Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Ośnieża - Halesia

Kwitnące na biało drzewa i krzewy, pochodzące z Ameryki Północnej. Polska nazwa rodzaju - ośnieża - wzięła się stąd, że obficie kwitnące drzewa niemal jednocześnie zrzucają wszystkie kwiaty, które ścielą się po ziemi. Pokryta śnieżnobiałymi kwiatami trawa wygląda, jakby spadł na nią śnieg, jakby była ośnieżona. 

Znanych jest kilka gatunków ośnieży, jednak według najnowszej nomenklatury rodzaj obejmuje tylko dwa gatunki: ośnieżę karolińską (Halesia carolina) i ośnieżę dwuskrzydłą (Halesia diptera). Taksony znane jako ośnieża górska (H. monticola), ośnieża czteroskrzydła (H. tetraptera) czy ośnieża drobnokwiatowa (H. parviflora) nie różnią się między sobą na tyle, by je wyróżniać jako osobne gatunki. Ponieważ jednak te różnice m.in. w sile wzrostu są zauważalne, nadal rozróżniamy je w ofercie. 

Jak wygląda ośnieża?

Ośnieża w naturze to duże drzewo, dorastające nawet do 25 m wysokości. W Polsce rzadko przekracza 6-8 m, a często jest jeszcze niższa. Zdarza się, że nie wytwarza wiodącego pnia, ale rośnie krzaczasto. Początkowo rośnie dość wąsko, z czasem jej korona się poszerza. Atrakcyjnie wygląda kora, która łuszczy się płatami. Liście szerokonancetowate, z wydłużonym i ostro zakończonym wierzchołkiem. 

Jak kwitnie ośnieża?

Kwiaty to zdecydowanie najbardziej interesujący element ośnieży. Są czysto białe, mają wielkość 1-2 cm i urokliwy kształt zwisających dzwoneczków. Kwitnie pod koniec kwietnia, kiedy roślina jest jeszcze słabo ulistniona. Kwiaty występują w niezliczonej ilości. Opadając równocześnie, przez pewien czas zdobią także ziemię pod ośnieżą. Kwiaty ośnieży delikatnie pachną i są miododajne. 

Owocem ośnieży jest suchy pestkowiec opatrzony dwoma lub czterema (zależnie od gatunku) skrzydełkami, które z czasem korkowacieją. Owoce są równie liczne jak kwiaty bardzo długo pozostają na drzewie, stanowiąc jego ozdobę także w okresie zimowym. 

Jakie wymagania ma ośnieża?

Ośnieża preferuje gleby wilgotne i świeże, zasobne. Do pewnego stopnia dobrze znosi także gleby suchsze, ale nie toleruje podłoża bardzo suchego i przepuszczalnego. Preferuje kwaśny odczyn, nie przekraczający pH 6. Wymaga miejsc dobrze nasłonecznionych - najobficiej kwitnie w pełnym słońcu. Jest wystarczająco mrozoodporna dla uprawy w Polsce.

Jakie jest zastosowanie ośnieży?

Oryginalne drzewo, które polecamy wszystkim, którzy doceniają nietuzinkowy wygląd ogrodu. Najpiękniej wygląda w czasie kwitnienia i tuż po nim, ale wyróżnia się także zimą dzięki jasnoszarej korze i niepowtarzalnie wyglądającym owocom. 

Gatunki, podgatunki i odmiany ośnieży:

Ośnieża karolińska (H. carolina) = ośnieża czteroskrzydła (H. tetraptera) 

Ośnieża drzewiasta lub o. górska (H. monticola lub H. carolina var. monticola) - typ pochodzący z gór, wyróżnia się nieco większym wzrostem, a przede wszystkim większymi, bardziej okazałymi kwiatami

Ośnieża dwuskrzydła (H. diptera), różniący się ilością skrzydełek na owocu. 

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 7

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Ośnieża karolińska

  Halesia carolina
  roślina z siewu
  Ocena:
  100%
  51,95 zł
  Dostępny
 2. Ośnieża karolińska odm. górska

  Halesia carolina var. monticola
  Ocena:
  98%
  51,95 zł
  Wyprzedane
 3. Ośnieża drzewiasta

  Halesia monticola
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  51,95 zł
  Wyprzedane
 4. Ośnieża czteroskrzydła

  Halesia tetraptera
  sadzonki ukorzeniane
  51,95 zł
  Wyprzedane
 5. Ośnieża dwuskrzydła

  Halesia diptera
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 6. Ośnieża czteroskrzydła odm. drzewiasta

  Halesia tetraptera var. monticola
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 7. Ośnieża drzewiasta 'Vestita'

  Halesia monticola
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 7

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko