Sezon rozpoczęty! Rośliny wysyłamy w 3 dni robocze :)

Przycinanie hortensji bukietowej. Jak i kiedy przycinać hortensję bukietową?

12506
Przycinanie hortensji bukietowej. Jak i kiedy przycinać hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa to bardzo atrakcyjny krzew, kwitnący dużymi, zwykle stożkowatymi kwiatostanami, które przez lato i jesień, a nawet zimę może zdobić ogrody i parki. Odmiany hortensji bukietowej mogą nawet przekraczać 2 m wysokości, ale cięte co roku zwykle są znacznie niższe, a do tego intensywniej kwitną.

W odróżnieniu od hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla), hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) kwitnie na pędach jednorocznych, co bardzo ułatwia jej cięcie. Wytwarzanie kwiatostanów na tegorocznych pędach pozwala na wiosenne, nawet bardzo intensywne cięcie krzewów.

Dlaczego przycinamy hortensję bukietową?

  • Hortensja bukietowa bardzo dobrze reaguje na przycinanie, chociaż nie jest ono u niej bezwzględnie konieczne.
  • Regularne, coroczne skracanie pędów pozwala na utrzymanie zwartego i gęstego, atrakcyjnego pokroju krzewu i na obniżenie krzewu. Przycinanie wpływa pozytywnie na wytwarzanie kwiatów na wysokości odpowiedniej dla wzroku obserwatora, a także na zwiększenie ilości i wielkości wytwarzanych kwiatostanów.
  • Pozostawione bez cięcia krzewy hortensji bukietowej także będą dobrze rosły i ładnie kwitły, a przy tym osiągną większe rozmiary. Jednak wówczas krzew będzie miał luźny, bardziej rozstrzelony i nieregularny pokrój. Bez przycinania kwiatostany będą drobniejsze i będą znajdować się na większej wysokości, a dolna część krzewu może mieć tendencję do “łysienia”, ponieważ mocno drewniejące pędy nie będą wytwarzać liści.

Kiedy przycinamy hortensję bukietową?

  • Najlepszym terminem przycinania hortensji bukietowej jest wczesna wiosna, kiedy ustąpi już ryzyko większych mrozów, ale zanim krzew rozpocznie wegetację. Cięcie wykonaj najlepiej podczas pogodnego dnia. Niewłaściwe jest cięcie w dni o bardzo wysokiej wilgotności powietrza, np.tuż po deszczu, ponieważ taka pogoda sprzyja zainfekowaniu świeżych ran chorobami grzybowymi.
przycinanie-hortensji-bukietowej Właściwe przycinanie hortensji bukietowej jest bardzo ważne

Jak przycinać hortensję bukietową?

  • Cięcie hortensji bukietowej jest bardzo łatwe i nieskomplikowane i polega na corocznym mocnym skróceniu pędów. Na starych, nieformowanych krzewach można przeprowadzić cięcie odmładzające.
  • Aby prawidłowo przyciąć hortensję bukietową skróć wszystkie jej pędy na wysokości 15-20 cm na ziemią. Z pozostawionych odcinków wiosną wyrosną nowe pędy, a na ich wierzchołkach wkrótce powstaną kwiatostany.
  • Do cięcia użyj ostrego sekatora, wykonującego ostre, gładkie cięcia, bez szarpania tkanek. Dąż do minimalizacji rany pozostającej po cięciu, dlatego też zawsze staraj się ciąć prostopadle do osi pędu. Wszelkie cięcia skośne są niewłaściwe. Po prawidłowo wykonanym cięciu musisz zabezpieczać powstałych ran.
  • Nie musisz przycinać roślin sadzonych do gruntu z pojemników. Może to być wskazane jedynie w sytuacji, gdy roślina przed sadzeniem uległa zwiędnięciu. Wycięcie kilku pędów pozwoli wówczas na zmniejszenie strat wody przez liście i szybsze nawodnienie pozostałej części rośliny.
  • Na dużych, starych, nieciętych regularnie krzewach hortensji bukietowej możesz przeprowadzić cięcie odmładzające.  Polega ono na przycięciu wszystkich pędów na wysokości 30-50 cm.
  • Unikaj cięcia hortensji bukietowej w innych terminach. Cięcie tegorocznych pędów w okresie wegetacji sprawi, że nie wytworzą one kwiatostanów. Nie przycinaj także pędów z zaschniętymi kwiatostanami jesienią, ponieważ świeżo cięte krzewy mogą być narażone na przemarzanie. 

Systematyczne cięcie krzewów hortensji bukietowej to łatwy i skuteczny sposób na podniesienie i utrzymanie jej wysokiej dekoracyjności. Prowadzona w ten sposób hortensja rośnie w formie regularnego, gęstego i zwartego krzewu, który co roku bardzo obficie kwitnie, a jej okazałe kwiatostany znajdują się poniżej linii wzroku, dzięki czemu mogą być oglądane pod najkorzystniejszym kątem.

Sprawdź także:

Wstecz Łacińskie nazwy roślin – pomocny słownik
Następne Szkółka to nie tylko biznes
0 Komentarz(y)
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko