Wiśnia piłkowana

Prunus serrulata
Niedostępny

Prunus serrulata (Lindl. ) G. Don


Wiśnia piłkowana to drzewo znane w Japonii, Europie i Ameryce Północnej głównie za sprawą wspaniałych odmian uprawnych, które podczas kwitnienia oraz jesiennego przebarwienia ulistnienia przyciągają uwagę naprawdę wielu osób, nawet tych na co dzień mało czułych na piękno przyrody. Zazwyczaj rośnie w formie drzewa, wykształca pojedynczy, silny pień, który stosunkowo nisko rozgałęzia się na kilka mocnych konarów, na których wsparta jest korona. Dorasta do 10-12 metrów wysokości, posiada koronę kulistą w młodości, z wiekiem staje się ona mocno rozbudowana i rozłożysta. Liście tej wiśni przypominają bardzo liście czereśni ptasiej, której jest zresztą dalekim krewniakiem. Mogą osiągać do 13 cm długości, są piłkowane na brzegach – stąd nazwa gatunku. Liście mają bardzo ozdobną cechę, otóż przebarwiają się niesamowicie w okresie jesiennym, przybierają wtedy kolory od cytrynowej żółci, przez pomarańcz i krwistą czerwień do ciemnej, głębokiej purpury.

Kwitnie wiosną, kwiaty mają kolor biały, mogą być też mniej lub bardziej zaróżowione, co jest objawem dużej zmienności genetycznej w obrębie gatunku. Wiśnia ta wydaje owoce – niewielkie wisienki koloru ciemno czerwonego lub nawet czarnego, o średnicy dochodzącej do 1 cm. W Polsce wiśnie piłkowane w odmianach (jako gatunek niespotykane w ogóle), są zazwyczaj szczepione na czereśni ptasiej, w związku z czym posiadają te same wymagania glebowe. Podłoże dla tego drzewa powinno być więc żyzne, głębokie i dobrze zdrenowane, a ponadto stale umiarkowanie wilgotne. Słabo znosi zastoiska wodne, korzenie cierpią wtedy w wyniku zjawiska zwanego suszą fizjologiczną. Gatunek, jak i odmiany ozdobne wymagają stanowisk jak najbardziej słonecznych, w takich miejscach będą zdecydowanie lepiej kwitły, a także przebarwiały się jesienią. Umiejscowienie drzewka jest więc sprawą istotną, ponieważ wpływa bezpośrednio na dwa najważniejsze aspekty ozdobne tych drzew.

W ogrodzie wiśnie te mogą rosnąć zarówno jako solitery, wolno rosnące, pojedyncze egzemplarze o malowniczym pokroju, można także tworzyć z udziałem wiśni przepiękne kompozycje i zgrupowania, na przykład odmian różniących się kolorem kwiatów. Drzewo to jest również bardzo popularną rośliną alejową, stosowaną do obsadzania ulic, traktów pieszych a także dróg rowerowych. W Polsce sadzone głównie w przydomowych ogrodach, znacznie bardziej popularne jest w Czechach, gdzie całe ulice miejskie oraz parki publiczne są obsadzane odmianami ozdobnymi wiśni piłkowanej. Roślina ta nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych w trakcie sezonu, jest także całkowicie mrozoodporna.

Napisz własną recenzję
Napisz opinię o produkcie:Wiśnia piłkowana
Twoja ocena

NASZA OBIETNICA DLA CIEBIE ...

Oferta
Nasze rośliny dostarczamy wyłącznie z naszej szkółki, każda roślina jest wybierana ze względu na jej przydatność, owoce lub piękne atrybuty i ich wartość dla polskiego ogrodu i krajobrazu. Staramy się utrzymywać wyjątkową ich gamę, od rodzimych po niezwykle i rzadko spotykane.

Środowisko

Prowadzimy naszą szkółką na zasadach ekologicznych, wszystkie nasze doniczki, sadzenie, przenoszenie i pielenie są wykonywane ręcznie i używamy kompostu bez torfu, staramy się mieć jak najmniejszy wpływ na naszą planetę i zawsze szukamy sposobów na poprawę.

Jakość

Jakość roślin jest dla nas szczególnie ważna. Kiedy kompletujemy Twoje zamówienie, wybieramy najlepszy możliwy rozmiar i kształt dla gatunku i zawsze sprawdzamy, czy są zdrowe korzenie i szczepy. Bardzo poważnie podchodzimy do zdrowia roślin i regularnie sprawdzamy naszą szkółkę pod kątem oznak szkodników i chorób.

Każda nasz roślina jest opisana i oznaczona paszportem roślin potwierdzającym że rośliny są wolne od agrofagów kwarantannowych.

Obsługa

Mamy wykwalifikowany zespół, który dokłada wszelkich starań, aby nasze rośliny dotarły do ​​Ciebie w jak najlepszym stanie, naszym priorytetem jest dostarczenie inspirującej oferty najwyższej jakości roślin z doskonałą obsługą klienta, niezależnie od tego, czy korzystasz z naszego sklepu internetowego, czy dzwonisz do naszej szkółki.


Jesteśmy zespołem z pasją, który uwielbia to, co robimy i zawsze służymy radą lub odpowiedzią na wszelkie pytania - telefonicznie +48 502 502 103 lub e-mailem drzewa@drzewa.com.pl czy osobiście w naszej szkółce. Nasza szkółka jest otwarta od poniedziałku do soboty.

