Żywotnik zachodni Golden Brabant

Żywotnik, nazywany również tują, to popularne drzewo iglaste z rodziny cyprysowatych. Jest to roślina łatwa w uprawie i odporna na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych. Żywotniki uprawia się zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na działkach, w parkach czy zieleńcach.

Wygląd rośliny

Tuja posiada delikatne, ciemnozielone gałązki, które ciemnieją w sezonie zimowym. Zależnie od gatunku i odmiany, może osiągać 1-5 m wysokości.

Pochodzenie

Naturalne siedliska żywotnika występują we wschodniej części Ameryki Północnej (na północnych rejonów Stanów Zjednoczonych oraz na południu Kanady). Tuja rośnie również we wschodniej Azji. W naturalnym środowisku osiągać może ona nawet 60 metrów wysokości.

Gatunki żywotnika 

 • Żywotnik zachodni - drzewo iglaste pochodzące ze wschodniej części Ameryki Północnej. Osiąga do 20 metrów wysokości. Roślina ta przyjmuje postać szerokiego stożka.
 • Żywotnik olbrzymi - wywodzące się z Ameryki Północnej długowieczne, szybko rosnący gatunek. Osiąga on do 30 metrów wysokości. Żywotnik olbrzymi posiada ciemne liście w formie łusek.
 • Żywotnik wschodni - pochodząca z Azji roślina, od jakiegoś czasu  zaklasyfikowana do oddzielnego rodzaju biota. To wolno rosnący krzew iglasty o regularnym, jajowatym pokroju i pionowym układem gęsto rosnących pędów.
 • Żywotnik japoński - rzadko występujący w Polsce gatunek tui, który pochodzi z południowej Japonii. Dorasta do około 20 - 30 metrów wysokości. Posiada szerokostożkowy pokrój i liście w formie łusek, ciemnozielone od góry, z jasnymi paskami od spodu
 • Żywotnik nibyolbrzymi - odmiana mieszańcowa, jaka powstała na skutek skrzyżowania żywotnika olbrzymiego oraz zachodniego. Posiada cechy pośrednie obu gatunków.

Występowanie żywotnika / tui

Żywotnik to zimozielona roślina, która dobrze czuje się w polskim klimacie. Jest odporna na wysokie temperatury oraz suszę. Tuja posiada niewielkie wymagania glebowe. Rzadko zapada na choroby.żywotnik olbrzymi cancanŻywotnik olbrzymi 'Cancan'

Wymagania i warunki uprawy żywotnika / tui

Jaka ziemia jest najlepsza dla żywotnika / tui?

Tuja wymaga gleby żyznej, świeżej, przepuszczalnej, o umiarkowanej wilgotności. Żywotnik wschodni oraz olbrzymi preferuje gleby lekko kwaśne do obojętnych. Jeżeli chodzi natomiast o żywotnika zachodniego, najlepiej rośnie on na glebach wapiennych, piaszczysto - gliniastych, ale znosi także słabsze gleby.

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla żywotnika / tui?

Żywotnik wymaga stanowisk słonecznych lub lekko cienistych. W przypadku nadmiernego zacienienia, rośliny te rosną o wiele słabiej, a odmiany posiadające żółte łuski nie wybarwiają się.

Sadzenie żywotnika / tui

Kiedy sadzić żywotnika / tuję?

Znaczna część dostępnych na rynku tui sprzedawana jest w doniczkach. Tego typu rośliny z powodzeniem sadzić można od wiosny do jesieni. Najlepiej robić to od końca kwietnia do czerwca lub od połowy sierpnia do października. Jeśli rośliny będą regularnie podlewane, zwłaszcza w okresie upałów, mogą być sadzone także latem. 

Gdzie posadzić żywotnika / tuję?

Jako że żywotnik nie lubi przesadzania, najlepiej posadzić go w miejscu, w którym będzie on mógł rosnąć na stałe. Podłoże dla tui powinno być przepuszczalne, próchniczne, żyzne oraz umiarkowanie wilgotne. Na jałowych, suchych glebach roślina ta może brązowieć i zrzucać liście. 

Jak gęsto sadzić żywotnika / tuję?

Aby uzyskać estetyczny, zwarty żywopłot, sadzonki żywotnika należy sadzić w odległości około 50 - 80 centymetrów od siebie.

Tempo wzrostu żywotnika / tui

Żywotnik to szybko rosnąca roślina. W ciągu 1 sezonu jest ona w stanie urosnąć o około 40 - 50 centymetrów. Docelowo tuje osiągają około 3 - 5 metrów wysokości.żywotnik zachodni danicaŻywotnik zachodni 'Danica'

Kwitnienie żywotnika / tui

Kiedy kwitnie żywotnik / tuja?

Żywotnik / tuja to roślina, która kwitnie w sezonie wiosennym.

Jak pachnie żywotnik / tuja?

Gałązki żywotnika mają przyjemny żywiczny zapach, przypominający aromat gałęzi świerku.

Liście żywotnika / tui

Tuja posiada łuskowate liście przylegające do pędu. Od góry są one ciemnozielone i błyszczące, od spodu - nieco jaśniejsze. Na łuskach znajduje się pojedynczy gruczołek żywiczny.

