żywotnik olbrzymi rogersii

Żywotnik olbrzymi, inaczej tuja olbrzymia, to popularna roślina, którą spotkać można zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w parkach. Na jej bazie stworzyć można gęsty żywopłot lub estetyczne, pojedyncze ozdoby.

Wygląd rośliny

Żywotnik olbrzymi posiada zróżnicowany pokrój i gęste ulistnienie. Najczęściej do czynienia mamy tutaj ze sztywnymi, ciemnozielonymi, połyskującymi łuskami. Tuja olbrzymia posiada dekoracyjne kwiaty oraz szyszki. Osiąga około 15-20 metrów wysokości.

Popularne odmiany żywotnika olbrzymiego

  • ' Fastigiata' – szybko rosnące drzewo o zwartym, kolumnowym pokroju. Jego roczny przyrost wynosi około 30-35 centymetrów. Odmiana ta najlepiej sprawdza się w charakterze ciętego żywopłotu.
  • ' Zebrina' – odmiana o stożkowatym pokroju, osiągająca wysokość do kilkunastu metrów. Posiada żółtawe, później białawe, poprzecznie paskowane rozgałęzienia.
  • ' Whipcord' – oryginalna odmiana żywotnika olbrzymiego, której cechą charakterystyczną jest nitkowata budowa pędów. Tuja ta osiąga wysokość do 1,5 metra.
  • ' Kórnik' – osiąga do 3 metrów wysokości. Posiada stożkowy pokrój i żółtawo-złote zabarwienie.

Pochodzenie żywotnika olbrzymiego

Żywotnik olbrzymi naturalnie występuje w zachodniej części Ameryki Północnej, wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego, na terenie od Alaski do Kalifornii.

Występowanie żywotnika olbrzymiego

Tuja olbrzymia rośnie w wilgotnym, chłodnym, morskim klimacie. Dobrze przystosowuje się do nieco mniej sprzyjających warunków. Gatunek ten jest odporny na mróz.

żywotnik olbrzymi cancanŻywotnik olbrzymi 'Cancan'

Wymagania i warunki uprawy żywotnika olbrzymiego

Jaka ziemia jest najlepsza dla żywotnika olbrzymiego?

Żywotnik olbrzymi preferuje żyzne, piaszczysto-gliniaste gleby. Źle rośnie na suchym podłożu.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla żywotnika olbrzymiego?

Żywotnik olbrzymi wymaga stanowisk zacisznych osłoniętych od wiatru – jest on bowiem narażony na zimowe wysuszenie. Dobrze radzi sobie w miejscach słonecznych oraz półcienistych.

Sadzenie żywotnika olbrzymiego

Kiedy sadzić żywotnika olbrzymiego?

Żywotniki uprawiane w pojemnikach można wysadzać do gruntu od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rośliny kopane najlepiej jest sadzić późnym latem (wrzesień).

Gdzie posadzić żywotnika olbrzymiego?

Żywotnik olbrzymi może być sadzony na stanowisku słonecznym lub półcienistym, najlepiej osłoniętym. Nadaje się do ogrodów i parków. Przed sadzeniem stanowisko należy odchwaścić.

Tempo wzrostu

Roczny przyrost tui olbrzymiej wynosi około 30-40 centymetrów. Odmiany karłowe rosną znacznie wolniej.

żywotnik olbrzymi zebrina extra goldŻywotnik olbrzymi 'Zebrina Extra Gold'

Kwitnienie żywotnika olbrzymiego

Jak wyglądają kwiaty żywotnika olbrzymiego?

Kwiaty żeńskie żywotnika olbrzymiego mają zielonkawe zabarwienie. Męskie są natomiast niewielkie, owalne i żółte; wyrastają na końcach pędów.

Jak pachnie żywotnik olbrzymi?

Po roztarciu, łuski żywotnika olbrzymiego nabierają wyrazistego, aromatycznego zapachu.

Liście żywotnika olbrzymiego

Żywotnik olbrzymi posiada liście w postaci łusek. Są one jajowate, spłaszczone, ostro zakończone, błyszczące, z wierzchu ciemnozielone, a od spodu sinawe z woskowymi, białawymi plamkami.

Owoce żywotnika olbrzymiego

Owoce tui olbrzymiej mają formę szyszek o długości około 2 centymetrów. Lekko zwisają i składają się z około 8-12 skórzastych łusek o różnej długości. Po dojrzeniu, łuski szyszki szeroko się rozchylają.

Pielęgnacja żywotnika olbrzymiego

Kiedy przycinać żywotnika olbrzymiego?

Żywotnika olbrzymiego przycinać należy wiosną oraz późnym latem.

Jak ciąć żywotnika olbrzymiego?

Żywotnik olbrzymi jest rośliną, która nie wymaga przycinania. Stosuje się je jedynie w sytuacji, w której chce się uzyskać żywopłot formowany. Młode osobniki znoszą przycinanie lepiej niż starsze.

Podlewanie żywotnika olbrzymiego

Żywotnika olbrzymiego należy podlewać regularnie, np. z zastosowaniem systemu kropelkowego. Dobrze jest także pamiętać o ich podlewaniu zimą, w okresie odwilży.

Nawożenie żywotnika olbrzymiego

Nawożenie żywotnika olbrzymiego na żyznych glebach ogrodowych nie jest konieczne. Na glebach słabszych najlepiej do tego celu nadaje się uniwersalny nawóz do roślin iglastych lub specjalistyczny produkt dedykowany żywotnikom. Rocznie stosować powinno się od jednej do kilku dawek tego typu wyrobu. Ostatnia dawka nie później niż w lipcu.

Przesadzanie żywotnika olbrzymiego

Najlepszy okres na przesadzanie tui olbrzymiej trwa od końca sierpnia do połowy października. Rośliny posadzone w tym okresie nie są już tak mocno narażone na przesychanie i mają możliwość przekorzenić się w nowym miejscu przed nadejściem mrozów. 

System korzeniowy żywotnika olbrzymiego

Żywotnik olbrzymi posiada płytki system korzeniowy.

żywotnik olbrzymi kórnikŻywotnik olbrzymi 'Kórnik'

Jakie odmiany żywotnika olbrzymiego do ogrodu?

W ogrodzie najlepiej sprawdzać będą się odmiany żywotnika olbrzymiego, takie jak:

  • ‘Grune Kugel’ – odmiana o kulistym pokroju i wolnym tempie wzrostu. Nadaje się do małych ogrodów i na skalniaki.
  • ‘Atrovirens’ – szybko rosnąca odmiana o świeżozielonym zabarwieniu. Doskonała na żywopłoty i szpalery
  • ‘Can Can’ – odmiana o wolnym tempie wzrostu i stożkowym pokroju. Posiada ciemnozielone igły z kremowym wybarwieniem przyrostów. Roślina ta polecana jest do pojedynczych nasadzeń.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy żywotnika olbrzymiego

Dlaczego żywotnik olbrzymi usycha?

Usychanie tui olbrzymiej związane może być z kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest zakup słabej jakości, niewłaściwie pielęgnowanych, osłabionych roślin. Żywotnik olbrzymi usychać może również na skutek posadzenia go na nieodpowiednio przygotowanym podłożu i niewłaściwym stanowisku. Kolejne przyczyny usychania tui olbrzymiej to nieprawidłowe nawożenie i podlewanie.

Dlaczego żywotnik olbrzymi żółknie?

Żółknięcie tui olbrzymiej wynikać może między innymi z niewłaściwych warunków glebowo-pokarmowych. Niedobór składników pokarmowych odpowiadających za produkcję chlorofilu, takich jak magnez czy żelazo, objawia się jaśnieniem, a w późniejszym etapie również żółknięciem pędów.