 

Przewodnik po rozmiarach doniczek

Większość roślin sprzedawanych online przez Szkółki Konieczko pochodzi z doniczek różnej wielkości. Większość rozmiarów doniczek określana jest przez ich pojemność w litrach, z wyjątkiem doniczek o pojemności mniejszej niż 1 litr, które zwykle określa średnica górnej części doniczki.

Poniższa tabela podaje przybliżone wymiary popularnych rozmiarów doniczek, które stosujemy w Szkółka Konieczko. Rozmiary są jedynie orientacyjne, ponieważ dokładne wymiary różnią się w zależności od producenta pojemnika.

Rozmiar doniczki Oznaczenie doniczki Średnica doniczki (góra) Średnica doniczki (podstawa) Wysokość doniczki
9cm P9 9,0 cm 6,0 cm 8,5 cm
11cm P11 11,0 cm
1 litr C1 13,0 cm 10,0 cm 11,0 cm
1,5 litra C1,5
2 litry C2 17,0 cm 12cm 13,0 cm
3 litry C3 19,0 cm 13cm 15,0 cm
4 litry C4 20,0 cm 15,5 cm 16,5 cm
5 litrów C5 22,5 cm 16,5 cm 18,0 cm
7 litrów C7 25,0 cm 19,0 cm 20,0 cm
10 litrów C10 28,0 cm 24,0 cm 22,5 cm
15 litrów C15 33,0 cm 25,5 cm 30,0 cm
20 litrów C20 35,5 cm 27,5 cm 32,5 cm
25 litrów C25 38,5 cm 30,0 cm 35,0 cm
30 litrów C30 41,0 cm 33,0 cm 36,0 cm
40 litrów C40 50,0 cm 35,5 cm 45,0 cm

Uwaga na temat zamawianych roślin

Należy pamiętać:  

  1. Rośliny rozwijają się indywidualnie i dlatego mogą różnić się rozmiarem, kształtem lub kolorem od naszych zdjęć produktów.
  2. W okresie zimowym (od grudnia do marca lub kwietnia) rośliny oferowane w przedsprzedaży, oznacza to że możesz zamówić sadzonki z wysyłką na wiosnę. Przy każdej sadzonce podajemy orientacyjny termin wysyłki.
  3. Wysyłane rośliny są na różnych etapach rozwoju w zależności od sezonu i są wysyłane, na przykład, bez liści, pączkowane lub przycinane.
  4. Wczesną wiosną i późną jesienią niektóre rośliny wysyłane są w formie bezlistnej, jest to jak najbardziej normalna sytuacja w naturze.
  5. Wszystkie nasze rośliny ozdobne są doniczkowane, możesz je sadzić do gruntu przez cały sezon od wiosny do później jesieni. Możesz również roślinę zostawić w doniczce, ale zalecamy przesadzenie do większego pojemnika.
  6. Niektóre drzewa i krzewy owocowe są kopane z gruntu szczególnie te sprzedawane w sezonie jesiennym i wczesnowiosennym. Przy każdej sadzonce informujemy o tym.
  7. Dla bezpieczeństwa roślin, wysyłkę sadzonek prowadzimy od poniedziałku do środy. Dzięki temu unikamy sytuacji że paczka trafi na weekend na magazyn kurierski.
  8. Wysyłka roślin uzależniona jest od warunków atmosferycznych. Zastrzegamy sobie prawo wstrzymania wysyłki w przypadku złej pogody
  9. O dokładnej dacie wysyłki roślin z przedsprzedaży będziemy informowąć każdego klienta telefonicznie lub mailowo. Dokładny termin zależy od pogody i tego czy roślina obudziła się po zimie i jest gotowa na wysyłkę.

Jako eksperci od roślin, chcemy, abyś mógł cieszyć się pełnym rozkwitem i naturalną siłą wzrostu po posadzeniu w ogrodzie. Wystarczy trochę cierpliwości, światła i wody!

Charakterystyka rośliny
Więcej informacji
Nazwa łacińska Prunus serrulata
Producent Szkółki Konieczko - Dział ozdobny
Pojemnik C2 – 2l
Dostępność Niedostępny
Waga sadzonki [kg] 1.80 kg
Wymagania słoneczne do półcienia, na słońce
Szczepienie nieszczepione
Zastosowanie ogrody miejskie, ogrody orientalne, ogrody przydomowe
Styl ogrodu ogrody miejskie, ogrody podmiejskie, duże ogrody, ogrody nieregularne (swobodne), ogrody nowoczesne
Rodzaj gleby gliniasta, gliniasto-piaszczysta, próchniczna, przeciętna ogrodowa, przepuszczalna, żyzna
PH gleby lekko kwaśne: pH 6,1 – 6,7, obojętne: pH 6,8 – 7,0, lekko zasadowe: pH 7,0 – 7,2, zasadowe: pH > 7,2
Tempo wzrostu normalne
Sposób rozmnażania sadzonki ukorzeniane
Zapotrzebowanie na wodę średnie
Barwa kwiatów białe, beżowe, różowe, jasno-różowe, kremowe
Intensywność zapachu kwiatów lekko pachnące
Barwa liści / igieł zielone
Pora kwitnienia wiosna
Odporność na mrozy dobra do -21°C
Wymagania słoneczne pełne słońce, półcień
Walory użytkowe dla ptaków i zwierząt , tlenowe dla środowiska
Walory ozdobne barwna dekoracyjna kora, ciekawy pokrój, ozdobne kwiaty, pachnące kwiaty
Miejsce sadzenia aleje i szpalery, zielone ekrany, soliter w trawniku

Powiązane produkty

Copyright © 2006 – 2022 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko