szczepienie iglaków

Jak co roku, wczesna wiosna jest dla nas okresem intensywnej akcji szczepienia roślin. Rozmnażamy dla Was najbardziej ciekawe odmiany drzew i krzewów ozdobnych, stosując sprawdzone i stale udoskonalane od wielu lat metody. To dzięki nim nasze produkty są zdrowe i poprawnie rosną, ciesząc oko gości odwiedzających Wasze ogrody.

Na czym polega szczepienie roślin?

Szczepienie jest techniką odpowiednich nacięć podkładki, czyli rośliny z korzeniem rosnącej w gruncie lub pojemniku oraz dopasowanie do niej szlachetnego materiału genetycznego w postaci kawałka pędu odmiany pożądanej. Odmiana rośliny jaką zaszczepiamy ma rosnąć korzystając z podkładki i dać tym samym odpowiedni krzew bądź drzewo. Kawałek pędu nazywa się zrazem bądź oczkiem, zależnie od technologii i sposobu połączenia tych dwóch roślin. Szczepienie to właśnie łączenie podkładki i zraza. Połączenie podkładki i oczka to okulizacja. Są to efektywne metody rozmnażania pozwalające na uszlachetnieniu rośliny (podkładki) nadając jej żądane cechy: wzrost, owocowanie, pokrój, ulistnienie oraz kwitnienie.

szczepienie roślinŁączenie podkładki i pędu

Odpowiedni wybór podkładki właściwej dla konkretnej rośliny, którą chcemy rozmnożyć, pozwala uzyskać po określonym czasie odpowiedni wielkościowo i jakościowo krzew bądź drzewko właściwe, czyli odmianę, która później trafia do handlu. Technika szczepień nie jest prosta, jest czasochłonna, wymaga wielomiesięcznej praktyki, skupienia i uwagi. Jej udatność uzależniona jest czasem od bardzo wielu czynników. Stąd też wyższa cena za rośliny rozmnażane w ten sposób.

szczepienie roślinPrecyzyjne nacięcie podkładki

szczepienie roślin okulizakOdpowiednie narzędzia są niezbędne do szczepień - okulizak

Nasze szczepy

Szczepienia w naszej szkółce odgrywają bardzo dużą rolę w całości strategii produkcyjnej. Dzięki tej metodzie rozmnażamy bardzo dużą liczbę gatunków i odmian. Między innymi sosny, świerki, jodły, buki, klony, brzozy, lipy, dęby, wiśnie ozdobne, nieszpułki, robinie akacjowe, derenie, trzmieliny, jarzębiny, lilaki i wiele innych. W miesiącach lipiec i sierpień szczepione-okulizowane są drzewa owocowe w naszych szkółkach. Zajmujemy się produkcją wszystkich typowych drzew owocowych takich jak: jabłonie, grusze, wiśnie, czereśnie, śliwy, brzoskwinie, nektaryny, morele, pigwy. Systematycznie co roku wprowadzamy nowe odmiany jak również specjalizujemy się w produkcji starych odmian, które zyskują coraz większe uznanie wśród naszych klientów.

szczepienie roślin

szczepienie roślinZabezpieczone szczepy trzymane w odpowiedniej temperaturze

Prawie wszystkie wyżej wymienione rośliny zostały wprowadzone do rejestru handlowego szkółki i możecie je znaleźć w katalogu produktów na naszej stronie internetowej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą i do udanych zakupów.

szczepienia iglakówGotowe i zabezpieczone szczepy iglaków