jodła kalifornijska violacea fastigiata igły

Jodła kalifornijska uważana jest za jedno z najpiękniejszych drzew iglastych. Jednocześnie, jeśli chodzi o uprawę, jest jednym z najmniej wymagających – wystarczy poświęcić jej odrobinę uwagi, aby długo cieszyć się imponującym pokrojem i dostojnymi igłami. 

Jak wygląda jodła kalifornijska?

Jodła kalifornijska to dość wysokie drzewo iglaste o regularnym pokroju. Gatunek rośnie stosunkowo szybko, w zależności od klimatu może dorastać nawet do 40 metrów. Już po 10 latach może mieć wysokość ok. 6 metrów. Regularna korona i stożkowy kształt sprawiają, że drzewo wygląda wyjątkowo dostojnie. 

Pochodzenie jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska pochodzi z centralnej i zachodniej części Ameryki Północnej. Występuje przede wszystkim na górskich obszarach Kalifornii, Kolorado i Utah. Ze względu na małe wymagania uprawowe jodła kalifornijska może rosnąć nawet na wysokości 3500 m n.p.m. 

Popularne odmiany jodły kalifornijskiej

Choć wiele osób ma wątpliwości związane z rozmiarami jodły kalifornijskiej, jednak dostępne są także jej karłowe odmiany, które nadają się nawet do małego ogrodu. Najbardziej popularne odmiany:

  • Jodła kalifornijska 'Compacta' – wolnorosnąca odmiana dorastająca do wysokości 2–3 metrów. Charakteryzuje się krótkimi, niebieskozielonymi igłami i bardzo gęstym pokrojem.
  • Jodła kalifornijska 'Fastigiata' – odmiana o wąskim, strzelistym pokroju
  • Jodła kalifornijska 'Kopienica' – kolekcjonerska odmiana o cienkich igłach i ażurowym pokroju
  • Jodła kalifornijska 'Aurea' o żółto zabarwionych igłach

Występowanie jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska naturalnie występuje przede wszystkim w środkowej części Ameryki Północnej, głównie na terenach górskich. Rośnie także w Górach Skalistych. Jodła kalifornijska, jako roślina bardzo dekoracyjna, często sadzona jest parkach.

jodła kalifornijska aurea igłyJodła kalifornijska 'Aurea'

Wymagania środowiskowe jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska jest jedną z najłatwiejszych w uprawie gatunków jodły. Jest bardzo odporna na niskie temperatury, dlatego często występuje na terenach górzystych. Dobrze znosi również suche, a nawet zanieczyszczone powietrze.

Jaka ziemia dla jodły kalifornijskiej

Również jeśli chodzi o podłoże, jodła kalifornijska jest rośliną bardzo tolerancyjną. Najlepiej czuje się na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych i kwaśnych, jednak jest w stanie rosnąć również na glebach jałowych i ubogich w składniki pokarmowe. 

Jakie warunki uprawy dla jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska może być sadzona zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Rośnie nawet na odkrytych, wietrznych terenach. Jodła kalifornijska nie toleruje jednak cienia, zdecydowanie jest rośliną światłolubną. Posadzona w cieniu szybko gubi liście z dolnych gałęzi.

Sadzenie jodły kalifornijskiej 

Ze względu na dużą wytrzymałość, nie ma bardzo precyzyjnych wytycznych dotyczących sadzenia jodły kalifornijskiej.

Kiedy sadzić jodłę kalifornijską?

Jeśli kupujesz jodłę kalifornijską uprawianą w pojemniku, możesz ją sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. 

Gdzie posadzić jodłę kalifornijską?

Jodła kalifornijska ma bardzo szerokie zastosowanie. Najczęściej sadzona jest w parkach, w szczególności na obrzeżach, ma bowiem wtedy dostęp do naturalnego światła. Najlepiej sadzić ją w niewielkich grupach, ale sadzona pojedynczo także wygląda atrakcyjnie. 

Jak gęsto sadzić jodłę kalifornijską?

Gdy zdecydujesz się na jodłę kalifornijską w ogrodzie, zadbaj o to, aby miała odpowiednią ilość miejsca. Jest to drzewo polecane raczej do większych ogrodów, tylko sadzone niezbyt gęsto może bowiem zachować formę korony.

Tempo wzrostu jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska należy do roślin o szybkim tempie wzrostu. W Polsce docelowa wysokość to około 10 metrów, taką wysokość drzewo osiąga w wieku ok. 30 lat. Początkowo roczne przyrosty wynoszą ok. 35-50 cm, potem drzewo rośnie dużo wolniej.

Karłowe odmiany jodły kalifornijskiej mogą rosnąć znacznie wolniej.

jodła kalifornijska scooterJodła kalifornijska 'Scooter'

Kwitnienie jodły kalifornijskiej 

Jodła kalifornijska należy do drzew jednopiennych. Oznacza to, że na jednym drzewie pojawiają się kwiaty zarówno męskie, jak i żeńskie. Jodła kalifornijska kwitnie w maju. Kwiaty męskie są zwykle czerwone, natomiast żeńskie – żółte.

Jak pachnie jodła kalifornijska

Roztarte igły jodły kalifornijskiej pachną cytryną lub tatarakiem.

Igły jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska posiada długie, obustronnie zabarwione igły o szarozielonym, a nawet lekko srebrzystym kolorze. Igły są matowe, wygięte ku górze, zazwyczaj zaokrąglone na wierzchołkach. W słońcu igły często są nastroszone, a w cieniu natomiast wygięte na boki. 

Owoce jodły kalifornijskiej

Owocami jodły kalifornijskiej są szyszki. Są one średniej wielkości i dochodzą do ok. 13-15 cm. Szyszki są osadzone pionowo, jesienią nie opadają, tylko rozpadają się, uwalniając nasiona. Początkowo mają barwę zieloną, później fioletową, z czasem zmieniają kolor na brązowy.

Pielęgnacja jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu, nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych 

Kiedy przycinać jodłę kalifornijską? 

Najlepiej robić to w marcu, zanim drzewko rozpocznie wegetację, lub w sierpniu, gdy ciemnieją przyrosty. Nie należy jednak usuwać dużych gałęzi – źle wpływa to na kondycję drzewa.

Podlewanie jodły kalifornijskiej

Jodła kalifornijska może rosnąć nawet na suchych, piaszczystych glebach. Nie wymaga ciągłego podlewania ani częstego zraszania. Wyjątkiem są świeżo posadzone wiosną i latem drzewka, które są narażone na przesychanie. Trzeba je często i solidnie podlewać. Słabe podlewanie powoduje, że drzewko płycej się korzeni.

Nawożenie jodły kalifornijskiej

Jodłę kalifornijską najlepiej nawozić preparatami dedykowanymi do roślin iglastych, przeznaczonymi do roślin kwasolubnych. Ważne, aby nawóz nie podnosił pH gleby.

Przesadzanie jodły kalifornijskiej

Najlepszym czasem na przesadzanie jodły kalifornijskiej jest jesień, gdy drzewko kończy intensywną wegetację i przechodzi w stan spoczynku. Jesienią drzewko pobiera mniej wody i nie rozwija młodych przyrostów, ma więc więcej czasu na regenerację. 

jodła kalifornijska compacta igłyJodła kalifornijska 'Compacta'

Jakie odmiany jodły kalifornijskiej do ogrodu?

  • Jodła kalifornijska ‘Argentea’ - odmiana o srebrzyście wybarwionych igłach
  • Jodła kalifornijska ‘Blue Baby’ - karłowa, wolno rosnąca odmiana, polecana do skalniaków
  • Jodła kalifornijska ‘Piggelmee’ -odmiana o kulistym pokroju i niebiesko zabarwionych igłach

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy

Czy jodła kalifornijska może uschnąć?

Tak, mimo tolerancji na suchą glebę jodła kalifornijska może uschnąć. Może też zostać zaatakowana przez chorobę grzybową zwaną zamieraniem pędów. Jedynym ratunkiem jest wówczas wycięcie porażonych pędów i wykonanie oprysków.

Czy jodła kalifornijska jest trująca?

Nie, jodła kalifornijska nie jest trująca.