Marzec w ogrodzie. Jakie prace wykonuje się w ogrodzie w marcu?

W marcu jak w garncu. Spodziewać się można bardzo zmiennych temperatur, ale jeżeli tylko prognozy pogody na marzec zapowiadają brak mrozów, spokojnie można pozbyć się zimowych okryć roślin i rozpocząć zaplanowane na marzec, wiosenne prace w naszym ogrodzie.

Ogólne prace w marcu w ogrodzie

  • Marzec jest dobrym czasem na zwalczanie zimujących mszyc, miodówek i innych szkodników za pomocą odpowiednich do tego preparatów. Tworzą one na korze, warstwy nie przepuszczające powietrza, dzięki czemu szkodniki są likwidowane poprzez uduszenie. Stosujemy ten zabieg na krzewach owocowych oraz ozdobnych.
  • Teraz jest ostatni moment na opryskanie brzoskwiń i nektaryn przeciwko kędzierzawości liści. Pamiętajmy, że zbyt późno wykonany zabieg będzie nieskuteczny.
  • Wszyscy warzywni pasjonaci mogą w połowie marca rozpocząć wysiew i sadzenie warzyw o niskich wymaganiach cieplnych, takich jak: kapusty, rzodkiewki, czy kalarepy. Koniec miesiąca jest odpowiedni dla cebuli, marchwi, koperku, a także grochu.
  • Dokonujemy cięć sanitarnych na krzewach porzeczki czarnej, malin, a także jabłoni i gruszy, wiśni, czereśni oraz śliwy. Pozbywamy się starych, zmumifikowanych owoców.
  • Unikajmy chodzenia po trawniku, który został niedawno odkryty spod warstwy śniegu i zmarzliny. Takie czynności mogą z łatwością uszkodzić trawiastą powierzchnię i miękką, zapadającą się ziemię.
  • Jeśli ziemia nie jest zbyt podmokła po roztopach to możemy rozpocząć zgrabianie pozostałych liści, uschniętych źdźbeł trawy oraz innych odpadów z trawnika. W tym celu używamy sprężystych grabi, żeby nie narazić powierzchni na uszkodzenia. W przypadku zauważenia “pofałdowania” i chęci wyprostowania powierzchni, na zwilżonej glebie używamy ogrodowego walca o średniej ciężkości. Wałowanie będzie pomocne przy pozbyciu się zamarzniętej wody, która oddziela darń od gruntu.

Ogród wysiewy warzywPołowa marca to czas na pierwsze wysiewy warzyw

Prace w marcu w ogrodzie ozdobnym

  • W marcu nisko przycinamy byliny usuwając ich nadziemną, suchą część. Jeżeli nie wykazują chorób to spokojnie możemy je przenieść do domowego kompostownika. Uschnięte byliny dostarczą do niego materii organicznej. Jeżeli zauważymy na resztkach bylin ślady chorób, powinniśmy je zutylizować paląc lub głęboko zakopując. Pozbywamy się z ogrodu pierwszych chwastów. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, uzupełniamy pod drzewami i krzewami ściółkę stworzoną z kory.
  • Wszystkie krzewy, które kwitną latem, warto przyciąć w marcu. Zaliczamy do nich budleje, krzewuszki, derenie, hortensje bukietowe, róże, jaśminowce i tawuły. Pamiętajmy, aby nie przycinać krzewów kwitnących wiosną. Poprawne cięcie kwitnących krzewów pozwoli na ich poprawny, intensywny wzrost, a także atrakcyjny wygląd. Używajmy w tym celu zadbanych, odpowiednio przygotowanych do sezonu narzędzi.
  • Krzaczaste i pnące róże przycinamy, usuwając za pomocą cięcia prześwietlającego ich stare, suche i w będące w słabej kondycji pędy.
  • Marzec to również dobry miesiąc na cięcie odmładzające i formujące żywopłotów, krzewów i drzew. Cięcie wspomoże rośliny we wzroście i lepszej kondycji na następne tygodnie. Narzędzia, którymi dokonujemy cięć roślin, powinny być wyczyszczone i zdezynfekowane. Tnijmy gałęzie precyzyjnie, aby nie uszkodzić tkanek roślin.
  • W przypadku posiadania w ogrodzie ozdobnym oczka wodnego, czekamy na rozmrożenie wody i dopiero wtedy usuwamy z jej powierzchni stare liście, gałęzie i inne odpady po jesienno-zimowym sezonie. W marcu karmienie ryb nie jest wskazane. Sprawdźmy także stan folii, która mogła popękać od mroźnej zimy.
  • W marcu spulchniamy glebę przy roślinach cebulowych. Tym z roślin cebulowych, które wkrótce zaczynają swoje kwitnienie, warto pomóc za sprawą rozbijania zbitej warstwy gleby. Tym samym, łatwiejsze będzie wyrastanie nad powierzchnię ziemi. Róbmy to ostrożnie, aby nie uszkodzić roślin. Doskonałe to tych czynności będą narzędzia przeznaczone do pielęgnacji roślin rosnących na rabatach.
  • Pod koniec miesiąca można przeprowadzić pierwsze nawożenie roślin. Możemy skorzystać z dojrzałego kompostu, nawozów mineralnych lub obornika granulowanego. Zwróćmy uwagę na odpowiednie dawki nawozów, aby z nimi nie przesadzić. Poprawne nawożenie pomoże roślinom w doskonałym wzroście i zdrowym rośnięciu, zapewniając im wymagane ilości składników pokarmowych.
  • W przypadku, gdy ziemia jest wystarczająco rozmarznięta i ogrzana, można rozpocząć pierwszy wysiew roślin jednorocznych do gruntu. Z kolei z końcem miesiąca polecamy zająć się podziałem bylin wypuszczających kwiaty latem i jesienią (np. rozchodników czy liliowców).
  • W marcu sprawdźmy stan zdrowotny drzew i krzewów iglastych. Jeśli zachodzi taka potrzeba to spowodowane intensywnymi mrozami uszkodzenia leczymy maścią ogrodniczą lub innymi przeznaczonymi do tego specyfikami, które możemy zakupić w profesjonalnych sklepach ogrodniczych.
  • Pod iglakami należy uzupełnić braki kory sosnowej, której obecność służy nie tylko atrakcyjnemu aspektowi ogrodu, ale przede wszystkim ogranicza rozwój chwastów oraz pomaga w utrzymaniu odpowiedniego, kwaśnego odczynu gleby dla roślin iglastych.

Ogród przycinanieMarzec to doskonały miesiąc na cięcia formujące i odmładzające.

Prace w marcu w sadzie

  • Posadzone jesienią krzewy i drzewka owocowe przycinamy w razie potrzeby. Pozwoli to na łatwiejsze ich przyjęcie oraz rozpoczęcie formowania korony roślin.
  • Zajmijmy się płytkim przekopaniem gleby pod krzewami i drzewami. Należy to robić ostrożnie i z wyczuciem, żeby nie narazić korzeni na uszkodzenia. Pamiętajmy, że gleby pod borówką wysoką nie przekopujemy. Jej korzenie wrastają w dolną warstwę ściółki.
  • Sprawdźmy pnie drzew owocowych pod kątem uszkodzeń. W razie pojawienia się pęknięć odetnijmy delikatnie brzegi zeschniętej kory i po użyciu specjalnych preparatów zaklejmy uszkodzenie taśmą klejącą.
  • Pierwsze dni marca to ostatni czas na ścinanie zrazów służących do szczepienia drzew. Przechowujemy je w niskich temperaturach, aby zostały utrzymane w doskonałej kondycji do momentu, aż będą użyte do szczepienia. Dobrym miejscem do przechowywania będzie lodówka lub chłodna piwnica. Sprawdzajmy stan zrazów co kilka dni i w razie potrzeby zwilżajmy je. W piwnicy końce pędów umieszczamy w wilgotnym podłożu (może nim być piasek lub mieszanka torfu z piaskiem). Na koniec zabezpieczamy je workiem foliowym.
  • Koniec miesiąca jest dobry na sadzenie nowych roślin, ale tylko w wypadku odpowiednio wcześniej przygotowanej gleby i ustabilizowanej temperatury.

Ogród ziemiaUpewnijmy się, że gleba jest odpowiednio przygotowana do sadzenia nowych roślin.

Marzec to miesiąc, w którym prace ogrodnicze nabierają coraz intensywniejszego tempa. Czynności, które powinniśmy wykonać w przydomowych ogrodach jest znacznie więcej. Tak jak w przypadku poprzednich dwóch miesięcy, wszystkie wskazane przez nas działania mają dosyć istotne znaczenie dla rozwoju roślin. Na szczęście razem z marcem nadchodzi Pierwszy Dzień Wiosny i można obserwować o wiele bardziej widoczne budzenie się ogrodu do letniego życia pełnego barw.

Dobre planowanie pracy w ogrodzie, zabiegi pielęgnacyjne oraz poprawna uprawa roślin zgodna ze sztuką ogrodniczą, pozwolą cieszyć się o wiele lepszymi efektami, które będą widoczne po krótkim czasie. Zadbany i zdrowy ogród to dla każdego miłośnika przyrody wymarzony efekt wielomiesięcznej pracy.