sosna pospolita watereri

Drzewa iglaste to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Prezentują się one niezwykle efektownie, a ich uprawa nie nastręcza większych problemów.

Wygląd rośliny

Większość drzew iglastych to rośliny zimozielone, nie zrzucające igieł na zimę. Dzięki temu są one atrakcyjne przez cały rok. Najczęściej posiadają jeden prosty, słabo rozgałęziony pień i liście w postaci igieł lub łusek. Ich kwiaty rozdzielnopłciowe, a nasiona znajdują się w brązowych szyszkach złożonych z miękkich (np. świerk) lub zdrewniałych (np. sosna) łusek.

Pochodzenie drzew iglastych

Pochodzenie drzew iglastych jest niezwykle zróżnicowane, występują one niemal na całym świecie. Większość rodzajów ma swoich przedstawicieli także w Polsce

Popularne odmiany drzew iglastych

  • Jodła - duże, zimozielone drzewo o miękkich, spłaszczonych igłach średniej długości, które wyrastają bezpośrednio z gałęzi. Jodła posiada stojące szyszki rozsypujące się na drzewie.
  • Modrzew - drzewo iglaste osiągające do 40 metrów wysokości, tworzące szeroką, luźną koronę. Modrzew posiada miękkie igły zebrane w pęczki, które jesienią przebarwiają się na żółty kolor i opadają.
  • Sosna - zimozielone drzewo o długich, cienkich igłach, które wyrastają po kilka z krótkopędu.
  • Świerk - wiecznie zielone drzewo o sztywnych, skrętoległych igłach i cylindrycznych, zwisających, opadających na ziemię szyszkach.

Występowanie drzew iglastych

Drzewa iglaste występują w wielu zakątkach świata. Dobrze dostosowują się do panującego w Polsce klimatu.świerk pospolity virgata igłyŚwierk pospolity 'Virgata'

Wymagania i warunki uprawy

Jaka ziemia jest najlepsza dla drzew iglastych?

Znacząca część drzew iglastych posiada przeciętne wymagania glebowe. W większości przypadków nie ma konieczności tworzenia specjalnego podłoża do ich uprawy. Wyjątek stanowią gleby silnie zasadowe o pH powyżej 8, które tolerowane są wyłącznie przez cisy oraz niektóre odmiany sosen, a także suche, piaszczyste gleby, na których nie powinno sadzić się między innymi żywotników zachodnich oraz cyprysików japońskich.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla drzew iglastych?

Każdy gatunek drzew iglastych posiada odmienne wymagania uprawowe. Odmian o niskiej mrozoodporności nie powinno sadzić się w przewiewnych miejscach, wolno rosnących roślin karłowatych nie należy uprawiać w bezpośrednim sąsiedztwie intensywnie rosnących gatunków liściastych; jałowce nie mogą być natomiast sadzone w cieniu.

Sadzenie drzew iglastych

Kiedy sadzić drzewa iglaste?

Drzewa iglaste najlepiej sadzić pod koniec lata. Związane jest to tym, że jako pobierają one wodę z gleby przez cały rok, muszą mieć czas, aby zdążyć się ukorzenić przed zimą.

Sadzonki uprawiane w doniczkach można wysadzać niemal przez cały rok. 

Gdzie posadzić drzewa iglaste?

Przed rozpoczęciem sadzenia drzew iglastych niezbędne jest usunięcie chwastów trwałych, takich jak perz, powój czy skrzyp. Najlepiej zwalczyć je przy pomocy odpowiedniej mieszanki chemicznych preparatów. Po upływie około 3-4 tygodni przejść można do sadzenia. Pamiętać należy tutaj o zachowaniu bryły korzeniowej.

Jak gęsto sadzić drzewa iglaste?

Drzewa iglaste to rośliny potrzebujące dużo przestrzeni. Co za tym idzie - sadzić powinno się je w odległości około 3-5 metrów od siebie.

Tempo wzrostu drzew iglastych

Tempo wzrostu drzew iglastych uzależnione jest od gatunku i odmiany. Do szybko rosnących gatunków zalicza się między innymi świerk serbski, sosna wejmutka czy żywotnik olbrzymi.świerk dwubarwny szyszkiŚwierk dwubarwny

Kwitnienie drzew iglastych

Kiedy kwitną drzewa iglaste?

Drzewa iglaste kwitną wiosną. Ich kwiaty zwykle są niepozorne i nie mają większej wartości dekoracyjnej. 

Jak pachną drzewa iglaste?

Drewno drzew iglastych wydziela charakterystyczną woń żywiczną. Do najintensywniej pachnących gatunków zaliczyć można jodłę balsamiczną i jednobarwną, daglezję zielonę, sosnę czarną i świerk biały.

Liście drzew iglastych

Liście drzew iglastych najczęściej mają formę igieł, a u niektórych gatunków (żywotnik, cyprysik) mogą mieć formę łusek. 

