lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie to czas pełen słońca i coraz wyższych temperatur. Atrakcyjne kwiaty i liście wielu drzew i krzewów ozdobnych, umilają czas prac wykonywanych w ogrodzie. Ciepła aura jest doskonałym dodatkiem do prac ogrodniczych i błogiego relaksu pośród zieleni.

Ogólne prace w lipcu w ogrodzie

  • Przede wszystkim, w lipcu sprawdź wszystkie uprawy pod kątem występowania szkodników. W przypadku pojawienia się niechcianych gości, warto na początku zastosować łagodne środki zapobiegawcze, a następnie w razie niepowodzenia sięgnąć po silne środki przeciw szkodnikom.
  • Lipiec jest miesiącem, w którym wzrost trawy jest jeszcze dość intensywny. Pamiętaj o odpowiednim zasilaniu trawnika nawozami i regularnym podlewaniu. Trawę należy kosić raz w tygodniu. 
  • W okresie gorącego lata w lipcu, odchwaszczaj i spulchniaj glebę u kwiatów rosnących w pojemnikach. Konieczne jest także ich regularne podlewanie i nawożenie.Monitoruj swoje uprawy kwiatowe pod kątem występowania szkodników. 
  • Wieloletnie gatunki roślin warzywnych takich jak rabarbar, szparag czy szczaw, po zbiorach zasil nawozem.
  • Doglądaj iglaki (szczególnie świerki). Lipiec i wzmożony okres suszy i wysokich temperatur sprzyjają rozwojowi szkodnika, którym jest przędziorek sosnowiec. Jego zwalczanie najbardziej skuteczne jest w początkowej fazie rozwoju, bezpośrednio po wylęgu larw wiosną. W lipcu można zastosować specjalistyczne opryski. 
  • Wytnij przekwitłe łodygi kwiatowe, dzięki temu roślinom przedłużysz okres kwitnienia, a także żywotność krótko żyjących bylin. 
  • Lipiec to również miesiąc, w którym sporym zagrożeniem są kleszcze. Po wizycie w ogrodzie lub lesie sprawdzajmy dokładnie naszą skórę, ale także naszych czworonogów.
  • W upały zadbaj o to, by ziemia w doniczkach nie wysychała. Wraz ze zmianą pogody na bardziej deszczową i chłodną, zmniejszamy intensywność podlewania. 
  • Wszystkim ceniącym filozofię zero waste polecamy skoszony trawnik przeznaczyć na kompost lub użyć go jako ściółki. Pamiętaj, że najpierw taka trawa powinna nieco obeschnąć, ponieważ wilgoć powoduje jej szybkie gnicie. 
  • Kwitnące w ogrodzie i na łąkach zioła - mięta, lubczyk, dziurawiec i inne - doskonale nadają się do suszenia. Po ususzeniu wykorzystaj je na ziołowe herbaty i do przyprawiania potraw.
  • Ostatnia dekada lipca to ostatni termin nawożenia azotem drzew i krzewów. Azot sprzyja bujnemu wzrostowi, późniejsze nawożenie sprawia, że mocno wyrastające pędy nie zdążą zdrewnieć przed nastaniem zimy.
  • W oczku wodnym usuń martwe resztki roślin wodnych, a także przekwitłe kwiaty. Dokładnie wyczyść filtry i usuń niezjedzone pozostałości pokarmu dla ryb. 
świerk profilaktyka Lipcowy przegląd iglaków w poszukiwaniu szkodników jest wskazany

