bukszpan wieczniezielony suffruticosa
Bukszpan to wiecznie zielony krzew o liściach w kolorze ciemnozielonym. Bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie. Bukszpan często sadzony jest w formie niskich, regularnych żywopłotów lub formowany w oryginalne rzeźby o różnych kształtach. Roślina ta posiada niskie wymagania pielęgnacyjne, co czyni z niej idealną propozycję dla początkujących ogrodników. Bukszpan jest chętnie odwiedzany przez pszczoły.

Wygląd rośliny

Bukszpan osiąga wysokość 1-3 m. To gatunek długowieczny, który dożywać może nawet kilkuset lat. Bukszpan posiadać może jasno- lub ciemnozielone liście (uzależnione jest to od jego odmiany) oraz zwarty pokrój.

Popularne odmiany bukszpanu

  • 'Aurea' - to odmiana posiadające liście duże, jajowate, zielone z jasnożółtymi przebarwieniami. Dorasta ona do 150 centymetrów wysokości.
  • ‘Suffruticosa’ - popularna odmiana bukszpanu o wolniejszym wzroście. Charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem 
  • ‘Aureo - Marginata' - odmiana o dosyć szybkim tempie wzrostu, która charakteryzuje się długimi, ciemnozielonymi liśćmi z marginesem w kolorze żółtym.
  • ‘Latifolia’ - odmiana bukszpanu dorastająca do 120 centymetrów wysokości. Posiada dekoracyjne, skórzaste liście.

Pochodzenie

Bukszpan jest rośliną, która występuje w Europie Środkowej i Południowej, Afryce Północnej, Azji Mniejszej, na Kaukazie oraz w Himalajach.

Występowanie bukszpanu

Bukszpan rośnie głównie w obszarze klimatu tropikalnego i podzwrotnikowego. Jedynie kilka jego gatunków występuje w rejonach, w których panuje klimat umiarkowany. Roślina ta dobrze radzi sobie na każdej glebie. Najlepiej czuje się na  glebie przepuszczalnej, z wysoką zawartością próchnicy, o pH 6,5 - 7,0.bukszpan zwyczajny handsworthiensisBukszpan zwyczajny 'Handsworthiensis'

Wymagania i warunki uprawy bukszpanu

Jaka ziemia jest najlepsza dla bukszpanu?

Bukszpan jest rośliną, która preferuje stosunkowo lekką, przepuszczalną zasadową o obojętnym odczynie. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne, np. kompost. Źle znosi gleby podmokłe. Rośliny tej nigdy nie powinno sadzić się w pobliżu naturalnych zbiorników czy oczek wodnych - na mokrym podłożu bukszpan staje się podatny na choroby grzybowe.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla bukszpanu?

Bukszpan dobrze rośnie zarówno na stanowisku lekko zacienionym, jak i słonecznym. Roślina ta najlepiej czuje się w miejscach zacisznych, osłoniętych zwłaszcza od mroźnych, wysuszających wiatrów.

Sadzenie bukszpanu

Kiedy sadzić bukszpan?

Bukszpan z gołymi korzeniami należy sadzić wiosną lub na przełomie sierpnia i września. Jeżeli chodzi natomiast o krzewy sprzedawane w pojemnikach, z powodzeniem sadzić można je przez cały okres wegetacyjny.

Gdzie posadzić bukszpan?

Sadzonki bukszpanu należy umieścić w uprzednio wykopanych rowkach lub dołach, których wielkość powinna być dopasowana do systemu korzeniowego. Wyjętą ziemię należy spulchnić. Po posadzeniu krzewów bukszpanu, otwory należy zasypać ziemią, ziemię docisnąć, a następnie rośliny obficie podlać.

Jak gęsto sadzić bukszpan?

W przypadku chęci uzyskania niskiego żywopłotu, rośliny należy sadzić w odległości około 15-20 centymetrów. Gdy natomiast żywopłot ma być wysoki, odległość między sadzonkami powinna wynosić około 30-40 centymetrów.

Tempo wzrostu bukszpanu

Bukszpan jest rośliną charakteryzującą się powolnym tempem wzrostu, na poziomie około 5 - 20 centymetrów rocznie, zależnie od odmiany. Aby uzyskać gęsty pokrój, należy go regularnie przycinać.

Bukszpan Drobnolistny Green PillowBukszpan drobnolistny 'Green Pillow'

Kwitnienie bukszpanu

Kiedy kwitnie bukszpan?

Bukszpan kwitnie od kwietnia do czerwca. Jego kwiaty mają niewielkie rozmiary i są skupione w gęstych, krótkich gronach. Przybierają one żółtawobiałą barwę. Kwiaty bukszpanu są miododajne. Jeżeli chodzi natomiast o jego owoce, mają one postać rogatych torebek z czarnymi nasionami. Bukszpan jest rośliną trującą, która zawiera szkodliwe alkaloidy.

