jałowiec pospolity dream joy

Zima bywa nazywana martwym okresem w ogrodzie. Większość drzew i krzewów liściastych gubi liście, nadziemne części bylin zamierają, znaczna część iglaków zmienia swoją żywozieloną barwę na brunatną. Nie da się ukryć, że większość roślin wygląda po prostu smutno i ponuro, a przez to cały ogród może wyglądać niezbyt zachęcająco. 

Drzewa i krzewy iglaste oraz liściaste zimozielone, dzięki zachowaniu zielonej barwy ulistnienia, ożywiają ogród i wprowadzają do niego odrobinę życia. Jednak większość z nich wygląda niemal tak samo przez cały rok. 

Odpowiedni dobór roślin pozwala na urozmaicenie ogrodu i wprowadzenie do niego elementów barwnych także w zimowych miesiącach. Dlatego warto w ogrodzie mieć chociaż kilka roślin, które właśnie zimą wyglądają najlepiej. Za sprawą obecności owoców, nietypowego kształtu pędów lub ich atrakcyjnej barwy, przebarwiania się igieł, a nawet rozwijania się kwiatów, to właśnie w tym okresie niektóre gatunki i odmiany są najatrakcyjniejsze, wprowadzają urozmaicenie i powodują, że także w okresie śnieżnej (a także bezśnieżnej) zimy ogród będzie pięknym miejscem, w którym warto spędzać czas. 

Dekoracyjne pędy

Głównym walorem ozdobnych roślin liściastych są liście. Można jednak znaleźć liczne gatunki, które w okresie ulistnionym nie wyróżniają się niczym szczególnym. Są ładne, dobrze wyglądają w ogrodzie, ale trudno nazwać je zjawiskowymi. Swoje prawdziwe piękno ukazują dopiero jesienią, po zrzuceniu liści, kiedy odsłaniają bajecznie wybarwione lub fantazyjnie pokręcone pędy. Do roślin szczególnie ozdobnych zimą należy wiele dereni, np. dereń biały i dereń błękitny i wszystkie ich odmiany, które różnią się od siebie jedynie odcieniem lub intensywnością swojej czerwonej barwy, dereń Cornus hemsleyi o pędach ciemnoczerwonych, a także dereń rozłogowy 'Flaviramea' o pędach błyszczących, zabarwionych na żółtozielono.

Barwnymi pędami wyróżnia się także złotlin japoński. Jego jasnozielone, cienkie pędy szczególnie atrakcyjnie wyglądają pod śniegiem. 

Także wśród drzew można spotkać odmiany wyróżniające się barwą pędów. Jesion wyniosły ‘Allgold’ i jesion wyniosły ‘Jaspidea’ to drzewa osiągające kilkanaście metrów wysokości. Ich pędy są zabarwione na intensywnie żółty kolor i bardzo dobrze odróżniają się od zielonego lub brązowego tła. Nadają się do większych ogrodów i do parków, doskonale komponują się z innymi roślinami, ale także atrakcyjnie prezentują się jako solitery. 

jesion wyniosły jaspideaJesion wyniosły 'Jaspidea'

Niezwykłą, wartą uwagi rośliną jest klon pensylwański 'Erythrocladum', który ze względu na pasiastą, różowo-białą korę na pewno nie pozostanie niezauważony. Wyrazisty, jaskrawy kolor pnia i pędów doskonale odróżnia się od każdego tła. Niestety, roślina ta nadal jest w Polsce bardzo rzadka, a ze względu na trudność w rozmnażaniu, jest praktycznie niedostępna w naszych szkółkach. Nasza Szkółka jest w posiadaniu rośliny matecznej i specjalnie dla Państwa będziemy próbować ją rozmnożyć. 

Pędy w zimowej odsłonie mogą być ciekawe nie tylko ze względu na barwę kory, ale także z powodu swego kształtu. Morwa szerokolistna 'Spirata' czy wierzba mandżurska 'Tortuosa' mają fantazyjnie powyginane pędy przez cały rok, ale w ciągu okresu wegetacyjnego są one zasłonięte przez liście. Dopiero po ich opadnięciu uwidacznia się ich nietypowy, bardzo atrakcyjny kształt. 

Barwne owoce

Kolejnym elementem ożywiającym zimowy ogród są owoce, które nawet przez kilka zimowych miesięcy pozostają na drzewach i krzewach. Duże, czerwone, zebrane w duże owocostany owoce kaliny koralowej mogą wisieć na gałęziach nawet do marca, szczególnie uroczo prezentując się pod śniegiem. Są one nie tylko dekoracyjne, ale także wabią do ogrodu liczne ptaki, dla których są przysmakiem. Owocująca kalina koralowa jest zaproszeniem dla kwiczołów, jemiołuszek i gili. Rozćwierkane stado ptaków wygląda malowniczo, przeważnie jednak w ciągu jednego lub kilku dni całkowicie ogałaca krzew z owoców.

Długo na drzewach pozostają także owoce jarzębów. Ze względu na dużą liczbę gatunków i odmian i ich zróżnicowanie, bardzo łatwo skomponować jarzębinowy zakątek, w którym będą rosły obok siebie rośliny o owocach białych (jarząb 'White Swan', Jarząb Sorbus gonggashanica), żółtych (jarząb 'Żółtaja' i 'Ethel`s Gold'), żółtopomarańczowych (jarząb 'Brilliant Yellow'), różowych (jarząb Sorbus pseudovilmorinii, 'Pink Veil', 'Red Tip', 'Rose Queen'), czerwonych (jarząb Sorbus rupicola, Jarząb Sorbus sognensis), a nawet granatowych (jarząb 'Granatnaja', 'Likjornaja'). Owoce jarzębin także są bardzo chętnie zjadane przez ptaki, a dodatkowo są także jadalne dla ludzi. Świeże owoce mogą u niektórych powodować dolegliwości żołądkowe, ale wystarczy ich przemrożenie, aby stały się bezpieczne. Dlatego już po pierwszym przymrozku warto pójść do jarzębinowego zakątka, skosztować nowych, niespodziewanych smaków i uzupełnić dietę o cenne witaminy, sole mineralne i prozdrowotne związki organiczne, w które bogate są owoce jarzębów. 

jarząb owoceJarząb Arnolda 'Golden Wonder'

Pięknymi, kolorowymi, długo utrzymującymi się na gałęziach owocami charakteryzują się także liczne jabłonie ozdobne. Urocze są np. jabłoń ‘Fontana’ i jabłoń ‘Cheal`s Weeping’ o zwisających pędach, na których zawieszone są czerwone, błyszczące jabłuszka. Dość duże, żółte jabłuszka przez niemal całą zimę wiszą na jabłoni ‘Golden Hornet’.  

Przez całą zimę na pędach pozostają także owoce wielu irg, np. irgi poziomej, irgi wierzbolistnej 'Herbstfeuer' czy irgi drobnolistnej 'Streib`s Glossy'. Czerwone, kuliste, błyszczące owoce, niczym koraliki gęsto nanizane na gałązki, aż do wiosny cieszą oko żywymi barwami, których tak brakuje o tej porze roku. 

Żółte sosny

Zdolność do rozjaśniania zimowego ogrodu mają także liczne odmiany sosen, które właśnie zimą, pod wpływem niskich temperatur, przebarwiają się ze zwyczajnej ciemnej zieleni na jaskrawożółty kolor, który przepięknie kontrastuje zarówno ze śniegiem, jak i z zielenią pozostałych iglaków. Sosna górska 'Winter Sun', sosna górska 'Winter', sosny pospolite: 'Xawery' i 'Moseri' najatrakcyjniejsze są właśnie wtedy, gdy większość roślin w ogrodzie zdaje się spać. 

sosna pospolita moseri igłySosna pospolita 'Moseri'

Zimowe kwiaty

Ciekawostką i ewenementem są rośliny kwitnące zimą. Pochodzące z cieplejszych krajów krzewy takie jak kalina bodnantska 'Dawn' oraz zimokwiat wczesny w swoim naturalnym środowisku zakwitają właśnie wczesną zimą, a rozwinięte kwiaty utrzymują się na nich często aż do wiosny. W naszym klimacie zwykle zakwitają one dopiero wiosną, ale w łagodniejsze zimy i u nas zdarza się, że kwiaty rozwijają się już w styczniu. I pomimo ocieplenia klimatu, kwiaty pojawiające się w środku zimy chyba jeszcze dość długo będą robić wrażenie. Odpowiednio wyeksponowane, będą nie tylko cieszyć oko właściciela ogrodu, ale i mogą stanowić atrakcję, nowinkę, którą warto się dzielić. 

Do nietypowo kwitnących roślin należą także oczary, np. oczar pośredni 'Arnold Promise' o jaskrawożółtych kwiatach czy oczar pośredni 'Jelena', kwitnący na pomarańczowożółto. Delikatne kwiaty oczaru o wąskich, zwiewnych płatkach często pojawiają się już w styczniu, gdy tylko nadejdzie niewielka odwilż. Oczar (Hamamelis) zasługuje na zainteresowanie nie tylko ze względu na termin kwitnienia, ale i przepiękne jesienne przebarwienia liści. By

Każdy zadbany ogród jest piękny wiosną, kiedy mieni się nie tylko świeżą zielenią, ale i innymi barwami młodych liści i licznie pojawiających się kwiatów. Piękny jest latem, w czasie bujnego wzrostu. Jesienią największą ozdobą są kolorowe owoce i przebarwiające się liście. Ale odpowiednio skomponowany ogród piękny może być także zimą. Wystarczy posadzić w nim kilka roślin szczególnie ozdobnych o tej porze roku, aby w śpiący, zimowy ogród tchnąć nieco życia zastępując wszechobecną o tej porze roku czerń i szarość wesołymi kolorami kory, owoców i kwiatów.

oczar pośredni arnold promiseOczar pośredni 'Arnold Promise'