sosna górska kosodrzewina igły

Sosna górska kosodrzewina to odporny na mrozy i wiatr, bardzo niewybredny gatunek. Poszczególne egzemplarze mogą się różnić między sobą wielkością i pokrojem, ciężko przewidzieć siłę wzrostu drzewka. W Polsce sosna górska kosodrzewina na naturalnych stanowiskach jest pod ochroną. 

Wygląd rośliny

Sosna górska kosodrzewina jest krzewem sięgającym do ok. 3,5 m wysokości. Jej gałęzie są zwykle płożące lub wyprostowane. Sosna górska kosodrzewina ma ciemnozielone igły o długości do 5 cm, po dwie w pęczku. Igły ułożone są gęsto wokół gałązek. Szyszki mają długość od 2 do 5 cm, są sierpowate i wygięte do gałęzi. 

Pochodzenie sosny górskiej kosodrzewiny 

Sosna górska kosodrzewina pochodzi z obszarów górskich w Europie Środkowej i Południowej. W stanie dzikim porasta zbocza gór, zapobiegając tym samym lawinom. Sosna górska kosodrzewina jest bardzo odporna nawet na trudne warunki atmosferyczne i może rosnąć nawet w niekorzystnym środowisku. Występuje naturalnie także w Polsce.

Popularne odmiany sosny górskiej kosodrzewiny

  • Sosna górska kosodrzewina spotykana jest w wielu ciekawych odmianach o różnej sile wzrostu i pokroju, jednak największą popularnością cieszą się następujące:
  • Sosna górska kosodrzewina odmiana 'Mughus' – krzewiasto rosnąca sosna górska z pokładającymi się gałęziami ze wzniesionymi wierzchołkami. Gatunek ten często spotykany jest w parkach.
  • Sosna górska 'Winter' – ciekawa sosna, która pod wpływem niskiej temperatury zmienia zabarwienie igieł na odcień jasnozłoty. Wiosną igły ponownie stają się zielone. 

Występowanie sosny górskiej kosodrzewiny

Sosna górska kosodrzewina jest popularnym drzewem iglastym występującym w górach. Jest doskonale odporna na mróz – nie potrzebuje przed nim żadnej ochrony. 

sosna górska jezek igłySosna górska 'Jezek'

Wymagania 

Sosna górska kosodrzewina nie jest wymagającą rośliną i świetnie radzi sobie w niemal każdych warunkach. 

Jaka ziemia dla sosny górskiej kosodrzewiny

Sosna górska kosodrzewina nie ma zbyt restrykcyjnych wymagań glebowych. Dobrze przyjmuje się w glebie piaszczystej, przeciętnej, o odczynie pH 4-8. Ze względu na małe wymagania sosna górska kosodrzewina rośnie prawie wszędzie, nawet na glebach okresowo zalewanych wodą, a także glebach zanieczyszczonych. Wyjątkiem są jedynie gleby bagniste i podmokłe.

Jakie warunki uprawy dla sosny górskiej kosodrzewiny

Sosna górska kosodrzewina najbardziej lubi stanowiska słoneczne, dobrze przyjmuje się również w półcieniu. Drzewo dobrze znosi zanieczyszczenia, sprawdza się więc również w miastach – nie przeszkadzają jej spaliny czy pył. Równie dobrze rośnie także w ostrym, mroźnym klimacie. Sosna górska kosodrzewina jest wyjątkowo odporna na szkodniki i bardzo rzadko choruje.

Sadzenie sosny górskiej kosodrzewiny

Termin sadzenia sosny górskiej kosodrzewiny w donicach lub pojemnikach należy dostosować do momentu rozmarznięcia gruntu, choć tak naprawdę roślinę można sadzić przez cały okres wegetacyjny. 

Gdzie posadzić sosnę górską kosodrzewinę?

Sosna górska kosodrzewina doskonale nadaje się na nieformowany żywopłot. Może być sadzona samodzielnie jako pojedyncze drzewko lub w grupie krzewów – na przykład na skarpie. 

Jak gęsto sadzić sosnę górską kosodrzewinę?

Sosna górska kosodrzewina tworzy gęste i dość zwarte krzewy, dlatego nie należy sadzić krzewów zbyt gęsto. Muszą mieć nieco luzu, aby rozwinąć swoją koronę.

