Klon palmowy Shishigashira bonsai

Klon palmowy to przepięknie ubarwione i bardzo dekoracyjne drzewo. Roślina ma liście o charakterystycznym zabarwieniu, dzięki czemu zwraca uwagę i potrafi zdominować cały ogród. Uprawa klonu palmowego jest stosunkowo łatwa, jest to więc drzewko, które może posadzić nawet początkujący ogrodnik. 

Wygląd klonu palmowego

Klon palmowy to zwykle krzew lub małe drzewko. Ma pokrój przypominający rozłożony parasol, ponieważ korona jest zwieszona i rozłożysta. Klon palmowy rośnie zwykle maksymalnie do 4 metrów wysokości oraz do 2 metrów szerokości. Najbardziej charakterystyczne są liście – mają skomplikowaną, nawet siedmioklapową budowę i wachlarzowaty kształt, a dodatkowo mają dekoracyjny, często purpurowy kolor.

Pochodzenie klonu palmowego

Klon palmowy (Acer palmatum) to roślina ozdobna, która nie występuje naturalnie w Polsce. Pochodzi z Dalekiego Wschodu – tam zarejestrowano też pierwszy klon czerwony palmowy, czyli najbardziej charakterystyczną odmianę.

Popularne odmiany klonu palmowego

Klon palmowy, zwany również perłą japońskich ogrodów, ma wiele odmian. Do najbardziej popularnych należą:

 • Klon palmowy 'Atropurpurea' – najbardziej znana odmiana klonu palmowego. Ma liście w intensywnym czerwonym kolorze, jest polecany do uprawy w małych ogrodach.
 • Klon palmowy 'Dissectum Nigrum' – ciekawa odmiana o lekko przewieszającym pokroju. Liście mają postrzępione brzegi, są brązowo-czerwone, mocno powcinane. 
 • Klon palmowy 'Sango kaku' – odmiana o gałęziach, które zimą przebarwiają się na kolor koralowoczerwony. W sezonie wegetacyjnym są zielone, a jesienią złocistożółte.

Występowanie klonu palmowego

Klon palmowy występuje naturalnie przede wszystkim w krajach azjatyckich – Chinach, Korei i Japonii. Drzewo nie występuje naturalnie w Polsce. 

klon palmowy little princess liścieKlon palmowy 'Little Princess'

Wymagania klonu palmowego

Klon palmowy nie jest łatwy do uprawy w naszym klimacie – nadają się do tego tylko niektóre jego odmiany. Dobrze zasadzona roślina z odpowiednio zabezpieczonymi korzeniami może jednak wytrzymać temperaturę nawet do -20 stopni Celsjusza.

Jaka ziemia dla klonu palmowego?

Klon palmowy potrzebuje odpowiedniej, żyznej gleby – gdy ten warunek nie jest spełniony, roślina jest dużo bardziej podatna na choroby. Powinien być sadzony na podłożu lekko kwaśnym, najlepiej cały czas wilgotnym. Gleby zasadowe, a także podmokłe i zbyt suche nie nadają się do uprawy. Drzewko potrzebuje wiele składników mineralnych i pokarmowych, musi więc być zasadzone w zasobnej w te składniki glebie.

Jakie warunki uprawy dla klonu palmowego?

Bardzo ważne jest odpowiednie naświetlenie. Klon palmowy bardzo lubi światło słoneczne, jednak ma tendencję do oparzeń na liściach, należy więc znaleźć miejsce dobrze doświetlone, ale i zacienione w czasie kilku godzin popołudniowych. Choć w teorii nie jest to proste, w praktyce możesz łatwo obejść ten warunek i na przykład posadzić klon palmowy bezpośrednio przy murze budynku.

Sadzenie klonu palmowego

Sadzonki klonu palmowego są ukorzenione w doniczce, można więc sadzić je przez cały okres wegetacji. Uważa się jednak, że najlepiej ukorzenią się i przezimują sadzonki posadzone wiosną. 

Gdzie posadzić klon palmowy?

Klon palmowy to bardzo wyrazisty element ozdobny ogrodu. Przyciąga spojrzenie, bardzo dobrze prezentuje się więc samodzielnie, na przykład w pobliżu wejścia do domu. Klon palmowy nie konkuruje z innymi roślinami, ponieważ jego korzenie nie zagłębiają się mocno w podłoże.

Jak gęsto sadzić klon palmowy?

Ze względu na płytkie zakorzenienie, klon palmowy może być sadzony blisko innych roślin.

Tempo wzrostu klonu palmowego

Choć klon palmowy w krajach azjatyckich może osiągać nawet do 10 metrów wysokości, w Europie zazwyczaj dorasta do maksymalnie kilku metrów (zwykle jest to niewielkie drzewo o wysokości 3–4 metrów). 

klon palmowy dissectum ornatumKlon palmowy 'Dissectum Ornatum'

Kwitnienie klonu palmowego

Klon palmowy kwitnie zwykle w maju. Jest rośliną miododajną i przyciąga wiele owadów.