Jak długo kwitnie bukszpan?

Bukszpan kwitnie przez kilka tygodni.

Jak pachnie bukszpan?

Zapach bukszpanu jest niewyczuwalny.

Liście bukszpanu

Wygląd liści bukszpanu uzależniony jest od odmiany. Najczęściej są one niewielkie, błyszczące, skórzaste, o jajowatym kształcie. Barwa liści jest ciemnozielona, są też odmiany o liściach dwubarwnych..

Owoce bukszpanu

Owoce bukszpanu z wyglądu przypominają niewielkie torebki o kanciastym kształcie. Początkowo są one zielone, a z czasem brązowieją. Ze względu na zawartość alkaloidów, owoce tej rośliny są trujące.

Pielęgnacja bukszpanu

Kiedy przycinać bukszpan?

Bukszpan powinno formować się 2 razy do roku - wczesną wiosną (w marcu lub kwietniu) oraz w połowie lata.

Jak ciąć bukszpan?

Bukszpan jest krzewem liściastym, który dobrze znosi przycinanie. Najłatwiej jest go ciąć nożycami. Silne cięcie sprzyja rozkrzewianiu i zagęszczaniu się krzewu. Aby uniknąć przerzedzania dolnej części roślin, zwłaszcza w żywopłocie, dolna część powinna być szersza niż górna (kształt trapezu), gdyż taki kształt umożliwia dobre doświetlenie roślin na całej wysokości. 

Podlewanie bukszpanu

Bukszpan podlewać powinno się umiarkowanie, lecz systematycznie. W czasie upałów należy unikać moczenia liści.

Nawożenie bukszpanu

Aby bukszpan miał piękne, błyszczące liście, pamiętać należy o prawidłowym jego nawożeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest jednorazowe stosowanie w sezonie wiosennym wolno rozkładających się, wieloskładnikowych nawozów otoczkowanych. Tego typu produkty działają przez cały sezon, stopniowo uwalniając składniki pokarmowe, które następnie są przyswajane przez system korzeniowy bukszpanu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby do pielęgnacji rośliny stosować kilka razy w sezonie klasyczne nawozy posypowe lub płynne dla roślin zimozielonych lub krzewów ozdobnych. Nawożenie przeprowadzać powinno się nie dłużej niż do sierpnia. Później stosować można wyłącznie nawozy jesienne, pozbawione azotu.

Przesadzanie bukszpanu

Bukszpan jest rośliną, która dobrze znosi przesadzanie. By uchronić się przed uszkodzeniem bryły korzeniowej oraz przesuszeniem korzeni, większe krzewy wykopywać powinno się z możliwie jak największą bryłą ziemi. Najlepszy okres na przesadzanie bukszpanu to wczesna wiosna lub okres między sierpniem a październikiem.

System korzeniowy bukszpanu

Bukszpan tworzy gęsty, płytki system korzeniowy, co sprawia, że z łatwością przesadzać można nawet rośliny w starszym wieku.Bukszpan wiecznie zielony SuffruticosaBukszpan wieczniezielony 'Suffruticosa'

Jakie odmiany bukszpanu do ogrodu?

W ogrodach najlepiej sprawdzać będą się odmiany bukszpanu, takie jak:
  • ‘Marginata’ - to gęsta odmiana o jajowatym pokroju, która dorasta do około 1 metra wysokości.
  • ‘Faulkner’ - krzew o ciemnozielonych, zaokrąglonych liściach i kulistym przekroju osiągający do 1 metra wysokości.
  • ‘Suffruticosa’ - odmiana o wyprostowanym pokroju, idealna na żywopłoty.
  • 'Aurea Pendula' - krzew o przewisających, częściowo płaczących pędach i zielono-żółtych liściach

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy bukszpanu

Czy bukszpan jest trujący?

Tak, bukszpan jest rośliną trującą, zawierającą szkodliwe alkaloidy.

Dlaczego bukszpan usycha?

Usychanie bukszpanu to najczęściej efekt zaatakowania rośliny przez ćmę bukszpanową. W celu pozbycia się szkodnika, zastosować można oprysk środkiem owadobójczym lub biobójczym lub wykorzystać pułapkę feromonową.

Dlaczego bukszpan żółknie?

Problem z żółknieniem liści bukszpanu związany jest z uprawą w niewłaściwym środowisku lub osłabieniem liści na skutek choroby grzybowej. Aby uniknąć żółtych liści, pamiętać należy o umiarkowanym podlewaniu rośliny i posypaniu jej korą, która skutecznie ograniczy parowanie wody z podłoża i zmniejszając występowanie chwastów. Żółknięcie i zasychanie bukszpanu bywa także spowodowane uszkodzeniem przez mocz psów.