świerk kłujący thuem

Świerk kłujący, często zwany również świerkiem srebrnym, należy do rodziny sosnowatych. Jest to drzewo wiecznie zielone, któremu nie są straszne nawet bardzo niskie temperatury. Osiąga nawet to 30-40 metrów wysokości, choć w polskich warunkach raczej nie przekracza 20 metrów. Toleruje słabą ziemię i nie wymaga podlewania. 

Wygląd rośliny

Świerk kłujący to wysokie, prosto rosnące drzewo. Ma dużo odmian – od gigantów po karzełki. Ma uważane za jedne z najpiękniejszych szyszki, które zwisają w dół i mają długość ok. 8–10 cm. Drzewo ma gęsty, zwarty, stożkowaty pokrój i srebrzysto niebieskie igły.

Pochodzenie

Świerk kłujący pochodzi z zachodniej Ameryki Północnej (dokładnie z Gór Skalistych, gdzie naturalnie rośnie na wysokości od 2000 do 3000 m n.p.m.). Do Europy został przywieziony po raz pierwszy pod koniec XIX wieku.

Popularne odmiany świerku kłującego

Świerk kłujący ma wiele odmian, większość z nich niewiele się od siebie różni. Do najbardziej popularnych należą następujące odmiany:

  • Świerk kłujący – drzewo często wybierane do domowych ogrodów oraz terenów miejskich jak np. parki. Ten gatunek jest bardzo odporny na trudne warunki atmosferyczne – znosi nawet bardzo suchy klimat.
  • Świerk kłujący 'Thuem' – stosunkowo nowa odmiana świerku kłującego, wyselekcjonowana dopiero w roku 1979. Jest to drzewko karłowe, ma intensywnie niebieski kolor i mięsiste krótkie igły. Dobrze nadaje się do małych ogródków.
  • Świerk kłujący 'Edith' – jedna z trudniejszych w pielęgnacji i sadzeniu odmian świerku kłującego. Ma bardzo cienkie igły i gęsty stożkowy pokrój. Srebrzystoniebieskie igły utrzymują się na drzewku cały rok.

Występowanie

Środowisko naturalne świerku kłującego to las mieszany (iglasto-liściasty), a także zbocza i pagórki, zacienione tereny nad brzegami rzek. W naturze, w optymalnym środowisku drzewo może osiągnąć nawet do 40 m wysokości. Świerk kłujący ze względu na niskie wymagania glebowo-pielęgnacyjne, rośnie obecnie niemal wszędzie.

świerk kłujący lucky strike igłyŚwierk kłujący 'Lucky Strike'

Wymagania środowiskowe rośliny

Świerk kłujący nie ma dużych wymagań.

Jaka ziemia dla świerku kłującego?

Świerk kłujący może być posadzony nawet na piasku. Jest bardzo tolerancyjny co do odczynu gleby choć najlepiej przyjmuje się na podłożu przeciętnym, o obojętnym odczynie i pH między 6,8 a 7,2. Świerk kłujący ma głęboki system korzeniowy, dlatego nawet bardzo sucha ziemia mu nie przeszkadza.

Jakie warunki uprawy dla świerku kłującego?

Świerk kłujący jest drzewem bardzo światłolubnym. Posadzony w stanowisku o dużym nasłonecznienie staje się bardzo gęsto ugałęziony, jego igły nabierają pięknego koloru. 

Sadzenie świerku kłującego

Dobra wiadomość jest taka, że sadzonki z pojemnika możemy sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Świerk szybko i łatwo się przyjmuje. Jeśli chcesz posadzić drzewo z korzeniem, zrób to jesienią. Po posadzeniu drzewka ubij glebę i obficie ją podlej, a następnie dosyp trochę ziemi.

Gdzie posadzić świerk kłujący? 

Świerki kłujące bardzo często spotkać można w nasadzeniach zieleni miejskiej. Jest to drzewo popularne również w ogródkach przydomowych, choć tu sięga się zwykle po niższe i wolniej rosnące odmiany. Świerk kłujący najlepiej prezentuje się samodzielnie na trawniku, ale dobrze komponuje się też z innymi drzewkami iglastymi o innym zabarwieniu igieł i odmiennym pokroju. 

Jak gęsto sadzić świerk kłujący?

Świerk kłujący, szczególnie jego większe odmiany, potrzebuje sporo miejsca. Dlatego sadzonki postaraj się rozłożyć równomiernie w odległości kilku metrów od siebie.

Tempo wzrostu świerku kłującego

W zależności od odmiany, świerki kłujące przyrastają rocznie po ok. 3-25 cm. 

świerk kłujący herman naue szyszkiŚwierk kłujący 'Herman Naue'

Kwitnienie świerku kłującego

Świerk kłujący zakwita wiosną, zwykle w maju i wydaje czerwonobrązowe kwiaty żeńskie oraz żółtobrązowe kwiaty męskie. Z kwiatów żeńskich rozwijają się szyszki nasienne – duże i walcowate. Szyszki tworzą się głównie w górnej części korony, latem następnego roku dojrzewają i opadają z drzewa, uwalniając nasiona.

Jak pachnie świerk kłujący?

Świerk kłujący ma bardzo przyjemny zapach, mniej intensywny niż np. świerk pospolity.

Igły świerku kłującego

Świerk kłujący ma grube, sztywne i zaostrzone igły. Są one nastroszone i bardzo kłujące. Zwykle mają długość do 2–3 cm i są czworokątne w przekroju. Mogą przyjmować różne odcienie – od szarozielonego, przez niebieskawy aż po srebrzysty.

Pielęgnacja świerku kłującego 

Pielęgnacja świerku kłującego nie jest zbyt skomplikowana.

Kiedy przycinać świerk kłujący?

Świerk kłujący zachowuje regularny kształt i nie wymaga cięcia.Dobrze jednak je znosi, więc w miarę potrzeb i preferencji można go przycinać. Dzięki cięciu może mieć bardziej kulistą formę, która dla wielu osób jest bardziej atrakcyjna wizualnie. Świerk kłujący można w razie potrzeby przycinać dwa razy w sezonie – pierwszy raz wiosną, w maju, drugi raz wczesnym latem, w lipcu. 

Jak ciąć świerk kłujący?

Regularne, ale niezbyt mocne cięcie pozwoli na uzyskanie pożądanego kształtu i osiągnięcie najbardziej optymalnych możliwości dalszego wzrostu drzewa.

Podlewanie świerku kłującego

W odróżnieniu od innych iglastych gatunków, świerk kłujący głęboko się korzeni. Dlatego jest dość odporny na suszę. Z tego powodu regularne podlewanie świerku kłującego nie jest konieczne. Tylko młode świerki należy umiarkowanie podlewać. 

Nawożenie świerku kłującego

Tylko nowo posadzone świerki kłujące potrzebują nawożenia. Najlepszy nawóz to preparat wolnodziałający. Możesz również rozważyć zastosowanie nawożenia w celu poprawienia zintensyfikowania wybarwienia igieł i zapobiegania chorobom grzybowym.

Przesadzanie świerku kłującego

Młode egzemplarze świerku kłującego bardzo dobrze znoszą przesadzanie. Należy jednak przesadzać go razem z bryłą korzeniową, co może być nieco kłopotliwe, bo jest ona bardzo ciężka. Świerki kłujące najlepiej przesadzać od końca września do połowy października lub na przełomie kwietnia i maja.

świerk kłujący edith igłyŚwierk kłujący 'Edith'

Jakie odmiany świerku kłującego do ogrodu?

Świerk kłujący najczęściej wykorzystywany jest jako krzew lub drzewo ogrodowe. Dlatego najbardziej popularną odmianą jest tradycyjny krzew kłujący. W ogrodzie przydomowym dobrze sprawdzi się też świerk kłujący 'Lucky Strike', a także świerk kłujący 'Puli'. Świerk kłujący świetnie nadaje się też na żywopłot, dlatego warto zapoznać się z odmianami, które są do tego przystosowane.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy 

Dlaczego świerk kłujący usycha?

Niestety zdarza się, że piękny świerk kłujący zaczyna usychać. Najczęstszym powodem są szkodniki, na przykład popularna mszyca świerkowa. Owad ten, jako jeden z niewielu, żeruje na roślinach iglastych. Aby zapobiec atakowi szkodników, należy już zimą oglądać dolną stronę igieł w poszukiwaniu insektów.

Dlaczego świerk kłujący żółknie?

Świerk kłujący gubi igły przede wszystkim wtedy, gdy choruje na chorobę grzybową. Igły żółkną, brązowieją, a następnie stopniowo opadają. Zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby może tylko usunięcie części chorego świerka.