Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Oliwnik - Elaeagnus

Oliwniki (Elaeagnus) to krzewy, w naturze porastające suche tereny i doskonale przystosowane do takich warunków. Rodzaj obejmuje kilkadziesiąt gatunków, a jego przedstawicieli można spotkać na wszystkich niemal kontynentach. W Polsce oliwniki nie mają naturalnych stanowisk, za to niektóre gatunki można z powodzeniem uprawiać także u nas. 

Jak wygląda oliwnik?

Oliwnik to nieduży krzew lub drzewko, osiągający - zależnie od gatunku - od 1 do 10 m wysokości. Charakterystyczną cechą oliwników są wydłużone, lancetowate lub owalne liście o szarym lub srebrzystym kolorze, spowodowanym obecnością włosków tarczowatych. Włoski te mogą występować także na pędach, szypułkach kwiatowych, a nawet owocach.

Gatunki oliwników uprawianych w Polsce gubią liście na zimę. Kwiaty oliwników są żółte i raczej drobne, niepozorne. Ciekawe są natomiast owoce, które u niektórych gatunków są suche i mączyste, a u innych mięsiste, soczyste i bardzo smaczne.

Jakie wymagania ma oliwnik?

Oliwniki, jako kserofity, mogą być uprawiane nawet na bardzo suchych i niemal jałowych glebach. Oczywiście, dobrze będą rosły także na podłożu lepszej jakości i bardziej zasobnym. Nie znoszą natomiast gleb ciężkich, nieprzepuszczalnych i podmokłych. Są doskonale przystosowane do wysokich temperatur i suszy, dobrze znoszą także mroźne zimy.
Przystosowanie oliwników do niedoboru wody i składników pokarmowych polega m.in. na tym, że ich liście są zabezpieczone przed nadmierną utratą wody poprzez obecność włosków i wosków. Dodatkowo w obecnych na korzeniach brodawkach dochodzi do symbiozy z promieniowcami, co ułatwia pobieranie składników pokarmowych w trudnych warunkach glebowych.  

Jakie zastosowanie ma oliwnik?

Oliwniki często są sadzone jako rośliny pionierskie w warunkach nieprzystosowanych jeszcze do wzrostu bardziej wymagających roślin. Są wykorzystywane do rekultywacji terenów pobudowlanych a także jako rośliny przeciwerozyjne. 

Poz tym oliwniki to bardzo atrakcyjne krzewy, które warto sadzić w ogrodach i parkach, a także w miastach, na zielonych skwerach i wzdłuż ulic. Sprawdzają się jako swobodne żywopłoty, ale także są doskonałym, srebrnym akcentem w kompozycjach. 

Oliwniki to także cenne rośliny miododajne, polecane do nasadzeń w “ogrodach pszczelich”. Owoce wielu oliwników nadają się do spożycia, także na surowo. Np. czerwone, kuliste owoce oliwnika baldaszkowego, które niezwykle obficie pojawiają jesienią się na krzewach, są bardzo smaczne i bogate w witaminy i inne składniki prozdrowotne, świetnie nadają się także na przetwory i nalewki.

Gatunki oliwników

W Polsce najczęściej uprawia się oliwniki następujących gatunków:

Oliwnik baldaszkowy (Elaeagnus umbellata) - dorasta do 3-4 m, kwitnie i owocuje bardzo obficie, a jego atrakcyjne, czerwone owoce, są bardzo zdrowe i są przysmakiem dla wielu gatunków ptaków i… ludzi. 

Oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia) to krzew lub nieregularne, zwykle krzywe drzewko dorastające do 5-7 m wysokości. Kwitnie obficie, kwiaty pięknie pachną i są miododajne. Owoce żółte, jadalne, ale mączyste w smaku.

Oliwnik srebrzysty (Elaeagnus dommutata) ma liście owalne, szersze niż u poprzednio wymienionych gatunków. Całe liście mają kolor srebrzysty. Kwiaty żółte, liczne, pachnące. Owoce brązowawe, suche, mączyste. Jadalne, ale niezbyt smaczne. 

Oliwnik wielokwiatowy (Elaeagnus multiflora) - w Polsce dorasta do 2-3 m i rodzi czerwone, podłużne owoce o soczystym, słodkim, lekko kwaśnym i delikatnie cierpkim smaku, smaczne na surowo i po przetworzeniu. Po ususzeniu smakują podobnie do rodzynek.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 10

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Oliwnik baldaszkowy

  Elaeagnus umbellata
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  99%
  42,30 zł
  Dostępny
 2. Oliwnik wąskolistny

  Elaeagnus angustifolia
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  Już od 30,75 zł
  Dostępny
 3. Oliwnik srebrzysty

  Elaeagnus commutata
  Ocena:
  100%
  22,95 zł
  Wyprzedane
 4. Oliwnik wielokwiatowy

  Elaeagnus multiflora
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  51,95 zł
  Wyprzedane
 5. Oliwnik srebrzysty 'Zempin'

  Elaeagnus commutata
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 6. Oliwnik kłujący 'Webb'

  Elaeagnus pungens
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 7. Oliwnik dwubarwny

  Elaeagnus ebbingei
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 8. Oliwnik dwubarwny 'Limelight'

  Elaeagnus ebbingei
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 9. Oliwnik baldaszkowy 'POINTILLA Sweet'n'Sour'

  Elaeagnus umbellata
  0,00 zł
  Atlas
 10. Oliwnik kwietny

  Elaeagnus multiflora
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 10

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko