krzewuszka jeans gold kwiaty

Krzewuszka jest jednym z najbardziej dekoracyjnych krzewów ogrodowych. Wytwarza piękne dzwonkowate kwiaty, którymi jest zwykle mocno obsypana. Jest obecnie jednym z najpopularniejszych krzewów uprawianych w przydomowych ogródkach.

Wygląd rośliny

Odmiany krzewuszki posiadają zwykle wzniesiony i rozłożysty pokrój. Jej pędy są sztywne. Krzew jest gęsto obrośnięty małymi listkami, które przybierają różne kolory. Najczęściej są jednak intensywnie zielone. Krzewuszka posiada piękne, dzwonkowate kwiaty w odcieniach różu, od jasnego aż po ciemny. Rośnie maksymalnie do wysokości 3 metrów.

Pochodzenie

Krzewuszka pochodzi z dalekiej Azji, skąd została sprowadzona do Polski w XIX wieku. Choć jest to krzew liściasty dość egzotyczny, jest świetnie przystosowana do panującego w naszym kraju klimatu. Dlatego warto posadzić ją w ogrodzie. 

Popularne odmiany krzewuszki 

Krzewuszka pięknie prezentuje się jako element ozdobny polskiego ogrodu. Do odmian najchętniej wybieranych przez naszych klientów należą:

 • Krzewuszka cudowna 'Aurea' – bardzo dekoracyjny krzew osiągający wysokość do 2 metrów. Ma intensywnie czerwone kwiaty i złocistożółte liście. Dobrze toleruje niemal każdą glebę ogrodową.
 • Krzewuszka sachalińska – jedna z najbardziej egzotycznych odmian krzewuszki, wybierana często przez kolekcjonerów. Ma duże, jasnoróżowe kwiaty o lejkowatym kształcie.
 • Krzewuszka różnobarwna – posiada piękne kwiaty wybarwiające się na dwa kolory: biały i ciemnoróżowy. Ten gatunek jest bardzo tolerancyjny, jeśli chodzi trudne warunki siedliskowe.

Występowanie

Krzewuszka ze względu na dużą tolerancję, może być sadzona niemal wszędzie. Jest często sadzona w ogrodach typu wiejskiego. Krzewuszka może występować również w miastach, nawet tam, gdzie powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczone, dlatego jest często spotykaną dekoracją ogrodów na terenach mocno uprzemysłowionych.

krzewuszka cudowna gold rushKrzewuszka cudowna 'Gold Rush'

Wymagania środowiskowe rośliny

Jaka ziemia dla krzewuszki?

Krzewuszka jest tolerancyjna co do gleby. Może rosnąć zarówno na żyznej, jak i całkowicie przeciętnej, choć wtedy kwitnie trochę słabiej. Najbardziej korzystny odczyn to lekko kwaśny – około pH 5,5-6. Doskonałe podłoże powinno być więc żyzne, próchnicze i stale wilgotne. Krzewuszka należy do roślin lubiących ściółkowanie.

Jakie warunki dla uprawy krzewuszki?

Krzewuszka powinna być sadzona w miejscach słonecznych i w miarę osłoniętych od wiatru. Niestety jest to roślina na tyle delikatna, że silny wiatr może łatwo ją uszkodzić. Nie wolno dopuścić do przesuszenia stanowiska krzewuszki. Gdy są zapewnione odpowiednie warunki, pięknie kwitnie każdego roku.

Sadzenie krzewuszki 

Sadzonki krzewuszki rosnące w pojemnikach można wysadzać na miejsce stałe w dowolnym terminie. Rośliny posadzone latem wymagają obfitego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów.

Gdzie posadzić krzewuszkę?

Krzewuszkę możesz posadzić jako pojedynczy egzemplarz lub w grupie krzewów, nie ma to znaczenie, jeśli chodzi o jej wzrost. Krzewuszki świetnie sprawdzają się w formowanych lub lekko formowanych żywopłotach w towarzystwie jaśminowców.

Jak gęsto sadzić krzewuszkę?

Dołek do sadzenia powinien być minimum dwa razy większy od bryły korzeniowej. Krzewuszka bardzo szybko się rozrasta, więc jeśli sadzisz ją samodzielnie, zachowaj odległość ok. 2 m od innych roślin. Jeśli wykorzystujesz krzewuszkę jako część żywopłotu, zachowaj między sadzonkami odstęp  1–1,5 m.

Tempo wzrostu krzewuszki 

Krzewuszka jest rośliną, która rośnie bardzo szybko. Już po roku może być solidną częścią Twojego żywopłotu. Osiąga wysokość 2 -4 m.

krzewuszka cudowna verwiegKrzewuszka cudowna 'Verweig'

Kwitnienie krzewuszki 

Kwitnie latem, między majem a czerwcem. Zdarza się, że kwitnienie trwa nawet do lipca. Krzewy kwitną obficie i czasem powtarzają kwitnienie na przełomie sierpnia i września, choć wtedy kwiatów jest mniej.

Jak pachnie krzewuszka? 

Krzewuszka urzeka nie tylko intensywnie czerwonymi dzwoneczkami zebranymi w gęste kwiatostany. Dodatkowo pięknie i urzekająco pachnie, choć wciąż jest to delikatny kwiatowy zapach.

Liście krzewuszki

Krzewuszka ma zwykle zielone, żółte, fioletowe lub pstre liście. Rośliny z liśćmi żółtymi i fioletowymi zdarzają się najrzadziej. 

Kwiaty i owoce krzewuszki

Kwiaty krzewuszki są najczęściej różowe i czerwone, zdarzają się też jednak odmiany z kwiatami białymi. Mają kształt dzwoneczków i są gęsto umieszczone na gałązkach krzewu. W przeciwieństwie do kwiatów, owoce nie mają żadnej wartości ozdobnej. Dzwonkowate kwiaty na pędach krzewuszki pojawiają się późną wiosną.

Pielęgnacja krzewuszki

Pielęgnacja krzewuszki nie należy do najtrudniejszych.

Kiedy przycinać krzewuszkę?

Pierwsze cięcie krzewuszki należy wykonać od razu po posadzeniu rośliny, aby pobudzić młode pędy do rozkrzewiania się. Wszystkie gałązki bez obaw skróć o połowę. W kolejnych latach krzew podcinamy po przekwitnieniu, przycinając pędy z przekwitłymi kwiatami. 

Jak ciąć krzewuszkę?

Zwykle pędy krzewuszki przycina się do połowy długości. Jeśli krzew jest mocno zagęszczony, możesz u podstawy wyciąć wszystkie słabsze, nadmiernie rozrośnięte lub zdeformowane pędy.

Podlewanie krzewuszki

Podlewanie krzewuszki powinno być umiarkowane. Krzewuszka jest dość odporna na brak wody i może wytrzymać nawet dłuższą suszę. Aby zachować ładny wygląd krzewuszki, podlewaj ją systematycznie, ale z umiarem.

Nawożenie krzewuszki

Krzewuszka jest bardzo podatna na nawożenie. Powinno się robić to wiosną – na przełomie kwietnia i maja. Możesz użyć nawozu mineralnego lub nawozu do roślin kwitnących kwasolubnych. Krzewuszka uwielbia też ściółkowanie.

Przesadzanie krzewuszki

Krzewuszkę najlepiej przesadzać wiosną (marzec – maj) lub na przełomie sierpnia i września. 

Przekwitanie

Krzewuszka jako jedna z nielicznych roślin ogrodowych może kwitnąć dwa razy w roku. Po okresie kwitnienia liście opadają.

krzewuszka red prince kwiatyKrzewuszka cudowna 'Red Prince'

Jakie odmiany krzewuszki do ogrodu?

Krzewuszka to dość popularny krzew ogrodowy w Polsce. Najbardziej widowiskowym i dekoracyjnym gatunkiem jest krzewuszka cudowna i jej odmiany, Ma ona piękne kwiaty i bardzo obficie kwitnie. Równie popularna jest krzewuszka różnobarwna, której kwiaty na początku są zielonkawe, następnie białe, a ostatecznie różowe. Ta krzewuszka nie jest tak silnie rozgałęziona jak krzewuszka cudowna i wyjątkowo dobrze radzi sobie zimą. 

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy 

Dlaczego krzewuszka usycha?

Najczęstszym powodem usychania krzewuszki jest niewłaściwy sposób nawożenia tj. zastosowanie zbyt dużej dawki nawozów, powodujące tzw. spalenie rośliny. Usychanie krzewuszki może być również spowodowane nadmiernym nasłonecznieniem.

Dlaczego krzewuszka żółknie?

Powodem żółknięcia liści może być niedobór składników pokarmowych lub zbyt mokre stanowisko.

Polecamy dla Ciebie
 1. Krzewuszka 'Candida'
  Weigela 'Candida'
  14,00 zł
 2. Krzewuszka 'Rumba'
  Weigela 'Rumba'
  14,00 zł
 3. Krzewuszka cudowna 'Brigela'®
  Weigela florida 'Brigela'
  16,00 zł
 4. Krzewuszka cudowna 'Caricature'
  Weigela florida 'Caricature'
  14,00 zł
 5. Krzewuszka cudowna 'Purpurea Nana'
  Weigela florida 'Purpurea Nana'
  14,00 zł
 6. Krzewuszka cudowna 'Variegata'
  Weigela florida 'Variegata'
  13,00 zł