Świerk srebrny - jak szybko rośnie?

Świerk kłujący, który ze względu na srebrzystą barwę igieł bywa także nazywany świerkiem srebrnym, to wysokie drzewo iglaste, które może osiągnąć w Polsce wysokość nawet 20 metrów. Ze względu na wysoką odporność na niskie temperatury, suszę oraz zanieczyszczenia powietrza jest jednym z najczęściej wybieranych świerków ogrodowych. Dlaczego świerk srebrny tak dobrze sprawdza się w ogrodzie? Jak szybko rośnie i co zrobić, by miał optymalne warunki rozwoju?

Spis treści:

  1. Świerk srebrny (kłujący) – pochodzenie i występowanie
  2. Jak wygląda świerk srebrny (kłujący)?
  3. Tempo wzrostu świerku srebrnego (kłującego)
  4. Odmiany świerku srebrnego (kłującego)
    1. Białobok
    2. Glauca
    3. Glauca Globosa
    4. Glauca pendula
    5. Green Globe
    6. Hoopsii
    7. Koster
  5. Wymagania uprawowe
  6. Przycinanie świerku srebrnego (kłującego)
  7. Pielęgnacja
  8. Podsumowanie

Świerk srebrny (kłujący) – pochodzenie i występowanie

Świerk srebrny, (Picea pungens) to drzewo z rodziny sosnowatych. Występuje naturalnie na zachodzie Ameryki Północnej, w szczególności w Górach Skalistych. Jego środowisko to lasy mieszane, cieniste pagórki oraz zbocza. Drzewa z tego gatunku dobrze odnajdują się również nad brzegami rzek oraz strumieni. Świerk srebrny w Europie pojawił się dopiero pod koniec XIX wieku. Dzięki temu, że jest mało wymagający w uprawie i nadaje się do posadzenia na terenach miejskich, zyskał bardzo dużą popularność. W warunkach naturalnych świerk srebrny może dorastać nawet do 40 metrów wysokości. W Polsce osiąga zwykle maksymalną wysokość 15-20 metrów.

Jak wygląda świerk srebrny (kłujący)?

Ten rodzaj świerku charakteryzuje się pokrojem wyraźnie stożkowym oraz dużym pniem o średnicy wynoszącej nawet 1,5 metra. Kora pnia ma popękaną strukturę i szarobrązowy odcień. Charakterystycznym elementem świerku kłującego są srebrzyste igły o długości ok. 2 cm. Ich zakończenia są dość ostre. Drzewo zwykle kwitnie od maja. Można wówczas zauważyć u niego zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Szyszki świerku srebrnego mogą osiągać długość do 10 cm. Zwisają swobodnie z gałęzi, a ich łuski są miękkie.

Świerk srebrny (kłujący) Białobok Świerk srebrny (kłujący) Białobok 

Tempo wzrostu świerku srebrnego (kłującego)

Świerk kłujący charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu. W ramach gatunku istnieje jednak wiele odmian, którebardzo mocno różnią się siłą wzrostu i osiągają wysokość od 0,7 m do 20 m. Rocznie odmiany mogą przyrastać od 3 do 25 cm. Wszystko zależy od pokroju drzewa oraz jego docelowej wysokości. Gatunki karłowe będą rosnąć znacznie wolniej niż typowe drzewa, które możemy znaleźć na terenach lasów. Różne odmiany świerku srebrzystego mają jednak podobną długość igieł. Zwykle wynosi ona 1-3 cm.

Odmiany świerku srebrnego (kłującego)

Gatunek świerk kłujący obejmuje kilkadziesiąt odmian, z których każda rozwija się we własnym tempie. Niektóre z nich są bardzo okazałe, podczas gdy inne przez cały okres życia pozostaną małe. Różnice między odmianami dotyczą również tempa wzrostu – niektóre świerki srebrzyste rosną bardzo szybko, a inne rozwijają się w tempie powolnym.

‘Białobok’

Jest to polska odmiana świerku srebrnego, która cieszy się bardzo dużą popularnością. Charakteryzuje się dekoracyjnymi pędami – wiosenne przyrosty mają jasnożółtą barwę, pięknie kontrastującą ze starszymi igłami. Z czasem igły bledną i stają się jasno-niebieskie. Białobok ma gęstą koronę. Po 10 latach uprawy dorasta zwykle do wysokości 2 m.

‘Glauca’

Jest to jedna z najpopularniejszych i zarazem największych odmian świerka kłującego. Ma regularny pokrój i srebrzystoniebieskie, gruby igły. Na jego gałęziach znaleźć możemy ozdobne szyszki w kolorze czerwonobordowym lub brązowym. Świerk ten może dorastać aż do 20 m wysokości. Po 10 latach osiąga zwykle wysokość 2-3 m.

