Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Wiśnia piłkowana (japońska) - Prunus serrulata

Wiśnie piłkowane, znane także pod nazwą wiśnie japońskie, to najbardziej efektowne spośród wiśni ozdobnych. Najbardziej popularne są w Japonii, która przecież jest nazywana “Krajem Kwitnącej Wiśni”. Okres, kiedy wiśnie rozkwitają, jest tam specjalnie celebrowany i obchodzony jako święto państwowe. 
W Polsce wiśnie piłkowane są mniej powszechne, ale z powodzeniem rosną także u nas, corocznie wprawiając nas w zachwyt obfitością kwitnienia i urokliwymi, delikatnymi i ulotnymi kwiatami.

Jak wygląda wiśnia japońska?

Wiśnie japońskie to nieduże drzewa, dorastajace - zależnie od odmiany - do 4-10 m wysokości. Większość odmian ma koronę zaokrągloną, ale spotyka się też formy kolumnowe czy płaczące. Liście zielone, chociaż u większości wiśni piłkowanych młode, wiosenne liście mają kolor ciemnobordowy, a zielone stają się wraz z upływem czasu. Jesienią liście przebarwiają się na żółto.

Jak kwitnie wiśnia piłkowana (wiśnia japońska)?

Kwiaty wiśni piłkowanych różnią się między odmianami. Mogą być różowe lub białe, ale zdarza się także, że z różowych pąków rozwijają się kwiaty o czysto białych płatkach. Niektóre wiśnie japońskie mają kwiaty pojedyncze, skromne, złożone z 5 szeroko rozpostartych płatków, u innych kwiaty mogą być półpełne lub pełne i tworzyć bogate, kuliste pomponiki. 
Niezależnie jednak od typu kwitnienia, wszystkie wiśnie piłkowane kwitną przepięknie! Bardzo obficie obsypują się kwiatami, które - zależnie od pogody - utrzymują się na drzewie nawet do kilkunastu dni. W czasie ciepłej, ładnej pogody kwiaty starzeją się i opadają nieco szybciej. 

Kiedy kwitną wiśnie piłkowane?

Okres kwitnienia większości wiśni piłkowanych przypada zwykle na przełom kwietnia i maja. W cieplejsze lata oraz na zachodzie kraju drzewa zakwitają o kilka-kilkanaście dni wcześniej, niż na wschodzie kraju i w górach oraz w lata o późno zaczynającej się wiośnie. 
Inne wiśnie ozdobne, np. wiśnia wczesna (Prunus incisa) lub wiśnia kurylska (Prunus kurilensis) kwitną znacznie wcześniej, a niektóre odmiany wiśni piłkowanej zakwitają dopiero pod koniec maja. To pozwala na skomponowanie rabaty lub zakątka wiśniowego kwitnącego przez niemal całą wiosnę!

Jakie wymagania ma wiśnia piłkowana?

Czy wiśnia japońska może rosnąć w Polsce?

Wiśnia piłkowana ma dobrą mrozoodporność i może być uprawiana w naszym kraju. Jedynie w najchłodniejszych częściach Polski najmłodsze, świeżo posadzone drzewka mogą wymagać okrywania na zimę. 

Jaką ziemię lubi wiśnia piłkowana?

Najlepsza dla wiśni piłkowanej, tak jak i dla pozostałych wiśni, jest ziemia żyzna i urodzajna, z wysoką zawartością próchnicy, średnio zwięzła, dobrze przepuszczalna, o odczynie zbliżonym do obojętnego.
Równocześnie jednak gatunek cechuje się dość dobrą tolerancją i z powodzeniem rośnie i wspaniale kwitnie także na glebach słabszych i mniej zasobnych. Nie znosi tylko przedłużającej się suszy (może wymagać podlewania, zwłaszcza na glebach piaszczystych) oraz stanowisk podmokłych. 

Jakie stanowisko jest najlepsze dla wiśni piłkowanej?

