aronia czerwona owoce

Krzewy owocowe dobrze sprawdzają się w każdym ogrodzie. Nie tylko pięknie się prezentują, lecz dają również smaczne owoce, które wykorzystać można w kuchni, między innymi do przygotowywania przetworów. Pielęgnacja krzewów owocowych nie jest zbyt wymagająca, co czyni z nich idealne rozwiązanie dla ogrodników - amatorów.

Wygląd rośliny

Wygląd danego krzewu owocowego uzależniony jest od gatunku. Ze względu na kolorowe owoce, stanowić mogą one znakomitą ozdobę każdego ogrodu.

Pochodzenie krzewów owocowych

Pochodzenie krzewów owocowych zależy od danego gatunku. Przykładowo, malina wywodzi się z Azji Mniejszej oraz Ameryki Północnej, borówka - z Ameryki Północnej, Japonii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Holandii, a aronia - ze wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej.

Popularne krzewy owocowe

  • Agrest pienny - rośliny o atrakcyjnej wizualnie formie, które powstają wskutek szczepienia pędu na pniu.
  • Agrest krzaczasty - naturalne formy o smacznych, różnobarwnych owocach.
  • Porzeczki pienne - forma porzeczek rosnąca na pniu.
  • Porzeczki krzaczaste - silnie rosnący krzew o wzniesionym pokroju, który daje duże, kuliste owoce o słodkim, lekko kwaskowym smaku.
  • Porzeczkoagresty Josta - roślina stanowiąca połączenie porzeczki czarnej oraz agrestu. Osiąga ona wysokość do około 120 centymetrów.
  • Aronia - gatunek krzewu z rodziny różowatych. Osiąga wysokość około 2-3 metrów. Daje ciemnogranatowe owoce o słodkawym, lekko cierpkim miąższu. Owoce aronii, ze względu na zawartość antyoksydantów, są bardzo cennym składnikiem diety.
  • Borówki wysokie - roślina wieloletnia z rodziny wrzosowatych. Dorasta do 2,5 metra wysokości. Daje owoce w smaku zbliżone do borówki czarnej.
  • Leszczyny wielkoowocowe - plenne, regularnie owocujące rośliny, dająca duże, smaczne orzechy.
  • Maliny - niewielki, osiągający do 2 metrów wysokości krzew pokryty gęsto kolcami. Daje czerwone, lekko owłosione owoce.

Występowanie krzewów owocowych

Ze względu na duże zróżnicowanie, krzewy owocowe występować mogą w różnych strefach klimatycznych. Przykładowo, porzeczka rośnie w klimacie umiarkowanym, na całej półkuli północnej. aronia śliwolistna viking owoceAronia śliwolistna 'Viking' - owoce

Wymagania i warunki uprawy krzewów owocowych

Jaka ziemia jest najlepsza dla krzewów owocowych?

Krzewy owocowe najlepiej rosną na lekkich glebach gliniastych oraz gliniasto - piaszczystych. Najważniejsze, by były one odpowiednio luźne - jedynie wówczas korzenie roślin będą mogły się w pełni swobodnie rozprzestrzeniać. Najlepsza gleba do uprawy krzewów owocowych jest zasobna w próchnicę i nie przesycha zbyt szybko. Nieodpowiednie są gleby żwirowe, kamieniste oraz podmokłe.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla krzewów owocowych?

Krzewy owocowe najlepiej uprawiać na stanowiskach nasłonecznionych. Owoce dojrzewające w słońcu są większe, lepiej wybarwione i słodsze.

Sadzenie

Kiedy sadzić krzewy owocowe?

Krzewy owocowe dostępne z gołym korzeniem - porzeczki, agresty i maliny - należy sadzić w okresie bezlistnym, tj. wczesną wiosną lub jesienią.

Krzewy sprzedawane w doniczkach mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny. Letni termin sadzenia wymaga obfitego, regularnego podlewania 

Gdzie posadzić krzewy owocowe?

Gleba, w której posadzone zostaną krzewy owocowe wymaga uprzedniego odchwaszczenia. Dotyczy to w szczególności roślin jagodowych, które są wyjątkowo wrażliwe na chwasty trwałe. Jako że metoda mechaniczna może się tutaj okazać nieskuteczna, warto zdecydować się na zastosowanie oprysków na bazie środków chwastobójczych. Zabiegi z ich użyciem przeprowadzać można od maja do końca października. Przed sadzeniem krzewów należy wykopać dołki o głębokości około 30-40 centymetrów i szerokości około 50 centymetrów.

Jak gęsto sadzić krzewy owocowe?

Krzewy owocowe sadzić powinno się w odległości około 1-2 metrów od siebie.

Tempo wzrostu

Tempo wzrostu krzewów owocowych uzależnione jest przede wszystkim od gatunku i odmiany, ale także od gleby i nawożenia.leszczyna wielkoowocowa syrena owoceLeszczyna wielkoowocowa 'Syrena' - owoce

Kwitnienie

Kiedy kwitną krzewy owocowe?

