Żywopłot szybkorosnący

Wielu posiadaczy ogrodów nie wyobraża sobie zagospodarowania swojej przestrzeni bez żywopłotu, który otacza działkę czy wydziela przestrzeń. Jego wyhodowanie wymaga nieraz dużo czasu i cierpliwości, nim osiągnie on odpowiednią wysokość. Są jednak gatunki roślin idealne na żywopłoty, które szybko rosną i nie są trudne w uprawie.

Jakie rośliny na żywopłot szybko rosnący?

  • wierzba
  • ligustr pospolity
  • karagana syberyjska
  • pęcherznica kalinolistna
  • śliwa wiśniowa (ałycza)
  • berberys Thunberga
  • modrzew europejski
  • żywotnik (tuja)

Wierzba

Bardzo popularna roślina, nie tylko jako ozdoba w przydomowych i miejscach ogrodach, ale także jako dzikorosnące drzewo lub krzew. Cechuje ją szybki wzrost i niewielkie wymagania glebowe, dodatkowo dobrze znosi formowanie. Niektóre jej gatunki mają bardzo ozdobne liście czy pędy i z tego powodu wierzba często wybiera się jako na żywopłot szybko rosnący.

Do ogrodów przydomowych polecamy m.in. wierzbę kaspijską, nazywaną także wierzbą ostrolistną, o wyjątkowej, czerwonobrązowej korze. Bardzo ładnie kontrastuje ona z długimi, drobno piłkowanymi na brzegach liśćmi, które z wierzchu są błyszczące i ciemnozielone, a od spodu sinozielone. Podobna do niej wierzba purpurowa 'Nana Gracilis', również pięknie zaprezentuje się w ogrodzie dzięki korze przebarwiającej się w słońcu na czerwono i niebieskawo-zielonym, długim liściom. Oprócz nich w formie ozdobnego żywopłotu świetnie sprawdzi się także wierzba skupiona 'Hakuro Nishiki' o biało-różowo-zielonych liściach, świetnie komponujących się z iglakami o ciemnych igłach.

Wierzba 'Hakuro Nishiki'’Hakuro Nishiki’

Ligustr pospolity

Należy do grona popularnych roślin sadzonych na żywopłoty. Dorasta on do trzech metrów (bez cięcia), dobrze znosi mrozy i suszę. Ma małe wymagania glebowe, a przy tym szybko rośnie i jest niezwykle ozdobny. Jego zielono-szare pędy porastają grube, ciemnozielone i błyszczące liście opadające późną jesienią. Wiosną natomiast ligustr pospolity zdobią białe kwiaty zebrane w kwiatostany, które później zmieniają się w grona z czarnymi, kulistymi owocami.

Ligustr pospolity ’Albovariegata’’Albovariegata’

Do posadzenia w ogrodzie w formie żywopłotu sprawdzą się także odmiany tej rośliny. Wśród nich warty uwagi jest ligustr pospolity 'Albovariegata' o zielonych liściach otoczonych białą obwódką, czy ligustr pospolity 'Atrovirens' o szerszych, ciemnozielonych liściach, które jesienią zabarwiają się na lekko purpurowy odcień.

Karagana syberyjska

Nazywana jest także akacją syberyjską i pochodzi z Azji, a w naszych warunkach bez cięcia może osiągnąć nawet trzy metry wysokości. Często sadzi się ją na żywopłoty nie tylko ze względu na jej szybkie tempo wzrostu czy małe wymagania glebowe, ale także z uwagi na wygląd. Jej liście składają się z małych, podłużnych, ostro zakończonych i ciemnozielonych listków porastających gałęzie o szarozielonej korze. Kwiaty pojawiające się późną wiosną lub początkiem lata są natomiast żółte i miododajne.

W formie żywopłotu sprawdzi się także wyjątkowa karagana syberyjska 'Lorbergii' o charakterystycznych liściach. Składają się one z bardzo wąskich, pierzastych listków w kolorze jasnozielonym.

Karagana syberyjskaKaragana syberyjska

Pęcherznica kalinolistna

Krzew pochodzący z Ameryki Północnej i dorastający do trzech metrów. Pęcherznica kalinolistna jest bardzo ozdobna, gdyż jej liście są jasnozielone, co pięknie współgra z pojawiającymi się na początku lata białymi kwiatami zebranymi w baldachogrona, a później z czerwonymi mieszkami owocowymi.

Pęcherznica kalinolistna 'Nugget’ Pęcherznica kalinolistna 'Nugget’ 

Jeżeli jednak zależy nam na kolorystycznym urozmaiceniu żywopłotu, warto zasadzić inne odmiany tej rośliny. Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' cechuje się pięknymi liśćmi, które wiosną są jaskrawożółte, a latem żółtozielone. Podobne przebarwienia kolorystyczne ma odmiana 'Nugget', która dodatkowo jest ozdobna zimą, gdyż jej pędy są czerwone lub jasnobrązowe. Natomiast odmiana 'Summer Wine', dorastająca do około półtora metra wysokości, ma niezwykłe liście o winnoczerwonej barwie.

