Sezon rozpoczęty! ROŚLINY Wysyłamy w 3 dni robocze :)

Listopad w ogrodzie. Jakie prace wykonuje się w ogrodzie w listopadzie?

85
Listopad w ogrodzie. Jakie prace wykonuje się w ogrodzie w listopadzie?

Listopad w ogrodzie jest miesiącem, gdy prace ogrodnicze są o wiele bardziej spokojniejsze i tak naprawdę nie ma ich tak dużo jak w poprzedzających go miesiącach. Wygląd ogrodu i zdobiących go kompozycji roślinnych głównie zależy od tego, jakie gatunki i odmiany posadzono. W listopadzie świetnie będą się prezentowały drzewa i krzewy o przebarwiających się liściach i pędach, takie jak berberysy, ostrokrzewy lub głogi z kolorowymi owocami. Dowiedz się jak zadbać o piękny wygląd ogrodu w listopadzie.

Ogólne prace w listopadzie w ogrodzie

  • Pamiętaj o podlewaniu roślin zimozielonych, zwłaszcza uprawianych w pojemnikach!
  • Pod koniec miesiąca, gdy wszystkie najważniejsze prace ogrodnicze zostały wykonane, zajmij się konserwacją i czyszczeniem sprzętów ogrodowych. Należy pozbyć się resztek ziemi, zaschniętych roślin i dokładnie wyczyścić z innych zabrudzeń wszystkie ogrodowe narzędzia. Finalnie, zabezpieczone, czyste narzędzia schowaj w bezpieczne i suche miejsce, aby mogły bezproblemowo służyć w kolejnym sezonie.
  • Regularnie doglądaj przechowywane owoce. Dobrze jest to robić przynajmniej raz w tygodniu, a wraz z wydłużaniem się okresu przechowywania częstotliwość odwiedzania spiżarni lub piwnicy powinna się zwiększać.
  • Resztki opadniętych liści z ogrodu mogą stanowić w przyszłym roku siedlisko patogenów i chorób, dlatego obowiązkowo uprzątnij je z ogrodu. Takie liście należy dokładnie wygrabić i głęboko zakopać.
  • Rozwieś karmniki, którymi będziesz gościć ptaki w ogrodzie. Dokarmianie rozpoczynamy z chwilą nadejścia pierwszych mrozów.
  • Jeżeli Twój ogród znajduje się blisko lasu to pamiętaj, żeby na okres zimowy odpowiednio zabezpieczyć młode rośliny przed zwierzyną, pojawiającą się w poszukiwaniu pożywienia. Zastosuj mocne osłony wokół pni i gałęzi. Może do tego posłużyć trwała, perforowana siatka ogrodnicza z pcv.
  • Oczko wodne i jego najbliższe otoczenie trzeba dobrze oczyścić. Przytnij trawy i sitowia. Gatunki bylin wodnych, które są roślinami wrażliwymi na mroźne temperatury wyłów z wody i zabezpiecz na zimę. Wodne sprzęty i dekoracje, które mogą popsuć się przez zimowe mrozy przechowaj w pomieszczeniach, aby mogły służyć w kolejnym sezonie.
jesień w ogrodzie Kolorowe jesienne liście nadają ogrodom atrakcyjności

Przeczytaj również:

  • Jak i co sadzić jesienią?
    Jesienne sadzenie krzewu

    Jesień, podobnie jak wiosna, kojarzy nam się z intensywnymi pracami w ogrodzie. Grabimy liście, przycinamy gałęzie i wycinamy uschnięte kwiaty. Oprócz tego sadzimy nowe rośliny i przygotowujemy dla nich osłony przed mrozem.

    Czytaj więcej »

Prace w listopadzie w ogrodzie ozdobnym

  • Róże ogrodowe, zwłaszcza odmiany rozmnażane przez szczepienie, mogą zimą ucierpieć od mrozów. Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia jest usypanie kopczyków z gleby na wysokość co najmniej 10-15 cm. Należy to zrobić dopiero po nastaniu chłodów.
  • Róże pienne wymagają zabezpieczenia przede wszystkim w miejscu szczepienia. W tym celu możesz wykorzystać np. jutowe worki nakładane na całą koronkę i zawiązane poniżej miejsca szczepienia.
  • Nie ścinaj traw, które już zbrązowiały. Zarówno suche liście, jak i zaschłe kwiatostany będą malowniczo wyglądać pod śniegiem.
  • Chroń zimozielone rośliny przed mrozem. Zapewnij odpowiednią wilgotność gleby wokół nich. Profilaktyka powinna polegać przede wszystkim na regularnym podlewaniu roślin, szczególnie tych w pojemnikach. Dobrym pomysłem będzie też okrycie takich roślin na zimę siatką cieniującą, dzięki której będą chronione przed utratą wody.
  • W listopadzie zajmij się wykonaniem osłon chroniących przed mrozem. Części naziemne krzewów wrażliwych na niskie temperatury zabezpiecz odpowiednimi materiałami izolacyjnymi. Można do tego wykorzystać agrowłókninę lub wcześniej wspomniane jutowe worki. Dla bezpieczeństwa roślin nie używaj materiałów nieprzepuszczających takich jak folie oraz ciemnych, które czarną barwą będą pochłaniać sporą ilość światła słonecznego, czego skutkiem będzie podniesiona temperatura roślin źle wpływająca na ich kondycję.
  • Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków możesz rozpocząć pobieranie sadzonek z dwuletnich lub posadzonych w tym roku pędów roślin takich jak derenie, forsycje, jaśminowce, budleje, czy krzewuszki. Pobrane pędy należy przechowywać związane w pęczki w chłodniach lub piwnicach o temperaturze od 2 - 5 stopni Celsjusza, aż do pierwszych wiosennych dni. 
Pobrane pędy związujemy w pęczki

Prace w listopadzie w sadzie

  • Jeśli w sezonie zaobserwowałeś na brzoskwiniach charakterystycznie pomarszczone liście, to znaczy, że twoje drzewa są porażone przez chorobę grzybową o nazwie: kędzierzawość liści brzoskwiń. Zwalczanie tej choroby przeprowadza się w okresie bezlistnym, czyli właśnie teraz. Opryskaj drzewka fungicydem, np. miedzianem.
  • Listopad to ostatni czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych, oczywiście jeżeli pogoda jest sprzyjająca i ziemia w ogrodzie lub na działce nie jest zamarznięta.
  • Przy niekorzystnej listopadowej pogodzie rośliny owocowe zakupione ostatnimi dniami schowaj i odpowiednio zabezpiecz na zimę. Najczęściej stosuje się metodę dołowania w gruncie w dobrze osłoniętym miejscu. Wykop dół i przysyp ziemią korzenie nowych roślin. Miejsce szczepienia lub okulizacji również powinno zostać dobrze zakryte kopczykiem. W ten sposób zadołowane rośliny powinny bez problemu przetrwać zimowe dni. Dodatkowo, możesz pozostałą część roślin przysypać drobnymi gałązkami lub liśćmi, które będą stanowiły dodatkową barierę przed opadami śniegu.
  • Przez cały miesiąc pamiętaj o pozbywaniu się z drzew owocowych zaschniętych owoców, ponieważ ich pozostałości sprzyjają rozwojowi infekcji w kolejnych miesiącach.
sprzęt ogrodniczy W listopadzie zajmij się czyszczeniem narzędzi ogrodniczych

Listopad to miesiąc w ogrodzie, w czasie którego niesamowita kolorystyka przebarwiających się liści nadaje ogródkom oryginalnego wyglądu. Prace w ogrodzie przenoszą się do pomieszczeń, w których magazynuje się plony. Pamiętaj, żeby warzywa umieszczać w przewiewnych, siatkowych workach zawieszonych w białych, czystych i zacienionych pomieszczeniach. Jesienne popołudnia to doskonała pora na degustację przetworów, które zostały wykonane z ogrodowych owoców. Chłodne listopadowe wieczory polecamy spędzać w towarzystwie ciekawej książki i własnoręcznie wykonanej nalewki, na przykład  z owoców jarzębiny lub aronii, których wiele odmian znajdziecie w naszej Szkółce.

Wstecz Grudzień w ogrodzie. Jakie prace wykonuje się w ogrodzie w grudniu?
Następne Cedr himalajski - uprawa, pielęgnacja, wymagania
0 Komentarz(y)
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko