Lipa begonifolia liście

Drzewa liściaste to nieodłączny element każdego przydomowego ogrodu. Najczęściej spotkać można się tam z odmianami, takimi jak grab, buk czy lipa.

Wygląd rośliny

Cechą charakterystyczną drzew liściastych są liście, które posiadać mogą różny rozmiar oraz barwę. Najczęściej są one zielone, a jesienią zmieniają się na żółte, brązowe, czerwone lub pomarańczowe.

Pochodzenie drzew liściastych

Pochodzenie drzew liściastych jest bardzo zróżnicowane. Przykładowo, buk rośnie na znaczącej części kontynentu europejskiego, a lipa wywodzi się z Azji Zachodniej oraz Europy.

Popularne gatunki drzew liściastych

 • Grab - drzewa o gładkiej, lekko spękanej korze w kolorze popielatym, liściach z wyraźnie zaznaczonymi nerwami bocznymi i spłaszczonymi owocami w formie żeberkowanych orzeszków.
 • Lipa - długowieczne drzewo o krótkim, prostym pniu, ciemnoszarej lub szarobrunatnej korze, pąkach z 2 lub 3 łuskami, pojedynczych, sercowatych liściach oraz żółtych kwiatach.
 • Buk - drzewo osiągające do 30 metrów wysokości. Posiada ono cienką, gładką korę, skrętoległe liście oraz brązowe orzeszki nazywane potocznie bukwią.
 • Dąb - drzewo, które osiągać może do 50 metrów wysokości. Dąb posiada ułożone skrętolegle liście. Kwiaty żeńskie są pojedyncze, męskie - zebrane w kotki. Owocami dębu są żołędzie.

Występowanie drzew liściastych

Drzewa liściaste są powszechne niemal na całym świecie. dąb wierzbolistny liścieDąb wierzbolistny

Wymagania i warunki uprawy drzew liściastych

Jaka ziemia jest najlepsza dla drzew liściastych?

W znaczącej części przypadków, drzewa liściaste posiadają przeciętne wymagania glebowe. Gatunki takie jak brzoza czy topola najlepiej rosną na piaszczystych, lekkich, przepuszczalnych, szybko przesychających i szybko nagrzewających się wiosną glebach o lekko kwaśnym pH. Graby, jesiony, lipy oraz klony wymagają piaszczysto - gliniastej, wilgotnej, dobrze przepuszczalnej gleby o obojętnym pH. Olchę, dereń oraz wierzbę sadzić powinno się natomiast na gliniastych, ciężkich, wilgotnych, żyznych, długo nagrzewających się wiosną glebach o pH od obojętnego do zasadowego.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla drzew liściastych?

Drzewa liściaste, które nie są w pełni odporne na niskie temperatury, najlepiej sadzić w osłoniętych, zacisznych miejscach o żyznym, wilgotnym podłożu. Roślin zimozielonych nie powinno umieszczać się w pełnym słońcu - w sezonie zimowym, podczas słonecznej, mroźnej pogody, będą one narażone na usychanie. Silnie rosnących drzew liściastych nie należy natomiast sadzić w pobliżu ścieżek czy budynków. W pierwszym przypadku mogą one utrudnić swobodne poruszanie się, w drugim - będą zacieniały pomieszczenia.

Sadzenie drzew liściastych

Kiedy sadzić drzewa liściaste?

Termin sadzenia drzew liściastych uzależniony jest od tego, w jaki sposób uprawiano je w szkółce. Rośliny, które rosły w pojemniku i są dobrze ukorzenione, z powodzeniem sadzić można przez cały rok, z wyjątkiem zimy. Drzewa liściaste uprawiane w szkółce polowej sadzić powinno się jesienią lub wczesną wiosną. Jeżeli chodzi natomiast o tak zwane rośliny z „gołym korzeniem”, sadzić należy je jesienią lub wczesną wiosną, poza okresem wegetacji.

Gdzie posadzić drzewa liściaste?

Przed sadzeniem drzew liściastych, najbliższy teren należy oczyścić z chwastów, w szczególności takich, jak powój, mniszek lekarski czy perz. Następny etap stanowić powinno wykopanie dołu, który musi być większy od bryły korzeniowej. Dzięki temu możliwe będzie wypełnienie powstałej w ten sposób przestrzeni ziemią.

Jak gęsto sadzić drzewa liściaste?

Drzewa liściaste szybko rosnące należy sadzić w odległości około 3-5 metrów, pozostałe - co 1-3 metry.

Tempo wzrostu drzew liściastych

Tempo wzrostu drzew liściastych uzależnione jest od konkretnego gatunku. Do szybko rosnących roślin tego typu zaliczyć można między innymi topolę osikę, brzozę brodawkową, wierzbę białą, klon jesionolistny czy czeremchę pospolitą.Buk zwyczajny Dawyck Purple liścieBuk zwyczajny 'Dawyck Purple'

Kwitnienie drzew liściastych

Kiedy kwitną drzewa liściaste?

Drzewa liściaste efektownie prezentują się przez cały rok. Zaczynają one kwitnąć wczesną wiosną.

Jak pachną drzewa liściaste?

Każde z drzew liściastych posiada swój własny zapach. Do wyjątkowo aromatycznych gatunków zalicza się między innymi grujecznik japoński oraz lipę drobnolistną.

Liście drzew liściastych

Drzewa liściaste posiadają zielone, jedno - lub kilkukolorowe liście o niewielkiej lub dużej blaszce liściowej. Mogą być one zarówno lśniące, jak i matowe, pojedyncze lub złożone, zimozielone czy przebarwiające się jesienią.

Owoce drzew liściastych

Owoce drzew liściastych są kolorowe i utrzymują się przez długi czas. Skutecznie zwabiają one ptaki. Wiele z nich nadaje się do spożycia w stanie surowym lub po uprzedniej obróbce.

Pielęgnacja drzew liściastych

Kiedy przycinać drzewa liściaste?

Drzewa liściaste teoretycznie przycinać można przez cały rok. Najlepszym okresem na to jest czas między listopadem a marcem. Wyjątek stanowi grab, klon oraz brzoza, które przycinać powinno się między czerwcem a wrześniem.

Jak ciąć drzewa liściaste?

Drzewa liściaste ciąć można na kilka różnych sposobów. Wyróżnia się tutaj między innymi cięcie formujące wykonywane zimą i na początku wiosny, które opiera się o nadanie koronie drzewa odpowiedniego kształtu. Do formowania najlepiej nadaje się klon, buk, grab oraz lipa. Drugi rodzaj cięcia to regulujące. Polega ono na korekcie cięcia wiosennego i przycięciu nowych pędów do zaplanowanej formy. Cięcie sanitarne wykonywane jest natomiast w razie potrzeby, w celu pozbycia się połamanych gałęzi czy chorych lub martwych pędów.

Podlewanie drzew liściastych

Drzewa liściaste należy podlewać rzadko, lecz obficie. Do tego celu warto wykorzystać zraszacze. Rośliny podlewać powinno się tak długo, by podłoże zostało nawodnione na głębokość około 20 centymetrów.

Nawożenie drzew liściastych

Nawożenie drzew liściastych odbywać powinno się wiosną, między kwietniem a czerwcem. Najlepiej sprawdzają się tutaj nawozy wieloskładnikowe zawierające wszystkie niezbędne mikro - oraz makroelementy. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów organicznych, np. kompostu lub dobrze przefermentowanego obornika.

Przesadzanie drzew liściastych

Drzewa liściaste przesadzać powinno się późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy znajdują się one w stanie spoczynku.

System korzeniowy drzew liściastych

System korzeniowy drzew liściastych różni się rodzajem np. palowy, głębokością i zasięgiem.grab henryego odmiana jednoząbkowa liśćGrab Henry'ego odmiana jednoząbkowa

Jakie odmiany drzew liściastych do ogrodu?

W ogrodzie z powodzeniem zasadzić można odmiany drzew liściastych, takie jak:

 • Buk zwyczajny ‘Purple Fountain’ - odmiana o purpurowych liściach i płaczącym pokroju. 
 • Lipa żółknąca ‘Glenleven’ - odmiana osiągająca do 15 metrów wysokości. Posiada średnio zielone liście o sercowatym kształcie i miododajne, pachnące kwiaty.
 • Platan wschodni - szybko rosnąca odmiana, która dorasta do 30 metrów wysokości, tworząc szeroką, rozłożystą koronę.
 • Dąb szypułkowy 'Fűrst Schwarzenberg' - dąb o marmurkowych, zielono-białych liściach

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy

Czy drzewa liściaste są trujące?

Niektóre z drzew liściastych mogą mieć trujące owoce lub inne części rośliny

Dlaczego drzewa liściaste usychają?

Usychanie drzew liściastych związane może być zarówno z suszą, jak i chorobą o nazwie antraknoza, która wywoływana jest przez grzyby.

Dlaczego drzewa liściaste żółkną?

Pojawianie się na liściach drzew liściastych żółtych, fioletowych oraz rdzawych plam związane może być z chorobą o nazwie rdza. W przypadku pojawienia się tego typu objawów, roślinę należy poddać opryskom.

Polecamy dla Ciebie
 1. Buk zwyczajny
  Fagus silvatica
  Od 13,00 zł
 2. Dąb burgundzki 'Variegata'
  Quercus cerris 'Variegata'
  48,00 zł
 3. Dąb szypułkowy
  Quercus robur
  16,00 zł
 4. Dąb szypułkowy 'Fűrst Schwarzenberg'
  Quercus robur 'Fűrst Schwarzenberg'
  48,00 zł
 5. Grab pospolity
  Carpinus betulus
  Od 12,00 zł
 6. Grab pospolity 'Fastigiata'
  Carpinus betulus 'Fastigiata'
  48,00 zł
 7. Lipa Konieczko
  Tilia x Konieczko
  48,00 zł
 8. Platan wschodni
  Platanus orientalis
  38,00 zł
 9. Lipa żółknąca 'Glenleven'
  Tilia x flavescens 'Glenleven'
  48,00 zł
 10. Buk zwyczajny 'Purple Fountain'
  Fagus sylvatica 'PurpleFountain'
  52,00 zł