Trwa przedsprzedaż - Złożone zamówienia wyślemy w marcu

Obiela - Exochorda

Krzew liściasty o pięknych białych kwiatach, nazywany czasem “panną młodą”. Jego przewieszajace się, pełne śnieżnobiałych kwiatów gałęzie bez trudu przywodzą na myśl biały, długi welon. Obiela naturalnie rośnie w Azji, ale można ją spotkać w ogrodach całego świata.

Jak wygląda obiela?

Obiela (Exochorda) jest bujnym krzewem o zielonych liściach, opadających na zimę. Może dorastać nawet do 3 m wysokości. Liście jesienią przebarwiają się na żółto. Pokrój obieli jej nieregularny, częściowo płaczący, a jej przewieszające się kaskadowo i powyginane pędy nadają roślinie bardzo malowniczy wygląd, także zimą. 

Jak kwitnie obiela?

Obiela kwitnie późną wiosną, zwykle na przełomie maja i czerwca. Jej kwiaty mają śnieżnobiały kolor, są pojedyncze, okwiat składa się z pięciu szeroko rozchylonych płatków. Kwiaty zebrane są w niewielkie, stojące grona. Obiela kwitnie nadzwyczaj obficie, a jej kwiaty zachwycają nie tylko urokliwym wyglądem, ale i przyjemnym, wyraźnie wyczuwalnym zapachem. 

Owocem obieli są zasychające torebki o gwiazdkowym kształcie, które również wyglądają interesująco. 

Jakie wymagania ma obiela?

Obiela jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i zasobnych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, ale na mniej żyznych i suchszych także dobrze sobie radzi. Preferuje odczyn lekko kwaśny lub obojętny, Nie lubi nadmiaru wapnia w glebie. 

Jest w pełni mrozoodporna, ale młode krzewy mogą cierpieć od mroźnych wiatrów, dlatego powinna być sadzona w miejscach osłoniętych. Wymaga stanowiska słonecznego. 

Rośnie szybko i w sprzyjających warunkach oraz niecięta może się nadmiernie rozrastać.

Jak ciąć obielę?

Obiela nie wymaga corocznego cięcia, ale warto co 2-3 lata przeprowadzić cięcie odmładzające, polegające na wycięciu najstarszych pędów i skróceniu pozostałych. Dzięki cięciu krzew nie rozrasta się zbytnio, zagęszcza się w całej wysokości i utrzymuje regularny pokrój, a przede wszystkim - bardzo obficie kwitnie. 

Cięcie należy przeprowadzać po przekwitnięciu albo wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Obiela kwitnie na pędach jednorocznych. 

Jakie zastosowanie ma obiela?

Obiela to niewymagający i pięknie kwitnący krzew, który z powodzeniem może być uprawiany w ogrodach przydomowych, parkach i w miastach. Najefektowniej wygląda posadzony w grupie lub jako soliter, zwłaszcza jeśli jest regularnie cięta i zachowuje zwarty, regularny pokrój. Słabiej rosnące odmiany, a także krzewy regularnie przycinane z powodzeniem mogą być uprawiane także w małych ogrodach. 

Gatunki i odmiany obieli najczęściej uprawiane w Polsce

Obiela wielkokwiatowa znana także jako obiela groniasta (Exochorda racemosa) - bujny krzew dorastający do 3-4 m wysokości i szerokości

Obiela Korolkova (E. korolkowii) o wysokości 100-200 cm i pokroju wzniesionym. Pochodzi z Turkiestanu

Obiela mieszańcowa ‘The Bride’ dorasta do 1,2-1,5 m wysokości i wyróżnia się malowniczym, zwisającym pokrojem i pędami sięgającymi do samej ziemi.

Pokaż więcej
Pokaż mniej
Ładuję...

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
 1. Obiela mieszańcowa 'The Bride'

  Exochorda macrantha
  sadzonki ukorzeniane
  51,95 zł
  Wyprzedane
 2. Obiela wielkokwiatowa (Obiela groniasta)

  Exochorda racemosa
  sadzonki ukorzeniane
  34,90 zł
  Wyprzedane
 3. Obiela wielkokwiatowa 'Niagara' PBR

  Exochorda racemosa
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas
 4. Obiela Korolkowa

  Exochorda korolkowii
  sadzonki ukorzeniane
  Ocena:
  100%
  0,00 zł
  Atlas
 5. Obiela turkiestańska

  Exochorda korolkowi Levallee
  sadzonki ukorzeniane
  0,00 zł
  Atlas

Produkty 5

Ustaw kierunek malejący
na stronę
Copyright © 2005 – 2024 drzewa.com.pl - Szkółki Konieczko