Dla bogatego kwitnienia wiśnia piłkowana potrzebuje stanowiska słonecznego. Światło słoneczne może być częściowo rozproszone, ale nie może to być stanowisko zacienione. W cieniu wiśnie piłkowane kwitną bardzo słabo i tracą swój główny atut. 
Wiśnie piłkowane wymagają stanowiska zacisznego, gdzie nie będą narażone na zimowe, suche wiatry. 

Nawożenie wiśni piłkowanej

Wiśnia piłkowana dobrze reaguje na nawożenie zarówno organiczne, jak i mineralne. Nawozy należy stosować wiosną i latem, w okresie od marca do lipca, 2-3 dawkami nawozu mineralnego. Nawozy organiczne tj. jak humus, kompost czy dobrze rozłożony obornik można wprowadzić wiosną lub późną jesienią.

Jak przycinać wiśnię piłkowaną?

Wiśnie japońskie niezbyt dobrze znosi przycinanie, a zwłaszcza usuwanie grubszych konarów, pozostawiających duże skaleczenia. Cięcie wiśni piłkowanej zwykle nie jest jednak potrzebne, ponieważ z łatwością kształtują one ładny, typowy dla odmiany pokrój. 
Dlatego przycinanie powinno się ograniczać do cięcia sanitarnego, polegającego na usuwaniu suchych lub uszkodzonych pędów. Poza tym konieczne bywa także usuwanie odrostów wyrastających z podkładki.

Wiśnie piłkowane rozmnażane są przez szczepienie. U drzew szczepionych na pniu mogą pojawiać się odrosty tj. pędy wyrastające z podkładki, poniżej miejsca szczepienia. Odrosty są zagrożeniem dla odmiany szlachetnej, ponieważ zwykle rosną mocniej niż ona i osłabiają ją, a pozostawione na dłuższy czas, mogą ją nawet zagłuszyć. Pędy wyrastające z podkładki powinny być usuwane jak najszybciej
Po cięciu wiśni piłkowanej, wszystkie uszkodzenia pnia i gałęzi, zwłaszcza o znacznej powierzchni, powinny zostać zabezpieczone maścią ogrodniczą, która zabezpieczy przed chorobami grzybowymi i zmniejszy ryzyko porażenia rakiem bakteryjnym.  

Kiedy sadzić wiśnię piłkowaną?

Sadzonki wiśni piłkowanej rosnące w doniczkach nie mają określonego terminu sadzenia - można je sadzić niezależnie od pogody, a jedynym przeciwwskazaniem jest zamarznięta gleba. 
W okresie wiosenno-letnim ważne jest staranne i regularne podlewanie świeżo posadzonych drzewek przez co najmniej kilka tygodni, dopóki ich system korzeniowy nie rozrośnie się dostatecznie. 

Zastosowanie wiśni piłkowanych

Przepięknie kwitnące wiśnie piłkowane (japońskie) mogą stać się ozdobą każdego ogrodu. Już pojedyncza, kwitnąca wiśnia japońska wprowadza do ogrodu orientalny urok i magię. Utworzony z kwitnących wiśni szpaler lub grupa drzew wygląda fenomenalnie i pozwala poczuć się, jak w innym świecie!
Wiśnie piłkowane są chętnie wykorzystywane także w miastach, jako drzewa alejowe oraz solitery, sprawdzają się zarówno na osiedlach, jak i w parkach. 