Owoce drzew iglastych

W przypadku drzew iglastych do czynienia mamy z szyszkami, które mogą być stojące lub zwisać z pędów. Mogą mieć bardzo zróżnicowany rozmiar i kształt, od drobnych kulistych szyszek u żywotników, po bardzo duże szyszki sosen lub świerków. Np. u jodły koreańskiej stojące, niebieskie szyszki stanowią istotny element ich dekoracyjności.

Pielęgnacja drzew iglastych

Kiedy przycinać drzewa iglaste?

Cisy najlepiej przycinać późnym latem lub wczesną jesienią (nie później niż do połowy września). Młode rośliny ciąć powinno się 2 razy w sezonie, dojrzałe - 1 raz. Sosny niezbyt dobrze reagują na cięcie, dlatego aby ograniczyć ich rozmiar, najlepiej jest wiosną uszczykiwać młode, niezdrewniałe jeszcze przyrosty (tzw. świece). 

Jak ciąć drzewa iglaste?

Cisy są drzewami iglastymi, które bardzo dobrze znoszą cięcie i formowanie. Z łatwością wypuszczają one nowe pędy. Sosny przycinać należy poprzez skrócenie młodych pędów o 1/2 - 1/3 długości w momencie, kiedy nie doszło jeszcze do rozwoju młodych igieł. Taki zabieg przyczynia się do silnego rozgałęzienia rośliny. Jeżeli chodzi natomiast o jodły, w znaczącej części przypadków nie wymagają one przycinania. Ich pielęgnacja ograniczać powinna się do usuwania wczesną wiosną uschniętych, przemarzniętych oraz chorych pędów.

Podlewanie drzew iglastych

Drzewa iglaste należy podlewać rzadko, lecz obficie. Nawadniać powinno się je na głębokość około 20-30 centymetrów. W słoneczne, letnie dni, drzewa iglaste najlepiej podlewać co około 10 dni. Niezwykle ważne jest odpowiednie podlewanie ich jesienią. Dobrze nawodnione rośliny są mniej narażone na wysychanie zimą.

Nawożenie drzew iglastych

Do nawożenia drzew iglastych najlepiej sprawdzać będą się nawozy wieloskładnikowe zawierające wszystkie niezbędne mikro - oraz makroelementy. Dobrym rozwiązaniem jest zakup produktu dedykowanego tego typu roślinom, który będzie w stanie utrzymać odpowiednio niskie pH gleby. Warto również zaopatrzyć się w nawóz o przedłużonym działaniu, który stosuje się raz w sezonie.

Przesadzanie drzew iglastych

Drzewa iglaste najlepiej przesadzać od połowy sierpnia do końca września. Wówczas będą miały one wystarczająco dużo czasu na regenerację systemu korzeniowego przed zimą. Drzewa iglaste przesadzać można również wczesną wiosną (od początku marca do połowy kwietnia), przed rozpoczęciem wegetacji.

System korzeniowy drzew iglastych

System korzeniowy drzew iglastych uzależniony jest od warunków glebowych, na jakich rośnie dana roślina. W miejscach, w których jest najwięcej wody, rozrastają się one najszybciej.sosna gęstokwiatowa golden ghost igłySosna gęstokwiatowa 'Golden Ghost'

Jakie odmiany drzew iglastych do ogrodu?

W ogrodzie dobrze sprawdzać będą się odmiany drzew iglastych, takie jak:

  • Świerk pospolity ‘Virgata’ - drzewo dorastające do 2 - 3 metrów wysokości o oryginalnym, asymetrycznym wyglądzie.
  • Jodła koreańska ‘Silver Star’ - odmiana o fantazyjnie wygiętych igłach, dzięki czemu sprawia wrażenie dwubarwnej
  • Sosna gęstokwiatowa 'Golden Ghost' bardzo ciekawe drzewo o igłach w poprzecze, zielono-żółte igły
  • Świerk pospolity 'Loreley' - świerk o asymetrycznym, płaczącym pokroju
  • Metasekwoja chińska - silnie rosnące drzewo o strzelistym pokroju, przed zimą zrzucające igły wraz z krótkopędami

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy

Czy drzewa iglaste są trujące?

Niektóre gatunki drzew iglastych mogą być trujące, np. wszystkie części cisa są silnie trujące. Jedynie czerwone osnówki otaczające nasiona są pozbawione trujących alkaloidów.  

Dlaczego drzewa iglaste usychają?

Usychanie drzew iglastych związane może być między innymi z różnego rodzaju chorobami grzybowymi lub niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - upałami, suszami czy suchymi, bezśnieżnymi zimami.

Dlaczego drzewa iglaste żółkną?

Żółknięcie drzew iglastych związane może być z uszkodzeniami wywołanymi przez szkodniki czy choroby, działaniem mrozu, nieprawidłowymi warunkami, niewłaściwym podlewaniem, niewystarczającym lub nadmiernym nawożeniem czy naturalnym cyklem życiowym danej rośliny.