Agrest kwitnie od kwietnia do maja, aronia - w maju, borówka amerykańska - od połowy lipca do września, porzeczka - od kwietnia do maja, leszczyna - od lutego do kwietnia, a malina - od maja do sierpnia.

Jak pachną krzewy owocowe?

Każdy z krzewów owocowych posiada swój własny zapach. Wyrazistym zapachem charakteryzuje porzeczka czarna. Pozostałe krzewy nie mają intensywnego zapachu.

Liście krzewów owocowych

Agrest posiada 3-5 klapowe liście z delikatnie karbowaną blaszką liściową. Liście aronii są zielone, a jesienią zmieniają swoją barwę na czerwone. Borówka jest krzewem zrzucającym liście. Jesienią przebarwiają się one na kolor czerwony. Porzeczka ma żywo zielone liście, 3-5 klapowe. Liście leszczyny są pojedyncze i lekko owłosione. Osiągają one wielkość do 10 centymetrów. Jeżeli chodzi natomiast o liście maliny, rosną one po 3-5 na szypułce i są ostro piłkowane, a pod spodem - biało owłosione.

Owoce krzewów owocowych

Krzewy owocowe dają smaczne owoce, które wykorzystywać można na wiele różnych sposobów. Mogą być spożywane na surowo, ale doskonale nadają się także na różnego rodzaju przetwory.

Pielęgnacja krzewów owocowych

Kiedy przycinać krzewy owocowe?

Krzewy owocowe przycinać można zimą, w czasie spoczynku oraz w lecie, w okresie wegetacji. W przypadku znaczącej części gatunków, pierwsze cięcie najlepiej przeprowadzić na przełomie lutego oraz marca, a drugie - latem.

Jak ciąć krzewy owocowe?

Technika cięcia krzewów owocowych uzależniona jest zarówno od konkretnego gatunku, jak i klimatu panującego w danym regionie czy warunków atmosferycznych. Prawidłowe przycinanie pozwala usunąć wszystkie stare, chore, zniszczone przez szkodniki fragmenty, przyczyniając się do wzrostu młodych pędów.

Podlewanie krzewów owocowych

Krzewy owocowe podlewać powinno się obficie, w dużych odstępach czasowych.

Nawożenie krzewów owocowych

Do nawożenia krzewów owocowych wykorzystywać można między innymi granulowany wieloskładnikowy nawóz mineralny bogaty w potas, fosfor, azot, magnez i mikroelementy. To gwarantuje intensywny wzrost i obfite owocowanie.

Przesadzanie krzewów owocowych

Krzewy owocowe najlepiej przesadzać w stanie bezlistnym, warunkiem jest niezamarznięta gleba i  dodatnie temperatury powietrza. 

System korzeniowy krzewów owocowych

Krzewy owocowe posiadają bogato rozbudowany system korzeniowy.porzeczka ribes komarowiiPorzeczka 'Komarowii'

Jakie odmiany krzewów owocowych do ogrodu?

W ogrodzie dobrze sprawdzać będą się odmiany krzewów owocowych, takie jak:

  • Agrest ‘Invicta’ - szybko rosnąca, angielska odmiana agrestu, która jest odporna na mróz i mączniaka amerykańskiego.
  • Malina ‘Polk’a - odmiana dająca duże, smaczne owoce dojrzewające w sprzyjających warunkach aż do listopada.
  • Borówka wysoka ‘Goldtraube’ - plenna odmiana, która daje duże, smaczne, deserowe owoce dobrze nadające się na przetwory.
  • Leszczyna wielkoowocowa ‘Syrena’ - odmiana o intensywnie czerwonym wybarwieniu liści. To roślina stabilnie owocująca, dająca niewielkie, smaczne owoce.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy krzewów owocowych

Czy krzewy owocowe są trujące?

Krzewy owocowe charakteryzują się tym, że ich owoce są jadalne i mogą być wykorzystywane w kuchni na wiele różnych sposobów. Na ich bazie przyrządzić można dżem, konfiturę, nalewkę czy sok.

Dlaczego krzewy owocowe usychają?

Przyczyna usychania będzie inna u każdego z krzewów owocowych. Przykładowo, w przypadku malin do czynienia możemy mieć z chorobą, jaką jest zamieranie pędów. Liście borówki usychać mogą natomiast na skutek niewłaściwego odczynu gleby, nadmiaru wody, zbyt dużej ilości nawozu czy chorób, takich jak zgorzel pędów, zamieranie pędów czy szara pleśń.

Dlaczego krzewy owocowe żółkną?

Żółte plamki na górnej stronie liści w połączeniu z rdzawymi plamami znajdującymi się w ich dolnej części to objawy choroby o nazwie rdza. Występuje ona między innymi na malinach, porzeczkach oraz agreście. W celu jej usunięcia, wykonać należy opryskiwanie z wykorzystaniem odpowiednio dopasowanego preparatu.