róża pnąca

Piękno, urok i zapach sprawiły, że róże bardzo chętnie wybierane są jako ozdoba domowego ogrodu. W ostatnim czasie na popularności zyskały róże pnące, będące tak naprawdę pnączem pozornym – nie mają bowiem żadnych organów czepnych. Są to więc rośliny o długich pędach przypominających pnącza, które cudownie prezentują się przy różnych podporach, pergolach czy kratkach.

Wygląd 

Róże pnące mają ogromne rzesze miłośników. Ich bujne odmiany zachwycają wyglądem, gęstością krzewu i kolorystyką. Róże pnące znajdziesz w niemal każdym kolorze, możesz być więc pewien, że z łatwością dopasujesz idealną dla siebie odmianę. Kwiaty róż pnących mają kwiaty nieco mniejsze niż róż wielkokwiatowych. Kolorystyka jest zróżnicowana – od bieli, czerwieni i żółci, aż do odcieni różu i pomarańczy. 

Pochodzenie róży pnącej

Pochodzenie róży pnącej jest zbieżne z pochodzeniem tradycyjnych odmian róż. Badania dowodzą, że róże pojawiły się na Ziemi około 40 milionów lat temu, a zdecydowana większość gatunków (źródła podają, że aż 70%) pochodzi z Azji (Chiny, Himalaje, Japonia). Pozostałe gatunki wywodzą się z Bliskiego Wschodu, a także Europy i Ameryki Północnej.

Popularne odmiany róży pnącej

Róże pnące dzielimy na:

  • Climbers, czyli róże o pędach wiotkich.
  • Ramblers, czyli róże o mniejszych kwiatach, ale obficiej kwitnące.

Grupy powyższe dzielimy jeszcze na róże kwitnące raz w sezonie oraz róże powtarzające kwitnienie. Popularne odmiany róż pnących to:

  • Róża pnąca 'Dortmund' – piękna, silnie kwitnąca róża odporna na niskie temperatury i deszcz. Należy do róż pnących wiotkich. Kwitnie w czerwcu i lipcu, pojedyncze kwiaty ma nawet do jesieni.
  • Róża herbaciana pnąca – tradycyjna odmiana róży pnącej w pięknym kolorze. Krzew, który wymaga podpórki, ale odwdzięcza się bardzo eleganckim, dekoracyjnym wyglądem i przyjemnym, niezbyt intensywnym zapachem.

Występowanie róży pnącej

Róża pnąca występuje w niemal wszystkich częściach świata o umiarkowanym klimacie. Jest obecna również w Polsce. W Europie występuje dziko w północnej Hiszpanii, w Wielkiej Brytanii, Belgii, zachodniej części Niemiec, w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii.

Róża pnąca Róża pnąca

Wymagania środowiskowe rośliny

Róże pnące zawsze należy sadzić przy podporach. Idealną podporą dla róży pnącej jest altana, pergola czy trejaż. Kwiaty dobrze sobie radzą również przy ścianach domów, ogrodzeniach czy nawet drzewach.

Jaka ziemia dla róży pnącej?

Róże najlepiej sadzić w żyznej, bogatej w próchnicę ziemi. Ziemia powinna mieć odczyn pH w granicach 5,5–6,5. 

Jakie warunki uprawy dla róży pnącej?

Róże pnące najlepiej rosną na stanowisku południowym. Dobrze jest zapewnić im dobrą cyrkulację powietrza – pomoże to zapobiec chorobom grzybowym. Należy również zabezpieczyć je przed mrozem.

Sadzenie róży pnącej 

To, kiedy posadzić róże pnące, zależy od tego, czy decydujesz się na róże w pojemnikach czy z gołym korzeniem. Róże z pojemników można wysadzać przez cały okrese wegetacyjn. Jeśli jednak chcesz posadzić róże z gołym korzeniem, wybierz okres bezlistny - wczesną wiosną lub późną jesień.

Gdzie posadzić róże pnące?

Wybierz miejsce o dobrym nasłonecznieniu. Pamiętaj o silnej podporze, do której przywiążesz pędy. Sadząc róże pnące, pamiętaj o ściółkowaniu, najlepiej drobną rozłożoną korą, aby ochronić korzenie przed mrozem i zmniejszyć wahania temperatury i wilgotności podłoża.

Jak gęsto sadzić róże pnące?

Róże pnące zawsze sadź tak, aby miejsce sadzonki znajdowało się 5 cm poniżej powierzchni terenu. Przyjęło się, że idealny rozstaw sadzenia róż pnących to co ok. 1,5–2 m.

Tempo wzrostu róży pnącej

Róże pnące dorastają zwykle maksymalnie do 1,5–1,8 m. Mają bardzo intensywne tempo wzrostu, szczególnie w optymalnych warunkach.

Róża pnąca Róża pnąca

Kwitnienie róży pnącej

Róża pnąca jest uważana za jeden z najpiękniej kwitnących kwiatów ogrodowych. 

Kiedy kwitnie róża pnąca?

Ciężko jest jednoznacznie określić termin kwitnienia róż, ponieważ wszystko zależy od odmiany. Niektóre gatunki kwitną raz, inne dwa, trzy razy w sezonie. Zazwyczaj jednak termin kwitnienia róż pnących rozpoczyna się w czerwcu, a kończy przed pierwszymi przymrozkami.

Jak pachnie róża pnąca?

Róże pnące mają taki sam zapach, jak tradycyjne odmiany róż. Posiadają w płatkach olejek eteryczny, który powoduje charakterystyczny, określany po prostu zapachem różanym aromat.

Owoce róży pnącej

Kwiaty róży pnącej mogą zmienić się w ładne, czerwone owoce. Są drobne, twarde, nadają się do przyrządzania herbaty. Niewielkie owoce mogą być również traktowane jako ciekawa ozdoba.

Pielęgnacja róży pnącej

Róża pnąca wymaga kilku drobnych zabiegów pielęgnacyjnych i jednym z nich jest na pewno przycinanie.

Kiedy przycinać różę pnącą?

Przycinanie róż pnących pomaga uzyskać obfitsze kwitnienie. Po raz pierwszy róże pnące należy podciąć w trzecim roku po zasadzeniu. Przez ten czas należy jednak regularnie usuwać zaschnięte kwiatostany. Po pierwszym cięciu należy różę pnącą odmładzać co kilka lat. Róże, które powtarzają kwitnienie, należy podcinać wiosną, a róże kwitnące jednokrotnie – zaraz po przekwitnięciu, czyli latem.

Jak ciąć różę pnącą?

Gdy przycinasz różę pnącą, pamiętaj o pozostawieniu kilku pędów, które będą stanowić trzon róży. Pędy boczne należy skracać do długości maksymalnie 40 cm. Gdy w późniejszym okresie odmładzasz róże pnące, usuwaj najstarszą z gałęzi stanowiących trzon i zastąp ją młodszą.

Podlewanie róży pnącej

Choć może się wydawać, że podlewanie róż pnących to nic trudnego, wiele osób robi to niepoprawnie. Róże najlepiej podlewać wodą deszczową, regularnie, ale rzadko. Najlepiej podlewać róże pnące dość intensywnie, ale tak, aby nie moczyć kwiatów i liści.

Nawożenie róży pnącej

Róże nie wymagają częstego nawożenia mineralnego, kluczowe jest raczej nawożenie organiczne.

Pamiętaj, aby nie nawozić młodych róż pnących nawozami mineralnymi. Dopiero w kolejnym roku po posadzeniu, możesz przeprowadzić nawożenie 2–3 razy w sezonie.

Przesadzanie róży pnącej

Róże pnące to rośliny stosunkowo nietrudne do przesadzania, jednak trzeba to robić bardzo ostrożnie. Nieostrożność może prowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego. Najlepiej przesadzać róże pnące wiosną lub jesienią, jednak za najlepszy czas uważa się październik, czyli czas po zakończeniu wegetacji. Przesadzanie róż jesienią umożliwia szybką regenerację rośliny, dzięki czemu wiosenna wegetacja rozpocznie się szybciej.

Przekwitanie

Niestety często bywa tak, że wszystkie kwiaty przekwitają w tym samym czasie. Jedynym rozwiązaniem, aby usunąć przekwitające pędy, jest ich przycięcie. Na szczęście w większości przypadków róż pnących zdarza się, że gdy jeden kwiatostan przekwitnie, drugi pod nim zaczyna kwitnienie.

Róża pnąca Leverkusen Róża pnąca 'Leverkusen'

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy

Dlaczego liście róży pnącej żółkną?

Nagłe żółknięcie róży pnącej jest najczęściej spowodowane chorobą grzybową. Konieczne jest wtedy zastosowanie odpowiednich środków opryskowych. Róże należą do dość podatnych na choroby grzybowe roślin, więc trzeba opadłe i pożółkłe liście na bieżąco usuwać.