‘Glauca Globosa’

Ta popularna odmiana karłowa docelowo osiąga wysokość około 2 m. Jej początkowa, nieregularna forma w czasem przekształca się w szeroki stożek. Odmiana charakteryzuje się grubymi i ostro zakończonymi igłami o srebrzystoniebieskim kolorze. Najpiękniejsze wybarwienie osiągają one na stanowiskach słonecznych.

‘Glauca Pendula’

‘Glauca Pendula’ to dekoracyjna odmiana świerku kłującego o charakterystycznym, nieregularnym pokroju. Główny pęd drzewa jest zwykle pochylony, umożliwiając zwisanie pędom bocznym. Ten rodzaj świerku należy do jednej z najszybciej rosnących odmian. W ciągu roku może powiększyć się o około 30 cm. Docelowa wysokość drzewa to 8-10 m.

‘Green Globe’

Jest to jedna z popularnych odmian karłowych. Charakteryzuje się bardzo wolnym tempem wzrotu – rocznie przyrasta zwykle o zaledwie 4-5 cm. ‘Green Globe’ ma gęsty pokrój w kształcie kuli oraz ostre, zielone igły.

‘Hoopsii’

Jest to odmiana świerka o regularnym pokroju i długich, srebrzystoniebieskich igłach, które pięknie wybarwiają się w świetle słonecznym. ‘Hoopsii’ rośnie stosunkowo szybko i docelowo, po wielu latach, może osiągnąć nawet 15 m wysokości. Wyróżnia się sztywnymi gałęziami, które są ułożone pod kątem prostym do pnia.

‘Koster’

Po około 10 latach ‘Koster’ może osiągnąć wysokość około 3 m. Docelowo maksymalna wysokość tej odmiany to nawet 12 m. Świerk ten ma pokrój stożkowy z gęstą i regularną koroną. Jego igły są długie, sztywne i kłujące. Mają srebrzystobiałą barwę.

Wymagania uprawowe

Aby świerk dobrze się rozwijał i rósł w optymalnym tempie, ważne jest, by zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Chociaż ogólnie jest to roślina bardzo tolerancyjna, warto wybrać jej stanowisko słoneczne. Jeżeli posadzimy go w cieniu, może szybko zgubić igły. Warto też posadzić go na żyznym podłożu, które jest przepuszczalne. Poza tym świerk kłujący jest odporny na niskie temperatury, zanieczyszczenia oraz okresowy brak wody. W okresie zimowym nie trzeba go dodatkowo zabezpieczać.

Przycinanie świerku srebrnego (kłującego)

Rozłożystość świerku możemy w łatwy sposób kontrolować poprzez jego przycinanie. Najlepiej jest zrobić to w kwietniu lub latem. Pędy nie powinny być skracane jesienią, ponieważ osłabione miejsca cięć mogą być podatne na działanie mrozu. Coroczne cięcie świerku nie jest konieczne, ale jeżeli wymagają tego względy estetyczne, nic nie stoi na przeszkodzie. Świerk srebrny może być podcinany nawet dwa razy w roku. Powinniśmy jednak pamiętać, by zabieg zawsze przeprowadzać wiosną i latem.

Świerk srebrny (kłujący) Białobok Świerk srebrny (kłujący) Białobok

Pielęgnacja

Tak jak wspominaliśmy, świerk nie ma dużych wymagań, a jego pielęgnacja jest bardzo łatwa. Gatunek świetnie sprawdzi się jako mało wymagająca roślina ogrodowa, a dzięki możliwości corocznego przycinania możemy tworzyć z niego efektowne dekoracje oraz żywopłoty. Jednym z największych problemów świerków srebrnych jest ich wrażliwość na szkodniki oraz choroby takie jak opadzina igieł. Gdy igły żółkną i opadają, niezbędna jest szybka reakcja i walka z postępującą chorobą grzybową. Często za opadanie igieł odpowiedzialny jest przędziorek sosnowiec. W sklepach znajdziemy odpowiednie środki ochrony roślin, które poradzą sobie z tym problemem. Świerki można opryskiwać również profilaktycznie.

Podsumowanie

Tempo wzrostu świerku srebrzystego zależy od odmiany, na jaką się zdecydujemy. Do wyboru mamy zarówno świerki karłowate, które rosną powoli i osiągają niewielkie rozmiary, jak również duże świerki, mogące zwiększać swój rozmiar nawet o kilkadziesiąt centymetrów rocznie. Przed zakupem konkretnej odmiany warto zapoznać się z jej charakterystyką, by dowiedzieć się, jak szybko będzie rosła i jak dużą wysokość osiągnie.