sosna himalajska igły

Sosna himalajska jest iglastym, wiecznie zielonym drzewem pochodzącym z Himalajów, konkretnie z Karakoramu. Rośnie w dolinach górskich na wysokościach 1800-4300 m, osiąga wysokość 30-50 m. W warunkach polskich osiąga jednak znacznie mniejsze rozmiary, maksymalnie do 20-25 metrów. Nie rośnie zbyt szybko, dlatego też świetnie nadaje się do obsadzania ogrodów i parków. Cieszy się dużym powodzeniem ze względu na długie i miękko zwisające igły oraz szyszki, które razem tworzą niepowtarzalny wygląd. 

Wygląd rośliny

Sosna himalajska jest wiecznie zielonym, iglastym drzewem, które dorasta do wysokości 50 metrów, z prostym pniem o średnicy do 1 metra, mierzonym na wysokości piersi. Krótkie, zakrzywione gałęzie tworzą kopułową koronę. Gałęzie wyrastają w regularnie rozmieszczonych spiralach o gładkiej fakturze. Młode pędy są soczysto zielone, później stają się jasnozielono-zielone – o gładkiej, żebrowanej fakturze, ciemniejące z wiekiem.

Popularne odmiany sosny himalajskiej

  • Sosna himalajska ‘Nana’ – to karłowata odmiana, po 10 latach osiąga zaledwie 2–2,5 metra wysokości. Rośnie w formie niewielkiego drzewa o stożkowej, luźnej koronie. 
  • Sosna himalajska ‘Densa Hill’ – odmiana o gęstej, stożkowej koronie, która dorasta do 5–7 metrów; idealna do ogrodu, wyróżnia się niebieskozielonym kolorem igieł. 
  • Sosna himalajska ‘Zebrina’ – odmiana o dwubarwnych, zielono-żółtych igłach.. 

sosna himalajska wygląd szyszkiSosna himalajska

Pochodzenie

Gatunek ten pochodzi z Himalajów, Karakoramu i Hindukuszu, od wschodniego Afganistanu na wschód przez północny Pakistan i Indie po prowincję Yunnan w południowo-zachodnich Chinach. Rośnie w dolinach górskich na wysokości 1800-4300 mnpm. 

Występowanie sosny himalajskiej

Typowe siedliska to piargi górskie i przedpola lodowcowe, ale skłonne są także do formowania lasów pierwotnych jako gatunek podstawowy lub w lasach mieszanych z deodarem, brzozą, świerkiem i jodłą. 

Wymagania i warunki uprawy sosny himalajskiej

Jaka ziemia jest najlepsza dla sosny himalajskiej?

Sosna himalajska lubi gleby lekkie, przepuszczalne o kwaśnym pH. 

Jakie warunki uprawy są najlepsze dla sosny himalajskiej?

Sosna himalajska lubi stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. W polskich warunkach lepiej czuje się na zachodzie niż na wschodzie kraju. Ma także niewielkie wymagania odnośnie nawożenia. Nadaje się także do sadzenia w strefie 7 mrozoodporności. 

Sadzenie sosny himalajskiej

Kiedy sadzić sosnę himalajską?

Sosną himalajską z pojemników, podobnie jak wszystkie inne iglaki, możemy sadzić od wiosny do jesieni.

Gdzie posadzić sosnę himalajską?

Sosna himalajska jest drzewem wysokim i rozłożystym. Świetnie nadaje się do zalesiania przydomowych terenów lub do sadzenia w parkach. 

Jak gęsto sadzić sosnę himalajską?

Sosna himalajska potrzebuje dużej przestrzeni, zaleca się sadzenie jej nie gęściej niż co 4–6 metrów. 

Tempo wzrostu sosny himalajskiej

Sosna himalajska przyrasta około 10-15 cm w ciągu roku. W warunkach polskich dorasta do 4-8 metrów. 

Kwitnienie sosny himalajskiej

Kiedy kwitnie sosna himalajska?

Sosna himalajska kwitnie na wiosnę.

Jak długo kwitnie sosna himalajska?

Sosna himalajska kwitnie kilka dni. Po zapyleniu kwiatostanów żeńskich przekształcają się one w cylindryczne, początkowo osadzone pionowo i zielono-niebieskie szyszki, które z czasem ciemnieją i zwisają z gałęzi. 

Jak pachnie sosna himalajska?

Kwiaty sosny są bezwonne, jednak liście wydzielają charakterystyczny aromat po roztarciu. 

Liście sosny himalajskiej

Liście (igły) są osadzone w zrębkach po 5, z liściastymi podstawowymi osłonkami. Poszczególne igły mają od 15 do 20 cm długości, często rosną zakrzywione u podstawy. Są smukłe i elastyczne, z jasnymi do ciemnozielonych bokami odosiowymi i wieloma niebieskawo-białymi liniami szparkowymi po bokach odosiowych. Igły są zwykle zawieszone, ale na niektórych drzewach się rozchylają na boki.

Owoce sosny himalajskiej

Szyszki nasienne są rozmieszczone w grupach od 1 do 6, każda o długości od 20 do 30 cm, utrzymywanych w pozycji wyprostowanej, gdy są młode – ale pod koniec pierwszego roku zaczynają zwisać. Szyszki mają kolor niebiesko-zielony, gdy są młode, dojrzewają po 2 latach i wtedy stają się jasnobrązowe.

sosna himalajska nanaSosna himalajska 'Nana'

Pielęgnacja sosny himalajskiej

Kiedy przycinać sosnę himalajską?

Sosnę himalajską przycinamy w okolicy kwietnia i maja. Robimy to za pomocą sekatora, uważając, by nie niszczyć starszych igieł. 

Jak ciąć sosnę himalajską?

Przy cięciu sosny himalajskiej zachowujemy zasady cięcia iglaków, starając się zachować ładny pokrój drzewa. Jednak ciągłe skracanie pędów prowadzi do tego, że drzewko staje się mocno gęste i rozrasta się wszerz. Dlatego też warto co jakiś czas dokonać radykalnych cięć w postaci skracania gałęzi, co pozwoli na rozluźnienie pokroju i zapewni zdrowszy wygląd. 

Podlewanie sosny himalajskiej

Sosnę himalajską podlewamy regularnie, by zapewnić jej stale wilgotne podłoże. 

Nawożenie sosny himalajskiej

Sosnę himalajską nawozimy zgodnie z zasadami nawożenia iglaków. Robimy to na wiosnę, wybierając dedykowany nawóz do iglaków (sosen). Warto wybierać nawozy wieloskładnikowe, pamiętając jednak, że należy zachować odpowiednio niskie pH gleby. 

Przesadzanie sosny himalajskiej

Sosny nie lubią przesadzania, dlatego też nie powinno się tego robić. Należy posadzić ją od razu w miejscu docelowym. 

System korzeniowy sosny himalajskiej

Sosna himalajska jak każda sosna ma palowy system korzeniowy. Dzięki temu dobrze radzi sobie na piaszczystej ziemi. Korzenie sięgają do kilku metrów w głąb podłoża. 

Jakie odmiany sosny himalajskiej do ogrodu?

W naszych ogrodach sprawdzi się każda odmiana sosny himalajskiej. Dorasta ona bowiem maksymalnie do 20 metrów, jednak tempo wzrostu powoduje, że zajmie jej to ponad 50 lat! Decydując się na sosnę himalajską w ogrodzie, warto dobrać do niej roślin, które mają podobne wymagania, jak na przykład wrzośce, różanecznik, hortensja, enkiant dzwonkowaty czy magnolia.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy sosny himalajskiej

Jak zrobić kąpiel odświeżającą z sosną himalajską?

Sosnowy zapach świetnie się sprawdza w przypadku aromatycznych, relaksujących kąpieli. Dlatego też warto dodać kilka młodych, świeżych, rozgniecionych pędów sosny himalajskiej do gorącej wody, by uzyskać cudowny, delikatny, leśny zapach w swoim domowym spa. 

Dlaczego sosna himalajska usycha?

Najczęstszą przyczyną usychania sosny himalajskiej jest niedostateczne podlewanie. Należy pamiętać, że sosna ta preferuje ciągle wilgotne podłoże. Jeśli jednak utrzymujemy je w odpowiednim stanie, za usychanie może być odpowiedzialna choroba grzybowa. Wtedy należy wykonać odpowiedni zabieg fungicydowy. 

Dlaczego sośnie himalajskiej żółkną igły?

Sosna himalajska lubi podłoże kwaśne, piaszczyste i przepuszczające. Dlatego też zmiana pH gleby na zbyt zasadowe, może powodować to zły stan drzewa, którego objawem jest zżółknięcie igieł. Może się tak również objawiać zbyt duże stężenie składników odżywczych – sosna zżółknie, kiedy ją przenawozimy.