Owoce żywotnika / tui

Żywotnik wytwarza niewielkie szyszki o jajowatym kształcie i rozmiarach około 1 - 2 centymetry. Początkowo są one zielone, a po dojrzeniu przyjmują brązową barwę. Szyszki składają się z około 6 do 12 skórzastych łusek, które z czasem drewnieją i rozchylają się w mniejszym lub większym stopniu. Na każdej z nich znajduje się od 1 do 3 soczewkowatych nasion z 2 skrzydełkami.

Pielęgnacja żywotnika / tui

Kiedy przycinać żywotnika / tuję?

By żywotnik zdrowo rósł i zachował swój pokrój, wymaga regularnego cięcia. Częstotliwość jego przycinania uzależniona jest od odmiany oraz przeznaczenia danej rośliny. Tuje, które rosną w żywopłocie przycinać powinno się 3 razy na sezon. Rośliny wolno rosnące oraz odmiany o zwartym, gęstym pokroju nie wymagają przycinania.

Jak ciąć żywotnika / tuję?

W czasie wiosennego cięcia odbywającego się w marcu lub kwietniu, najmłodsze pędy tui należy skrócić o około 1/3 długości. W ten sam sposób roślinę powinno się przycinać latem, w czerwcu. W sierpniu żywotnika należy przyciąć po raz ostatni, skracając pędy o około 1 - 2 centymetry.

Podlewanie żywotnika / tui

Żywotnik w pierwszym roku po posadzeniu wymaga regularnego nawadniania. Roślinę najlepiej podlewać rzadko, lecz obficie. W sezonie tuję powinno się podlewać raz w tygodniu (podczas upałów można robić to nieco częściej), rano lub wieczorem. W czasie podlewania powinno unikać się zraszania pędów, a skupić się na ziemi.

Nawożenie żywotnika / tui

Żywotniki mocno rosnące, np. tworzące żywopłoty, wymagają regularnego nawożenia. Pierwsze przeprowadzać należy w kwietniu lub na początku maja, letnie - na początku lipca, a jesienne - na przełomie września i października. Nawożenie jesienne przeprowadza się z wykorzystaniem nawozów nie zawierających azotu. Należy unikać nawożenia roślin świeżo posadzonych.

Przesadzanie żywotnika / tui

Tuja to roślina, która nie lubi przesadzania, a co za tym idzie - sadząc ją należy wybrać miejsce, w którym będzie mogła zostać na stałe.

System korzeniowy żywotnika / tui

Żywotnik posiada płytki system korzeniowy.żywotnik zachodni rheingoldŻywotnik zachodni 'Rheingold'

Jakie odmiany żywotnika / tui do ogrodu?

W ogrodzie najlepiej sprawdzać będą się odmiany tui, takie jak:

 • ‘Smaragd’ - popularna odmiana charakteryzująca się stożkowatym kształtem i rocznymi przyrostami sięgającymi do 30 centymetrów. Roślina ta idealnie nadaje się do na żywopłoty..
 • ‘Atrovirens’ - silnie rosnąca odmiana o gęstym pokroju i świeżozielonej barwie. Idealna na żywopłoty formowane
 • ’Danica’ - odmiana żywotnika o kulistym przekroju. Charakteryzuje się ona niewielkimi rozmiarami.
 • ‘Spiralis’ - roślina żywopłotowa o bardzo atrakcyjnych, spiralnie skręconych pędach.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy żywotnika / tui

Czy żywotnik jest trujący?

Żywotnik zawiera w swoim składzie trujące związki, które mogą być szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i kotów, psów, koni, ryb oraz gryzoni.

Dlaczego tuja usycha?

Usychanie tui związane może być zarówno z niewłaściwym stanowiskiem, jak i nieprawidłowym nawożeniem oraz podlewaniem. Najczęściej do czynienia mamy z tym na początku wiosny oraz po okresach suszy.

Dlaczego żywotnik żółknie?

Częstą przyczyną żółknięcia dolnych części żywotników rosnących w formie żywopłotu jest ich “podlewanie” przez psy. Żółknięcie żywotnika może także stanowić efekt braku odpowiedniego nawożenia. W przypadku tui najczęściej do czynienia mamy z niedoborami żelaza oraz magnezu. Objawiają się one jaśnieniem, a następnie zmianą koloru pędów tui na żółte. Skutkiem niedoboru żelaza jest żółknięcie rozpoczynające się od najmłodszych pędów, magnezu - od najstarszych. Aby zapobiec niedoborom, rośliny należy regularnie nawozić nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi mikroelementy lub nawozami organicznymi (np. kompost lub dobrze przekompostowany obornik). Już występujące niedobory najłatwiej jest niwelować poprzez nawożenie dolistne.

Polecamy dla Ciebie
 1. Żywotnik koreański
  Thuja koraiensis
 2. Żywotnik olbrzymi 'CanCan'
  Thuja plicata 'Can Can'
  16,00 zł
 3. Żywotnik olbrzymi 'Atrovirens'
  Thuja plicata 'Atrovirens'
  Od 16,00 zł
 4. Żywotnik olbrzymi 'Aurea'
  Thuja plicata 'Aurea'
  15,00 zł
 5. Żywotnik olbrzymi 'Grune Kugel'
  Thuja plicata 'Grune Kugel'
  16,00 zł
 6. Żywotnik olbrzymi 'Kórnik'
  Thuja plicata 'Kórnik'
  15,00 zł
 7. Żywotnik olbrzymi 'Whipcord'
  Thuja plicata 'Whipcord'
  19,00 zł
 8. Żywotnik olbrzymi 'Zebrina'
  Thuja plicata 'Zebrina'
  16,00 zł