Pęcherznica kalinolistna 'Luteus’  Pęcherznica kalinolistna 'Luteus'

Śliwa wiśniowa

Jej inna nazwa to ałycza. Jest niezwykle popularna w ogrodach. Posiada cierniste gałęzie oraz ciemnoczerwone, eliptyczne i piłkowane liście. Kwitnie obficie na wiosnę, jesienią dając drobne, kuliste i żółte owoce. Szybko rośnie, bardzo dobrze znosi trudne warunki i przycinanie, podobnie jak jej niektóre odmiany, w tym 'Złoty Obłok' o liściach mających najpierw żółty, a później jasnozielony kolor.

Pięknie w formie żywopłotu szybko rosnącego, ale kolorowego, będzie wyglądać także śliwa wiśniowa 'Hessei' o niespotykanym wybarwieniu liści, które najpierw są jasno-rdzawo-czerwone, a później zielonoczerwone z kremowymi plamkami. Oprócz niej warto zwrócić uwagę także na odmianę 'Nigra' o ciemnoczerwonych liściach pozostających na gałęziach od wczesnej wiosny aż do później jesieni czy też odmianę 'Atropurpurea' o liściach purpurowych i ciemnopurpurowej korze.

Śliwa wiśniowa - ałycza ‘Atropurpurea’Ałycza ‘Atropurpurea’

Berberys Thunberga

Piękny krzew pochodzący z Japonii i dorastający do półtora metra wysokości z ciernistymi pędami pokrytymi czerwonobrązową lub czerwoną korą. Łopatkowate i drobne liście latem są ciemnozielone, a jesienią czerwone lub pomarańczowe. Z małych, dzwonkowatych kwiatów o kremowej barwie powstają eliptyczne, czerwone owoce zdobiące krzew zimą.

Podobnie jak w przypadku pęcherznicy kalinolistnej czy też śliwy wiśniowej, berberys Thunberga ma odmiany świetnie sprawdzające się jako żywopłoty i różniące się wybarwieniem. Wśród nich znajduje się odmiana 'Atropurpurea' o liściach bordowych, 'Red Chief' o jaskrawoczerwonych pędach i liściach wąskich, purpurowych czy też odmiana 'Harlequin' z biało-różowym, marmurkowym i nieregularnym rysunkiem na różowych liściach.

Berberys Thunberga ‘Atropurpurea’Berberys Thunberga ‘Atropurpurea’

Modrzew europejski

Rodzime drzewo występujące w warunkach naturalnych m.in. w Tatrach, Beskidach czy Pieninach. W ogrodach, w tym jako roślina na żywopłot, modrzew europejski jest uprawiany właśnie ze względu na swoją długowieczność, dużą odporność i szybkie tempo wzrostu. Dobrze znosi formowanie i podobnie jak inne modrzewie, zrzuca igły na zimę. Występuje w kilku odmianach, natomiast na żywopłot ciekawym wyborem będzie na przykład stara, wyhodowana w Polsce odmiana 'Kórnik' o kulistym pokroju, dorastająca do dwóch metrów.

Modrzew europejski ‘Corley’  Modrzew europejski ‘Corley’ 

Żywotnik (Tuja)

Żywotniki to jedne z najpopularniejszych roślin, jakie są sadzone w ogrodach. Bardzo łatwo dają się formować, a przy tym szybko rosną i mają małe wymagania. Dostępne są także w wielu odmianach o różnorodnym zabarwieniu i pokroju. Na żywopłoty najczęściej wybierany jest żywotnik zachodni 'Smaragd' czyli tuja szmaragd o nazwie pochodzącej właśnie od jej szmaragdowozielonego zabarwienia utrzymującego się przez cały rok. Równie popularny jest żywotnik zachodni 'Brabant' czyli tuja brabant, również soczyście zielony, ale lekko brązowiejący zimą.

Pięknie w formie żywopłotu prezentować się będzie także mniej popularny żywotnik zachodni 'Litomyśl' pochodzący z Czech, którego część pędów, z uwagi na brak chlorofilu, jest kremowo-biała lub prawie biała i mocno kontrastuje z pozostałymi zabarwionymi na ciemnozielono pędami. Obok niego na żywopłot sprawdzą się także żywotniki olbrzymie, w tym bardzo stara odmiana 'Atrovirens' czy też 'Kórnik' z pędami zabarwionymi na końcach na żółto-zielono.

Żywotnik zachodni 'Smaragd' Żywotnik zachodni 'Smaragd'

Podsumowanie

Wybór roślin na szybko rosnący żywopłot jest szeroki, dzięki czemu istnieje możliwość zasadzenia soczyście zielonego żywego ogrodzenia, które będzie można dowolnie formować. Problemem nie będzie także wielokolorowy żywopłot z różnych odmian tego samego gatunku, ale o odmiennym zabarwieniu liści. Wszystko zależy tutaj od potrzeb czy od wyobraźni osoby planującej ogród.