borówka amerykańska wysoka owoce

Borówka wysoka (amerykańska) stała się rośliną uprawną o istotnym znaczeniu gospodarczym. Pochodzi ze wschodniej Kanady oraz wschodnich i południowych Stanów Zjednoczonych, od Ontario na wschód do Nowej Szkocji i na południe aż do Florydy i wschodniego Teksasu. Słynie z dużych, ciemnoniebieskich i bardzo smacznych jagód. 

Wygląd rośliny

Borówka amerykańska wysoka to krzew liściasty rosnący na wysokość 1,8–3,7 metra, tworzący kuliste krzewy. Roślina ta występuje na zalesionych lub otwartych obszarach z wilgotnymi kwaśnymi glebami, często rośnie w gęstych zaroślach. Gatunek jest tetraploidalny i nie ulega samozapyleniu. Do owocowania wymaga obecności zapylacza.

Popularne odmiany borówki amerykańskiej wysokiej

 • ‘Bluecrop’ – bardzo plenna, o owocach dużych, zebranych w długie grona, pokrytych niebieskim nalotem, o słodkim, lekko winnym smaku. Najpopularniejsza w Polsce odmiana o średniowczesnym terminie owocowania. 
 • ‘Pink Lemoniade’ – odmiana bardzo plenna, charakteryzuje się nietypowymi jak na borówkę, czerwono – różowymi owocami. Owoce tej odmiany są wyjątkowo słodkie!
 • ‘Patriot’ – wczesna, średnio plenna odmiana o kulistych owocach zebranych w luźne, małe grona. 
 • ‘Darrow’ – późna, bardzo plenna odmiana o dużych, charakterystycznie  spłaszczonych owoce. Ze względu na późny termin owocowania, w chłodna lata część owoców może nie zdążyć dojrzeć. 
 • ‘Duke’ – odmiana bardzo wczesna, o owocach odpornych na uszkodzenia mechaniczne, nadaje się do długiego transportu. Polecana do upraw przemysłowych.  

Pochodzenie

Uważa się, że dzikie gatunki borówki wysokiej były jednym z wielu gatunków roślin uprawianych przez rdzennych Amerykanów od tysięcy lat. Na początku XX w. gatunek został zbadany i udomowiony przez Fredericka Vernona Coville'a. 

Występowanie borówki amerykańskiej wysokiej

Naturalne stanowiska borówki wysokiej znajdują się w Ameryce Północnej, głównie w jej wschodniej i południowej części. Jako roślinę uprawną można ją spotkać niemal na całym świecie.

borówka wysoka amerykańska Borówka wysoka (amerykańska)

Wymagania i warunki uprawy borówki amerykańskiej wysokiej

Jaka ziemia jest najlepsza dla borówki?

Borówka amerykańska wymaga wilgotnej, ale przepuszczalnej, kwaśnej gleby. Preferuje gleby o pH 4,5-5,5, próchnicznej, niezbyt ciężkiej. 

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla borówki?

Najlepiej udaje się w pełnym słońcu. Na stanowisku półcienistym rośnie dobrze, ale owocuje nieco słabiej. Nie powinna być narażona na silne wiatry. W osłoniętym miejscu wytrzymuje mrozy rzędu -25°C.

Sadzenie borówki

Kiedy sadzić borówkę?

Sadzonki borówek uprawiane w pojemnikach można wysadzać do gruntu w dowolnym terminie. 

Gdzie posadzić borówkę?

Borówki sadzimy na stanowiskach słonecznych, ale odsłoniętych od wiatru, na glebie kwaśnej lub zakwaszonej surowym torfem.

Jak gęsto sadzić borówkę?

Borówki w uprawie przemysłowej sadzi się zwykle w rozstawie 3 x 1,5 m. W uprawach amatorskich rośliny można sadzić bliżej siebie. Należy pamiętać, że borówka jest obcopylna, dlatego należy sadzić obok siebie przynajmniej dwie różne odmiany.  

Tempo wzrostu borówki amerykańskiej

Tempo wzrostu borówki amerykańskiej jest różne, wpływ mają na to zarówno warunki, jak i odmiana. Przyrasta ona rokrocznie od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów.

borówka wysoka amerykańska owoceBorówka wysoka (amerykańska)

Kwitnienie borówki amerykańskiej

Kwiaty borówki wysokiej mają dzwonkowaty kształt i biały lub jasnoróżowy kolor. 

w kształcie dzwonu lub urny w kolorze białym do bardzo jasnoróżowego, o długości ok. 8 mm. Borówka wysoka należy do gatunków miododajnych, jest cenionym pożytkiem pszczelim. 

Kiedy i jak długo kwitnie borówka wysoka?

Borówki (w zależności od odmiany) kwitną od kwietnia do końca czerwca. Pojedynczy kwiat kwitnie przez kilka dni, jednak nowe kwiaty na krzewie pojawiają się przez kilka miesięcy. 

Jak pachnie borówka?

Kwiaty borówki mają delikatny, przyjemny zapach. 

Liście borówki amerykańskiej wysokiej

Liście są barwy ciemnozielonej, mają eliptyczny kształt i do 5 cm długości. Jesienią przebarwiają się na czerwono, pomarańczowo, żółto lub fioletowo.

