Jakie prace wykonuje się w ogrodzie w kwietniu?

Kwiecień jest miesiącem, w którym ogrody są coraz intensywniej muskane ciepłymi promieniami słonecznymi. W takiej aurze z pewnością prace w ogrodzie w kwietniu są o wiele przyjemniejsze. A jest ich do wykonania całkiem sporo, zarówno w ogrodzie ozdobnym, jak i sadzie.

Ogólne prace w kwietniu w ogrodzie

  • Początek kwietnia jest okresem wylęgania się mszyc. Przy ciepłej pogodzie, już w kilka dni potrafią one zasiedlić całe liście roślin. Jeśli zaobserwujesz je w swoim ogrodzie, wykonaj oprysk jak najszybciej. Pamiętaj, że oprócz znanych środków chemicznych, możesz również wykorzystać do tego wyciąg z pokrzywy.
  • Gdy zachodzi taka potrzeba, dokup potrzebne narzędzia, sprzęty ogrodnicze i środki ochrony roślin, które przydadzą się w pielęgnacji ogrodu.
  • Kwiecień to czas, w którym wciąż możesz zrobić przegląd uszkodzonych roślin i odpowiednio je zabezpieczyć. Np. rany po odłamanych gałęziach możesz zabezpieczyć za pomocą sprawdzonych metod i specjalistycznych preparatów, takich jak na przykład maść ogrodnicza.
  • Od drugiej połowy kwietnia możesz sadzić rośliny cebulowe kwitnące latem, które ubarwią twój ogród w najcieplejszym okresie roku. Szczególnie polecamy dalie, lilie i mieczyki.
  • Nawieź rośliny cebulowe i bulwiaste, które potrzebują odpowiednich składników pokarmowych do prawidłowego wzrostu. Dobrym pomysłem będzie użycie nawozów wieloskładnikowych, dzięki którym rośliny w następnym sezonie będą rosły i kwitły jeszcze lepiej i zdrowiej.
  • Doskwierająca wielu ogrodnikom i coraz bardziej powszechna ćma bukszpanowa nie daje za wygraną, więc od początku miesiąca dokładnie sprawdzaj i obserwuj bukszpany pod kątem jej występowania. W przypadku wystąpienia szkodników, zastosuj specjalistyczne opryski i skonsultuj je w specjalistycznym sklepie ogrodniczym.
  • Dobrym pomysłem będzie przegląd ogrodu pod kątem nieroślinnych dodatków. Możemy się zastanowić nad zakupem ciekawych rzeźb lub figur, które będą uatrakcyjniać jego wygląd i nadawać oryginalnego, niepowtarzalnego charakteru.
  • Kwiecień jest doskonałym czasem na sadzenie nowych krzewów i drzew ozdobnych. Pamiętaj, aby sadzić je w lekko wilgotną ziemią, a następnie obficie podlać.
  • Pod koniec kwietnia możemy zająć się przygotowaniem miejsc do uprawy ziół oraz warzyw dyniowatych.
  • Zajmij się ściółkowaniem, które bardzo dobrze hamuje rozwój chwastów i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności gleby. Dobra ściółka znacznie poprawia strukturę gleby i polepsza warunki wzrostu korzeni. Chroni je doskonale latem przed przegrzaniem, a zimą przed przemarznięciem.
  • Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem oczka wodnego, postaraj się przerzedzić rośliny, które w zeszłym sezonie pokryły większą część zbiornika. Przy temperaturach przekraczających 10 st. C dokarmiaj ryby.
Kwiecień w ogrodzie Zaopatrz się w potrzebne narzędzia ogrodnicze

Prace w kwietniu w ogrodzie ozdobnym

  • Kwiecień jest dobrym momentem na zakup i sadzenie nowych roślin. W tym czasie nasze punkty handlowe działają już pełną parą, oferując szeroki wybór drzew i krzewów, które urozmaicą ogródki przydomowe i działkowe.
  • Zdejmij zimowe okrycia roślin. Jeśli ryzyko przymrozków jeszcze całkowicie nie ustąpiło, na najbardziej wrażliwych gatunkach pozostaw częściowe zabezpieczenia.
  • Cięcie róż to obowiązkowy punkt prac ogrodniczych w tym miesiącu. Pędy i pączki, które przemarzły zimą, są brązowe i uschnięte. W pierwsze kolejności pozbądź się całkowicie obumarłych pędów. Następnie skróć pozostałe, pozostawiając na każdym z nich od 3 do 5 pąków.
  • Z trawnika wygrab zaschłe resztki źdźbeł oraz mech, napowietrz trawę i zastosuj odpowiedni, wieloskładnikowy nawóz, dzięki któremu trawnik będzie rósł zdrowo, szybko i bujnie. Usuń także wszystkie chwasty wieloletnie.
  • Spod drzew i krzewów wygrab resztki opadłych liści.
  • Rośliny rosnące w tarasowych i balkonowych donicach, wymagają regularnego podlewania. Jeśli znajdują się pod dachem, podlewaj je nawet wtedy, gdy pada deszcz. Do wody podczas podlewania dodaj odpowiedni nawóz w dawce podanej przez producenta.
  • W kwietniu możesz zająć się dzieleniem i przesadzaniem bylin kwitnących latem i jesienią.
  • W czasie sprzyjającej pogody w kwietniowe dni dokonaj cięć formujących. Dzięki nim możesz przygotować na nowy sezon rośliny iglaste i inne zimozielone, tworząc z nich ciekawe formy np. kuliste lub nieregularne. Pamiętajmy, że nie wszystkie iglaki znoszą dobrze takie estetyczne zabiegi. W ich przypadku najważniejsze jest pozbycie się martwych i uszkodzonych pędów.
Kwiecień w ogrodzie Cięcie róż w kwietniu jest wskazane

Prace w kwietniu w sadzie

  • Zabezpiecz zaobserwowane uszkodzenia roślin. Jeżeli zauważysz popękane pnie drzew, spróbuj je uratować. W przypadku małych pęknięć, zabezpiecz rany środkami chroniącymi przed chorobami drewna. Jeżeli na pniu pojawiły się spore pęknięcia, ale tkanki nadal są żywe, leczenie może polegać na przybiciu kawałka odchodzącej kory do pnia za pomocą małych gwoździków.
  • Pierwsze dni kwietnia to ostateczny termin na przycinanie winorośli.
  • W tym okresie zakończ zimowe cięcia drzew i krzewów owocowych. Do końca kwietnia możesz jednak opóźnić przycinanie gatunków narażonych najbardziej na skutki mrozów i spowodowanych nimi uszkodzeń. Do takich drzew owocowych należą między innymi śliwy, morele, brzoskwinie i nektaryny.
  • Zakupione krzewy i drzewa owocowe kopane z gruntu, czyli takie z odkrytym korzeniem, możesz sadzić, dopóki są one w stanie bezlistnym (nie rozpoczęły jeszcze wegetacji).
  • Kwieciak jabłkowiec i gruszkowiec to popularne szkodniki występujące na jabłoniach i gruszach, więc sprawdź, czy przypadkiem nie zaatakowały twoich roślin. W tym celu potrząśnij kwitnącymi gałęziami, rozkładając pod nimi jakąś dużą materiałową płachtę (najlepiej o jasnej barwie), aby zobaczyć, ile szkodników na nią spadnie. Jeżeli na 30 – 35 gałęzi spadnie więcej niż 5-10 osobników to warto przeprowadzić opryski. Można także ręcznie usuwać porażone przez kwieciaka kwiaty.
  • Z truskawek i poziomek usuń stare, suche liście. Dobrze też będzie zastosować odpowiednią ściółkę.
  • Zrób przegląd krzewów porzeczki czarnej i usuń z nich nabrzmiałe pąki, które mogą być zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Pędy, których pąki są w znacznej mierze dotknięte szkodnikiem, całkowicie odetnij.
Kwiecień w ogrodzie W kwietniu wykonaj cięcia formujące

Kwiecień to miesiąc, w którym prace ogrodnicze nabierają innego wymiaru dzięki coraz lepszej pogodzie, dłuższym dniom i wyższym temperaturom. Rośnie liczba czynności, które powinniśmy wykonać w ogrodzie. Prace ogrodowe wykonywane we wskazanych i zalecanych terminach mają duże znaczenie dla poprawnego wzrostu i rozwoju roślin.

Z pewnością prace w ogrodzie w  kwietniu są o wiele przyjemniejsze, niż te wykonywane w zimniejszych, poprzedzających go miesiącach. Roślinność obudzona do życia dzięki promieniom słonecznym prezentuje się o wiele bardziej atrakcyjnie, a zadbana poprzez wykonane zabiegi pielęgnacyjne będzie uszczęśliwiać odwiedzających ogrody swoją kondycją i prezencją.