Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Wiśnia jedońska - Prunus x yedoensis

Wiśnia jedońska jest także znana pod nazwą wiśni Yoshino. Pochodzi z Japonii, gdzie powstała w XIX w. w wyniku skrzyżowania Prunus speciosa i Prunus pendula f. ascendens. Pochodzenie Prunus x yedonensis było przedmiotem wieloletnich sporów i badań i zostało ostatecznie potwierdzone w 2019 roku na podstawie badań DNA. 

Jak wygląda wiśnia jedońska?

Wiśnia jedońska to przepiękne drzewo, największe wrażenie robiące podczas kwitnienia. Wiśnia jedońska jest drzewem dorastającym do 10-12 m wysokości, o rozłożystej, zaokrąglonej koronie. Liście zielone, typowe dla wiśni, opadające na zimę, przed opadaniem przebarwiające się na żółto lub pomarańczowo. Wiśnia jedońska kwitnie przed rozwojem liści, zwykle w marcu. Kwiaty pojedyncze, ale dość duże, nawet do 3,5 cm średnicy. Mają kolor biały lub są lekko zaróżowione. Kwiaty wiśni jedońskiej pięknie pachną, a ich aromat jest wyczuwalny nawet z większej odległości! 

Wśród odmian wiśni jedońskiej można spotkać drzewa o pokroju płaczącym, który jest u wiśni rzadko spotykany, a wyjątkowo malowniczy nie tylko w czasie kwitnienia, ale także w czasie sezonu wegetacyjnego oraz w okresie bezlistnym.

Jakie wymagania ma wiśnia jedońska?

Gatunek ma umiarkowane wymagania, z powodzeniem może być uprawiany w przeciętnym ogrodzie, a od ogrodnika nie wymaga dużego doświadczenia. Nie wymaga cięcia, wskazane jest jedynie usuwanie pędów chorych, uszkodzonych lub nadłamanych czyli po prostu cięcie sanitarne. Preferuje gleby ciepłe, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe i odkwaszone, ale w mniej korzystnym środowisku rośnie i kwitnie tylko nieznacznie słabiej. Wymaga natomiast stanowiska słonecznego - w cieniu jej kwitnienie będzie mocno ograniczone, a drzewo jest bardziej narażone na choroby. 

Jakie jest zastosowanie wiśni jedońskiej?

Wiśnia jedońska oraz jej odmiany to typowe drzewo soliterowe. Potrzebuje znacznej przestrzeni, aby wykształcić swój przepiękny, malowniczy pokrój - i dotyczy to zarówno rosnącego pionowo gatunku, jak i odmian płaczących, o szerokiej, przewieszającej się, nieregularnej koronie. Wyjątkowo urzekająco wygląda w sąsiedztwie wody: strumuyka lub większego oczka wodnego. 

Polecamy ją do nasadzeń w ogrodach przydomowych, ale także w parkach i miejskich osiedlach, gdzie po osiągnięciu odpowiedniego rozmiaru może stać się najważniejszym i najpiękniejszym elementem całego założenia. 

Odmiany wiśni jedońskiej

Wiśnia jedońska ‘F2’ wyróżnia się szeroką, rozłożstą koroną i przewieszającymi się pędami. Dorasta do 3-4 m wysokości, a rozpiętość korony może przekraczać 6-8 m

Wiśnia jedońska ‘Ivensii’ rośnie nieco słabiej niż ‘F2’, charakteryzuje się natomiast podobnym pokrojem. Kwitnie niezwykle obficie

Wiśnia jedońska ‘Shidare Yoshino’ to kolejna odmiana o nieregularnie rozłożystej koronie ze zwisającymi pędami. Dorasta do 2-3 m wysokości i nieco większej szerokości

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 6

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Wiśnia jedońska 'F2'

  Prunus x yedoensis
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 2. Wiśnia jedońska 'Shidare Yoshino'

  Prunus x yedoensis
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 3. Wiśnia jedońska 'Ivensii'

  Prunus x yedoensis
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  55,95 zł
  Dostępny
 4. Wiśnia jedońska 'Pendula'

  Prunus x yedoensis
  szczepienie
  Ocena:
  100%
  57,95 zł
  Dostępny
 5. Wiśnia jedońska 'Moerheimii'

  Prunus yedoensis
  55,95 zł
  Wyprzedane
 6. Wiśnia jedońska

  Prunus yedoensis
  55,95 zł
  Wyprzedane

Produkty 6

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko