sosna górska mops mini

Sosna to jedno z najpopularniejszych drzew iglastych. Poszczególne odmiany różnić mogą się od siebie między innymi wysokością oraz kolorem igieł.

Wygląd rośliny

Sosny są wiecznie zielonymi drzewami. Posiadają one jasne pędy, które wyrastają pionowo w górę, a z czasem ciemnieją i odchylają się na zewnątrz. Kora sosny jest gruba oraz łykowata, a korona – stożkowata (z czasem staje się ona zaokrąglona lub parasolowata). Gałęzie wyrastają w regularnych okółkach. Sosny osiągać mogą wysokość od kilku do kilkudziesięciu metrów.

Popularne gatunki sosny

  • Sosna pospolita – posiada ona sztywne, grube, ściśle przylegające do siebie, wznoszące się pionowo w górę pędy oraz lekko poskręcane igły. Gatunek ten osiągać może wysokość do 45 metrów.
  • Sosna górska - kosodrzewina – odmiana ta przyjmuje postać niewysokiego krzewu o pogiętych, pokrzywionych pędach. Sosna posiada sztywne, ciemnozielone igły. Bardzo dobrze znosi ona niskie temperatury i działanie silnego wiatru.
  • Sosna wejmutka – sosna o miękkich, cienkich igłach, delikatnych pędach i nieregularnym pokroju. Posiada wąskie, długie szyszki. Gatunek w pełni mrozoodporny.
  • Sosna czarna – gatunek o efektownych, ciemnozielonych, długich igłach. Młode drzewa posiadają gęsty, stożkowy pokrój, starsze – parasolowaty.

Pochodzenie sosen

Sosnę spotkać można między innymi w Ameryce Środkowej, Azji oraz Europie.

Występowanie sosen

Sosny występują najczęściej w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. Niektóre gatunki rosną także w strefach cieplejszych, na terenach górzystych.

sosna gęstokwiatowa heavy budSosna gęstokwiatowa 'Heavy Bud'

Wymagania i warunki uprawy sosen

Jaka ziemia jest najlepsza dla sosny?

Sosny z reguły preferują lekko kwaśne, przepuszczalne gleby z wilgotnym podłożem. Niektóre gatunki dobrze rosną na glebach jałowych lub zasadowych.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla sosny?

Sosna najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku.

Sadzenie sosny

Kiedy sadzić sosnę?

Sosnę rosnącą w pojemniku można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. 

Gdzie posadzić sosnę?

Sosny można sadzić w parkach i dużych ogrodach. Karłowe odmiany doskonale nadają się do małych ogrodów i na skalniaki.

Tempo wzrostu sosny

Tempo wzrostu sosny i jej ostateczne rozmiary zależą od gatunku i odmiany. Najczęściej spotykane gatunki mogą przyrastać o 30-70 cm rocznie. 

sosna wejmutka tiny kurlsSosna wejmutka 'Tiny Kurls'

Kwitnienie sosny

Kiedy kwitnie sosna?

Kwitnienie sosny rozpoczyna się w maju, wraz z rozwojem pędów. Kwiat męski składa się z dużej liczby pręcików wytwarzających duże ilości siarkowożółtego pyłku. Kwiatostany żeńskie są szyszeczkowate, osadzone pojedynczo lub po kilka sztuk na szczytach pędów. Początkowo ich barwa jest czerwonawa, a w późniejszym okresie – zielonkawa.

Jak pachnie sosna?

Sosna posiada przyjemny, żywiczny zapach.

Liście sosny

Igły sosny są długie i wąskie, wyrastające z krótkopędów. Zależnie od gatunku, z jednego krótkopędu wyrasta 1, 2, 3 lub 5 igieł. 

Owoce sosny

Owocem sosny jest szyszka złożona z twardych łusek. Szyszki sosny zwykle mają kształt zbliżony do kulistego i dojrzewają w ciągu 1-2 lat. Po dojrzeniu nasion łuski rozchylają się i nasiona wysypują się na ziemię.  

Pielęgnacja sosny

Kiedy przycinać sosnę?

Sosny należy przycinać wiosną, kiedy pojawią się młode pędy (tzw. świece). 

Jak ciąć sosnę?

Przycinając sosnę, należy skrócić o około 1/2 – 1/3 pędy, na których nie rozwinęły się jeszcze młode igły. Dzięki temu roślina będzie się w stanie rozgałęzić, a korona – zagęścić.

Podlewanie sosny

Ze względu na głęboki system korzeniowy, sosna nie wymaga regularnego, intensywnego podlewania. Zabieg ten należy wykonać w momencie, w którym podłoże będzie wyraźnie przeschnięte.

Nawożenie sosny

Do nawożenia sosen należy wykorzystywać produkty przeznaczone do roślin iglastych. Nawożenie można przeprowadzać od połowy kwietnia do końca lipca.

Przesadzanie sosny

Przesadzać można młode sosny, starsze źle je znoszą. 

Najlepszym terminem przesadzania jest koniec sierpnia. Związane jest to z tym, że znacząca część iglaków kończy wówczas swój roczny przyrost. Rośliny są wówczas w stanie skutecznie zregenerować system korzeniowy, dzięki czemu szybko przyjmują się w nowym miejscu. 

Przed przesadzeniem sosny, należy ją obficie podlać. Bryła korzeniowa stanie się wówczas zbita i nie będzie się obsypywać po wykopaniu. Kolejny etap to obkopanie rośliny i podcięcie korzeni w taki sposób, aby móc przenieść ją z możliwie jak największą bryłą ziemi.

System korzeniowy sosny

Sosna posiada silny system korzeniowy, który składa się z części palowej oraz powierzchniowej.

sosna czarna julaSosna czarna 'Jula'

Jakie odmiany sosen do ogrodu?

W ogrodzie zasadzić można odmiany sosny, takie jak:

  • Sosna pospolita 'Aurea' o żółtej barwie igieł, szczególnie intensywnej zimą
  • Sosna drobnokwiatowa 'Fukai' - idealna do ogrodów japońskich odmiana o zielono-żółtych, wygiętych igłach
  • Sosna górska 'Mops' - kulista, karłowa odmiana kosodrzewiny szczepiona zwykle na niewysokim pniu. Szczególnie polecana do skalniaków i do pojemników na balkony i tarasy
  • Sosna gęstokwiatowa 'Golden Ghost' o bardzo ciekawych igłach w poprzeczne, zielono żółte pasy

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy sosen

Jakiego rodzaju produkty lecznicze przyrządzić można na bazie sosny?

Młode przyrosty sosny wraz z młodymi szyszkami wykorzystać można do przyrządzenia syropu na przeziębienie i kaszel. Ma on właściwości bakteriobójcze oraz wykrztuśne. Pochodzące z sosny olejki eteryczne ułatwiają oddychanie w przypadku nieżytu nosa. Syrop z sosny może być spożywany przez dzieci.

Równie zdrowa jest nalewka z sosny. Bardzo dobrze sprawdza się ona w leczeniu bólu gardła, kaszlu, anginy, zapalenia dróg moczowych oraz problemów z pęcherzykiem żółciowym.