Realizujemy zamówienia bezpiecznie i planowo

Kup teraz, a Twoje zamówienie zostanie wysłane w ciągu do 48h (kompletacja i nadanie). Obsługujemy zamówienia złożone online, telefonicznie i w naszej szkółce.

Ośnieża karolińska odm. górska

Halesia carolina var.  monticola
38,00 zł
W magazynie

Dostawa:
Wysyłka: do 48h (kompletacja i nadanie)
Dostawy do Polski: 2-3 dni robocze

Koszt wysyłki:

  • paczka do 15kg: 19,50 zł
  • każda następna: 10,00 zł
  • odbiór osobisty: 0,00 zł

W paczce może zmieścić się od 7 do 15 roślin w zależności od wielkości ich doniczek.

Pojemnik: C2 – okrągły – 2l

Model: Wys. 70-90 cm

Halesia carolina var. monticola Rehder
Bardzo interesujące, rzadko spotykane, a warte uwagi drzewo lub krzew. Pochodzi z południowowschodniej Ameryki Północnej, w naturze dorasta do 25 m, w uprawie rzadko przekracza 10 m. Po dziesięciu latach uprawy z reguły osiąga ok. 4 m wysokości i 1 m szerokości. Pokrój stożkowy, dość wąski, z wiekiem jej szerokość może się zwiększać. Kora interesująco łuszczy się płatami. Liście jajowate, jasnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Gatunek najbardziej efektowny w momencie kwitnienia. Kwiaty pojawiają się wiosną, w maju, bardzo obficie i utrzymują się na drzewie do trzech tygodni. Następnie w jednym czasie wszystkie opadają, tworząc pod drzewem biały kobierzec przypominający śnieg - stąd polska nazwa rodzaju ośnieża. Odmiana górska, w odróżnieniu od podstawowego gatunku o kwiatach czystobiałych, charakteryzuje się kwiatami lekko zaróżowionymi, nieco większymi (ok. 2, 5 cm), ale o takim samym, dzwonkowym kształcie. Kwiaty zebrane po kilka, umiejscowione są wzdłuż pędów. Kwiaty są miododajne i bardzo przyjemnie, delikatnie pachną. Z kwiatów wykształcają się brązowe, oskrzydlone nasiona o wielkości 4-5 cm, które utrzymują się na drzewie przez całą zimę, a czasem nawet znacznie dłużej.
Ośnieża karolińska odm. górska jest nieco bardziej mrozoodporna niż gatunek, typowe polskie zimy z reguły znosi bez żadnych szkód. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, choć dorosłe rośliny znoszą także okresy suszy. Wymaga gleb lekko kwaśnych, o pH 5-6, wyższy odczyn może powodować u niej niedobory mikroelementów i chlorozy liści. Może rosnąć w półcieniu, ale tylko w pełnym słońcu będzie kwitnąć w pełni swoich możliwości, dlatego polecana przede wszystkim na stanowiska słoneczne.
Bardzo atrakcyjna, oryginalna roślina, mogąca stanowić atrakcję każdego parku i ogrodu. Ze względu na dość wąski pokrój, nadaje się także do mniejszych przestrzeni. Warto ją posadzić przede wszystkim dla okresu kwitnienia, kiedy przez 2-3 tygodnie staje się niekwestionowaną gwiazdą ogrodu.

Więcej informacji
Producent Szkółki Konieczko
Pojemnik C2 – okrągły – 2l
Waga sadzonki 2.0000
Wiek sadzonki 3 sezony