szydlica japońska

Szydlica japońska (inaczej zwana kryptomerią japońską) to roślina z rodziny cyprysowatych i jednocześnie jedyny przedstawiciel rodzaju Cryptomeria. Szydlica japońska należy do roślin zimozielonych. Jest bardzo dużym drzewem o pokroju stożkowym. W naturalnych warunkach może osiągać nawet 50 metrów wysokości. Jest to gatunek bliski zagrożenia wymarciem.

Wygląd rośliny

Szydlica japońska to silnie rosnące drzewo o stożkowatym pokroju. Choć w naturze może osiągać nawet 50 m wysokości, w polskich warunkach raczej nie przekracza kilkunastu metrów. Ma jasnozielone igły o długości ok. 1,5 cm, spiralnie ustawione na pędzie. Igły zimą brunatnieją. Szydlica japońska ma też małe, kuliste szyszki. 

Pochodzenie

Szydlica japońska jest dość egzotycznym gatunkiem. Pochodzi z Japonii i Chin, gdzie często spotkać ją można przy buddyjskich świątyniach. Prawdziwą ojczyzną szydlicy japońskiej jest Japonia (jedna z alternatywnych nazw szydlicy japońskiej to japoński cedr). Do Europy szydlica japońska została sprowadzona w połowie XIX wieku.

Popularne odmiany szydlicy japońskiej

Najczęściej spotykane u nas gatunki szydlicy japońskiej to:

  • Kryptomeria japońska ‘Elegans Viridis’ - drzewo dorastające do kilkunastu metrów o gęstym pokroju
  • Kryptomeria japońska ‘Yokohama’ - miniaturowa odmiana o stożkowym, ale nieregularnym pokroju
  • Kryptomeria japońska ‘Monstrosa Nana’ - wolno rosnący krzew o wiotkich, zwisających pędach

Występowanie szydlicy japońskiej 

Naturalne środowisko szydlicy japońskiej to daleka Azja – w szczególności Japonia i Chiny. Rośnie przede wszystkim w górskich rejonach, często sadzona jest w okolicy ważnych miejsc, jak na przykład świątynie. W Polsce szydlica japońska nie występuje naturalnie, w ogrodach natomiast spotykana jest stosunkowo rzadko, ponieważ nie jest zbyt odporna na niskie temperatury.

kryptomeria japońska monstrosa nanaKryptomeria japońska 'Monstrosa Nana'

Wymagania środowiskowe szydlicy japońskiej 

Szydlica japońska jest średnio wymagającą rośliną. 

Jaka ziemia dla szydlicy japońskiej? 

Jeśli chodzi o podłoże, szydlica japońska jest dość wymagająca. Najlepiej sadzić ją w glebie ciężkiej, ilastej, wilgotnej. Najbardziej optymalny odczyn to pH lekko kwaśne.

Jakie warunki uprawy dla szydlicy japońskiej?

Niestety szydlica japońska nie jest drzewem najłatwiejszym w uprawie. Jej środowisko naturalne to klimat wilgotny, cieplejszy od klimatu panującego w naszym kraju. Zalecana jest uprawa w cieplejszych regionach, ponieważ szydlica japońska nie toleruje mrozów. Gatunek lubi wilgoć i jest wrażliwy na suszę. 

Sadzenie szydlicy japońskiej 

Sadzenie szydlicy japońskiej nie jest trudne.

Kiedy sadzić szydlicę japońską?

Rośliny rosnące w doniczkach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. 

Gdzie posadzić szydlicę japońską?

Szydlica japońska najbardziej lubi zaciszne, ciepłe stanowiska. Ważne, aby przez większość czasu miała dostęp do promieni słonecznych. Przyszłe stanowisko dla szydlicy japońskiej należy starannie odchwaścić i przekopać na około miesiąc przed sadzeniem, aby ziemia zdążyła osiąść.

Jak gęsto sadzić szydlicę japońską?

Szydlica japońska rośnie wolniej niż np. drzewa liściaste, dlatego wymaga mniejszej od nich przestrzeni. Jest to jednak drzewo lubiące własną przestrzeń, dlatego zaleca się sadzenie w odległości około kilku metrów.