Prace w lipcu w ogrodzie ozdobnym

  • Regularnie usuwaj przekwitłe kwiatostany róż, co wydłuży kwitnienie i poprawi wygląd krzewu. Dodatkowe przycięcie pędów słabych i pozbawionych pąków kwiatowych wzmocni krzew i wpłynie na wytwarzanie większych, bardziej okazałych kwiatów.
  • Na rabatach i pod krzewami warto zastosować ściółkę np. z kory, trocin, słomy. Należy pamiętać, że stosując słomę lub trociny, trzeba zastosować dodatkowy nawóz azotowy, ponieważ podczas rozkładu tych materiałów zwiększa się zapotrzebowanie na azot. Zamiast tego można także pociętą słomę lub trociny wymieszać ze świeżo skoszoną trawą.
  • Pamiętaj o regularnym podlewaniu roślin. Latem najlepiej podlewać rośliny wieczorem, dzięki temu mają one więcej czasu na pobranie wody i odzyskaniu pełnego turgoru przed następnym upalnym dniem.
  • Na różanych rabatach w słoneczne i dość suche lato mogą się pojawić przędziorki. Można je zaobserwować na pąkach i liściach. Im wcześniej je zauważysz, tym szybciej będzie można się ich pozbyć. Stosuj specjalistyczne opryski na przędziorka. Jeśli lato jest deszczowe, na różach mogą pojawić się choroby grzybowe.
  • Lipiec to ostatni miesiąc, w czasie którego można nawozić rośliny wieloletnie nawozami zawierającymi azot. Jeśli zostawisz to działanie na sierpień i wrzesień, może być powodem wzrostu pędów juwenilnych, które niestety są o wiele bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Dodatkowo tak nawożona roślina nie gromadzi składników mineralnych, które są jej potrzebne na zimę i poprawne jej przetrwanie. 
  • Lipiec w ogrodzie ozdobnym to również czas relaksu i długich wieczorów z rodziną i przyjaciółmi. Częstym towarzyszem spotkań jest grill lub ognisko. Pamiętaj, żeby w każdym wypadku zachować bezpieczną odległość paleniska od roślin, zabudowań i drewnianych mebli ogrodowych. 
  • Spora ilość roślin właśnie w lipcu pięknie kwitnie i pozwala obserwować atrakcyjne przyrosty. Po wykonaniu odpowiedniej pielęgnacji warto uwiecznić kolorowe kwiatostany na zdjęciach.
fotografowanie przyrody Efekty kilkumiesięcznej pracy w ogrodzie warto uwiecznić na zdjęciach

Prace w lipcu w sadzie

  • W lipcu warto przeprowadzić letnie cięcie karłowych drzew jabłoni i gruszy. Skrócenie pędu nad 8-10 liściem sprzyja wyrastaniu owocujących krótkopędów. Latem nie tnij drzew silnie rosnących, ponieważ zaczynają one rosnąć zbyt intensywnie, a młode, bujne przyrosty mogą nie zdrewnieć przed zimą.
  • Wytwarzane przez truskawki rozłogi osłabiają roślinę, więc należy je usuwać. Można jednak wykorzystać je jako sadzonki do rozmnażania. Posadzone w lipcu młode rośliny pierwsze owoce wydadzą już w przyszłym roku.
  • Aby owoce winorośli były dorodne i słodkie, usuwaj pędy jednoroczne wyrastające z pędów owocujących (tzw. pasierby). Zdrowe i bujne pasierby najlepiej jest przycinać za 1-2 liściem, słabe wycinaj całkowicie. Pędy owocujące skracaj, pozostawiając kilka zdrowych liści nad ostatnim gronem. Usuń także liście, które cieniują owoce.
  • Wytnij zeszłoroczne pędy malin, na których zakończyło się już owocowanie. U odmian powtarzających wkrótce pojawią się owoce na pędach jednorocznych.
  • Jeśli pogoda sprzyja i nie ma już wielkich upałów, możesz zająć się zakładaniem nowych grządek z truskawkami, sadząc młode krzaczki pobrane z rozłogów. 
  • Doglądaj drzewa i krzewy owocowe, czy nie są zbytnio obciążone ciężkimi owocami. Podeprzyj gałązki aby uchronić je przed złamaniem. W tym okresie owoców już nie przerywamy. 
  • Po zbiorach wiśni i czereśni rozpocznij cięcie tych drzew. W takich letnich warunkach zrazy lepiej się goją, dzięki czemu szanse na infekcje spowodowane grzybami są minimalne.
  • Na początku lipca podczas intensywnego wzrostu zawiązków, rozsyp drugą dawkę nawozów azotowych. Tak jak w przypadku roślin ozdobnych, nie można tego robić zbyt późno, bo rośliny będą osłabione na okres zimowy. 
truskawki sadzonki Młode truskawki posadzone w lipcu z rozłogów, już w przyszłym roku zaowocują

Lipiec to miesiąc słoneczny i upalny. W ogrodzie jest najprzyjemniej wieczorami, gdy wśród dobrze uprawianych roślin można się zrelaksować i odpocząć. Prace, które wykonujesz w lipcu już nie są tak bardzo wymagające jak w poprzednich miesiącach. Odpowiednio zadbane uprawy roślin ozdobnych i owocowych są teraz w szczytowej formie i pozwalają nacieszyć oko wspaniałym wyglądem, smacznymi owocami i, w wielu przypadkach, przyjemnym zapachem. 

Korzystaj z lata! Chodź boso po miękkim i zadbanym trawniku, przyrządzaj pyszne potrawy z zebranych owoców, chłoń ciepłe promienie słońca i obserwuj rozwój swoich roślin, o które przecież tak dbasz od początku roku kalendarzowego.