daglezja zielona stammberdling

Daglezja zielona to wiecznie zielony gatunek iglasty z rodziny sosnowatych. Naturalnie występuje na zachodnich terenach Ameryki Północnej. Gatunek dzieli się na dwa podgatunki – P. menziesii subsp. menziesii i P. menziesii subsp. glauca. W Polsce występuje jako gatunek sztucznie sprowadzony.

Wygląd rośliny

Daglezja zielona jest dużym lub bardzo dużym wiecznie zielonym drzewem o wysokości od 20 do 100 metrów i średnicy pnia do 2,4 m. Gdy drzewa rosną w gęstszym lesie, tracą swoje dolne gałęzie, tak że igły mogą zaczynać się nawet na wysokości ponad  30 m od ziemi. Daglezja rosnąca samotnie ogałaca się w znacznie mniejszym stopniu.

Popularne odmiany daglezji

  • Fastigata – odmiana o wąskim, strzelistym pokroju o przyrostach typowych dla gatunku. Sprawdza się jako roślina szpalerowa, 
  • Glauca Pendula  – odmiana o nietypowym, płaczącym pokroju. Rośnie szybko jak na daglezję, w 10 roku od posadzenia osiąga 3,5 m wysokości. Maksymalnie dorasta do 5 – 10 metrów.
  • ‘Blue Wonder’ wolno rosnące drzewo o zwartym pokroju i niebieskiej barwie igieł. 

Pochodzenie

Daglezja naturalnie pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie rośnie w regionach przybrzeżnych, występuje od zachodnio-środkowej Kolumbii Brytyjskiej aż do środkowej Kalifornii. 

Skamieliny (drewno, pyłki) daglezji są rejestrowane z miocenu i pliocenu Europy, co wskazuje na to, że w tym okresie rosła ona także na naszym kontynencie.

Występowanie daglezji

Daglezja najczęściej rośnie na glebach o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Ciekawostką jest to, że daglezja bardzo dobrze przystosowuje się do niekorzystnych warunków środowiska. Przykładem tego jest wytwarzanie znacznie głębszego korzenia palowego na glebach suchych. Taką zdolność obserwuje się zwłaszcza u podgatunku glauca. 

daglezja zielona Daglezja zielona

Wymagania i warunki uprawy daglezji

Jaka ziemia jest najlepsza dla daglezji?

Daglezja lubi gleby lekkie, przepuszczalne o niskim pH. Ze względu na dużą tolerancję z powodzeniem może rosnąć także na innych glebach. Źle reaguje jednak na stojącą wodę.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla daglezji?

Daglezja najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym. Wymaga gleby przepuszczalnej. Znosi zanieczyszczenia powietrza, lepiej od naszych rodzimych drzew nadaje się do miast.

Sadzenie daglezji

Kiedy sadzić daglezję?

Daglezję z doniczek na miejsce stałe można wysadzać w dowolnym terminie.

Gdzie posadzić daglezję?

Daglezja lubi miejsca zacienione, osłonięte od wiatru. Nadaje się do miejskich terenów zielonych, parków i dużych ogrodów.

Jak gęsto sadzić daglezję?

W przypadku grupowania dwóch lub więcej drzew lub sadzenia rzędu żywopłotów należy pozostawić minimalny odstęp 4,5–6 metrów między młodymi daglezjami. 

Tempo wzrostu daglezji

Daglezja należy do drzew długowiecznych, szybkorosnących. Po 10 latach osiąga wysokość od 4 do 5 metrów.  Może dożyć do 700 lat. 

daglezja zielona graceful grace igłyDaglezja zielona 'Graceful Grace'

Kwitnienie daglezji

Kiedy kwitnie daglezja?

Daglezja zielona kwitnie na przełomie maja i czerwca. Jest gatunkiem jednopiennym, co oznacza, że na jednej roślinie znajdują się kwiaty męskie i żeńskie. Żółte kwiaty męskie zebrane są w kotki wyrastające w kątach igieł. Natomiast kwiaty żeńskie mają postać małych szyszeczek zlokalizowanych na końcach bocznych pędów w najwyższej części drzewa. 

Jak pachnie daglezja?

Igły daglezji mają charakterystyczny, cytrusowy, bardzo przyjemny zapach, szczególnie wyczuwalny po roztarciu.

Liście daglezji zielonej

Liście daglezji mają postać igieł. Są płaskie, miękkie, mają długość 2–4 centymetrów. Przypominają igły jodły pospolitej, ale - w odróżnieniu od jodły - umieszczone są promieniście wokół pędu..

Owoce daglezji

Szyszki daglezji są zwisające, mają długość 7-10 cm, są wydłużone i mają jajowaty kształt. Początkowo są zielone, w trakcie dojrzewania zmieniają kolor na brązowy. Charakterystyczną cechą szyszek daglezji jest to, że łuski wspierające są znacznie dłuższe od łusek nasiennych. Nasiona dojrzewają w pierwszym roku i wysypują się z szyszek.

Pielęgnacja daglezji

Pielęgnacja daglezji obejmuje zapewnienie nawadniania młodych roślin w lecie. Należy ją podlewać od jednego do czterech razy w miesiącu, w zależności od opadów deszczu i tego, jak gleba zatrzymuje wodę. 

Kiedy przycinać daglezję?

Daglezję, jak wszystkie iglaki przycinamy na wiosnę. 

Jak ciąć daglezję?

Daglezję można formować w pierwszych latach po nasadzeniu, starsze drzewa nie lubią przycinania i mogą reagować osłabieniem i zatraceniem naturalnego pokroju. Jeśli jednak wystąpi konieczność przycięcia daglezji nie powinno się usuwać więcej niż 30% korony.

Podlewanie daglezji

Daglezja nie wymaga zbytniego podlewania, dorosłe drzewa mają silny i głęboki system korzeniowy i dobrze radzą sobie nawet w czasie suszy. Młodsze okazy należy podlewać latem, zwłaszcza w trakcie suszy, jednak wieczorami, by nie sparzyć rośliny. 

Nawożenie daglezji

Zaleca się stosowanie odpowiednich preparatów do iglaków, zgodnie z zaleceniami producenta. 

Przesadzanie daglezji

Daglezja, jak inne drzewa o palowym systemie korzeniowym, nie toleruje przesadzania. Należy o tym pamiętać i już na początku posadzić ją w miejscu docelowym. 

daglezja zielona blue wonder igłyDaglezja zielona 'Blue Wonder'

System korzeniowy daglezji

Głębokość systemu korzeniowego u daglezji zależy przede wszystkim od struktury i tekstury gleby. Na glebach przepuszczalnych o sprzyjających warunkach wilgotnościowych korzenie mogą sięgać do 60–100 cm, ale mogą penetrować podłoże jeszcze głębiej.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy daglezji

Czy daglezja jest trująca?

Daglezja nie jest rośliną trującą, jednak brak jest opracowania, czy ma podobne właściwości jak inne iglaki odnośnie spożywania i wykorzystania. 

Dlaczego daglezja brązowieje?

Główny powód brązowienia stanowi wyjałowienie podłoża i brak składników mineralnych, przede wszystkim magnezu i żelaza. To właśnie ich brak sprawia, że iglaki nie mogą wytworzyć odpowiedniej ilości chlorofilu a to z kolei prowadzi nie tylko do brązowienia igieł, ale także do ograniczenia rozwoju iglaka i jego odporności na patogeny.