Kwiaty i liście klonu palmowego

Kwiaty klonu palmowego są drobne, o czerwonym zabarwieniu, jaśniejszym zaledwie kilka tonów od charakterystycznych purpurowych liści. Mają pięciopłatkową koronę i pięciodziałowy kielich. 

Owoce klonu palmowego

Owoce klonu palmowego pojawiają się jesienią. Są brązowe, wyglądem przypominają małe orzeszki i mają skrzydełka lotne. 

Pielęgnacja klonu palmowego

Klon palmowy nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy przycinać klon palmowy? 

Choć klon palmowy stosunkowo dobrze znosi przycinanie, nie należy robić tego zbyt często. Drzewko najlepiej prezentuje się naturalnie, zbyt częste przycinanie może spowodować nieestetyczny efekt. Warto jednak usuwać zmarznięte, zniszczone lub naderwane liście.

Jak ciąć klon palmowy?

Choć klon palmowy dość szybko się regeneruje, warto pamiętać, aby przycinać go delikatnie, odpowiednio dobranym narzędziem. Jeśli zdecydujesz się na klon palmowy w formie drzewka bonsai, pamiętaj o usuwaniu liści na bieżąco, szczególnie tych, które wyrastają z boku rośliny. Usuwaj też duże liście, które psują kompozycję.

Podlewanie klonu palmowego

Utrzymanie stałej wilgotności podłoża jest kluczowe w przypadku klonu palmowego. Szczególnie latem, gdy temperatury są wysokie, należy bardzo często podlewać drzewko. Wystarczą niewielkie porcje wody. Warto również rozważyć ściółkowanie, czyli wysypanie przestrzeni wokół rośliny odpowiednią agrowłókniną.

Nawożenie klonu palmowego

Klon palmowy nie wymaga intensywnego nawożenia. Wystarczy nawożenie wiosenne i letnie.

Przesadzanie klonu palmowego

Najlepiej przesadzać klon palmowy wczesną wiosną tuż po pęknięciu pąków. Należy zrobić to zanim kształt otwartych listków będzie przypominał już liście klonu.

Czy klon palmowy gubi liście?

Tak – klon palmowy gubi liście na zimę. Jest jednak rośliną wieloletnią i z powodzeniem przetrwa zimę, jeśli jest odpowiednio zabezpieczony. Najlepiej sprawdza się ściółkowanie podłoża jesienią, zimą przydaje się również dodatkowe okrywanie klonu palmowego np. za pomocą włókniny.

klon palmowy tsuma beniKlon palmowy 'Tsuma Beni'

Jakie odmiany klonu palmowego do ogrodu

Klon palmowy jest drzewkiem wyjątkowo ozdobnym, może więc być najbardziej dekoracyjnym punktem ogrodu. Najbardziej popularną odmianą ogrodową jest klon palmowy „Atropurpurea”, jednak coraz większym powodzeniem cieszą się również klony palmowe w formie drzewka bonsai uprawiane w pojemnikach na balkonie czy tarasie.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy

Czy klon palmowy jest podatny na choroby?

Klon palmowy jest stosunkowo odporny na choroby. Rzadko też bywa ofiarą ataków szkodników. Jeśli już choruje, to zwykle z powodu niewłaściwego podłoża lub zbyt dużej wilgoci. Najczęstszą chorobą klonu palmowego jest zgorzel pędów.

Dlaczego liście klonu palmowego usychają?

Niestety schnięcie i opadanie liści to częsty problem tego drzewka ozdobnego. Bardzo często jest to rezultat zbyt dużego nasłonecznienia oraz małej wilgotności powietrza. Liście narażone na silne słońce zasychają i opadają. Powodem może być również przesuszenie podłoża.

Polecamy dla Ciebie
 1. Klon palmowy 'Atropurpurea'
  Acer palmatum Atropurpureum
  39,00 zł
 2. Klon palmowy 'Bloodgood'
  Acer palmatum 'Bloodgood'
  48,00 zł
 3. Klon palmowy 'Butterfly'
  Acer palmatum 'Butterfly'
  49,00 zł
 4. Klon palmowy 'Dissectum Garnet'
  Acer palmatum 'Dissectum Garnet'
  52,00 zł
 5. Klon palmowy 'Kagiri Nishiki'
  Acer palmatum 'Kagiri Nishiki'
 6. Klon palmowy 'Orange Dream'
  Acer palmatum 'Orange Dream'
  49,00 zł
 7. Klon palmowy 'Shaina'
  Acer palmatum 'Shaina'
  46,00 zł
 8. Klon palmowy 'Garnet'
  Acer palmatum 'Garnet'
  52,00 zł