Owoce borówki amerykańskiej wysokiej

Owocem jest niebiesko-czarna jagoda o średnicy od 6,4 do 12,7 mm. Owoce borówki wysokiej są bardzo smaczne i bogate w witaminy, przeciwutleniacze i sole mineralne. Doskonałe zarówno na surowo, jak i na przetwory oraz do ciast i deserów. 

Pielęgnacja borówki amerykańskiej wysokiej

Młodych krzewów nie należy przycinać. Usunięcie kwiatostanów w pierwszym roku po posadzeniu sprawia, że roślina mocniej rośnie i lepiej się korzeni, ale w przypadku sadzonek wysadzanych z pojemników nie jest to konieczne.

Po 2-3 latach można wykonać pierwsze cięcie prześwietlające, które poprawia zdrowotność roślin i pozwala na uzyskanie większych, słodszych owoców. 

Kiedy przycinać borówkę?

Cięcie wykonujemy pod koniec zimy lub wczesną wiosną. Należy zrobić to już po ustąpieniu dużych mrozów, jednak jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. 

Jak ciąć borówkę?

Borówka owocuje najlepiej na pędach 2–3 letnich, dlatego też powinno się wycinać wszystkie starsze pędy, wycinamy także pędy słabe i płożące się, nie ważne jak są stare.

Podlewanie borówki amerykańskiej

Borówka jest bardzo wrażliwa na brak wody, dlatego też powinno się ją podlewać regularnie, zwłaszcza w trakcie suszy. Szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie świeżo posadzonych roślin. 

Nawożenie borówki amerykańskiej

Należy używać nawozów wieloskładnikowych, zakwaszających. Można stosować  specjalne nawozy przystosowane do borówki wysokiej, zgodnie z opisem producenta na opakowaniu.

Przesadzanie borówki amerykańskiej

Borówka jest bardzo wrażliwa na przesadzanie. Nie należy tego robić. 

System korzeniowy borówki

Borówka amerykańska wysoka ma bardzo płytki i mocno rozgałęziony system korzeniowy. 

borówka amerykańska wysoka owoceBorówka wysoka (amerykańska)

Jakie odmiany borówki do ogrodu?

Każda odmiana borówki nadaje się do uprawy przydomowej.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy borówki amerykańskiej wysokiej

Jakie wartości odżywcze ma borówka amerykańska?

Borówki amerykańskie to samo zdrowie! Zawierają witaminy A, B1, B2, B3, C, pektyny, wapń, fosfor, potas, potas, selen, cynk, miedź i mangan. W owocach borówki występują też kwasy elagowy i foliowy (witamina B9). 

Dlaczego borówka nie kwitnie?

Brak kwiatów i owoców u krzaka borówki może wynikać z nieprawidłowego formowania krzewu. Roślina powinna mieć 6-7 mocnych pędów. Zarówno słabe pędy, jak i te rosnące w kierunku wewnętrznym, powinny zostać usunięte.

Powodem braku kwiatów może być też zbyt młody wiek krzewu, przenawożenie azotem (wtedy roślina rośnie bardzo bujnie, ale słabo kwitnie i owocuje) lub zbyt cieniste stanowisko.

Dlaczego borówka nie owocuje?

Brak owocowania pomimo tego, że krzew kwitnie, może być spowodowany brakiem zapylenia. Borówka wysoka wymaga zapylenia pyłkiem pochodzącym z innej odmiany. Rolę owadów zapylających pełnią zwykle pszczoły. 

Dlaczego borówka ma żółte/czerwone liście?

Żółknięcie lub czerwienienie liści oznacza zwykle niewłaściwy odczyn podłoża. Na glebach o zbyt wysokim pH rośliny cierpią na niedobór mikroelementów. Aby zażegnać problem, należy zakwasić podłoże surowym torfem lub specjalnymi preparatami. Doraźnie można wspomóc rośliny przez dolistne dokarmianie nawozem zawierającym mikroelementy.

Polecamy dla Ciebie
 1. Borówka amerykańska 'Bluecrop'
  Vaccinium corymbosum 'Bluecrop'
  15,00 zł
 2. Borówka amerykańska 'Bluegold'
  Vaccinium corymbosum 'Bluegold'
  15,00 zł
 3. Borówka amerykańska 'Chandler'
  Vaccinium corymbosum 'Chandler'
  15,00 zł
 4. Borówka amerykańska 'Darrow'
  Vaccinium corymbosum 'Darrow'
  15,00 zł
 5. Borówka amerykańska 'Duke'
  Vaccinium corymbosum 'Duke'
  15,00 zł
 6. Borówka amerykańska 'Patriot'
  Vaccinium corymbosum 'Patriot'
  15,00 zł
 7. Borówka amerykańska 'Spartan'
  Vaccinium corymbosum 'Spartan'
  15,00 zł
 8. Borówka amerykańska 'Goldtraube'
  Vaccinium corymbosum 'Goldtraube'
  15,00 zł
 9. Borówka amerykańska 'Berkeley'
  Vaccinium corymbosum Berkeley
  15,00 zł