sosna czarna pierrick bregeon igły

Sosna czarna to gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Występuje w południowej i południowo-zachodniej Europie oraz w Azji Mniejszej. Sosnę czarną do Polski przywieziono w 1759 r. 

Wygląd rośliny

Pinus nigra to duże, iglaste drzewo wiecznie zielone, osiągające do 20–55 metrów wysokości i 6–12 metrów szerokości. Kora ma kolor od szarego do żółto-brązowego i łuszczy się niewielkimi płytkami, które z wiekiem stają się coraz bardziej spękane. Igły długie, ciemnozielone.

Popularne odmiany sosny czarnej

  • 'Spielberg' – odmiana rosnąca  bardzo wolno, początkowo kulista, następnie o pokroju jajowatym, posiada igły różnej długości. 
  • 'Pierrick Bregeon' - odmiana karłowa o pokroju gęstym, kulistym, bardzo regularnym, charakteryzują ją długie igły.
  • 'Mari' – odmiana charakteryzująca się słabym wzrostem i płaskokulistym, gęstym pokrojem. Jej sztywne, średnio długie igły mają nieco jaśniejszą, niepowtarzalną barwę, co odróżnia je od innych.
  • 'Oregon Green' - odmiana o średnim tempie wzrostu z bardzo regularnym, stożkowym pokrojem o igłach skierowanych w kierunku wierzchołka pędu, w ten sposób podkreślony jest symetryczny kształt drzewa.

Pochodzenie

Sosna czarna to drzewo charakterystyczne dla lasów śródziemnomorskich. Występuje głównie w Turcji, na wyższych wysokościach mieszanych lasów górskich w południowych Włoszech oraz Sycylii. Jej przeszły zasięg obejmował także prawdopodobnie obszary gór Atlas w Maroku i Algierii oraz rejony zajmowane przez inne śródziemnomorskie drzewa iglaste.

Występowanie sosny czarnej

Występuje w południowej Europie śródziemnomorskiej, od Hiszpanii po wschodnią część Morza Śródziemnego, na półwyspie Anatolii w Turcji na Korsyce i na Cyprze oraz na Krymie, a także w wysokich górach Maghrebu w Afryce Północnej.

sosna czarna obeliskSosna czarna 'Obelisk'

Wymagania i warunki uprawy sosny czarnej

Jaka ziemia jest najlepsza dla sosny czarnej?

Różne odmiany botaniczne sosny czarnej są dostosowane do różnych rodzajów gleby: sosny pochodzenia austriackiego, tureckiego i krymskiego dobrze rosną na przeróżnych typach, w tym na bielicach. Odmiana pochodząca z Korsyki słabiej od pozostałych rośnie na glebach wapiennych.. 

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla sosny czarnej?

Sosna czarna jest gatunkiem wymagającym światła, nietolerancyjnym wobec cienia, ale odpornym na wiatr i suszę. Wschodnie odmiany sosny czarnej wykazują większą odporność na mróz (odporne do -30 ° C) niż zachodnie (wytrzymałe do około -25 ° C).

Sadzenie sosny czarnej

Kiedy sadzić sosnę czarną?

Sosnę czarną, jak wszystkie inne iglaki sprzedawane w pojemnikach, możemy sadzić od wiosny do późnej jesieni.

Gdzie posadzić sosnę czarną?

Sosna czarna jest drzewem wysokim i rozłożystym. Świetnie nadaje się do zalesiania przydomowych terenów lub do sadzenia w parkach. 

Jak gęsto sadzić sosnę czarną?

Sosna czarna potrzebuje dużej przestrzeni, zaleca się sadzenie jej nie gęściej niż co 4–6 metrów. 

Tempo wzrostu sosny czarnej

Sosna czarna rośnie umiarkowanie szybko, około 30-70 centymetrów rocznie. Zwykle ma zaokrągloną stożkową formę, która z wiekiem staje się nieregularna. Drzewo może być długowieczne, a niektóre mają ponad 500 lat. Uwielbia stanowiska w pełnym słońcu, nie toleruje cienia. Jest odporna na uszkodzenia spowodowane śniegiem i lodem.

sosna czarna mari igłySosna czarna 'Mari'

Kwitnienie sosny czarnej

Kiedy kwitnie sosna czarna?

Kwiaty w postaci żeńskich i męskich kwiatostanów pojawiają się od maja do czerwca. 

