naturalne nawozy zwykle zawierają w swoim składzie wszystkie potrzebne pierwiastki w optymalnych proporcjach. Jednak nawet nawozy organiczne w dużej dawce mogą przyczynić się do przenawożenia azotem i ograniczenia kwitnienia.
Hortensja bukietowa Pięknie kwitnąca hortensja bukietowa "Grandiflora"

Brak nawożenia

 • Przyczyną braku kwitnienia hortensji bukietowej może być także niedobór składników pokarmowych, spowodowany brakiem nawożenia, zwłaszcza na słabszych glebach. Niedobór potrzebnych składników pokarmowych powoduje, że krzew słabo rośnie, ma bardzo jasną barwę liści, a na najstarszych lub najmłodszych liściach (zależnie od tego, jakich pierwiastków dotyczy niedobór) widoczne są tzw. chlorozy polegające na żółknięciu blaszki liściowej.
 • Zastosuj nawożenie, co pozwoli na właściwe odżywienie roślin, dzięki czemu krzewy zakwitną. Najszybciej działają nawozy stosowane dolistnie, warto więc opryskać liście odpowiednim nawozem o szerokim składzie. Nawożenie dolistne to doskonały sposób na szybkie, interwencyjne zasilenie rośliny. Aby wzmocnić krzew na dłuższą metę, zastosuj nawożenie doglebowe z wykorzystaniem nawozów organicznych lub wieloskładnikowych nawozów mineralnych.
 • Regularne nawożenie roślin odpowiednimi dawkami, dostosowanymi do wymagań rośliny i zasobności gleby, pozwala na zaspokojenie potrzeb krzewu i obfite kwitnienie.

Hortensja bukietowa jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie. Do pięknego i obfitego kwitnienia potrzebuje naprawdę niewiele. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie, dostatecznie nasłonecznione stanowisko i umiarkowane nawożenie, aby przez całe lato mogła cieszyć oko swoimi okazałymi, przepięknymi kwiatostanami.

Sprawdź także:

Polecamy dla Ciebie
 1. Hortensja bukietowa 'Tardiva'
  Hydrangea paniculata 'Tardiva'
  18,50 zł
 2. Hortensja bukietowa 'Unique'
  Hydragenia paniculata 'Unique'
  18,50 zł
 3. Hortensja bukietowa 'Pink Diamond'
  Hydrangea paniculata 'Pink Diamond'
  18,00 zł
 4. Hortensja bukietowa SUNDAE FRAISE 'Rensun'
  Hydrangea paniculata SUNDAE FRAISE 'Rensun'
  21,00 zł
← Poprzedni Następny →
Komentarz(y)
Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko