Grudzień w ogrodzie. Jakie prace wykonuje się w ogrodzie w grudniu?

Grudzień w ogrodzie to nie tylko wiele ptaków odwiedzających ogródki w poszukiwaniu pożywienia. Przyroda zapadła w sen, pełne bieli pnie drzew bardzo dobrze komponują się z mroźną aurą. Dowiedz się, które prace powinno wykonywać się w ogrodzie w grudniu, aby zima dla roślin była bezpieczna i owocowała poprawnym rozwojem drzew i krzewów podczas nadchodzącej wiosny.

Ogólne prace w grudniu w ogrodzie

 • Leżące pod drzewami i na trawnikach niezgrabione liście są miejscem schronienia jeży i wielu innych pożytecznych stworzeń. Pozostaw je tam aż do wiosny, umożliwiając przeżycie przyjaciołom ogrodu.
 • Podlewaj choinkę! Dotyczy to także drzewek ciętych, które dzięki temu znacznie dłużej będą ładne.
 • Jeżeli wcześniej nie zająłeś się konserwacją sprzętu ogrodniczego to polecamy to zrobić w grudniu.
 • Pamiętaj o doglądaniu przechowywanych roślin. W zimowym okresie należy je przeglądać regularnie i upewniać się czy są w dobrej kondycji. Jeżeli zaobserwujesz w przechowalni rośliny chore lub bardzo uszkodzone to pozbądź się ich.
szkółka drzew zima Zima towarzysząca iglakom jest po prostu piękna

Prace w grudniu w ogrodzie ozdobnym

 • Gruba warstwa kory wysypana pod różaneczniki, magnolie i zimozielone berberysy będzie stanowić dodatkową ochronę ich systemu korzeniowego. W przyszłym roku kora będzie podlegać rozkładowi, wzbogacając glebę w próchnicę i składniki pokarmowe dla roślin.
 • Donice i pojemniki, w których rosną krzewy i drzewa, dobrze jest postawić na warstwie izolacyjnej (np. kawałku styropianu), a boki zabezpieczyć kilkoma warstwami materiału lub agrowłókniny. Jeśli to możliwe, dobrze jest je przestawić w zaciszne i niezbyt nasłonecznione miejsce.
 • W czasie odwilży podlewaj rośliny. Wbrew pozornemu myśleniu, że w czasie jesienno-zimowych dni podlewanie nie jest potrzebne, należy rośliny podlewać. W momencie, gdy jeszcze nie było mrozów, ale pojawiła się odwilż to warto rośliny obficie podlać. Najwrażliwsze na brak wody i składników mineralnych są rośliny iglaste i zimozielone liściaste.
 • Pamiętaj, żeby kontrolować ilość mokrego śniegu pojawiającego się na ogrodowych roślinach iglastych i zimozielonych, a także pozostałych które mogą ulec zniszczeniu z powodu zbyt dużej ilości opadów.
 • Dużych ilości śniegu nie powinno się składować na trawnikach i rabatach. Zadbaj o to, aby zielone dywany w Twoim ogrodzie były w doskonałej kondycji w nadchodzącym sezonie.
 • Dbaj o czystość chodników, warto to robić dla bezpieczeństwa swojego i bliskich:)
szkółka drzew zima Pamiętaj, żeby nie pozostawiać zbyt dużych ilości śniegu na gałęziach

Prace w grudniu w sadzie

 • Po przymrozkach smak owoców nieszpułek, aronii i jarzębów zrobił się łagodniejszy - teraz teraz bardzo dobrze smakują prosto z krzaka.
 • Świeżo posadzone drzewka mniej odpornych gatunków, np. pigwy, moreli, brzoskwini, nektaryny warto zabezpieczyć przed zimą. Do zabezpieczenia bardzo dobrze nadaje się agrowłóknina.
 • Regularnie przeglądaj owoce przechowywane zimą. Uszkodzone i dotknięte chorobami lub szkodnikami usuń, a dojrzałe wykorzystaj do bezpośredniego spożycia lub do przetworzenia w inny sposób.
 • Grudzień to czas, kiedy należy zacząć myśleć o przygotowaniu zrazów. Jeżeli chcesz zająć się szczepieniem drzew to zrazy musisz ściąć w pierwszej połowie miesiąca, tuż przed pierwszymi przymrozkami. Poprawne przygotowanie zrazów do szczepień polega na odcięciu końców pędów, pozostawiając około 8-10 oczek na zrazie. Nie zapomnij podpisać zrazów związanych w pęczki, następnie je zadołuj. 
 • Sprawdź, czy w ogrodzie nie ma śladów po nornicach. Jeżeli zauważymy ich obecność to koniecznie należy podjąć środki zapobiegawcze, dzięki którym uratujemy systemy korzeniowe roślin w ogrodzie. Ziemię wokół pni drzew mocno udepcz i rozsyp środki naturalne lub chemiczne, dzięki którym nornice opuszczą otoczenie Twoich roślin.
zima iglaki szkółka Obserwuj zimowe, roślinne detale

Grudzień w ogrodzie może być obfity w intensywną zieleń i śnieżną biel, ale także pełen jesiennych szarości. Podczas opadów śniegu możesz się zająć budowaniem śnieżnych rzeźb, klasycznego bałwana lub innych ciekawych obiektów. Nie zapominaj o karmieniu ptaków, ponieważ w grudniu jest to jedna z ważniejszych prac w ogrodzie.

Polecamy dla Ciebie
 1. Borówka amerykańska 'Bluecrop'
  Vaccinium corymbosum 'Bluecrop'
  15,00 zł
 2. Borówka amerykańska 'Bluegold'
  Vaccinium corymbosum 'Bluegold'
  15,00 zł
 3. Borówka amerykańska 'Chandler'
  Vaccinium corymbosum 'Chandler'
  15,00 zł
 4. Żywotnik zachodni Tuja 'Brabant'
  Thuja occidentalis 'Brabant'
  14,00 zł
 5. Żywotnik zachodni Tuja 'Danica'
  Thuja occidentalis 'Danica'
  14,00 zł
 6. Żywotnik zachodni 'Smaragd' - Tuja Szmaragd
  Thuja occidentalis 'Smaragd'
  Od 9,50 zł