Grudzień w ogrodzie. Jakie prace wykonuje się w ogrodzie w grudniu?

Grudzień w ogrodzie to nie tylko wiele ptaków odwiedzających ogródki w poszukiwaniu pożywienia. Przyroda zapadła w sen, pełne bieli pnie drzew bardzo dobrze komponują się z mroźną aurą. Dowiedz się, które prace powinno wykonywać się w ogrodzie w grudniu, aby zima dla roślin była bezpieczna i owocowała poprawnym rozwojem drzew i krzewów podczas nadchodzącej wiosny.

Ogólne prace w grudniu w ogrodzie

  • Leżące pod drzewami i na trawnikach niezgrabione liście są miejscem schronienia jeży i wielu innych pożytecznych stworzeń. Pozostaw je tam aż do wiosny, umożliwiając przeżycie przyjaciołom ogrodu.
  • Podlewaj choinkę! Dotyczy to także drzewek ciętych, które dzięki temu znacznie dłużej będą ładne i zdrowe.
  • Jeżeli wcześniej nie zająłeś się konserwacją sprzętu ogrodniczego to polecamy to zrobić w grudniu.
  • Pamiętaj o doglądaniu przechowywanych roślin. W zimowym okresie należy je przeglądać regularnie i upewniać się czy są w dobrej kondycji. Jeżeli zaobserwujesz w przechowalni rośliny chore lub bardzo uszkodzone to pozbądź się ich.
  • Ważne jest również utrzymanie ptaków i dzikiej przyrody. Pamiętaj, że w grudniu ptaki mogą mieć trudności w znalezieniu pożywienia, dlatego warto pamiętać o regularnym uzupełnianiu pokarmu w karmniku dla ptaków. Zadbaj również o siedliska dla dzikich zwierząt, takie jak stosy kamieni, hałdy drewna, czy liści, które moga stanowić dodatkowe schronienie dla małych zwierząt w czasie większych mrozów.
szkółka drzew zima Zima towarzysząca iglakom jest po prostu piękna

Prace w grudniu w ogrodzie ozdobnym

  • Gruba warstwa kory wysypana pod różaneczniki, magnolie i zimozielone berberysy będzie stanowić dodatkową ochronę ich systemu korzeniowego. W przyszłym roku kora będzie podlegać rozkładowi, wzbogacając glebę w próchnicę i składniki pokarmowe dla roślin.
  • Donice i pojemniki, w których rosną krzewy i drzewa, dobrze jest postawić na warstwie izolacyjnej (np. kawałku styropianu), a boki zabezpieczyć kilkoma warstwami materiału lub agrowłókniny. Jeśli to możliwe, dobrze jest je przestawić w zaciszne i niezbyt nasłonecznione miejsce.
  • W czasie odwilży podlewaj rośliny. Wbrew pozornemu myśleniu, że w czasie jesienno-zimowych dni podlewanie nie jest potrzebne, należy rośliny podlewać. W momencie, gdy jeszcze nie było mrozów, ale pojawiła się odwilż to warto rośliny obficie podlać. Najwrażliwsze na brak wody i składników mineralnych są rośliny iglaste i zimozielone liściaste.
  • Pamiętaj, żeby kontrolować ilość mokrego śniegu pojawiającego się na ogrodowych roślinach iglastych i zimozielonych, a także pozostałych które mogą ulec zniszczeniu z powodu zbyt dużej ilości opadów.
  • Dużych ilości śniegu nie powinno się składować na trawnikach i rabatach. Zadbaj o to, aby zielone dywany w Twoim ogrodzie były w doskonałej kondycji w nadchodzącym sezonie.
  • Dbaj o czystość chodników, warto to robić dla bezpieczeństwa swojego i bliskich :)
szkółka drzew zima Pamiętaj, żeby nie pozostawiać zbyt dużych ilości śniegu na gałęziach

Prace w grudniu w sadzie

  • Po przymrozkach smak owoców nieszpułek, aronii i jarzębów zrobił się łagodniejszy - teraz teraz bardzo dobrze smakują prosto z krzaka.
  • Świeżo posadzone drzewka mniej odpornych gatunków, np. pigwy, moreli, brzoskwini, nektaryny warto zabezpieczyć przed zimą. Do zabezpieczenia bardzo dobrze nadaje się agrowłóknina.
  • Regularnie przeglądaj owoce przechowywane zimą. Uszkodzone i dotknięte chorobami lub szkodnikami usuń, a dojrzałe wykorzystaj do bezpośredniego spożycia lub do przetworzenia w inny sposób.
  • Grudzień to czas, kiedy należy zacząć myśleć o przygotowaniu zrazów. Jeżeli chcesz zająć się szczepieniem drzew to zrazy musisz ściąć w pierwszej połowie miesiąca, tuż przed pierwszymi przymrozkami. Poprawne przygotowanie zrazów do szczepień polega na odcięciu końców pędów, pozostawiając około 8-10 oczek na zrazie. Nie zapomnij podpisać zrazów związanych w pęczki, następnie je zadołuj. 
  • Sprawdź, czy w ogrodzie nie ma śladów po nornicach. Jeżeli zauważymy ich obecność to koniecznie należy podjąć środki zapobiegawcze, dzięki którym uratujemy systemy korzeniowe roślin w ogrodzie. Ziemię wokół pni drzew mocno udepcz i rozsyp środki naturalne lub chemiczne, dzięki którym nornice opuszczą otoczenie Twoich roślin.

Dowiedz się o zimowych szczepieniach roślin w naszej Szkółce, czytając obszerny artykuł na blogu.

zima iglaki szkółka Obserwuj zimowe, roślinne detale

Grudzień w ogrodzie może być obfity w intensywną zieleń i śnieżną biel, ale także pełen jesiennych szarości. Podczas opadów śniegu możesz się zająć budowaniem śnieżnych rzeźb, klasycznego bałwana lub innych ciekawych obiektów. Nie zapominaj o karmieniu ptaków, ponieważ w grudniu jest to jedna z ważniejszych prac w ogrodzie!