Tempo wzrostu sosny górskiej kosodrzewiny

Sosna górska kosodrzewina w zależności od odmiany dorasta 0,7-4 m wysokości i 0,7-5 m szerokości. Przeciętna wysokość to 2–3 metry, są jednak również odmiany miniaturowe, bardzo wolno rosnące i nie przekraczające po wielu latach nawet 1 metra wysokości. Szczególnie niskie odmiany rośliny rosną bardzo wolno – po 15 latach osiągają kilkadziesiąt centymetrów.

sosna górska mops Sosna górska 'Mops'

Kwitnienie sosny górskiej kosodrzewiny

Sosna górska kosodrzewina zaczyna obradzać nawet przed 10 rokiem życia. Kwitnie w czerwcu, kwiaty męskie są żółte lub czerwono-żółte, natomiast kwiaty żeńskie są fioletowe, walcowate, wyglądają jak siedzące małe szyszki.

Szyszki sosny górskiej kosodrzewiny

Szyszki sosny górskiej kosodrzewiny dojrzewają jesienią drugiego roku po kwitnieniu. Mają do 7 cm długości i do 2,5 cm szerokości, są ciemnobrązowe. Osadzone są pojedynczo lub po 2-3 na krótkich szypułkach. Nasiona wypadają z nich na trzecią wiosnę po kwitnieniu.

Jak pachnie sosna górska kosodrzewina?

Sosna górska kosodrzewina ma świeży, ale naturalny zapach, natomiast gałązki po przełamaniu pachną żywicą. 

Pielęgnacja sosny górskiej kosodrzewiny

Sosna górska kosodrzewina nie wymaga zbyt wiele uwagi.

Kiedy przycinać sosnę górską kosodrzewinę?

Najlepszy czas na przycinanie sosny górskiej to marzec oraz kwiecień. Drzewko nie wymaga cięcia każdego roku. Co jakiś czas latem można wykonać cięcie korygujące, usuwając pojedyncze gałązki.

Jak ciąć sosnę górską kosodrzewinę?

Sosna górska kosodrzewina dobrze nadaje się do cięcia sekatorem, który skutecznie pomaga ograniczyć jej wysokość lub szerokość. Jeśli chcesz, aby Twoja sosna górska była niska i zwarta, raz na dwa, trzy lata skracaj młode przyrosty o połowę. 

Podlewanie sosny górskiej kosodrzewiny

Sosna górska kosodrzewina jest tak odporna na suszę, że praktycznie nie trzeba jej podlewać. Jeśli jednak zdecydujesz się na sosnę górską donicy lub pojemniku, musisz oszczędnie (i rzadko) to zrobić. Regularnego podlewania mogą wymagać rośliny świeżo posadzone, zwłaszcza w suche i upalne lato.

Nawożenie sosny górskiej kosodrzewiny

Sosna górska kosodrzewina nie ma dużych wymagań pokarmowych, jednak zrównoważone nawożenie nawozem wieloskładnikowym zintensyfikuje wybarwienie igieł i zwiększa odporność przeciwko chorobom grzybowym. 2–3 lata po posadzeniu kosodrzewina potrzebuje nawożenia wiosennego raz w roku.

Przesadzanie sosny górskiej kosodrzewiny

Kosodrzewinę najlepiej przesadzać wczesną wiosną lub na przełomie sierpnia i września. Podłoże powinno być przepuszczalne, najlepiej z drenażem.

sosna górska jacobsen igłySosna górska 'Jacobsen'

Jakie odmiany sosny górskiej kosodrzewiny do ogrodu?

Kosodrzewina jest w ogrodzie najczęściej ozdobą skalniaków, gdzie najlepiej sprawdzają się karłowe odmiany kuliste, np. ‘Mops’, ‘Mini Mops’, ‘Jezek’. W przestrzeniach publicznych, np. parkach, często spotyka się odmiany okrywowe np. ‘Jacobsen’. W ogrodzie jako element ozdobny idealnie sprawdza się natomiast mocno rozgałęziona kosodrzewina pumilio o niskich gałęziach. 

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy

Czy sosna górska kosodrzewina jest trująca?

Nie. Gatunki sosny górskiej kosodrzewiny nie są trujące, są bezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Czy sosna górska może gubić igły z powodu choroby?

Tak. Niektóre sosny górskie atakowane są przez groźne choroby grzybowe. Powodują one opadanie igieł. Sosny 5-igłowe najczęściej atakowane są przez rdzę wejmutkowo-porzeczkową, a trójigłowe oraz dwuigłowe przez grzyb powodujący zamieranie pędów sosny.

Kuliste odmiany o bardzo zwartym pokroju są mocniej narażone na choroby grzybowe, zwłaszcza gdy są nisko zaszczepione i igły dotykają podłoża. Szczepienie odmian na pniu o wysokości min. 30 cm poprawia zdrowotność roślin.