Najpiękniejsze odmiany wiśni japońskich

Wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ - jedna z popularniejszych w Europie odmian o pełnych, różowych kwiatach i pokroju wazonowym. Może być szczepiona na pniu o różnej wysokości
Wiśnia piłkowana ‘Amanogawa’ - odmiana kolumnowa o pełnych, różowych kwiatach. Dorasta do 3-5 m
Wiśnia piłkowana ‘Royal Burgundii’ - ma kwiaty różowe, pełne i liście bordowe przez cały sezon. Może dorastać do 4-6 m wysokości
Wiśnia piłkowana ‘Taihaku’ charakteryzuje się kulistą koroną i wysokością nawet 10 m. Kwiaty pojedyncze, białe, wyjątkowo duże
Wiśnia piłkowana ‘Shirotae’ - o szerokiej koronie i przewisających pędach. Dorasta do 5-6 m wysokości. Kwiaty pojedyncze, białe, pachnące
Wiśnia piłkowana ‘Asagi’ - kwiaty półpełne, białe, często z różowym środkiem. Korona kulista, do 6 m wysokości i średnicy
Wiśnia piłkowana ‘Hatasakura’ - o ciekawej budowie kwiatów - pojedynczych, ale z “chorągiewką”. Kwiaty białe, pachnące
Wiśnia piłkowana ‘Ichiyo’ - odmiana o kwiatach pełnych i szerokiej, rozłożystej koronie. Osiąga 4-6 m wysokości
Wiśnia piłkowana ‘Sunset Boulevard’ wyróżnia się kolumnowym pokrojem, Kwiaty białe, pojedyncze
Wiśnia piłkowana ‘Snow Fountain' kwitnie na biało, ma pokrój płaczący
Wiśnia piłkowana ‘Mikuruma-gaeshi' - odmiana o różowych, pojedynczych, pachnących kwiatach
Wiśnia piłkowana ‘Captain Collingwood Ingram' wyróżnia się intensywnie różowym kolorem kwiatów pojedynczych
Wiśnia piłkowana 'Kiku Shidare Zakura' - bardzo malownicze drzew o parasolowatej koronie i bardzo okazałych, różowych, pełnych kwiatach
Wiśnia piłkowana 'Shimidsu Sakura' - odmiana o kulistym pokroju, dorastająca do 4-5 m o pełnych, o kwiatach różowych w pąku, po rozwinięciu białych

Poniżej prezentujemy zestawienie odmian wiśni piłkowanej (japońskiej) uwzględniające ich pokrój, docelową wysokość oraz rodzaj i kolor kwiatów:

 

kwiaty

 

Wiśnia piłkowana:

pokrój

wysokość (m)

rodzaj

kolor

ekstra

Amanogawa

kolumnowy

3-5

pełne

różowe

 

Ariake

rozłożysta

5-7

półpełne lub pełne

biało-różowe

 

Asagi

kulista

5-6

półpełne

białe

 

Diane

wazonowa

4-5

pojedyncze

białe

 

Hatasakura

rozłożysta

4-6

pojedyncze

białe

"chorągiewka"

Ichiyo

rozłożysta

4-6

pełne

różowo-białe

 

Kanzan

wazonowy

3-5

pełne

różowe

 

Okiku Sakura

wazonowa

4-5

pełne

różowo-białe

 

Royal Burgundii

wzniesiony

4,6

pełne

różowe

bordowy kolor liści

Shirotae

szeroki, przewisający

5-6

pojedyncze, duże

białe

pachnące kwiaty

Sunset Boulevard

kolumnowa

8-10

pojedyncze

białe

 

Taihaku

kulisty

8-10

pojedyncze, duże

białe

pachnące kwiaty

Arashiyama

rozłożysta

5-6

pełne

różowe

 

Benekom

rozłożysta

4-6

pojedyncze

białe

 

Captain Collingwood Ingram

wyprostowany

4-5

pojedyncze

ciemnoróżowe

 

Kiku Shidare Zakura

parasolowata

 

pełne

różowe

 

Mikuruma-gaeshi

wyprostowany

7

pojedyncze

różowe

pachnące kwiaty

Miyako

kulista

4

pełne

różowo-białe

 

Ojochin

kulista

7

półpełne

różowe

 

Oshokun

rozłożysta

4-6

pełne

różowe

 

Pink Perfection

kulista

4-6

pełne

różowe

 

Senriko

kulisty

6-7

pojedyncze

białe

 

Shimidsu Sakura

kulisty

4-5

pełne

różowo-białe

 

Shogetsu

kulisty

15

półpełne lub pełne

różowo-białe

 

Snow Fountain

płacząca

 

pojedyncze

białe

 

Spontanea

kulista

8-10

pojedyncze

białe

 

Takasago

rozłożysta

4-6

półpełne

różowe

 