Tempo wzrostu szydlicy japońskiej

Szydlica japońska nie charakteryzuje się wyjątkowo szybkim tempem wzrostu. Średni przyrost roczny to około 30 centymetrów. Jej karłowe odmiany rosną znacznie wolniej.

kryptomeria japońska cristataKryptomieria japońska 'Cristata'

Kwitnienie szydlicy japońskiej 

Jak większość iglaków, szydlica japońska kwitnie wiosną, najczęściej na przełomie marca i kwietnia.

Jak pachnie szydlica japońska?

Elementem szydlicy japońskiej, który pachnie najbardziej, są miękkie w dotyku igły. Mają świeży, bardzo przyjemny zapach, w krajach azjatyckich pochodzący z kryptomerii olejek jest używany w aromaterapii.

Igły szydlicy japońskiej

Igły szydlicy japońskiej są cienkie i gęsto pokrywają gałęzie. Są zawsze zielone lub niebieskozielone. Nie opadają na zimę, ale z czasem stają się brązowawe. Mają zwykle długość od 8 do 15 mm. Igły są wygięte sierpowate, co sprawia nieco egzotyczne wrażenie.

Pielęgnacja szydlicy japońskiej 

Szydlica japońska wymaga sporo uwagi, jeśli chcemy, aby przez długi czas była prawdziwie dekoracyjnym elementem ogrodu. Łatwo ulega rozłamaniu pod wpływem śniegu, dlatego ciężki, lepiący się śnieg należy usuwać z jej gałęzi.

Kiedy przycinać szydlicę japońską?

Szydlicę japońską przycinamy wtedy, kiedy inne iglaki. Najlepszy okres to czas wiosenny – idealne miesiące to kwiecień i maj. Wtedy pozbywamy się uszkodzonych przez mróz pędów i formujemy gałęzie w celu nadania im ładniejszego kształtu.

Jak ciąć szydlicę japońską?

Szydlica japońska jest rośliną, której nie przeszkadza przycinanie. Wprost przeciwnie – często jest przycinana dekoracyjnie i prezentowana w formie drzewka bonsai. 

Podlewanie szydlicy japońskiej 

Szydlica japońska zdecydowanie lubi podlewanie. Na pewno trzeba regularnie podlewać ją w czasie susz oraz zimą. Dodatkowo, latem w ciepłe wieczory dobrze jest ją delikatnie zraszać. Sadząc szydlicę japońską, dobrze jest zastosować ściółkowanie.

Nawożenie szydlicy japońskiej 

Szydlica japońska dobrze reaguje na nawozy organiczne. Na ubogich glebach może wymagać regularnego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi.

Przesadzanie szydlicy japońskiej 

Młode rośliny można przesadzać z dużą bryłą korzeniową, najlepiej wczesną jesienią. Po przesadzeniu należy je obficie polać.  Starsze gorzej znoszą przesadzanie.

Przekwitanie szydlicy japońskiej 

Kwiaty szydlicy japońskiej pojawiają się wiosną i dość szybko przekwitają. Na ich miejsce pojawiają drobne, dekoracyjne owoce.

kryptomeria japońska elegansKryptomeria japońska 'Elegans'

Jakie odmiany szydlicy japońskiej do ogrodu?

Szydlica japońska jest wybierana zwykle przez koneserów, nie jest bowiem często spotykana w polskich ogrodach. Ma jednak wiele ciekawych odmian, które z całą pewnością udekorują Twój ogród i zachwycą oglądających. Jedną z nich jest mała, bardzo gęsta odmiana szydlicy – Cristata, której pędy wytwarzają jaskrawozielone grzebienie. Są pofalowane i grube, co daje niesamowity efekt estetyczny. Interesującą odmianą jest też szydlica japońska Elegans Compacta – bardzo niskie drzewko z cienkimi, miękkimi igłami, które zimą zmieniają kolor na purpurowo-brązowy. 

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy 

Czy szydlica japońska jest trująca?

Nie, szydlica japońska nie należy do roślin trujących.