Jak pachnie sosna czarna?

Kwiaty sosny są bezwonne, jednak liście wydzielają charakterystyczny „sosnowy” aromat po roztarciu. 

Liście sosny czarnej

Liście (igły) rosną w pęczkach po 2, są spłaszczone, sztywne, ciemnozielone i spiczaste. Igły sosny czarnej utrzymują się na drzewie przez 3 – 4 lata.

Owoce sosny czarnej

Dojrzałe szyszki nasion mają 5–10 cm długości, składają się z zaokrąglonych łusek. Dojrzewają w ciągu kilkunastu miesięcy od zapylenia (zwykle w drugim roku). Po dojrzeniu i otwarciu się szyszek, wysypują się ciemnoszare, drobne nasiona ze skrzydełkiem. Gatunek osiąga dojrzałość po 15–40 latach, duże szyszki nasienne są produkowane w odstępach 2–5 lat.

Pielęgnacja sosny czarnej

Kiedy przycinać sosnę czarną?

Sosna czarna nie wymaga przycinania, jednak nieźle je znosi, więc można za pomocą cięcia zmniejszać jej rozmiar i korygować pokrój. Cięcia należy przeprowadzać wiosną.  

Jak ciąć sosnę czarną?

Przy cięciu sosny czarnej zachowujemy zasady cięcia iglaków, starając się zachować ładny pokrój drzewa. Systematyczne, coroczne skracanie wiosennych, młodych przyrostów (tzw. świec) pozwala na uzyskanie mniejszego, za to gęstszego drzewa. 

Podlewanie sosny czarnej

Młode egzemplarze sosny czarnej należy podlewać w przypadku przedłużającej się suszy. Starsze drzewa wymagają podlewania tylko wyjątkowo.

Nawożenie sosny czarnej

Sosnę czarną nawozimy zgodnie z zasadami nawożenia iglaków. Robimy to na wiosnę, wybierając dedykowany nawóz do iglaków (sosen). Warto wybierać nawozy wieloskładnikowe, pamiętając jednak, że należy zachować odpowiednio niskie pH gleby. Jeśli nie możemy poświęcić jej odpowiednio dużo czasu, albo mamy problem z zapamiętywaniem terminów nawożeń w czasie okresu wegetacyjnego warto wykorzystać nawozy o przedłużonym działaniu. 

Przesadzanie sosny czarnej

Sosny nie lubią przesadzania, dlatego też nie powinno się tego robić. Powinno się posadzić ją od razu w miejscu docelowym. 

System korzeniowy sosny czarnej

Sosna czarna jak każda sosna ma palowy system korzeniowy. Dzięki temu dobrze radzi sobie na piaszczystej ziemi. Korzenie sięgają do 1–2 metrów w głąb podłoża. 

sosna czarna brepo igłySosna czarna 'Brepo'

Jakie odmiany sosny czarnej do ogrodu?

W naszych ogrodach sprawdzi się każda odmiana sosny czarnej. Do parków i dużych ogrodów nadaje się gatunek, do małych ogrodów i skalniaków przeznaczone są jej karłowe odmia

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy sosny czarnej

Czy sosna czarna nadaje się na drzewko bonsai? 

Tak, sosna czarna, jako gatunek długowieczny i wolnorosnący, idealnie nadaje się jako drzewko bonsai. Może być uprawiania zarówno w doniczkach, jak i jako rzeźba ogrodowa.

Dlaczego sosna czarna usycha?

Najczęstszą przyczyną usychania sosny czarnej jest niedostateczne podlewanie. Należy pamiętać, że sosna ta preferuje ciągle wilgotne podłoże. Jeśli jednak utrzymujemy je w odpowiednim stanie za usychanie może być odpowiedzialna choroba grzybowa. Wtedy należy wykonać odpowiedni zabieg fungicydowy. 

Dlaczego sosna czarna gubi igły?

Sosna czarna lubi lekkie, piaszczyste i przepuszczające podłoże. Dlatego też posadzenie jej na innej glebie może powodować zły stan drzewa, którego objawem jest zżółknięcie i opadanie igieł. Może się tak również objawiać zbyt duże stężenie składników odżywczych – sosna zżółknie, kiedy ją przenawozimy. Powodem żółknięcia i opadania igieł może być także niedobór podstawowych składników pokarmowych.