Washinowo

kulista

5-6

pełne

różowo-białe

"poszarpany" brzeg płatków

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 41

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Wiśnia piłkowana 'Mikuruma-gaeshi'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  58,55 zł
  Dostępny
 2. Wiśnia piłkowana 'Hatasakura'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 3. Wiśnia piłkowana 'Royal Burgundii'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 4. Wiśnia piłkowana 'Gyoiko'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  55,95 zł
  Dostępny
 5. Wiśnia piłkowana 'Snow Fountain'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 6. Wiśnia piłkowana 'Asagi'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  57,95 zł
  Dostępny
 7. Wiśnia piłkowana 'Diane'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 8. Wiśnia piłkowana 'Pink Perfection'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  57,95 zł
  Dostępny
 9. Wiśnia piłkowana 'Shogetsu'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 10. Wiśnia piłkowana 'Senriko'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  57,95 zł
  Dostępny
 11. Wiśnia piłkowana 'Ojochin'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  57,95 zł
  Dostępny
 12. Wiśnia piłkowana 'Spontanea'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 13. Wiśnia piłkowana 'Shirotae'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 14. Wiśnia piłkowana 'Taihaku'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 15. Wiśnia piłkowana 'Okiku Sakura'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  57,95 zł
  Dostępny
 16. Wiśnia piłkowana 'Ariake'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  55,95 zł
  Dostępny
 17. Wiśnia piłkowana 'Ichiyo'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  55,95 zł
  Dostępny
 18. Wiśnia piłkowana 'Sunset Boulevard'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 19. Wiśnia piłkowana 'Benekom'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 20. Wiśnia piłkowana 'Miyako'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  57,95 zł
  Dostępny
 21. Wiśnia piłkowana 'Arashiyama'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  55,95 zł
  Dostępny
 22. Wiśnia piłkowana 'Takasago'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  57,95 zł
  Dostępny
 23. Wiśnia piłkowana 'Amanogawa'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  64,99 zł
  Dostępny
 24. Wiśnia piłkowana 'Washinowo'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  55,95 zł
  Dostępny
 25. Wiśnia piłkowana 'Rubra Pendula Plena'

  Prunus serrulata
  57,95 zł
  Wyprzedane
 26. Wiśnia piłkowana 'Shimidsu Miyako'

  Prunus serrulata
  57,95 zł
  Wyprzedane
 27. Wiśnia piłkowana 'Shimidsu Sakura'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  55,95 zł
  Wyprzedane
 28. Wiśnia piłkowana forma chrysanthemoides

  Prunus serrulata
  szczepienie na pniu
  51,95 zł
  Wyprzedane
 29. Wiśnia piłkowana 'Kiku Shidare Zakura'

  Prunus serrulata
  szczepienie na pniu
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Wyprzedane
 30. Wiśnia piłkowana 'Rebecca'

  Prunus serrulata
  55,95 zł
  Wyprzedane
 31. Wiśnia piłkowana x wiśnia wczesna

  Prunus serrulata x incisa
  51,95 zł
  Wyprzedane
 32. Wiśnia piłkowana 'Captain Collingwood Ingram'

  Prunus serrulata
  szczepienie na pniu
  Ocena:
  100%
  58,55 zł
  W produkcji
 33. Wiśnia piłkowana 'Oshokun'

  Prunus serrulata
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  W produkcji
 34. Wiśnia piłkowana 'Kanzan'

  Prunus serrulata
  szczepienie na pniu
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  W produkcji
 35. Wiśnia piłkowana 'Shirofugen'

  Prunus serrulata
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 36. Wiśnia piłkowana

  Prunus serrulata
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 37. Wiśnia piłkowana 'Little Jeremy'

  Prunus serrulata
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 38. Wiśnia piłkowana 'Tibetica'

  Prunus serrulata
  szczepienie na pniu
  0,00 zł
  Atlas
 39. Wiśnia piłkowana 'Edo-Zakura'

  Prunus serrulata
  szczepienie na pniu
  0,00 zł
  Atlas
 40. Wiśnia piłkowana 'Hokusai'

  Prunus serrulata
  szczepienie na pniu
  0,00 zł
  Atlas
 41. Wiśnia piłkowana 'Ukon'

  Prunus serrulata
  szczepienie na pniu
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 41

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko